про передачу справи на розгляд іншого адміністративного суду
17 червня 2015 року справа№810/2009/15
Суддя Київського окружного адміністративного суду Брагіна О.Є.;
при секретарі судового засідання - Сакевич Ж.В.;
за участю:
позивача - ОСОБА_1;
представника позивача -ОСОБА_2 (довіреність від 09.06.15 р. №577);
відповідача -ОСОБА_3 (довіреність 22.09.14 р. №11-09/6023);
розглянувши адміністративну справу
за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
до Державної інспекції сільського господарства України в Київській області
про визнання протиправним та скасування наказу,
до Київського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ФОП ОСОБА_1 до Державної інспекції сільського господарства України у Київській області про скасування наказу відповідача від 07.05.2015 р. №26 про проведення позапланової перевірки дотримання вимог земельного законодавства при використанні земельної ділянки.
Ухвалою від 13.05.2015 р. було відкрито провадження у справі, справу призначено до судового розгляду.
Як вбачається із поданої заяви ОСОБА_1 було зазначено як адресу його фактичного проживання ІНФОРМАЦІЯ_1. вул. Червоноармійська, 38, проте, при подачі позову доказів на підтвердження цієї обставини, а саме знаходження за вказаною адресою, надано не було.
У судовому засіданні встановлено, що місцем реєстрації позивача є м. Світловодськ Кіровоградської області, вул. Леніна, буд.73.
Вирішуючи питання щодо подальшого розгляду даної справи Київським окружним адміністративним судом, суд виходив із наступного:
за приписами ч.2 ст.19 КАСУ адміністративні справи з приводу оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб?єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи, вирішуються за вибором позивача за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи, або адміністративним судом за місцем знаходження відповідача, крім випадків передбаченим цим Кодексом. Якщо така особа не має місця проживання (перебування, знаходження в Україні), тоді справу вирішує адміністративний суд за місцезнаходженням відповідача.
Встановлений Законом порядок, у розумінні вказаної статті, є порядок визначений Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» від 11.12.2003 р. №1382- IV.
Як зазначено у ст.1 цього Закону, реєстрація місця проживання особи- це внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру про місце проживання або місце перебування особи із зазначенням адреси, за якою може вестися офіційне листування або вручення офіційної кореспонденції.
Згідно із ч.1 ст. 6 вказаного Закону №1382- IV громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов'язані протягом десяти днів після прибуття до нового місця проживання зареєструвати місце проживання. Реєстрація місця проживання особи здійснюється в день подання нею відповідних документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена з одночасним зняттям з реєстрації з попереднього місця проживання.
Відповідно до положень ч.1 ст.11 цього ж Закону реєстрація місця проживання та місця перебування осіб здійснюється органом реєстрації. Особи винні у порушенні вимог цього Закону несуть відповідальність згідно із законом.
Статтею 197 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за проживання громадян без реєстрації місця проживання чи перебування.
Отже аналіз норм чинного законодавства, які регламентують порядок реєстрації місця проживання особи дозволяють зробити висновок, що особа вважається зареєстрованою за місцем свого фактичного проживання (перебування, знаходження) після внесення відповідним органом реєстрації офіційної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру даних про місце проживання або місце перебування особи із зазначенням адреси, за якою може вестися листування або вручення кореспонденції.
У разі проживання особи більше десяти днів без реєстрації місця проживання, чинне законодавство встановлює адміністративну відповідальність у вигляді штрафу від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян- ст. 197 КУпАП.
Як вбачається із паспорту особи-позивача, місцем його офіційної реєстрації є м. Світловодськ Кіровоградської області, натомість позов було подано до Київського окружного адміністративного суду, юрисдикція якого, відповідно до Указу Президента України "Про утворення адміністративних судів та затвердження їх мережі" від 16.11.2004 р. № 1417/2004 поширюється виключно на Київську область.
Подача позовів стороною на вільний розсуд, без прив'язки до норм ст.ст. 18-19 КАСУ, нажаль останнім часом набула ознак системності. Недобросовісні позивачі або їхні представники, розраховуючи на неприскіплеве ставлення суду при вирішенні питання про відкриття провадження у справі в частині дотриманням правил підсудності, звертаються за захистом прав та інтересів до неналежного суду із різних міркувань, в тому числі і з корупційних.
З метою припинення такої хибної практики суддів, Верховною Радою України були внесені зміни до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та визначена дисциплінарна відповідальність судді за порушення правил підсудності. Так, п.1 ст.83 Закону встановлено, що суддю може бути притягнуто до дисциплінарної відповідальності в порядку дисциплінарного провадження за порушення правил підсудності чи підвідомчості позову.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.22 КАСУ, суд передає справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо після відкриття провадження у справі з'ясується, що справа територіально підсудна іншому суду.
З урахуванням викладеного, суд вважає за необхідне передати дану адміністративну справу за належною підсудністю, місцем знаходження позивача,- до Кіровоградського окружного адміністративного суду.
Керуючись статтями 18, 19, 22, 160, 165, 202 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Передати дану адміністративну справу до Кіровоградського окружного адміністративного суду.
2. Копію ухвали надіслати особам, які беруть участь у справі.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Брагіна О.Є.