Києво-Святошинський районний суд Київської області
Справа № 2-369/10
Іменем України
05.05.2010 року Києво - Святошинський районний суд Київської області в складі:
головуючого судді Пінкевич Н.С.
при секретарі Скляренко О.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Гатненської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, релігійної громади „Покрова божої Матері" ОСОБА_4 православної церкви, Київська обласна філія Державного підприємства „Центр Державного земельного кадастру" про визнання договору оренду земельної ділянки недійсним, зобов'язання вчинення дії, -
встановив:
У вересні 2009 року позивачі звернулись до Києво-Святошинського районного суду Київської області із позовом до Гатненської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, Релігійної громади Парафії Покрова Божої Матері ОСОБА_4 Православної Церкви про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки розміром 0,6 га від 02.02.2009р. укладеного між Гатненською сільською радою та Релігійною громадою Парафія Покрова Божої Матері ОСОБА_4 Православної Церкви.
При розгляді справи позивачами було збільшено позовні вимоги. Просили суд визнати недійсним договір оренди земельної ділянки розміром 0,6 га від 02.02.2009р. укладений між Гатненською сільською радою та Релігійною громадою Парафії Покрова Божої Матері ОСОБА_4 Православної Церкви та зобов'язати державний орган реєстрації прав на землю та нерухоме майно - Київську обласну філію державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» скасувати реєстрацію права оренди на підставі договору оренди від 02.02.2009р., укладеного між Гатненською сільською радою та Релігійною громадою Парафія Покрова Божої Матері ОСОБА_4 Православної Церкви в с.Гатне.
Свої вимоги обгрунтували тим, що відповідно до вихідної земельно-кадастрової документації земельна ділянка, що є предметом оскаржуваного договору оренди землі, відноситься до земель державної власності, у зв'язку з чим Гатненська сільська рада не може бути орендодавцем такої земельної ділянки і що є порушенням статті 4 Закону України «Про оренду землі» та статті 84 Земельного кодексу України.
Вказали, що спірна земельна ділянка є ріллею, а отже відповідно до частини другої статті 22 Земельного кодексу України належить до земель сільськогосподарського призначення та не може бути передана у користування релігійній громаді під розміщення храмового комплексу згідно положень частини третьої статті 32 Земельного кодексу України. Окрім цього, на підставі оскаржуваного договору оренди було здійснено передачу землі сільськогосподарського призначення для несільськогосподарських цілей - під розміщення храмового комплексу без зміни її цільового призначення, що тягне наслідки, передбачені статтею 21 Земельного кодексу України.
У позовній заяві вказано на невідповідність пункту 2.1 договору оренди землі положенням частин першої-другої статті 22 Земельного кодексу України, оскільки спірна земельна ділянка фактично не є сільськогосподарськими угіддями, а відноситься до земель загального користування для забудови об'єктами соціально-культурного призначення.
Оскаржуваний договір оренди землі також суперечить положенням статей 38-39 Земельного кодексу України та статті 30 Закону України «Про планування і забудову територій», оскільки Генеральним планом с.Гатне не передбачено розміщення храмового комплексу на спірній земельній ділянці. На момент передачі спірної земельної ділянки в оренду на земельній ділянці було розміщено об'єкти нерухомого майна, споруджені мешканцями с.Гатне, у тому числі позивачами, на виконання Генерального плану с.Гайте, що передбачає розміщення на земельній ділянці площею 2,77 га, до складу якої входить спірна земельна ділянка, 30-ти метрової паркової зони - «Народного парку», дитячого садка, церкви та спортивно-оздоровчого комплексу.
Під час судового розгляду справи представники позивачів підтримали в повному обсязі, пославшись на обставини, викладені у позовній заяві, та просили позов задовольнити.
Представник Гатненської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області та представники Релігійної громади Парафії Покрова Божої Матері ОСОБА_4 Православної Церкви проти позову заперечували посилаючись на незаконність вимог позивачів, їх необґрунтованість та відсутність у позивачів права на звернення до суду. По суті заявлених вимог представники відповідача зазначили, що оскаржуваний Договір оренди землі було укладено відповідно до вимог законодавства України.
Відповідач - Київська обласна філія державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» в судове засідання не з'явився, проти позову заперечував про що надав суду письмові заперечення проти позову, в яких просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог та слухати справу у відсутності свого представника.
Прокурор в судовому засіданні заперечував проти позову.
Заслухавши пояснення сторін та прокурора, дослідивши матеріали справи, прийшов до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що рішенням Гатненської сільської ради № 10 від 23 лютого 2007 року (а.с. 14 т.1) Релігійній громаді Парафії Покрова Божої Матері ОСОБА_4 Православної Церкви було надано дозвіл на збір матеріалів попереднього погодження для надання в оренду земельної ділянки площею 0,60 га для розміщення храмового комплексу Покрова Божої Матері УПЦ в селі Гатне по вул. К.Валовня.
21 січня 2008 року комісією Києво-Святошинської районної державної адміністрації було проведено вибір та обстеження земельної ділянки площею 0,6 га про що складено Акт вибору та обстеження земельної ділянки передбаченої під розміщення храмового комплексу Парафії Покрова Божої Матері УГ1Ц в с.Гатне по вул. К.Валовня від 21.01.2008р. (а.с.130 т.1).
Встановлено, що спірну земельну ділянку вибрано з земельного масиву орієнтовною площею 2,77 га, розташованого між вулицями ОСОБА_5, Теремська та ОСОБА_6.
З пояснень представника відповідача, не спростованого позивачами, встановлено, що рішенням Гатненської сільської ради № 13 від 28 березня 2008 року затверджено матеріали попереднього погодження місця розташування земельної ділянки, погоджено місце розташування храмового комплексу та надано згоду на розробку проекту землеустрою (а.с. 21 т.З, а.с. 139 т.1, а.с.145-146 т.1).
Рішенням Гатненської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області від 19 грудня 2008 року №75 (а.с. 128 т.1) затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у довгострокову оренду під розміщення храмового комплексу, вилучено із земель запасу Гатненської сільської ради та передано релігійній громаді Парафії Покрова Божої Матері УПЦ земельну ділянку загальною площею 0,6 га. під розміщення храмового комплексу за адресою: вул.К.Валовня, с.Гатне, Києво-Святошинського району Київської області.
На підставі даного рішення 02 лютого 2009 року між Гатненською сільською радою Києво-Святошинського району Київської області та Релігійною громадою Парафія Покрова Божої Матері ОСОБА_4 Православної Церкви було укладено Договір оренди землі, посвідчений 02.02.2009р. ОСОБА_7, нотаріусом Києво-Святошинського районного нотаріального округу Київської області за реєстровим №238 (а.с. 124-127 т.1). Договір оренди землі зареєстровано 12.05.2009р. Києво-Святошинським районним відділом Київської регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру» за №040991300016.
Відповідно до довідки Виконкому Гатненської сільської ради №379 від 10 квітня 2010 року храмовому комплексу Покрова Божої Матері УПЦ с.Гатне присвоєно адресу: с.Гатне, вул.К.Валовня, 1-а.
Згідно пунктів 1.1, 2.1 Договору оренди землі об'єктом оренди є земельна ділянка загальною площею 0,6 га, розташована за адресою: вул.Валовня, с.Гатне Києво- Святошинського району Київської області, кадастровий№3222481601:01:050:0158, якісна характеристика - рілля, надана під розміщення храмового комплексу.
Відповідно до частини четвертої статті 4 Закону України «Про оренду землі» орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у державній власності, є районні, обласні. Київська і Севастопольська міські державні адміністрації, Рада міністрів Автономної Республіки Крим та Кабінет Міністрів України в межах повноважень, визначених законом. Згідно частини другої статті 84 Земельного кодексу України право державної власності на землю набувається і реалізується державою в особі Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських, районних державних адміністрацій, державних органів приватизації відповідно до закону.
Згідно пункту 12 розділу X «Перехідні положення» Земельного кодексу України до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про розмежування земель державної та комунальної власності» розмежування земель державної та комунальної власності полягає у здійсненні організаційно-правових заходів щодо розподілу земель державної власності на землі територіальних громад і землі держави, а також щодо визначення і встановлення в натурі (на місцевості) меж земельних ділянок державної та комунальної власності.
Статтею 9 Закону України «Про розмежування земель державної та комунальної власності» передбачено, що сільські, селищні і міські ради за погодженням з відповідними органами виконавчої влади приймають рішення про розмежування земель державної та комунальної власності в межах населених пунктів та погоджують питання розмежування земель державної та комунальної власності за межами населених пунктів у межах їх територій.
Встановлено, що спірна земельна ділянка знаходиться в межах с.Гатне Києво- Святошинського району Київської області, що підтверджується Викопіюванням з генерального плану місця розташування земельної ділянки в с.Гатне (а.с. 249 т.1).
Згідно пояснень сторін, Гатненська сільська рада не приймала рішень про розмежування земель державної та комунальної власності в межах с.Гатне. У зв'язк> з чим, до спірних правовідносин, до моменту здійснення розмежування земель державної та комунальної власності в межах с.Гатне, застосовуються положення пункту 12 розділу X «Перехідні положення» Земельного кодексу України.
Відповідно до пункту 34 частини першої статгі 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що Гатненська сільська рада Києво-Святошинського району Київської області є належним орендодавцем спірної земельної ділянки та правомірно прийняла рішення від 19.12.2008р. №75, керуючись пунктом 12 розділу X «Перехідні положення» Земельного кодексу України. Таким чином, посилання позивачів на порушення Гатненською сільською радою вимог статті 4 Закону України «Про оренду землі» та статті 84 Земельного кодексу України при передачі спірної земельної ділянки в оренду є безпідставними та спростовуються матеріалами справи.
Згідно частин першої-другої статті 20 Земельного кодексу України віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про створення об'єктів природоохоронного та історико-культурного призначення.
Отже, згідно з нормами земельного законодавства критерієм віднесення земельної ділянки до певної категорії є не її якісні характеристики, а прийняття відповідного рішення уповноваженим органом влади.
Позивачами не надано суду доказів прийняття уповноваженим органом рішення, що було б підставою для віднесення спірної земельної ділянки до земель сільськогосподарського призначення.
З листа Управління земельних ресурсів у Києво-Святощинському районі Київської області №16595 від 29.10.2009р. (а.с. 188 т.1) вбачається, що згідно державної статистичної звітності (форма 6-зем) спірна земельна ділянка класифікується як землі житлової та громадської забудови.
Згідно статті 38 Земельного кодексу України до земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об'єктів загального користування.
Відповідно до рішення Гатненської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області від 19.12.2008р. №75 спірна земельна ділянка передана в оренду релігійній громаді під розміщення храмового комплексу Покрова Божої Матері ОСОБА_4 Православної Церкви с.Гатне за рахунок земель запасу. Частиною першою статті 2 Земельного кодексу ОСОБА_4 РСР 1990 року землі запасу було віднесено до окремої категорії земель.
Згідно частини 3 статті 124 Земельного кодексу України (у редакції, що діяла станом на 23.02.2007р.) передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 цього Кодексу.
З матеріалів справи встановлено, що передача спірної земельної ділянки в оренду здійснювалась за проектом землеустрою щодо відведення земельної ділянки у довгострокову оренду терміном на 49 років під розміщення храмового комплексу Покрова Божої Матері УПЦ, затвердженим рішенням Гатненської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області від 19.12.2008р. №75.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про землеустрій» цільове призначення земельної ділянки - використання земельної ділянки за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що цільовим призначенням спірної земельної ділянки є розміщення храмового комплексу Покрова Божої Матері ОСОБА_4 Православної Церкви та вона належить до категорії земель житлової та громадської забудови, а не земель сільськогосподарського призначення, що також підтверджується Висновком державної експертизи землевпорядної документації від 30.10.2008р. №13-1847е, затвердженим 30.10.2008р. начальником Головного управління земельних ресурсів Київської області (а.с. 145-146 т.1).
Відповідно до статті 1 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації» державна експертиза землевпорядної документації - це діяльність, метою якої є дослідження, перевірка, аналіз та оцінка об'єктів експертизи на предмет їх відповідності вимогам законодавства, встановленим стандартам, нормам і правилам, а також підготовка обґрунтованих висновків для прийняття рішень щодо об'єктів експертизи. Статтею 35 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації» визначено, що якщо об'єкт державної експертизи підготовлений згідно з вимогами законодавства, встановленими стандартами, нормами і правилами, то він позитивно оцінюється та погоджується.
Статтею 32 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації» передбачено, що при проведенні державної експертизи досліджуються, перевіряються, аналізуються та оцінюються: питання дотримання вимог законодавства та встановлених стандартів, норм і правил при прийнятті проектних рішень; відповідність передбачених документацією і матеріалами заходів завданням на проектування, вимогам раціонального використання та охорони земель, а також дотриманню законних прав та інтересів власників земельних ділянок та землекористувачів, держави і суспільства; еколого-економічна ефективність проектних рішень щодо запобігання їх негативного впливу на стан земельних ресурсів, суміжні земельні ділянки, ландшафт.
Згідно з Висновком державної експертизи землевпорядної документації від 30.10.2008р. №13-1847е при проведенні державної експертизи землевпорядної документації встановлено, що Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду релігійній громаді Парафії Покрова Божої Матері УПЦ під розміщення храмового комплексу Покрова Божої Матері УПЦ в с.Гатне вул.Валовня Києво-Святошинського району Київської області відповідає вимогам законодавства та оцінюється позитивно.
Враховуючи викладене, доводи позивачів щодо відсутності у Гатненської сільської ради повноважень на передачу спірної земельної ділянки в оренду, щодо надання її в оренду без зміни цільового призначення та з порушенням порядку зміни цільового призначення, щодо наявності протиріч між предметом Договору оренди землі, земельно-кадастровою документацією та фактичним її станом, невідповідності проекту землеустрою вимогам законодавства спростовуються позитивним Висновком державної експертизи землевпорядної документації від 30.10.2008р. №13-1847е.
Відповідно до статті 35 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації» позитивні висновки державної експертизи щодо об'єктів обов'язкової державної експертизи є підставою для прийняття відповідного рішення органами виконавчої влади чи органами місцевого самоврядування, відкриття фінансування робіт з реалізації заходів, передбачених відповідною документацією.
Згідно статті 39 Земельного кодексу України використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням державних стандартів і норм, регіональних та місцевих правил забудови.
Як вбачається з матеріалів справи, Генеральним планом забудови с.Гатне, затвердженим рішенням Гатненської сільської ради народних депутатів від 30.03.1996р. (а.с. 15 т.1), передбачено будівництво культової споруди на території орієнтовною площею 2,77 га в с.Гатне по вул. К.Валовня, Теремська, ОСОБА_6, що підтверджується Викопіюванням з Генерального плану місця розташування земельної ділянки та експлікацією до нього.
Згідно листа Міністерства регіонального розвитку та будівництва України №12/19-2- 10/23-6086 від 28 грудня 2009 року (а.с. 30 т.З) під культовою спорудою слід розуміти будинок, споруду, їх комплекси богослужбового та допоміжного призначення.
Відповідність Договору оренди землі Генеральному плану забудови с.Гатне, підтверджується листом Державного підприємства «ОСОБА_4 Державний науково- дослідний і проектний інститут цивільного сільського будівництва» № 1256 від 12 жовтня 2009 року (а.с.238 т.1), який є розробником генерального плану села. Відповідно до названого листа до Генерального плану села Гатне включена земельна ділянка площею 2,77 га між вулицями ОСОБА_5, ОСОБА_6, Теремська та Дружби, на якій згідно із чинним генеральним планом передбачено розміщення дитячого садка, культової споруди та спортивно-оздоровчого комплексу. Згідно із генеральним планом, місце розміщення даних об'єктів, в тому числі і культової споруди, на земельній ділянці не є конкретно встановленим, і визначено умовно, та передбачає лише саму можливість розміщення вказаних об'єктів на даній земельній ділянці. Визначення конкретних меж земельної ділянки під розміщення того чи іншого об'єкту, в тому числі і культової споруди, проводиться згідно з актом вибору земельної ділянки. Умовне позначення «культова споруда» на кресленні генерального плану с. Гатне передбачає можливість розміщення на вказаній земельній ділянці храмового комплексу, об'єктів інфраструктури, що забезпечують його функціонування. Склад об'єктів храмового комплексу визначає безпосередньо замовник проекту будівництва згідно із завданням на проектування, із врахуванням чинних державних будівельних норм, стандартів та правил.
Згідно листа Державного підприємства «ОСОБА_4 Державний науково-дослідний і проектний інститут цивільного сільського будівництва» №498 від 16 квітня 2010 року проект будівництва храмового комплексу Покрова Божої Матері УПЦ по вул.К.Валовня в с.Гатне відповідає рішенням Генерального плану с.Гатне.
Враховуючи викладене, доводи позивачів щоцо невідповідності Договору оренди землі Генеральному плану забудови с.Гатне не відповідає фактичним обставинам справи.
Відповідно до частини першої статті 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. Частиною другою статті 15 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених цією статтею, а також порушення вимог статей 4-6, 11, 17, 19 цього Закону є підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також для визнання договору недійсним відповідно до закону.
Відповідно до статті 375 Цивільною кодекс) країни власник земельної ділянки має право зводити на ній будівлі та споруди, створювати закриті водойми, здійснювати перебудову, а також дозволяти будівництво на своїй ділянці іншим особам.
Встановлено, що Гатненська сільська рада Києво-Святошинського району Київської області не надавала дозволу на виконання робіт з облаштування земельного масиву орієнтовною площею 2,77га в с.Гатне по вул. К.Валоння, Теремська, ОСОБА_6 об'єктами нерухомого майна, окрім дозволу на будівництво храмового комплексу Покрова Божої Матері УПЦ, отже зведення таких споруд є самими ні м та незаконним.
Відповідно до статті 376 Цивільного кодексу України особа, яка здійснила або здійснює самочинне будівництво нерухомого майна, е набуває права власності на нього.
Згідно частини другої статті 331 Цивільного кодексу України якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації. Статтею 182 Цивільного кодексу України передбачено, що право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрацій
Позивачами не надано суду доказів наявності об'єктів нерухомого майна та прав на них, розташованих на спірній земельній ділянці як на момент вибору земельної ділянки та передачі її в оренду, так і час постановлення судом рініення .
Враховуючи викладене, позивачі не є сторонами Договору оренди землі, особами, які наділені повноваженнями захищати державні чи суспільні інтереси або права, свободи та інтереси інших осіб, у тому числі права, свободи а нгерсси територіальної громади, а також не є особами, права та законні інтереси яких є порушені оспорюваним правочином, у зв'язку з чим суд приходить до висновку про відсутність порушених прав позивачів, які підлягають захисту у розумінні статті 3 Цивільною процесуального кодексу України. Тому суд відмовляє у задоволенні позовних вимог у повному обсязі,
Керуючись ст.ст.88, 208, 213-215 ЦПК України,
У задоволенні позову ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Гатненської сільської ради пиєво-Святошинського району Київської області, релігійної громади „Покрова божої Матері" ОСОБА_4 православної церкви, Київська обласна філія Державного підприємства „Центр Державного земельного кадастру" про визнання договору оренди земельної ділянки недійсним, зобов'язання вчинення дії - відмовити.
На рішення суду може бути подано заяву про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя