Постанова від 16.06.2015 по справі 559/1438/15-а

Справа № 559/1438/15-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 червня 2015 року Суддя Дубенського міськрайонного суду Рівненської області Лопухович А.О., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Дубенському районі Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії по відновленню порушеного права,-

ВСТАНОВИВ:

В обґрунтування своїх вимог позивачка посилається на те, що 20 лютого 2013 року їй призначена пенсія державного службовця на умовах ст. 37 закону України «Про державну службу» № 3723-Х11 від 16.12.1993 року (розпорядження Пенсійного фонду № 131 від 04.03.2009 року). У складову заробітної плати при розрахунку пенсії державного службовця не включені - матеріальна допомога на оздоровлення на суму 2345,00 грн., матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань на суму 3101,20 грн. індексація заробітної плати на суму 9838 грн. 85 коп. у періоді з 01.02.2011 року по 31.01.2013 року. На ці виплати нараховані страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування. На письмове звернення від 12.05.2015 року за № 10/06-12-Ц про проведення перерахунку пенсії державного службовця з врахуванням цих складових заробітної плати, позивачці було відмовлено. Обгрунтовуючи відмову у проведенні перерахунку пенсії державного службовця, відповідач посилається на ст. 33 Закону України «Про державну службу», в якій матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація не передбачені, як складові заробітної плати. Позивачка з цим не погоджується із наступних підстав. Постанова Кабінету міністрів України від 9 березня 2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» передбачає, що заробітна плата державних службовців складається із посадових окладів, надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, за виконання обов»язків тимчасово відсутніх працівників, преміювання працівників, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та допомоги на оздоровлення. Відповідно до п.1 ст. 41 Закону України «Про загальнообов»язкове державне страхування» № 1058 від 09.07.2003 року до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отриманих застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески. Згідно зі статтею 2 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 року № 108 заробітна плата складається з основної, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних і компенсаційних виплат. Додаткова заробітна плата включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством, премії, пов»язані з виконанням виробничих завдань і функцій. Стаття 1 закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 року передбачає, що індексація грошових коштів населення, це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Суми виплат, пов»язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати, та матеріально допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників, включається до складу інших заохочувальних і компенсаційних виплат. Оскільки на суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги були нараховані внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування вони враховуються у склад заробітної плати державного службовця для обчислення (перерахунку) пенсії. Просить визнати відмову Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі про відмову у проведенні перерахунку пенсії державного службовця не обґрунтованою. Зобов»язати відповідача провести перерахунок пенсії з 20 лютого 2013 року із суми 2345,00 грн. матеріальної допомоги на оздоровлення, суми 3101, 20 грн. матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та суми 9838,85 грн. індексації заробітної плати.

Ухвала про відкриття скороченого провадження разом з адміністративним позовом та доданими до нього матеріалами була надіслана відповідачу.

У встановлений строк управління ПФУ в Дубенському районі Рівненської області подало заперечення проти позову, де вказує, що підстав для задоволення позовних вимог немає. Позивачу призначена пенсія державного службовця на підставі ст.37 Закону України «Про державну службу», підстав здійснювати перерахунок пенсії, виходячи із запропонованою нею розміру не має, оскільки таке право ОСОБА_1 не порушено. Просять відмовити повністю.

Дослідивши всі обставини справи, суд вирішив, що позов підлягає до часткового задоволення із наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 із 20 лютого 2013 року перебуває на обліку в УПФ в Дубенському районі Рівненської області та отримує пенсію державного службовця на умовах ст.37 «Про державну службу».

12 травня 2015 року вона звернулась до відповідача із заявою про перерахування її пенсії, врахувавши матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань та індексацію заробітної плати, відповідно до довідки від 5 травня 2015 року №3114/17-17-05-23. (а.с.7,8)

Листом від 20 травня 2015 року за №10/06-12 управлінням Пенсійного фонду в Дубенському районі Рівненської області їй було відмовлено в проведенні перерахунку.(а.с.9)

Згідно зі ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.

Статтею 8 Конституції України проголошено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. В силу ст.ст.22,64 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Конституційні права та свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України..

Відповідно до вимог ст.37 Закону України «Про державну службу» на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Статтею 33 зазначеного Закону передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

За змістом ст.37 Закону (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

У ч.1 ст.1, ст.2 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95 ВР "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Згідно Закону України « Про індексацію грошових доходів населення» №1282-XII від 3 липня 1991 року передбачено, що об'єктом індексації грошових доходів населення є в тому числі заробітна плата, підстави для індексації грошових доходів населення наявні у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка, те що індексація грошових доходів працюючого населення проводиться за основним місцем роботи.

Таким чином, чинне законодавство як загальне, так і спеціальне, відносить до складу заробітної плати також інші виплати.

Статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. До заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Відповідно до ст.41 Закону України «про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 9 липня 2003 року виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат: матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Приймаючи до уваги судову практику Верховного суду України в справах щодо ідентичних правовідносин в тій частині, що перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, суд приходить до висновку, що для вирішення спірних правовідносин в справі підлягають застосуванню саме такі спеціальні норми, що визначають виплати /доходи/ для обчислення пенсії, зокрема ст..41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а не положенням Законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці», які щодо спірних відносин є загальними.

Згідно п. п. 4, 23 ч. 1 Європейської соціальної Хартії від 03.05.1996 року, ратифікованої Закону України «Про ратифікацію Європейської соціальної хартії (переглянутої)» № 137-V 14.09.2006 року усі працівники мають право на справедливу винагороду, яка забезпечить достатній життєвий рівень для них самих та їхніх сімей та кожна особа похилого віку має право на соціальний захист.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Управління Пенсійного фонду України як територіальний представницький орган Пенсійного фонду України зобов'язано керуватися у своїй діяльності лише виключно діючим законодавством України в межах своїх повноважень.

Статтею 64 Конституції України визначено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Таким чином, порушене право ОСОБА_1 підлягає відновленню, шляхом зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії згідно Закону України з урахуванням «інших виплат» - матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань та індексації заробітної плати, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, виходячи з 80 % заробітної плати державного службовця починаючи із 20 лютого 2013 року, відповідно до ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до наданої довідки, а не із зазначенням конкретних сум вказаних позивачкою.

Згідно вимог ч.2 ст.161 КАС України, при прийнятті постанови суд враховує висновки, викладені у постанові Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року № 21-430а11.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст.10,11,57-61,71,158-163,167,186 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Дубенському районі Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії по відновленню порушеного права - частково задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі Рівненської області щодо відмови в перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1.

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Дубенському районі Рівненської області здійснити перерахунок та виплати призначеної ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1), пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», починаючи із 20 лютого 2013 року з урахуванням отриманих сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань та сум індексації заробітної плати відповідно до довідки №3114/17-17-05-23 від 05.05.2015 року.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Дубенський міськрайонний суд протягом 10-ти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: