Справа № 2-а-05138/11
"05" грудня 2011 р. суддя Полтавського районного суду Полтавської області Рябішин А.О., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду м. Полтава адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації про визнання дій неправомірними і виплату державної допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку, -
Позивачка звернулася до суду з позовом до відповідача про зобов'язання провести перерахунок по догляду за дітьми ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, до досягнення ними трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років за період з 24.04.2011 року по 24.10.2011 року.
Ухвалою суду від 27 жовтня 2011 року позовні вимоги ОСОБА_1 в частині виплати державної допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку в розмірі не менше прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до шести років за період з 24.04.2011 року по 25.04.2011 року залишено без розгляду, оскільки подані після закінчення строків , встановлених ч. 2 ст. 99 КАС України.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивачка посилається на те , що з серпня 2008 року вона перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, з листопад 2008 року отримує дану допомогу у значно меншому розмірі, ніж визначено законодавством. Згідно Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та ЗУ «Про загальнообов'язкове державне страхування у зв'язку із тимчасовою втратою працездатності та витратами , пов'язаними з народженням та похованням»вона має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, оскільки вона є застрахованою особою. Просить суд визнати неправомірні дії ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації та зобов'язати відповідача провести перерахунок по догляду за дитинами до досягнення ними трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років за період з 26.04.2011 року по 24.10.2011 року в сумі 8424,00 грн.
Представник відповідача ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації надали суду заперечення, в яких просять в задоволенні позовних вимог повністю відмовити.
Свої заперечення обґрунтовують тим, що позивачці з 2008 року по даний час була призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення трирічного року. Також, допомога позивачці виплачується в повному обсязі, заборгованість відсутня.
В 2008 році допомога була призначена у розмірах, які були визначені відповідно до ст. 15 та п. 3 розділу VІІІ «Прикінцеві положення»Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»в редакції п. 23 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 28.12.2007 року №107 та постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751, якою. Затверджено «Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми»(зі змінами).
Крім того, зазначили, що п. 23 розділу ІІ Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 28.12.2007 року № 107 рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року не визнавався неконституційним, отже є чинним, згідно якого позивачка одержала допомогу по догляду за дитиною з 28.05.2010 року по даний час.
В судове засідання позивачка та представник відповідача не з'явились, надавши до суду заяви про розгляд справи за їх відсутності , позивачка заявлені вимоги підтримує в повному обсязі , представник відповідача заперечує проти задоволення позову.
Відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України, особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи у її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмово провадження за наявними у справі матеріалами.
Суд вирішив можливим розглянути справу в порядку письмового провадження у відсутність сторін, на підставі наявних у справі доказів.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав:
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є матір"ю ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, і в період з листопада 2008 року по даний час отримувала допомогу по догляду за дітьми до досягнення ними трьохрічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", в розмірі, що дорівнює різниці між 100% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Вказані обставини підтверджуються свідоцтвом про народження ОСОБА_3 серії 1-КЕ №116968 від 05.07.2010 року та свідоцтвом про народження ОСОБА_4 серії 1-КЕ № 083514 від 22.10.2006 року.
Відповідно до ст. ст. 13, 14 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", особа, котра фактично здійснює догляд за дитиною, має право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення нею вказаного віку. Згідно ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" особі, що фактично здійснює догляд за дитиною до досягнення нею трирічного віку, щомісячно повинна надаватись грошова допомога в розмірі встановленого законодавством прожиткового мінімуму для дітей до 6-ти років.
Пунктом 23 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" внесені зміни у ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім"ям з дітьми", якими встановлено, що розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн. Дані зміни до Закону не визнано неконституційними.
У 2011 році розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку визначено на підставі Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", в яких вказано, що дана допомога відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (який діє згідно змінами внесеними пунктом 23 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України") призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України. А отже допомога виплачувалась у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше ніж 130 грн. У 2011 році жодних змін у Закон України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку внесено не було.
Крім того, слід врахувати, що з огляду на загальні засади пріоритету законів над підзаконними нормативними актами при визначенні розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку, що передбачена Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" необхідно керуватися статтею 15 цього Закону, а не постановою Кабінету Міністрів України. Однак виходячи з того, що дані норми в яких визначено розмір і порядок виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку, є рівноцінними, а відтак нарахування і виплата відповідачем допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснювалась законно, і її виплата у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років не передбачена.
На підставі вищевикладеного, суд вважає, що в задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись ст.160-163 КАС України, ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік", Законом України "Про Державний бюджет України на 2011 рік, суд, -
В задоволенні позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації про визнання дій неправомірними і виплату державної допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку -відмовити;
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський районний суд Полтавської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя:ОСОБА_5