Постанова від 15.06.2015 по справі 815/3048/15

Справа № 815/3048/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 червня 2015 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Вовченко О.А.

секретар судового засідання Дубовик Г.В.,

за участю:

представника позивача - Веселова О.В., (за ордером);

представника відповідача - Пашутова В.Ю. (за довіреністю)

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військово-медичного клінічного центру Південного регіону про визнання протиправним та скасування п. 2 наказу № 187 від 25.05.2015 року, суд -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , 28 травня 2015року звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Військово-медичного клінічного центру Південного регіону (з урахуванням заяви про зменшення розміру позовних вимог від 08.06.2015 року) про скасування п. 2 наказу № 187 від 25.05.2015 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач проходить військову службу на посаді заступника начальника центру з медичної частини - начальника частини у Військово-медичному клінічному центрі Південного регіону. 25 травня 2015 року пунктом 2 наказу № 187 начальника Військово-медичного клінічного центру Південного регіону позивача усунуто з посади на період проведення службового розслідування. Даний наказ виданий в порушення вимог закону є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідачем до суду надано заперечення проти адміністративного позову (а.с. 15-18), де зазначено, що у зв'язку з загостренням суспільно-політичної ситуації в Україні та конфліктної ситуації яка склалась між посадовою особою Військово-медичного клінічного центру Південного регіону і фізичними особами, що привело до розповсюдження негативної інформації відносно заступника начальника ВМКЦ ПР з медичної частини полковника медичної служби ОСОБА_1 , із залученням громадськості та засобів масової інформації, з метою з'ясування всіх обставин, встановлення справедливості та попередження суспільного резонансу який може привести до негативних наслідків, був виданий наказ начальника Військово-медичного клінічного центру Південного регіону від 25.05.2015 року № 187. Наказ № 187 виданий на підставі діючих нормативно-правових актів, не є злочинним, спрямований на з'ясування всіх обставин в конфліктній ситуації яка склалась, встановлення справедливості та попередження суспільного резонансу, обґрунтований і не підлягає скасуванню. Якщо наступлять наслідки абз. 4 ст. 47 Дисциплінарного статуту після закінчення службового розслідування наказ буде скасований.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі, посилаючись на обґрунтування, викладені в заяві про зменшення розміру позовних вимог та просив задовольнити позовні вимоги.

В судовому засіданні представник відповідача заперечував проти задоволення адміністративного позову з підстав, викладених в запереченнях проти адміністративного позову.

Вислухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, розглянувши подані документи та матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Порядок проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України визначається: Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу», Дисциплінарним Статутом Збройних Сил України, Положенням про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України (затвердженого Указом Президента України від 10 грудня 2008 року N 1153/2008).

В мережі Інтернет розміщено статтю «Когда Майданюка нет на месте, главным становится начмед, и в эти моменты он преображается, часто грубит» (а.с. 40).

25.05.2015 року на адресу начальника Військово-медичного клінічного центру Південного регіону надійшов лист від директора військово-медичного Департаменту Міністерства оборони України № 249/3/3730 (а.с. 12) про проведення службового розслідування щодо інформації викладеної у мережі Інтернет. В зазначеному листі висловлено прохання усунути полковника медичної служби ОСОБА_1 , від виконання службових обов'язків за посадою на період проведення службового розслідування.

25 травня 2015 року на виконання розпорядження директора Військово-медичного клінічного центру Міністерства оборони України від 25.05.2015 року № 249/3/3730, начальником Військово-медичного клінічного центру Південного регіону прийнято наказ № 187 «Про призначення службового розслідування з приводу негативної інформації щодо неналежного ставлення до виконання службових обов'язків полковника м/с ОСОБА_1 » (а.с. 19).

В оскаржуваному п.2 наказу № 187 від 25.05.2015 року зазначено «На період проведення службового розслідування полковника медичної служби ОСОБА_1 , заступника начальника центру з медичної частини - начальника частини, усунути від виконання своїх службових обов'язків».

Надаючи правову оцінку наказу начальника Військово-медичного клінічного центру Південного регіону № 187 в частині п. 2 - усунення від виконання службових обов'язків полковника медичної служби ОСОБА_1 , суд виходить з наступного.

Відповідно до п. 122 Положенням про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України (затвердженого Указом Президента України від 10 грудня 2008 року N 1153/2008), усунення військовослужбовців від виконання службових обов'язків здійснюється відповідно до Дисциплінарного статуту Збройних Сил України.

Приписами п. 4.29 Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України (затверджено Наказом Міністра оборони України 10.04.2009 року № 170, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 19 травня 2009 року за № 438/16454), визначено, що порядок і тривалість усунення від виконання службових обов'язків та відсторонення від виконання службових повноважень військовослужбовців визначаються Дисциплінарним статутом Збройних Сил України. Підставою для усунення від виконання службових обов'язків є невиконання військовослужбовцем службових обов'язків, що призвело до людських жертв чи інших тяжких наслідків або створило загрозу настання таких наслідків. Рішення про усунення військовослужбовця від виконання службових обов'язків приймається командиром військової частини або найближчим прямим начальником, який має право видавати наказ про таке усунення і призначення службового розслідування за фактом, що призвів до цього. Тривалість усунення від виконання службових обов'язків не повинна перевищувати тривалість службового розслідування та час, необхідний для прийняття відповідного рішення командиром. Наказ про усунення військовослужбовця від виконання службових обов'язків скасовується, якщо за результатами службового розслідування підстави прийняття такого рішення не підтверджуються або прийнято рішення про притягнення військовослужбовця, який вчинив правопорушення, до дисциплінарної відповідальності.

Сутність військової дисципліни, обов'язки військовослужбовців щодо її додержання, види заохочень та дисциплінарних стягнень, права командирів щодо їх застосування, а також порядок подання і розгляду заяв, пропозицій та скарг визначається в Дисциплінарному Статуті Збройних Сил України (затверджений Законом України від 24 березня 1999 року N 551-XIV).

Положеннями ст. 47 Дисциплінарного Статуту Збройних Сил України, передбачено, що невиконання (неналежне виконання) службових обов'язків, що призвело до людських жертв чи інших тяжких наслідків або створило загрозу настання таких наслідків, є підставою для усунення військовослужбовців від виконання службових обов'язків. Рішення про усунення військовослужбовця від виконання службових обов'язків приймається прямим командиром (начальником) та оформляється наказом, про що негайно доповідається в порядку підпорядкованості із зазначенням причин і обставин усунення. Тривалість усунення від виконання службових обов'язків не повинна перевищувати тривалості службового розслідування та часу, необхідного для прийняття відповідного рішення командиром (начальником), які визначені цим Статутом. Наказ про усунення військовослужбовця від виконання службових обов'язків скасовується, якщо за результатами службового розслідування підстави прийняття такого рішення не підтверджуються або прийнято рішення про притягнення військовослужбовця, який вчинив правопорушення, до дисциплінарної відповідальності. Командир, який усунув підлеглого від виконання службових обов'язків без достатніх на те підстав, несе за це відповідальність.

Отже статтею 47 Дисциплінарного Статуту Збройних Сил України визначено вичерпний перелік підстав усунення військовослужбовців від виконання службових обов'язків, а саме невиконання (неналежне виконання) службових обов'язків, що призвело до: людських жертв; інші тяжкі наслідки; створення загрози настання таких наслідків.

Службові обов'язки заступника начальника центру з медичної частини - начальника медичної частини Військово-медичного клінічного центру Південного регіону полковника медичної служби ОСОБА_1 , визначені в функціональних обов'язках затверджених начальником Військово-медичного клінічного центру Південного регіону 25.11.2014 року (а.с. 36-39).

Проте в наказі начальника Військово-медичного клінічного центру Південного регіону № 187 від 25.05.2015 року не зазначено обґрунтованих підстав визначених приписами ст. 47 Дисциплінарного Статуту Збройних Сил України, щодо усунення позивача від виконання службових обов'язків.

Також в судовому засіданні відповідачем не доведено обґрунтованості підстав усунення заступника начальника центру з медичної частини - начальника частини Сахно Ю.П., від виконання службових обов'язків.

До суду не надано належних доказів невиконання чи неналежного виконання службових обов'язків позивачем за яких законодавчо передбачено усунення від виконання службових обов'язків.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Приписами ч.2 ст.71 КАС України, встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Враховуючи викладене вище суд приходить до висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 69-71, 160-163 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати п. 2 наказу начальника Військово-медичного клінічного центру Південного регіону № 187 від 25.05.2015 року про усунення від виконання службових обов'язків, на період проведення службового розслідування полковника медичної служби ОСОБА_1 , заступника начальника центру з медичної частини - начальника частини.

Постанова набирає законної сили згідно ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185 -187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний суддею 15.06.2015 року.

Суддя О.А. Вовченко

.