Справа №2-А-1809/2011 року
іменем України
25 лютого 2011 року м. Зміїв
Суддя Зміївського районного суду Харківської області Нестерцова Н.В., розглянувши у порядку скороченого провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Зміївському районі Харківської області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Зміївському районі Харківської області про визнання дій відповідача неправомірними та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії з 01 січня 2010 року відповідно до ст.ст. 40,42 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, а саме за 2009 рік, з урахуванням фактично отриманих сум..
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що отримує пенсію за віком.
Після призначення пенсії вона продовжувала працювати. Маючи більше ніж 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії, вона у січня 2010 року звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії по зарплаті і стажу та надала відповідну документацію.
УПФУ здійснив перерахунок пенсії з урахуванням стажу роботи та заробітної плати за цей період, але при перерахунку застосував середній показник по заробітку за 2007 рік, мотивуючи тим, що для перерахунку пенсії застосовується показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, не за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, а показника за 2007 рік.
Дії відповідача суперечать ст. 40 ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»у зв'язку з чим, позивач вимушена звернутися за захистом своїх порушених прав до суду з даним позовом.
Позивач ОСОБА_1 у позові просила розглянути справу у її відсутність.
Відповідачем, управлінням Пенсійного Фонду України у Зміївському районі надані письмові заперечення, в яких зазначено, що з позовними вимогами ОСОБА_1 відповідач не погоджується з наступних підстав.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України з 27 листопада 2007 року.
14 січня 2010 року позивач звернулася до УПФУ в Зміївському районі із заявою про перерахунок пенсії у відповідності до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 року №1058-ІV, як такій, що продовжувала працювати після призначення пенсії.
З 01 січня 2010 року проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 із середньомісячної заробітної плати за період з 01 червня 1992 року по 31 травня 1997 рік та з 01 липня 2000 року по 31 грудня 2009 рік.
Частиною 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(далі -Закон) (із змінами, внесеними Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік») було передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначався згідно ст. 40 Закону.
Рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року зміни, що були внесені до ст. ст. 40, 42 Закону в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення зазначеної норми в попередній редакції не приймалося.
У зв'язку з цим, перерахунки пенсій проводились відповідно до п. п. 3, 11 Постанови Кабінету міністрів України від 28.05.2008 року № 530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».
До законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій у 2010 році відповідно до п.п. 3, 11 Постанови КМУ від 28.05.2008 року № 530 проводяться із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік -1197,91 грн.
Зазначив, що не погоджується з позивачем щодо застосування показника заробітної плати 1650,43 грн. Формування даних, що використовуються для розрахунку показника заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії за рік та за місяць, здійснюється Пенсійним Фондом України за погодженням з Міністерством праці та соціальної політики України, Міністерством економіки, Міністерством фінансів, Державним комітетом статистики України.
Відповідно до ч.4 ст. 183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Оцінивши, повідомлені позивачем та відповідачем обставини та перевіривши їх доказами, вважаю, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
ОСОБА_1 знаходиться на обліку в управлінні ПФУ в Зміївському районі та отримує пенсію за віком.
Позивач, як працюючий пенсіонер, звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Зміївському районі із заявою про здійснення перерахунку пенсії за віком відповідно до вимог ст.ст.40,42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менше ніж 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Якщо пенсіонер, продовжуючи працювати, набув стажу, достатнього для призначення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, то за заявою пенсіонера провадиться відповідний перерахунок пенсії, незалежно від того, скільки часу минуло після призначення пенсії при неповному стажі, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї частини, здійснюється не раніше дня, наступного за днем, по який обчислено страховий стаж при призначенні (попередньому перерахунку) пенсії.
На підставі вказаної норми для перерахунку пенсій застосовується показник середньої зарплати за рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії.
Таким чином, якщо при перерахунку пенсії береться заробітна плата відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 40, то має застосовуватися і той показник середньої заробітної плати, який береться при призначенні пенсії із заробітку відповідно до цієї ж ч. 1 ст. 40 Закону, тобто за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії.
Перерахунок пенсії ОСОБА_1 було здійснено з використанням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески.
14 січня 2010 року позивач звернулася до Управління Пенсійного Фонду України в Зміївському районі про здійснення перерахунку пенсії у відповідності до ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», як такій, що продовжувала працювати після призначення пенсії.
Відмовляючи позивачу в перерахунку пенсії та обґрунтовуючи своє рішення, відповідач зазначив, що відповідно до підпункту третього пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №530, перерахунок пенсії проведено із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік. (1197,91 грн.)
Судом не приймаються посилання відповідача на пункт 11 постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», оскільки відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»після отримання даних про заробітну плату (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до вказаного Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, пенсія повинна бути перерахована.
Оскільки позивач звернулася із заявою про перерахунок пенсії 14 січня 2010 року, відповідач при здійсненні їй перерахунку пенсії повинен був застосовувати показник середньої плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто за 2009 рік, який становить 1650,43 грн.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру пенсій позивачеві застосуванню підлягають ст. 40 та ч. 4. ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернулася до відповідача за перерахунком пенсії 14 січня 2010 року, тому перерахунок призначеної пенсії необхідно проводити з першого числа місяця, а саме з 01 січня 2010 року.
Враховуючи вищевикладене, для захисту прав ОСОБА_1 вважаю за необхідне визнати незаконними дії Управління Пенсійного фонду України в Зміївському районі Харківської області по невиконанню з 01 січня 2010 року приписів ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в зв'язку з чим слід зобов'язати відповідача здійснити позивачу перерахунок пенсії з 01 січня 2010 року відповідно до вимог ч. 4 ст. 42 Закону України №1058 з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі із застосуванням показника середньої плати працівників на 1 застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто з урахуванням показника за 2009 рік в сумі 1650,43 грн. та виплатити недоотриману в зв'язку з неправильним перерахунком суму.
Керуючись ст.ст.19,22,46 Конституції України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»№1058- ІV, ст. ст. 10, 11, 18, 94, 98,ч.4 ст.122, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 183-2, 185, 186 КАС України, суд, -
постановив:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Зміївському районі Харківської області про визнання незаконною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії -задовольнити.
Визнати незаконними дії Управління Пенсійного фонду України в Зміївському районі Харківської області по невиконанню з 01 січня 2010 року приписів ст.ст.40,42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»№1058-ІV від 09.07.2003 року, які призвели до порушення прав ОСОБА_1 на отримання пенсії в належному розмірі.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Зміївському районі Харківської області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії відповідно до ч. 1 ст. 40, ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09.07.2003 року з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі із застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка до Закону №1058-ІV враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто з урахуванням показника за 2009 рік в сумі 1650,43 грн. та провести виплату недоотриманої у зв'язку з неправильним перерахунком суми з 01 січня 2010 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору у розмірі 3 (три) грн. 40 коп.
Постанова, прийнята у порядку скороченого провадження, виконується негайно.
Постанова набирає законної сили у порядку, встановленому статтею 254 КАС України.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена до апеляційної інстанції через Зміївський районний суд Харківської області шляхом подачі в десятиденний строк з дня отримання її копії апеляційної скарги.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків оскарження її в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя -