Справа № 569/3317/15-ц
08 червня 2015 року м. Рівне
Рівненський міський суд Рівненської області,
в складі судді - Бердія М.А.,
при секретарі - Абашиній О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Рівне цивільну справу за позовом Рівненської міської ради до ОСОБА_1 про внесення змін у договір оренди землі, суд -
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився з невідомих суду причин, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлявся належним чином.
Представник позивача ОСОБА_2 в судове засідання не з'явилася, до його початку подала до суду клопотання про розгляд справи за її відсутності, проти ухвалення заочного рішення не заперечує.
Суд дослідивши письмові докази по справі, приходить до наступного.
Як було встановлено в судовому засіданні, рішенням Рівненської міської ради від 04 липня 2013 року № 3122 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Рівного» затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Рівного та введено в дію нормативну грошову оцінку земель міста Рівного з 01 січня 2014 року.
Відповідно до ч. 1-2 ст. 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесенню орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27 березня 2014 року № 1166-VІІ внесено зміни до Податкового кодексу України та поширено на всі категорії земель вимогу, згідно якої мінімальний розмір орендної плати за землі державної та комунальної власності, не може бути менше 3 відсотків нормативної грошової оцінки.
Відповідно до підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.
Землекористувачі повідомлялися про зміну розмірів орендної плати на земельні ділянки у м. Рівному через засоби масової інформації (оголошення у тижневику «Сім днів»), а також на сайті Рівненської міської ради та її виконавчого комітету.
Між Рівненською міською радою та ОСОБА_1 укладено договір оренди землі від 29 грудня 2007 року № 040758300372.
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки, яка передана в оренду відповідачу ОСОБА_1, становить 2 003,17 грн., - розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку виконаний управлінням Держземагентства у м. Рівному Рівненської області станом на 01 квітня 2014 року.
Відповідно до розрахунку № 02-19/144-1 розміру орендної плати за земельну ділянку площею 736 м.2 на вул. Гостинній, 4А яка надана в оренду ОСОБА_1, станом на 01 квітня 2014 року розмір орендної плати в рік за земельну ділянку становить 60,10 гривень, що становить 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Цивільний кодекс України у ч.ч. 1-2 ст. 632 передбачає застосування у встановлених законом випадках цін (тарифів, ставок тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. При цьому, зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Відповідно до частини 1 пункту 13 договору оренди землі, укладеного між Рівненською міською радою та ОСОБА_1, розмір орендної плати може змінюватися, за згодою сторін (шляхом внесення змін до цього договору). Пропозиції про перегляд розміру орендної плати надсилаються не частіше, ніж один раз на квартал і розглядаються відповідно до законодавства.
Відповідно до частини 3 пункту 13 договору оренди землі, розмір орендної плати переглядається у разі: зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до п. 29 договору оренди землі, орендодавець має право у односторонньому порядку (шляхом надсилання Орендареві повідомлення через податкові органи або через інший уповноважений на це орган) збільшити розмір орендної плати у випадку, коли внаслідок змін у законодавстві орендна плата стане менша від розмір земельного податку, враховуючи при цьому абзац 2 пункту 9 даного договору.
Таким чином, встановивши підстави для зміни розміру орендної плати у договорі через його невідповідність встановленому законом розміру, Рівненська міська рада вправі вимагати від орендаря приведення цього договору у відповідність до вимог законодавства шляхом внесення відповідних змін з метою усунення порушення сторонами договору вимог законодавства, обов'язкового для позивача і відповідача.
Відповідно до ст. 30 Закону України «Про оренду землі» та пункту 34 договору оренди, укладеного між Рівненською міською радою та відповідачем ОСОБА_1, зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Відповідачу по справі ОСОБА_1 надіслано пропозицію від 21.05.2014 року вих. № 08-1125, а саме проект додаткового договору про внесення змін до договору оренди землі та розрахунок розміру орендної плати за землю, в силу вимог Податкового кодексу України, що підтверджується списком згрупованих поштових відправлень від 26.05.2014 року.
Відповідачем не розглянуто та не повідомлено міську раду про прийняття чи відхилення пропозиції.
Відповідно до ч. 2 ст. 792 Цивільного кодексу України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Відповідно до статей 116, 121 Бюджетного кодексу України бюджетним правопорушенням визнається недотримання учасником бюджетного процесу встановленого цим Кодексом та іншими нормативно-правовими актами порядку складання, розгляду, затвердження, внесення змін, виконання бюджету чи звіту про виконання бюджету.
Особи винні у порушенні бюджетного законодавства, несуть цивільну, дисциплінарну, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно з законами України.
Враховуючи те, що граничні розміри орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, встановлені відповідно до Податкового кодексу України, а згідно ст. 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно дотримуватися Конституції України та Законів України, орендна плата за зміненими ставками, після визначення нормативної грошової оцінки земель та орендної плати і укладення додаткових договорів до договорів оренди земельних ділянок, повинна нараховуватися і справлятися за зміненими ставками.
Відповідно до ст. 145 Конституції України права органів місцевого самоврядування захищаються в судовому порядку.
Неправомірні дії відповідача щодо ухилення від внесення змін до договору оренди земельної ділянки призводять до несвоєчасної та неповної сплати орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває в користуванні відповідача. Це свідчить про порушення вимог ст. 67 Конституції України, якою встановлено, що кожен повинен сплачувати податки і збори в порядку, і в розмірах, встановлених законом.
Ухилення відповідача від конституційного обов'язку сплачувати належні суми податків і зборів до бюджету призводить до зменшення доходної частини бюджету, що в свою чергу негативно позначається на фінансування соціальних та інших важливих державних програм, чим прямо порушує інтереси держави.
Відповідно до ч. 1 ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог чи заперечень.
Відповідно до ч. 3 ст. 653 ЦК України у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Оскільки між сторонами по справі в добровільному порядку не досягнуто домовленості про зміну договору оренди землі від 29 грудня 2007 року № 040758300372, укладеного між Рівненською міською радою та ОСОБА_1, а даний договір про зміну орендної плати змінюється у судовому порядку, тому зобов'язання має змінюватись з 01 квітня 2014 року.
Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають до задоволення.
Згідно з ч. 1 ст. 88 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 632, 651, 653, 792 ЦК України, ст. ст. 10, 60, 88, 212, 213, 215, 293, 294 ЦПК України, суд,-
Позов Рівненської міської ради до ОСОБА_1 про внесення змін у договір оренди землі, задоволити повністю.
Внести з 01 квітня 2014 року зміни у договір оренди землі від 29 грудня 2007 року № 040758300372, укладений між Рівненською міською радою та ОСОБА_1, і викласти його окремі пункти в наступній редакції:
«п. 5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 2 003,17 (дві тисячі три гривні 17 копійок) грн., - розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку виконаний управлінням Держземагентства у м. Рівному Рівненської області станом на 01 квітня 2014 року».
«п. 9. За оренду земельної ділянки орендар сплачує Орендодавцю орендну плату виключно у грошовій формі. Розмір орендної плати в рік за земельну ділянку складає 60 (шістдесят) гривень 10 копійок, що становить 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, - розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку 02-19/144-1, виданий управлінням Держземагентства у м. Рівному Рівненської області відповідно до протоколу № 8 від 24.04.2014 року засідання комісії по встановленню розмірів орендної плати за земельні ділянки».
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Рівненської міської ради 243,60 (двісті сорок три) гривні 60 копійок судового збору.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Рішення суду може бути оскаржено до апеляційного суду Рівненської області через Рівненський міський суд за апеляційною скаргою на рішення суду, яка подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя Рівненського
міського суду ОСОБА_3