Постанова від 15.06.2015 по справі 815/1496/15

Справа № 815/1496/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 червня 2015 року

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Токмілової Л.М.,

за участю: секретаря - Мороз А.П.,

представник позивача - не прибув,

представника відповідача - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Одесі адміністративну справу за позовом Приватного підприємства “Ісет” до Одеського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Приватного підприємства “Ісет” до Виконавчої дирекції Одеського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, ОСОБА_2 міської виконавчої дирекції Одеського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, в якій позивач просив суд визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_2 міської виконавчої дирекції Одеського обласного відділення ФССТВП в частині залишення без розгляду поданої 24.11.2014р. ПП “Ісет” заяви-розрахунку для призначення та виплати матеріального забезпечення у зв'язку з вагітністю та пологами ОСОБА_3, в частині не призначення матеріального забезпечення та не здійснення матеріального фінансування позивача для виплати матеріального забезпечення у зв'язку з вагітністю та пологами ОСОБА_3; визнати протиправною бездіяльність Виконавчої дирекції Одеського обласного відділення ФССТВП та Виконавчої дирекції ФССТВП по відсутністю контролю за ОСОБА_2 міською виконавчою дирекцією Одеського обласного відділення ФССТВП в частині розгляду заяви-розрахунку ПП “Ісет”; зобов'язати ОСОБА_2 міську виконавчу дирекцію Одеського обласного відділення ФССТВП у десятиденний термін розглянути заяву-розрахунок, подану позивачем 24.11.2014р., призначити матеріальне забезпечення та здійснити фінансування ПП “Ісет” по виплаті матеріального забезпечення у зв'язку з вагітністю та пологами ОСОБА_3; зобов'язати Виконавчу дирекцію Одеського обласного відділення ФССТВП та Виконавчу дирекцію ФССТВП взяти на контроль та забезпечити розгляд ОСОБА_2 міською виконавчою дирекцією Одеського обласного відділення ФССТВП заяви-розрахунку, поданої 24.11.2014р. ПП “Ісет” заяви-розрахунку для призначення та виплати матеріального забезпечення у зв'язку з вагітністю та пологами ОСОБА_3; зобов'язати Виконавчу дирекцію Одеського обласного відділення ФССТВП взяти на контроль та забезпечити призначення ОСОБА_2 міською виконавчою дирекцією Одеського обласного відділення ФССТВП матеріального забезпечення і здійснення фінансування ПП “Ісет” по виплаті матеріального забезпечення у зв'язку з вагітністю та пологами ОСОБА_3 згідно поданої 24.11.2014р. заяви-розрахунку.

Ухвалою суду від 17.04.2015р. відкрито провадження в частині позовних вимог по справі за адміністративним позовом Приватного підприємства “Ісет” до ОСОБА_2 міської виконавчої дирекції Одеського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

13.05.2015р. протокольною ухвалою суду здійснено заміну неналежного відповідача ОСОБА_2 міську виконавчу дирекцію Одеського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на належного - Одеське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_2 міська виконавча дирекція Одеського обласного відділення ФССТВП всупереч вимогам законодавства не вчинила дій щодо нарахування та виплати ПП «Ісет» матеріальної допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами найманої робітниці ОСОБА_4

У судове засідання, призначене на 08.06.2015р., представник позивача не прибув, подав до суду клопотання про розгляд справи за відсутності представника. Проте представники позивача, присутні у судовому засіданні, яке відбулося 26.05.2015р., підтримали позовні вимоги у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві, та просили суд задовольнити їх.

Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення адміністративного позову заперечував з підстав, викладених у письмових запереченнях. Зокрема, за словами представника відповідача, ОСОБА_2 міська виконавча дирекція Одеського обласного відділення ФССТВП повідомила ПП «Ісет» листом від 27.11.2014р. за вих. №01-09-2261 про відмову у фінансуванні, оскільки ОСОБА_3 не є застрахованою особою.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали адміністративної справи, надані сторонами докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ПП «Ісет» зареєстровано 26.03.2014р. за №15521020000003128, основним видом економічної діяльності підприємства є 55.20 Діяльність засобів розміщування на період відпустки та іншого тимчасового проживання (згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців) (а.с. 29-30).

Згідно Наказу ПП «Ісет» №34 від 01.10.2014р. ОСОБА_3 прийнято на постійну роботу на посаду менеджера з туризму (а.с. 18).

У зв'язку із вагітністю ОСОБА_3 17.11.2014р. ОСОБА_2 міськрайонною багатопрофільною лікарнею видано листок непрацездатності Серії АЕ №173903 у тому, що станом на 17.11.2014р. ОСОБА_3 перебуває на 30-му тижні вагітності (а.с. 26).

24.11.2014р. ПП «Ісет» на адресу ОСОБА_2 міської виконавчої дирекції Одеського обласного відділення ФССТВП направлено Заяву-розрахунок для надання матеріального забезпечення по вагітності та пологах ОСОБА_3 (а.с. 16).

Станом на момент звернення позивача до суду Фондом не здійснено перерахунку матеріального забезпечення ПП «Ісет» для виплати відповідної допомоги ОСОБА_3

Правові, організаційні та фінансові основи загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у зв'язку з вагітністю та пологами, у разі смерті, а також надання послуг із санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованим особам та членам їх сімей визначено Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» №2240 -III від 18.01.2001 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд) є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів .

Фонд належить до цільових позабюджетних страхових фондів. Фонд є некомерційною самоврядною організацією. Держава є гарантом надання матеріального забезпечення та соціальних послуг застрахованим особам Фондом, стабільної діяльності Фонду. Фонд не може провадити будь-яку іншу діяльність, крім зазначеної в частині першій цієї статті та використовувати страхові кошти не за цільовим призначенням.

Органом, який забезпечує акумуляцію коштів на цей вид соціального страхування в рамках єдиного соціального внеску відповідно до ст.1 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» є Пенсійний фонд України, а органом, який здійснює страхові виплати при настанні страхового випадку, є ФСС з ТВП.

Відповідно до ст. 1 Закону України ""Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, передбачає матеріальне забезпечення громадян у зв'язку з втратою заробітної плати (доходу) внаслідок тимчасової втрати працездатності (включаючи догляд за хворою дитиною, дитиною-інвалідом, хворим членом сім'ї), вагітності та пологів, часткову компенсацію витрат, пов'язаних із смертю застрахованої особи або членів її сім'ї, а також надання соціальних послуг за рахунок бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що формується шляхом сплати страхових внесків роботодавцем, громадянами, а також за рахунок інших джерел, передбачених цим Законом.

Приписами частини першої статті 38 Закону "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" встановлено, що допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке компенсує втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами.

Відповідно до ч. 1 ст. 50, частини першої статті 51 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» застрахованим особам, які працюють на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності та господарювання або у фізичних осіб, матеріальне забезпечення призначається та надається за основним місцем роботи на підставі виданого у встановленому порядку листка непрацездатності.

Надання та оплата застрахованим особам у разі настання страхового випадку відповідного виду матеріального забезпечення є обов'язком страхувальника (пункт 3 частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»).

Приписами ст. 21 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" передбачено, що фінансування страхувальників-роботодавців для надання матеріального забезпечення найманим працівникам здійснюється районними, міжрайонними, міськими виконавчими дирекціями відділень Фонду в порядку, встановленому правлінням Фонду. Підставою для фінансування страхувальників робочими органами відділень Фонду є оформлена за встановленим зразком заява-розрахунок, що містить інформацію про нараховані застрахованим особам суми матеріального забезпечення за їх видами. Районні, міжрайонні, міські виконавчі дирекції відділень Фонду здійснюють фінансування страхувальників-роботодавців протягом десяти робочих днів після надходження заяви.

Як встановлено судом, відповідачем на адресу ПП «Ісет» направлено Лист від 27.11.2014р. за вих. №01-09-2261, яким повідомлено, що за даними електронного обліку платників єдиного внеску відсутні відомості про нарахування та спалу єдиного внеску страхувальником ПП «Ісет» за застраховану особу ОСОБА_3, тому її статус застрахованої особи у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування є під сумнівом. Отже, виплату матеріального забезпечення буде проведено тільки після з'ясування цього питання (а.с. 84-85).

Зазначений лист направлено на адресу ПП «Ісет» засобами поштового зв'язку, але кореспонденція повернута відправнику у зв'язку з закінченням терміну зберігання (а.с. 86).

Таким чином, суд встановив, що заяву-розрахунок ОСОБА_2 міської виконавчої дирекцією Одеського обласного відділення ФССТВП розглянуто у встановлений законом строк та надано ПП «Ісет» відповідь про результати розгляду зазначеної заяви .

Враховуючи зазначене, суд вважає, що позовні вимоги ПП «Ісет» щодо визнання протиправною бездіяльність ОСОБА_2 міської виконавчої дирекції Одеського обласного відділення ФССТВП в частині залишення без розгляду поданої 24.11.2014р. ПП “Ісет” заяви-розрахунку для призначення та виплати матеріального забезпечення у зв'язку з вагітністю та пологами ОСОБА_3, є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Стосовно позовних вимог ПП «Ісет» щодо не призначення матеріального забезпечення та не здійснення матеріального фінансування позивача для виплати матеріального забезпечення у зв'язку з вагітністю та пологами ОСОБА_3 суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 4 ст. 25 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг здійснюються на підставі відомостей, що містяться в системі персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, а до впровадження такої системи - у порядку та на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.

Відповідно до ч. 3 ст. 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до законодавства підлягає загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачується чи сплачувався у встановленому законом порядку єдиний внесок.

Згідно з ч. 6 ст. 20 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» відомості про страховий стаж та заробітну плату (дохід, грошове забезпечення), розмір сплаченого єдиного внеску та інші дані, що містяться в реєстрі застрахованих осіб, використовуються для обчислення та призначення страхових виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням.

Порядок, строки подання звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб, на яку нараховано і з якої сплачено суми єдиного внеску до органів доходів і зборів, та його форму встановлено Порядком формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженим Наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013р. N454.

Відповідно до п. 2.1 цього порядку звіт до органів доходів і зборів подається страхувальником або відповідальною особою страхувальника за місцем взяття на облік в органах доходів і зборів в один із таких способів: засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису відповідальних осіб у порядку, визначеному законодавством; на паперових носіях, завірених підписом керівника страхувальника та скріплених печаткою (за наявності), разом з електронною формою на електронних носіях інформації; на паперових носіях, якщо у страхувальника кількість застрахованих осіб не більше п'яти.

Згідно з п. 4.1. Порядку звіт формується на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до Закону нараховується єдиний внесок.

Як вбачається з матеріалів справи, згідно квитанції №2 щомісячний звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів Пенсійного фонду України, який містив відомості щодо ОСОБА_3, подано ПП «Ісет» та зареєстровано в Реєстрі застрахованих осіб 23.12.2014р.

Таким чином, на момент розгляду заяви-розрахунку ПП «Ісет» в персоніфіковані системі обліку Фонду не містилося відомостей щодо нарахування та сплати ПП «Ісет» єдиного внеску за ОСОБА_3, а тому й підстав для здійснення перерахування коштів ПП «Ісет» на матеріальне забезпечення ОСОБА_3 не вбачалося.

Відтак, суд вважає, що позовні вимоги ПП «Ісет» в цій частині задоволенню не підлягають.

Крім того, враховуючи відсутність у відповідача підстав для здійснення ПП «Ісет» перерахування коштів на виплату матеріальної допомоги» ОСОБА_3 станом на момент розгляду зави-розрахунку ПП «Ісет», суд не вбачає підстав для задоволення іншої частини позовних вимог ПП «Ісет».

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 1 ст. 69 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Відповідно до ст. 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визначаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: 1) суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; 2) суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Частиною 1 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Відповідно до положень ст. 160 КАС України в судовому засіданні 08 червня 2015 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови суду.

Судові витрати розподілити відповідно до вимог ст. 94 КАС України.

Керуючись ст. ст. 2, 4, 6, 9, 69-72, 86, 94, 158-163, 167,186, 254 КАС України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Приватного підприємства “Ісет” до Одеського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови виготовлено судом 15 червня 2015 року.

Суддя Л.М.Токмілова

В задоволенні адміністративного позову Приватного підприємства “Ісет” до ОСОБА_2 міської виконавчої дирекції Одеського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови виготовлено судом 15 червня 2015 року.

15 червня 2015 року.