Справа №2-а-571 /2011р.
іменем України
24 лютого 2011 р. Іванківський районний суд Київської області в складі:
Головуючої - судді Тетервак Н.А.,
При секретарі - Онищенко В.В.,
розглянувши у письмовому провадженні в смт. Іванків справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у Іванківському районі Київської області про визнання дій неправомірними та зобов»язання щодо проведення перерахунку пенсії,
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про визнання дій відповідача неправомірними та зобов'язання відповідача перерахувати його основну пенсію по інвалідності 2-ої групи відповідно до ст.. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що становить 8-и мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду,заподіяну здоров»ю,відповідно до ст.. 50 Закону,в розмірі 75 % від мінімальної пенсії за віком.
Позивач посилається на те, що він є інвалідом 2-ої групи, категорії 1, внаслідок захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 24 грудня 2010 року отримує пенсію по інвалідності відповідно до ЗАКОНУ України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».На сьогоднішній день розмір його пенсії не відповідає вимогам Закону.
Відповідно до ст.. 54 ч.4 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», йому, як інваліду 2-ої групи, щодо якої встановлено причинний зв»язок з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, пенсія повинна бути призначена в розмірі не менше 8 мінімальних пенсій за віком та додаткова пенсія за шкоду,заподіяну здоров»ю- в розмірі 75% від мінімальної пенсії за віком.
Проте, відповідач відмовив йому у задоволенні заяви.
Позивач просить визнати дії відповідача, Управління Пенсійного фонду України в Іванківському районі щодо призначення йому пенсії в розмірах, що не відповідають вимогам ч.4 ст.. 54, ст.. 50 Закону України від 28.02. 1991 року № 796 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» неправомірними.
Зобов»язати відповідача провести перерахунок його пенсії на рівні,не нижче 8 мінімальних пенсій за віком, відповідно до вимог ст.. 54 ч.4 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»та додаткову пенсію за шкоду,заподіяну здоров»ю, відповідно до ст..50 Закону України» Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в розмірі 75% від мінімальної пенсії за віком, виходячи з мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», починаючи з дня звернення його до відповідача.
В судове засідання позивач не з»явився. Про час та місце розгляду справи повідомлений. Позивач подав заяву про розгляд справи у його відсутність. Позов підтримує.
Представник відповідача в судове засідання не з»явився, про день і час слухання справи повідомлений вчасно, надіслали суду письмове заперечення, в якому позов не визнають, посилаючись на те, що управління Пенсійного фонду України в Іванківському районі діяло в межах чинного законодавства України.
Відповідач просить у задоволенні позову відмовити.
Вивчивши матеріали справи, суд встановив, що позивач ОСОБА_1 - є постраждалим від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС -1 категорії(посвідчення Серії А№ 126623, учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, інвалідом 2 групи з 20.08.1999 року(довічно), від захворювання зв»язаного з ЛНА на ЧАЕС, що підтверджено відповідною довідкою МСЕК .
Проте, з матеріалів справи слідує,що позивач основну пенсію одержує згідно Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», а не згідно ЗУ»Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»(довідка УПФ,заперечення), а отже, права позивача у нарахуванні та виплаті йому основної пенсії не порушено,так як право вибору виду пенсії належить пенсіонеру.
Проте,розмір його додаткової пенсії не відповідає вимогам ст.. 50 Закону.
Отже, додаткова пенсія позивачу призначена та виплачувалася йому в розмірі, що не відповідає вимогам .ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Проте, за чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ч.1 ст. 28 Закону України „ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ”іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював цей розмір, немає, а тому посилання відповідача на те, що ст. 28 Закону України „ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ” щодо розміру мінімальної пенсії за віком не може застосовуватися до визначення розміру пенсії, призначеної за Законом України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, суд вважає некоректним, оскільки в останньому визначено за базу для обрахування пенсії саме мінімальну пенсію за віком.
З ст. 62 Закону слідує, що Кабінет Міністрів України дає роз'яснення порядку застосування Закону, і аж ніяк не встановлює розмір компенсацій, чи змінює той, що вже вказаний в Законі.
А отже постанови КМ України, на які посилається у своєму запереченні відповідач, як на підставу відповідності своїх дій чинному законодавству ( № 523 від 30.05.1997 року, № 530 від 28.05.2008 року, № 654 від 16.07.2008 року) є такими, що не відповідають нормам ст. 50 та ч.4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що визначав за базу обрахунку пенсії таким особам з розрахунку мінімальної пенсії за віком.
В даному випадку мають враховуватися засади пріоритетності Законів України над урядовими нормативними актами та вимоги ст. 92 Конституції України, згідно якої виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина ( п.1) та основи соціального захисту ( п.6).
Згідно з ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади й органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.
Виплата коштів у розмірі, який значно менший ніж той, що встановлений ст.50 Закону, є неправомірною.
Відповідно до положень Конституції України, найвищою соціальною цінністю України є людина, її права і свободи та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, а їх утвердження і забезпечення є головним обов'язком держави ( ст.3), права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними ( ст. 21), їх зміст і обсяг при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не може бути звужений ( ст.22).
Окрім того, встановлений ч.2 ст. 95 Конституції України , ч.2 ст. 38 Бюджетного Кодексу України перелік правовідносин, які регулюються Законом про Державний бюджет України, є вичерпним, а тому цей закон не може скасовувати чи змінювати обсяг прав і обов'язків , пільг, компенсацій і гарантій, передбачених іншими законами України, зокрема, Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та не може будь-яким чином змінювати визначене іншими законами України правове регулювання суспільних відносин.
За змістом положень ч.2 та 3 ст. 22 Конституції України конституційні права гарантуються, а держава повинна утримуватися від прийняття будь-яких актів, які призводили б до скасування чи звуження змісту та обсяг існуючих прав і свобод.
Перерахунку пенсія позивача відповідно до ст..50 Закону „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” підлягає з 24 липня 2010р., оскільки позивач звернувся з позовом до суду 24.01.2011 року, а відповідно до ст.99 КАСУ встановлено шестимісячний строк звернення до суду.
Керуючись ст.ст.99,100,122,158-163 КАС України, ст.. 50 Закону „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, суд
Позов задовольнити частково.
Визнати дії Управління пенсійного Фонду України у Іванківському районі Київської області щодо призначення пенсії ОСОБА_1 в розмірі, який не відповідає вимогам ст.. 50 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”,- неправомірними.
Зобов»язати відповідача - управління Пенсійного фонду України в Іванківському районі Київської області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату додаткової пенсії за шкоду,заподіяну здоров»ю, в розмірі 75 % від мінімальної пенсії за віком, згідно ст.. 50 Закону ««Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи «, починаючи з 24 липня 2010 року.
В решті позовних вимог - відмовити.
Постанова набирає чинності на протязі 10 днів, якщо у вказаний термін на неї не буде подана апеляцій скарга до Адміністративного апеляційного суду Київської області через Іванківський райсуд.
Суддя: