Рішення від 11.06.2015 по справі 371/1042/15-ц

11.06.2015 Єдиний унікальний № 371/1042/15-ц

Миронівський районний суд Київської області

ЄУН 371/1042/15-ц

Провадження № 2/371/ 349 /15

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 червня 2015 року м. Миронівка

Миронівський районний суд Київської області у складі:

головуючого судді Поліщука А.С.,

при секретарі Харченко І.С.,

розглянувши позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 сільської ради Миронівського району Київської області, Миронівської районної державної адміністрації Київської області, колективного сільськогосподарського підприємства «Маслівське», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, відділ Держземагенства України у Миронівському районі Київської області про визнання права на отримання у власність земельної частки (паю),-

ВСТАНОВИВ:

До Миронівського районного суду Київської області із позовом про визнання права на отримання у власність земельної частки (паю) із резервного фонду земель, переданих у державну власність при розпаюванні колективним сільськогосподарським підприємством «Маслівське», розміром 1,38 умовних кадастрових гектарів для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в адміністративних межах ОСОБА_2 сільської ради Миронівського району Київської області звернулася ОСОБА_1.

Свої вимоги обґрунтовувала тим, що вона є пенсіонером з числа працівників соціальної сфери села Маслівка Миронівського району Київської області, а тому відповідно до рішення загальних зборів КСП «Маслівське» має право на отримання у власність земельної частки (паю) із земель, переданих у державну власність при розпаюванні КСП «Маслівське».

В судове засідання позивач та її представник не з'явилися, надали заяву у якій просили суд розглянути справу без їх участі, позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити (а.с. 42, 53).

ОСОБА_2 сільська рада Миронівського району Київської області, будучи належним чином повідомлена про час та місце розгляду справи, в судове засідання представника не делегувала, надіслала лист, у якому просила суд розглянути справу за відсутності її представника, та повідомила, що позовні вимоги визнає у повному обсязі (а.с. 52).

Миронівська районна державна адміністрація Київської області, будучи належним чином повідомлена про час та місце розгляду справи, в судове засідання представника не делегувала, надіслала лист, у якому просила суд розглянути справу за відсутності її представника, та повідомила, що проти задоволення позову не заперечує (а.с. 43).

КСП «Маслівське» будучи належним чином повідомлене про час та місце розгляду справи, в судове засідання представника не делегувало, надіслало лист, у якому просило суд розглянути справу за відсутності його представника, та повідомило, що позовні вимоги вважає обґрунтованими, та такими, що підлягають задоволенню (а.с. 46).

Відділ Держземагенства у Миронівському районі Київської області, будучи належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, в судове засідання представника не делегував, надіслав лист, у якому просив суд розглянути справу за відсутності його представника (а.с. 44).

Зважаючи на те, що в судове засідання не з'явилися всі сторони, на підставі ч. 2 ст. 197 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши позовну заяву, додані до неї документи і матеріали, всебічно та повно з'ясувавши обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 1 ЦПК України завданнями цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб.

Таким чином суд під час розгляду цивільної справи повинен захищати порушені, невизнані або оспорювані права, свободи чи інтереси фізичних осіб.

Статтею 4 ЦПК України передбачено, що здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб у спосіб, визначений законами України.

Згідно зі ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого майнового права. Одним із способів захисту цивільного права є визнання судом цього права.

Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України, захист прав громадян на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання цих прав.

Отже, у випадку порушення, невизнання або оспорювання майнового права, особа право якої порушується, оспорюється чи не визнається має право звернутися до суду по його захист шляхом визнання такого права.

Позивач звернувся по судовий захист, у зв'язку із невизнанням його права на отримання у власність земельної частки (паю) із резервного фонду земель, переданих у державну власність при розпаюванні колективним сільськогосподарським підприємством «Маслівське», розміром 1,38 умовних кадастрових гектари для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в адміністративних межах ОСОБА_2 сільської ради Миронівського району Київської області, при наступних обставинах.

ОСОБА_1 проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1 та відповідно до копії довідки управління пенсійного фонду України у Миронівському районі Київської області від 08 квітня 2014 року № 217 є пенсіонером за віком (а.с. 4, 32).

Згідно з довідкою Миронівської центральної районної лікарні Київської області від 05 березня 2015 року № 8, ОСОБА_1 працювала в Миронівській центральній районній лікарні на посаді санітарки Козинської дільничної лікарні з 21 січня 1988 року по 03 жовтня 1991 року (а.с. 29).

Відповідно до копії довідки Виконавчого комітету ОСОБА_2 сільської ради Миронівського району Київської області від 04 червня 2015 року № 2-33/243, Козинська дільнична лікарня обслуговувала населення с. Маслівка Миронівського району Київської області (а.с. 48 ).

Відповідно до запису в трудовій книжці № 10, позивач 03 жовтня 1991 року була звільнена з посади санітарки у зв'язку із виходом на пенсію (а.с. 5).

Таким чином, ОСОБА_1 є пенсіонером з числа працівників соціальної сфери, охорони здоров я села Маслівка Миронівського району Київської області.

Частиною 1 ст. 25 Земельного кодексу України передбачено, що при приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій земельні ділянки передаються працівникам цих підприємств, установ та організацій, працівникам державних та комунальних закладів охорони здоров'я, розташованих на території відповідної ради, а також пенсіонерам з їх числа з визначенням кожному з них земельної частки (паю).

Тобто, будучи пенсіонером з числа працівників охорони здоров'я села Маслівка Миронівського району Київської області, при приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, до числа яких відноситься КСП «Маслівське», ОСОБА_1 має право на отримання у власність земельної частки (паю) із земель цього підприємства.

Згідно наказу Міністерства аграрної політики України № 590 від 10 серпня 2007 року на базі Маслівського державного аграрного технікуму ім. П.Х. Гаркавого створено державне підприємство «Сільскогосподарське підприємство «Маслівське» (а.с. 6).

Регіональним відділенням Фонду Державного майна України по Київській області, видано наказ № 14-25-2/1 від 29 лютого 2012 року «Про відновлення процесу приватизації» майна Державного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «Маслівське», яким прийнято рішення про проведення приватизації ДП «Сільскогосподарське підприємство «Маслівське» після його перетворення у КСП «Маслівське» (а.с. 8).

Статтею 5 Закону України «Про особливості приватизації майна в агропромисловому комплексі» передбачено, що приватизація майна радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств здійснюється шляхом перетворення їх у колективні сільськогосподарські підприємства або у акціонерні товариства за рішенням загальних зборів (зборів уповноважених).

Як видно з пункту 11 копії статуту КСП «Маслівське», воно створене шляхом перетворення з державного підприємства «Сільскогосподарське підприємство «Маслівське» в колективне сільськогосподарське підприємство «Маслівське» (а.с. 13).

Згідно з ст. 33 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» (в редакції чинній на час реорганізації), юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам у результаті перетворення (реорганізації).

Частиною 5 ст. 59 Господарського кодексу України (в редакції чинній на час реорганізації) передбачено, що у разі перетворення одного суб'єкта господарювання в інший до новоутвореного суб'єкта господарювання переходять усі майнові права і обов'язки попереднього суб'єкта господарювання.

Таким чином КСП «Маслівське» є правонаступником ДП «Сільскогосподарського підприємства «Маслівське» та проходить процедуру приватизації.

Позивач із заявою про надання земельної частки (паю), 01 квітня 2015 року звернувся до КСП «Маслівське» як правонаступника ДП «Сільскогосподарського підприємства «Маслівське», що відповідно до наказу Регіонального відділення Фонду Державного майна України по Київській області від 29 лютого 2012 року №14-25-2/1 проходило процедуру приватизації (а.с. 30).

Листом голови правління КСП «Маслівське» від 07 квітня 2015 року № 7, позивача було повідомлено про те, що на загальних зборах членів КСП «Маслівське» від 27 серпня 2013 року було затверджено загальний список осіб, які мають право на отримання земельних часток (паїв) при розпаюванні земель КСП «Маслівське», до якого крім членів КСП «Маслівське» були включені працівники соціальної сфери с. Маслівка. Позивач відсутній у вказаному списку, оскільки ОСОБА_2 сільскою радою, позивача не включено до числа працівників соціальної сфери с. Маслівка, а тому її не включено до загального списку осіб, які мають право на отримання земельних часток (паїв) при розпаюванні земель КСП «Маслівське» (а.с. 31).

Вказаним листом позивача повідомлено, що на загальних зборах членів КСП «Маслівське» від 27 серпня 2013 року було прийнято рішення, що питання про включення до списку осіб на отримання земельних паїв, у подальшому буде вирішуватись у судовому порядку, а тому позивачу рекомендовано з метою захисту свого права на отримання паю, звернутися до суду.

Крім того, цим же листом голова правління КСП «Маслівське» повідомив позивача, що для осіб, які у судовому порядку доведуть своє право на земельну частку(пай) КСП «Маслівське» виділено у резерв 44,9009 га ріллі.

Тобто, голова правління КСП «Маслівське», який діяв на підставі рішення загальних зборах членів КСП «Маслівське» від 27 серпня 2013 року, фактично не визнав право позивача на отримання у власність земельної частки (паю) при КСП «Маслівське».

З огляду на вказаний лист голови правління КСП «Маслівське», а також рішення загальних зборах членів КСП «Маслівське», яким вирішено, що включення до списку осіб, які мають право на отримання земельних часток (паїв) при розпаюванні земель КСП «Маслівське» буде здійснюватися лише за рішенням суду, позивач позбавлений можливості ніж в судовому порядку захистити невизнане право на отримання у власність вищевказаної земельної частки (паю).

Відповідачі ОСОБА_2 сільська рада Миронівського району Київської області, Миронівська районна державна адміністрація Київської області, КСП «Маслівське» позовні вимоги ОСОБА_1 визнали (а.с. 43, 46, 52).

Розпорядженням Миронівської районної державної адміністрації Київської області від 26 лютого 2013 року за № 76, КСП «Маслівське» було надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо приватизації даного підприємства (а.с. 23).

Розпорядженням Миронівської районної державної адміністрації Київської області від 11 вересня 2013 року за № 331 було погоджено проект землеустрою щодо організації території земельних ділянок, земляних часток (паїв) КСП «Маслівське» для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території ОСОБА_2 сільської ради Миронівського району київської області (а.с. 24).

Розпорядженням Миронівської районної державної адміністрації Київської області від 29 жовтня 2013 року за № 419 затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) членам КСП «Маслівське» (а.с. 25).

Даним розпорядженням було затверджено список громадян - працівників соціальної сфери та пенсіонерів з їх числа щодо виділення земельних ділянок в натурі (на місцевості) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території ОСОБА_2 сільської ради Миронівського району Київської області (додаток № 2). Як зазначено позивачем у позові, в цьому списку її не має. Відповідачі визнали позов позивача, а тому і фактично визнали цю обставину. Згідно з ст. 61 ЦПК України обставини визнані сторонами не підлягають доказуванню.

Абзацом 2 ст. 1 Указу Президента України від 8 серпня 1995 року № 720, передбачено, що паювання земель радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств здійснюється після перетворення їх на колективні сільськогосподарські підприємства.

Частиною 1 ст. 25 Земельного кодексу України передбачено, що при приватизації земель державних сільськогосподарських підприємств, земельні ділянки передаються працівникам державних та комунальних закладів охорони здоров'я, розташованих на території відповідної ради, а також пенсіонерам з їх числа з визначенням кожному з них земельної частки (паю).

Статтею 7 Указу президента України від 8 серпня 1995 року № 720 передбачено створення під час передачі земель у колективну власність резервного фонду, який використовується для передачі у приватну власність або надання у користування земельних ділянок переважно громадянам, зайнятим у соціальній сфері на селі.

Пунктами 9, 10 ст. 25 Земельного кодексу України, передбачено, що органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування у процесі приватизації створюють резервний фонд земель у розмірі до 15 відсотків площі усіх сільськогосподарських угідь, які були у постійному користуванні відповідних підприємств, установ та організацій. Резервний фонд земель перебуває у державній або комунальній власності і призначається для подальшого перерозподілу та використання за цільовим призначенням.

Як вбачається із листа відділу Держземагенства у Миронівському районі Київської області від 28 серпня 2014 року № 01-29/987, під час розпаювання КСП «Маслівське», згідно протоколу № 2 загальних зборів вказаного підприємства від 11 червня 2013 року, працівникам державних та комунальних закладів охорони здоров'я, розташованих на території ОСОБА_2 сільської ради, а також пенсіонерам з їх числа, виділено 15% ріллі резервного фонду земель, який перебуває у державній власності і призначається для подальшого перерозподілу та використання за цільовим призначенням (а.с. 28).

Відповідно до протоколу № 5 загальних зборів членів КСП «Маслівське» від 27 серпня 2013 року, за наслідками розгляду другого питання порядку денного, було вирішено передати до резервного фонду 44,9009 га ріллі (а.с. 18, 19).

Згідно витягу з технічної документації з паювання земель та розрахунку вартості земельної частки (паю) КСП «Маслівське» по ОСОБА_2 сільській раді Миронівського району Київської області, середньо-кадастровий розмір земельної частки (паю) становить 1,38 умовних кадастрових гектари (а.с. 26).

Таким чином, для задоволення заяв працівників державних та комунальних закладів охорони здоров'я, розташованих на території ОСОБА_2 сільської ради, а також пенсіонерам з їх числа створено резервний фонд в розмірі 15 відсотків від 44,9009 гектарів ріллі, що перебуває у державній власності.

Позивач є пенсіонером Козинської дільничної лікарні, що обслуговувала населення с. Маслівка Миронівського району Київської області, а отже є пенсіонером сфери охорони здоров'я вказаного села, тому згідно з ч. 1 ст. 25 Земельного кодексу України, ст. 7 Указу Президента України від 8 серпня 1995 року № 720, має право на отримання у власність земельної частки (паю) із резервного фонду земель, переданих у державну власність при розпаюванні колективним сільськогосподарським підприємством «Маслівське», розміром 1,38 умовних кадастрових гектари для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в адміністративних межах ОСОБА_2 сільської ради Миронівського району Київської області

Враховуючи вищевикладене, на підставі ст. ст. 25, 79-1, 152, 158 Земельного кодексу України, ст. ст. 1, 8 Указу Президента України від 8 серпня 1995 року № 720, ст. 5 Закону України «Про особливості приватизації майна в агропромисловому комплексі», ст. ст. 16, Цивільного кодексу України, керуючись ст. ст. 1, 4, 10, 11, 15, 57- 60, 64, 179, 208, 209, 212 - 215, 218, 294, 296 ЦПК України, суд,-

В И Р ІШ И В:

1) Позовну заяву задовольнити.

2) Визнати за ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) право на отримання у власність земельної частки (паю) із резервного фонду земель, переданих у державну власність при розпаюванні колективним сільськогосподарським підприємством «Маслівське», розміром 1,38 умовних кадастрових гектари для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в адміністративних межах ОСОБА_2 сільської ради Миронівського району Київської області.

3) Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Київської області через Миронівський районний суд Київської області протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.

4) Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

5)

6)

Суддя підпис ОСОБА_3

Згідно з оригіналом

Суддя А.С. Поліщук