Справа № 2-а-3951/11
Справа № 2а-3951/11
про залишення адміністративного позову без розгляду
16 травня 2011 року суддя Димитровського міського суду Донецької області Петунін І.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Димитров Донецької області про визнання дій відповідача неправомірними та зобов'язання перерахунку і виплати недоотриманої пенсії, -
Позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в місті Димитров Донецької області про визнання дій відповідача неправомірними та зобов'язання перерахунку і виплати недоотриманої пенсії.
За умовами пункту першого частини другої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності розглядаються в порядку адміністративного судочинства і дана справа згідно з вимогами статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України підсудна Димитровському міському суду як адміністративному.
Відповідно до вимог п.5 ч.1 ст.107 КАС України, суддя після одержання позовної заяви має з'ясувати, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо подано заяву про поновлення цього строку, то чи є підстави для її задоволення).
Адміністративний позов, за змістом статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України, може бути подано в межах шестимісячного строку, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, на підставі частини першої статті 100 Кодексу адміністративного судочинства, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку.
Відповідно до змін до ч.2 ст.99 КАС України, внесених Законом України № 2453-VI від 07.07.2010р., для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Рішенням Конституційного суду України №1-40/2010 від 09.09.2010 року визнано такими, що не відповідають Конституції України норми Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвідомчості справ, пов'язаних із соціальними виплатами" від 18.02.2010 року № 1691-VI, зокрема, п.2 ч.1 ст.15 ЦПК України та положення про виключення п.3 з ч.1 ст.18 КАС України, за якими справи, пов'язані із соціальними виплатами, що підлягали розгляду адміністративними судами, було передано місцевим загальним судам для розгляду в порядку цивільного судочинства.
За таких обставин з 09.09.2010 року відновлено дію положення Кодексу адміністративного судочинства України, яке діяло до набрання чинності Законом України від 18.02.2010 року № 1691-VI, а саме: положення п.3 ч.1 ст.18, якими встановлювалося, що всі адміністративні справи у спорах фізичних осіб із суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням та інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Отже, з 09.09.2010 року розгляд справ, пов'язаних з приводу перерахунку пенсійних виплат, віднесено до юрисдикції адміністративних судів, з цієї дати й почав діяти 6-ти місячний строк звернення до суду.
Згідно за ч.2 ст.152 Конституції України, закони та інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Із позовної заяви та доданих до неї документів вбачається, що позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 12 серпня 2010 року. Тому відповідно до ч.5 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»відповідач повинен був розглянути заяву не пізніше 10 днів з дня надходження і з цього часу у випадку неправомірних дій чи бездіяльності відповідача щодо перерахунку пенсії позивач повинен був дізнатися про порушення своїх прав. Таким чином позивачем пропущено строк звернення до адміністративного суду, встановлений ст.99 КАС України.
Враховуючи той факт, що до суду з даним позовом він звернувся 05.05.2011 року (згідно поштового штемпелю на конверті), суддя вважає, що позивачем при подачі до суду даного позову пропущений, встановлений законодавством, шестимісячний строк звернення до адміністративного суду за захистом своїх прав.
Посилання позивача у своїй заяві про поновлення строку на те, що строк оскарження прострочений з поважних причин, оскільки про порушення своїх прав він дізнався 05.04.2011р. з відповіді відповідача, суддя не приймає до уваги через те, що позивач після спливу 10-денного строку міг дізнатися про порушення своїх прав та звернутися за роз'ясненням до відповідача, щодо застосування відповідного коефіцієнту.
Керуючись ст.ст.17-18, 23, 99, 100, 107, 1832 КАС України, суддя -
Відмовити ОСОБА_1 у поновленні строку на звернення до адміністративного суду.
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Димитров Донецької області про визнання дій відповідача протиправними та зобов'язання перерахунку і виплати недоотриманої пенсії залишити без розгляду.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Димитровський міський суд Донецької області протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя: