Постанова від 10.06.2015 по справі 638/17933/14-а

Справа № 638/17933/14-а

Провадження № 2-а/638/166/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10.06.2015 року Дзержинський районний суд м. Харкова

у складі: головуючого судді Хайкіна В.М.

при секретарі Шептуха В.М.

з участю судового розпорядника Зміївської О.Ю.

з участю представника відповідача Мартиненко Н.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву ОСОБА_1 до держави України в особі Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області в Харківській області, ІНФОРМАЦІЯ_1 , Державної казначейської служби України про визнання протиправними бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень Головним Управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області на виконання постанови Харківського адміністративного суду від 02.04.2014 року по справі №2011/20244/12 та порушення прав позивача, підтверджених такою постановою суду,-

ВСТАНОВИВ:

У жовтні 2014 року заявник звернувся до суду з позовною заявою до держави України в особі Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області в Харківській області, ІНФОРМАЦІЯ_1 , Державної казначейської служби України про визнання протиправними бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень Головним Управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області на виконання постанови Харківського адміністративного суду від 02.04.2014 року по справі №2011/20244/12 та порушення прав позивача, підтверджених такою постановою суду. Просить суд визнати бездіяльність (дії) Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо невиконання постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 02.04.2014 року по справі №2011/20244/12 незаконною та такою, що порушує права ОСОБА_1 як людини; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити з 12.09.2012 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 з розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії 3714, 50 грн. відповідно до довідки Харківського обласного військового комісаріату від 01.03.2013 року №ФХ 116205; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити з 12.09.2012 року виплати ОСОБА_1 донараховані суми пенсійних виплат; нарахувати та виплатити ОСОБА_1 суму компенсації втрати частини доходів у зв'язку із порушенням строків виплати суми перерахунку пенсії з 12.09.2012 року розрахував суму компенсації за методикою відповідно до статті 3 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку із порушенням строків їх виплати»; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, як суб'єкта владних повноважень подати протягом п'яти днів, з дня набрання постановою законної сили, звіт про виконання судового рішення, що передбачено частиною 1 статті 267 КАС України; стягнути на користь ОСОБА_1 спричинену моральну шкоду в сумі 32886 грн. з Державного бюджету України через Державну казначейську службу шляхом безпосереднього списання коштів з Єдиного казначейського рахунку; вийти за меж вимог у разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів заявника.

Позивач та представник позивача у судове засідання не з'явилися, про час, місце розгляду заяви були повідомлені своєчасно та належним чином, від позивача до суду надана заява щодо розгляду справи у його відсутності.

Представник відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області в судове засідання з'явився, позов не визнав, надав суду заперечення та просив у задоволенні позову відмовити.

Представники відповідачів - ІНФОРМАЦІЯ_1 , та Державної казначейської служби України у судове засідання не з'явилися, про час, місце розгляду заяви були повідомлені своєчасно та належним чином, заперечень проти позову не надали.

Як вбачається із матеріалів справи, постановою Дзержинського районного суду м. Харкова від 03.02.2014 року по справі №2011/20244/12 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено. Зобов'язано Головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області після отримання довідки про розмір грошового забезпечення (на підставі наказу МОУ №377) для перерахунку пенсій, провести з 11.09.2012 року перерахунок пенсії і виплачувати йому пенсію з урахуванням посадового окладу згідно наказу МОУ №377 в подальшому до змін у законодавстві. Також зобов'язано здійснити виплату недоплаченої пенсії з 11.09.2012 року по день проведення перерахунку з урахуванням компенсації втрати частини доходів та стягнути на користь ОСОБА_1 моральну шкоду в сумі 28230 грн. з Державного бюджету України.

Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 02.04.2014 року постанову Дзержинського районного суду від 03.02.2014 року було скасовано та прийнято нову постанову, якою позов було задоволено частково. Визнано бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області протиправною. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити з 12.09.2012 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням підвищення посадового окладу у розмірі відповідно до наказу Міністра оборони України від 27.07.2008 року №377, здійснити дії щодо виплати донарахованих сум. В іншій частині в задоволенні позову було відмовлено. Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 05.05.2014 року було відмовлено у відкритті касаційного провадження по даній справі.

На виконання постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 02.04.2014 року по справі №2011/20244/12 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області проведено перерахунок пенсії з 12.09.2012 року. Сума заборгованості по вказаному перерахунку складає 3815,50 грн. З 01.01.2014 року пенсія ОСОБА_1 виплачується в розмірі, обчисленому на підставі рішення суду (Розрахунок на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою №ФХ116205 за Дорученням №Д ФХ116205/14).

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із частиною 1 та 2 статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.

Згідно з пунктами 20 та 29 частини 1 статті 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушеннями бюджетного законодавства.

Рішення судів у справах щодо пенсійного забезпечення, які набрали законної сили, виконуються органами Пенсійного фонду України в межах покладених судом зобов'язань, з урахуванням повноважень, наданих чинним законодавством.

Відповідно до частини 2 статті 95 Конституції України, виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.

Практика пропорційності при законодавчому забезпеченні соціальних прав громадян узгоджується з конституційною ідеологією бюджетних відносин, зокрема видатків на соціальний захист громадян, закладеною в принципах справедливого і неупередженого розподілу суспільного багатства між громадянами та збалансованості бюджету України (стаття 95 Конституції України). Визначені у цілому соціальні права реалізуються за наявності у держави відповідних економічних ресурсів.

Відповідно до абзацу 15 пункту 2.4. розділу 2 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 27 червня 2002 року № 11-2, Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, Управління у межах своєї компетенції розпоряджається коштами та майном Фонду.

Згідно зі статтею 73 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 N 1058-IV, кошти Пенсійного фонду використовуються на: 1) виплату пенсій, передбачених цим Законом; 2) надання соціальних послуг, передбачених цим Законом; 3) фінансування адміністративних витрат, пов'язаних з виконанням функцій, покладених на органи Пенсійного фонду; 4) оплату послуг з виплати та доставки пенсій; 5) формування резерву коштів Пенсійного фонду. Забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом.

Відповідно до статті 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Починаючи з 01.11.2011 року фінансування з Державного бюджету на виконання судових рішень не надходило. Законом України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» від 06.12.2012 року N 5515-VI встановлено, що у 2013 році норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2013 рік. Законом України Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" N 1622-VII від 31.07.2014 року, що набрав чинності з 03.08.2014 року, доповнено п. 6-7, яким встановлено, що норми і положення статей 14, 22, 37 та 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.

Відповідно до пункту 9 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» N 80-VIII від 28.12.2014 року, встановлено, що норми і положення статей 14, 22, 36, 37 та 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Тобто, виконання постанови суду в частині виплати заборгованості у розмірі 3815,50 грн. неможливе через відсутність коштів, виплата яких буде здійснена за наявності відповідного фінансування з Державного бюджету України.

Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 02.04.2014 року зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити з 12.09.2012 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 саме з урахуванням підвищення посадового окладу у розмірі відповідно до наказу Міністра оборони України «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних сил України від 27.07.2008 № 377, а не з певного розміру грошового забезпечення для обчислення пенсії.

Тобто, Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області виконало постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 02.04.2014 року в межах покладених на нього зобов'язань. Вимога ОСОБА_1 щодо нарахування та виплати суми компенсації втрати частини доходів у зв'язку із порушенням строків виплати суми пенсії з 12.09.2012 року вже була предметом розгляду при винесенні постанови Дзержинського районного суду від 03.02.2014 року, яка була скасована постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 02.04.2014 року.

Відповідно до пункту 5 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди» від 31.03.1995 року №4, з наступними змінами, при вирішенні спору про відшкодування моральної (немайнової) шкоди, необхідно встановити наявність вини відповідача в заподіянні такої шкоди. Виною є психічне ставлення особи до вчинюваної дії чи бездіяльності та її наслідків, виражене у формі умислу або необережності. Оскільки Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області пенсія позивачу виплачується з додержанням вимог діючого законодавства, тому, відповідно, і вини в заподіянні моральних страждань в діях немає.Також відповідно до пункту 4 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди» від 31.03.1995 року №4 зазначено, що у позовній заяві про відшкодування моральної (немайнової) шкоди має бути зазначено, в чому полягає ця шкода, якими неправомірними діями чи бездіяльністю її заподіяно позивачеві, з яких міркувань він виходив, визначаючи розмір шкоди, та якими доказами це підтверджується. Відповідно до частини 2 статті 23 Цивільного кодексу України, моральна шкода полягає у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я; у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім'ї чи близьких родичів; у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку із знищенням чи пошкодженням її майна; у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи. За приписами частини 1 статті 1167 Цивільного кодексу України моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини, крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті. Під моральною шкодою слід розуміти втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань, або інших негативних явищ, заподіяних фізичній чи юридичній особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб.

Відповідно до статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, передбачених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до статті 86 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до частини 2 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.

Відповідно до частини 10 статті 267 КАС України, за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення.

Суд, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується заява, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, прийшов до висновку, що заява ОСОБА_1 до держави України в особі Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області в Харківській області, ІНФОРМАЦІЯ_1 , Державної казначейської служби України про визнання протиправними бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень Головним Управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області на виконання постанови Харківського адміністративного суду від 02.04.2014 року по справі №2011/20244/12 та порушення прав позивача, підтверджених такою постановою суду, не підлягає задоволенню.

Керуючись 11, 71, 86, 94, 159-163, 267 КАС України, ст. 23, 116 Бюджетного кодексу України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Постановою Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди» від 31.03.1995 року №4, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні заяви ОСОБА_1 до держави України в особі Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області в Харківській області, ІНФОРМАЦІЯ_1 , Державної казначейської служби України про визнання протиправними бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень Головним Управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області на виконання постанови Харківського адміністративного суду від 02.04.2014 року по справі №2011/20244/12 та порушення прав позивача, підтверджених такою постановою суду - відмовити.

Витрати по сплаті судового збору залишити за позивачем.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Дзержинський районний суд м. Харкова шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Головуючий: