Постанова від 15.06.2015 по справі 815/2490/15

Справа № 815/2490/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 червня 2015 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Завальнюка І.В.,

за участю секретаря - Маковейчук Т.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до уповноваженої особи ФГВФО тимчасової адміністрації АТ «Імексбанк» ОСОБА_2, треті особи - ОСОБА_3, ОСОБА_4, Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду із вказаним позовом, в якому просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо переоформлення частини вкладу в розмірі 7000 дол. США на ім'я ОСОБА_1, відступленого ОСОБА_3 на користь ОСОБА_1 та не включення позивача до переліку вкладників ПАТ «Імексбанк», які мають право на виплату гарантованих сум відшкодування від ФГВФО; визнати позивача вкладником ПАТ «Імексбанк»; зобов'язати включити відповідача до переліку вкладників ПАТ «Імексбанк», які мають право на виплату гарантованих сум відшкодування від ФГВФО.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що вона є кредитором (вкладником) ПАТ «Імексбанк» за договором банківського вкладу № 1 від 20.01.2014 р. в результаті укладення 25.12.2014 р. із ОСОБА_3 договору про відступлення права вимоги за договором № 100012981 від 25.12.2014 р. Позивач звернулася до Банку 23.04.2015 р. з проханням здійснити переоформлення частини вкладу на своє ім'я, проте Банком жодних дій з цього приводу здійснено не було. Постановою Правління Національного банку України від 26.01.2015 р. № 50 ПАТ «Імексбанк» віднесений до категорії неплатоспроможних, у зв'язку із чим виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 26.01.2015 р. № 16 про запровадження тимчасової адміністрації в Банку та призначено уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію - ОСОБА_2 Зважаючи на те, що договір про відступлення права вимоги відповідає вимоги чинного законодавства і введення тимчасової адміністрації не впливає на можливість переоформлення вкладів, позивач вважає бездіяльність відповідача щодо переоформлення частини вкладу, відступленому на користь позивача та не включення її до переліку вкладників, які мають право на виплату гарантованих сум відшкодування від Фонду гарантування вкладів фізичних осіб України неправомірною, у зв'язку із чим звернулася за судовим захистом.

В судовому засіданні представник позивача та третіх осіб - ОСОБА_3, ОСОБА_4 позовні вимоги із викладених вище підстав підтримав у повному обсязі та просив задовольнити позов.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав у повному обсязі, в задоволені позову просив відмовити, зазначивши, що чинним законодавством уповноважену особу Фонду наділено право складати відповідний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. При цьому позивач не є вкладником ПАТ «Імексбанк» і не має права вимоги включення її до реєстру (переліку) вкладників як особи, що вправі отримати виплату сум гарантованого відшкодування з кошів Фонду.

Представник третьої особи - Фонду гарантування вкладів фізичних осіб в судовому засіданні проти задоволення позову заперечувала.

Вислухавши пояснення учасників процесу та дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про необґрунтованість адміністративного позову та відсутність підстав для його задоволення.

Судом встановлено, що 25.12.2014 р. між ПАТ «Імексбанк» та ОСОБА_4 укладений договір про приєднання до публічного договору № 1 банківського вкладу (депозиту) від 20.01.2014 р. № НОМЕР_1, на виконання якого ОСОБА_4 внесла вклад в розмірі 15343,93 доларів США під 6 процентів річних строком до 30.03.2015 р. з можливістю автоматичної пролонгації договору.

Постановою Правління Національного банку України від 26.01.2015 р. № 50 ПАТ «Імексбанк» віднесений до категорії неплатоспроможних.

На підставі вищевказаної постанови виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 26.01.2015 р. прийнято рішення № 16 «Про запровадження тимчасової адміністрації у АТ «Імексбанк», згідно з яким в ПАТ «Імексбанк» з 27.01.2015 р. запроваджено тимчасову адміністрацію, призначено уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію в АТ «Імесбанк» ОСОБА_2

Рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 84 від 23.04.2015 р. строк проведення тимчасової адміністрації в АТ «Імексбанк» та повноваження уповноваженої особи Фонду продовжено до 26.05.2015 р. включно.

Крім того, судом встановлено, що 27.02.2015 р. між ОСОБА_4 та ОСОБА_3 укладено договір відступлення права вимоги № 2 за договором № НОМЕР_1 від 25.12.2014 р. про приєднання до публічного договору № 1 банківського вкладу (депозиту) від 20.01.2014 р.

За змістом вищевказаного договору ОСОБА_4 (Первісний кредитор) безоплатно передала ОСОБА_3 (новий кредитор) майнові права в обсязі 7000 дол. США, що їй належали за договором № НОМЕР_1 від 25.12.2014 р. про приєднання до публічного договору № 1 банківського вкладу від 20.01.2014 р. (п.1.1, п.1.2 Договору № 2 від 27.02.2015 р.).

На підставі вищевказаного Договору ОСОБА_3 звернулася 11.03.2015 р. та 15.04.2015 р. до відповідача з проханням здійснити переоформлення частини вкладу на її ім'я.

У свою чергу, 17.04.2015 р. ОСОБА_3 (Первісний кредитор) уклала із ОСОБА_1 (Новий кредитор) договір про відступлення права вимоги № 3 за договором № НОМЕР_1 від 25.12.2014 р. про приєднання до публічного договору № 1 банківського вкладу від 20.01.2014 р., за яким безоплатно передала ОСОБА_1 майнові права в обсязі 7000 дол. США, що їй належали на підставі вищезазначених правочинів.

23 квітня 2015 р. ОСОБА_1 звернулася до відповідача з проханням на підставі вищевказаного відступлення права вимоги здійснити переоформлення частини вкладу в розмірі 7000 дол. США за договором № НОМЕР_1 від 25.12.2014 р. про приєднання до публічного договору № 1 банківського вкладу від 20.01.2014 р. на своє ім'я.

У зв'язку із бездіяльністю відповідача щодо її звернення, зокрема не переоформлення частини вкладу в розмірі 7000 дол. США на ім'я ОСОБА_1, відступленого ОСОБА_3 на користь ОСОБА_1 та не включення позивача до переліку вкладників ПАТ «Імексбанк», які мають право на виплату гарантованих сум відшкодування від ФГВФО, позивач звернулася до суду із даним адміністративним позовом.

Оцінивши належність, допустимість, достовірність наданих сторонами доказів, а також достатність та взаємний зв'язок у їх сукупності, суд вважає зазначені позовні вимоги необґрунтованими у зв'язку з наступним.

Закон України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» встановлює правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду, порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами, а також регулює відносини між Фондом, банками, Національним банком України, визначаються повноваження та функції Фонду щодо виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків.

Частиною 1 статті 3 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» встановлено, що Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку.

Управління поточною діяльністю Фонду здійснює виконавча дирекція Фонду (частина 1 статті 11 Закону).

Повноваження виконавчої дирекції Фонду визначені в статті 12 Закону України «Про систему гарантування Складів фізичних осіб». Зокрема, відповідно до пунктів 2, 4 частини 3 цієї статті виконавча дирекція Фонду у сфері забезпечення відшкодування коштів за вкладами визначає порядок відшкодування Фондом коштів за вкладами відповідно до розділу V цього Закону; приймає рішення про відшкодування коштів за вкладами у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідації банку.

Статтею 27 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» врегульовано порядок визначення вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами.

Порядок здійснення процедури виведення неплатоспроможного банку з ринку та здійснення ліквідації банку передбачено Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» (далі - Закон).

Частиною 8 Прикінцевих та перехідних положень Закону передбачено, що законодавчі та інші нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, застосовуються у частині, що не суперечить цьому Закону.

Уповноважена особа Фонду від імені Фонду виконує функції з ліквідації банку відповідно до Закону та приступає до виконання своїх обов'язків негайно після прийняття Фондом рішення про призначення уповноваженої особи Фонду.

З дня призначення уповноваженої особи Фонду:

1) припиняються всі повноваження органів управління банку (загальних зборів, спостережної ради і правління (ради директорів)) та органів контролю (ревізійної комісії та внутрішнього аудиту). Якщо в банку, що ліквідується, здійснювалася тимчасова адміністрація, з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку тимчасова адміністрація банку припиняється. Керівники банку звільняються з роботи у зв'язку з ліквідацією банку;

2) банківська діяльність банку завершується закінченням технологічного циклу конкретних операцій у разі, якщо це сприятиме збереженню або збільшенню ліквідаційної маси;

3) строк виконання всіх грошових зобов'язань банку та зобов'язання щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) вважається таким, що настав;

4) припиняється нарахування відсотків, неустойки (штрафу, пені) та застосування інших санкцій за всіма видами заборгованості банку, а також не застосовується індекс інфляції за весь час прострочення виконання грошових зобов'язань банку;

5) відомості про фінансове становище банку перестають бути конфіденційними чи становити банківську таємницю;

6) укладення правочинів, пов'язаних з відчуженням майна банку чи передачею його майна третім особам, допускається в порядку, передбаченому статтею 51 Закону;

7) втрачають чинність публічні обтяження чи обмеження на розпорядження (у тому числі арешти) будь-яким майном (коштами) банку. Накладення нових обтяжень чи обмежень на майно банку не допускається.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 2 Закону, вклад - кошти в готівковій або безготівковій формі у валюті України або в іноземній валюті, які залучені банком від вкладника (або які надійшли для вкладника) на умовах договору банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або шляхом видачі іменного депозитного сертифіката, включаючи нараховані відсотки на такі кошти, в свою чергу.

Пунктом 4 ч. 1 ст. 2 Закону передбачено, що вкладником є фізична особа (крім фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності), яка уклала або на користь якої укладено договір банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або яка є власником іменного депозитного сертифіката.

Таким чином, з урахуванням вимог чинного законодавства, вкладником є саме та фізична особа, з якою або на користь якої було укладено договір банківського вкладу. Тобто, лише зазначені фізичні особи, які є вкладниками ПАТ «Імексбанк», мають право на отримання грошових коштів в порядку та на умовах, передбачених Законом.

Особа, з якою було укладено договір уступки права вимоги (цесії) на частину грошових коштів за договором банківського вкладу під час дії тимчасової адміністрації, не може набути статусу вкладника, який має право на отримання відшкодування за вкладом. Звернення позивача не має наслідком внесення необхідних змін до договору банківського вкладу щодо заміни сторони, а отже не дає підстав особі, з якою було укладено договір уступки права вимоги (цесії) на частину грошових коштів за договором банківського вкладу, набути статусу вкладника банку.

У відповідності до Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» протягом 30 днів з дня початку тимчасової адміністрації уповноважена особа Фонду зобов'язана провести інвентаризацію банківських активів і зобов'язань, виконавча дирекція Фонду затверджує план врегулювання з обов'язковим дотриманням принципу найменших витрат для Фонду, Фонд має скласти реєстр активів і зобов'язань, що підлягають відчуженню.

Уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Отже, застосування норм Цивільного кодексу України щодо заміни кредитора в зобов'язанні за договором банківського вкладу можливе лише з урахуванням спеціальних норм Закону, яким встановлюються правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Таким чином, заміна кредитора в зобов'язанні у період тимчасової адміністрації банківської установи є порушенням вимог чинного законодавства, що в подальшому може призвести до порушення черговості та порядку задоволення вимог вкладників та інших кредиторів банку, передбаченої ч.4 ст. 52 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».

Статтею 52 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» передбачено черговість та порядок задоволення вимог до банку, оплата витрат та здійснення платежів.

Так, кошти, одержані в результаті ліквідації та реалізації майна банку, спрямовуються уповноваженою особою Фонду на задоволення вимог кредиторів у такій черговості: 1) зобов'язання, що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров'ю громадян; 2) грошові вимоги щодо заробітної плати, що виникли із зобов'язань банку перед працівниками до прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку; 3) вимоги Фонду, що виникли у випадках, визначених цим Законом, у тому числі щодо повернення цільової позики банку, наданої протягом здійснення тимчасової адміністрації з метою забезпечення виплат відповідно до пункту 1 частини шостої статті 36 цього Закону; 4) вимоги вкладників - фізичних осіб у частині, що перевищує суму, виплачену Фондом; 5) вимоги Національного банку України, що виникли в результаті зниження вартості застави, наданої для забезпечення кредитів рефінансування; 6) вимоги фізичних осіб, платежі яких або платежі на ім'я яких заблоковано (крім фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності); 7) інші вимоги, крім вимог за субординованим боргом; 8) вимоги за субординованим боргом.

Порядок визначення вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами, врегульований статтею 27 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», відповідно до якого уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку. Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню. Уповноважена особа Фонду зазначає у переліку вкладників суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів. Нарахування процентів за вкладами припиняється з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку. Інформація про вкладника в переліку вкладників має забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства. Протягом шести днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників. Фонд публікує оголошення про відшкодування коштів вкладникам у газетах "Урядовий кур'єр" або "Голос України" та на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет не пізніше ніж через сім днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

При цьому, уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію формує перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до частини четвертої статті 26 цього Закону.

Перелік складається станом на день прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку і включає суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів, але не більше суми, встановленої адміністративною радою Фонду на день прийняття рішення про віднесення банку до категорії неплатоспроможних, незалежно від кількості вкладів в одному банку (пункт 4 розділу III Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами).

Таким чином, з аналізу вищевикладених норм чинного законодавства вбачається, що з метою належного захисту прав і законних інтересів вкладників банків, зокрема з метою забезпечення гарантованого Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» відшкодування коштів за вкладами, уповноважену особу Фонду наділено правом складати відповідний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

При цьому відповідний перелік вкладників формується Уповноваженою особою ФГВФО лише один раз та виключно з метою визначення ресурсів Фонду, які будуть спрямовані на відшкодування коштів за вкладами. Відшкодування коштів за вкладами здійснюється на підставі затвердженого виконавчою дирекцією ФГВФО реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами.

З урахуванням викладеного, право на отримання відшкодування за вкладами в ПАТ «Імексбанк» мають фізичні особи в розмірі вкладів, зафіксованих станом на 27.01.2015 р. Будь-які правочини вкладників після вказаної дати щодо своїх вкладів (уступка, дарування тощо) не породжують жодних правових наслідків для Фонду.

При цьому суд враховує, що правочин щодо відкриття банківського рахунку ОСОБА_1 не укладався, кошти на цей рахунок нею не вносились, позивач не має вкладу у Банку (не є вкладником Банку), тому грошові кошти, про які зазначено в адміністративному позові не підлягають відшкодуванню за рахунок ФГВФО, у зв'язку із чим підстави для внесення ОСОБА_1 до повного переліку вкладників відсутні.

Крім того, суд бере до уваги, що враховуючи загальну заборгованість банку перед ОСОБА_4 (15343,93 дол. США), вкладник не матиме можливості отримати всі грошові кошти одразу, а тільки частину коштів в межах гарантованої Фондом суми. Залишок коштів вкладник матиме можливість отримати вже після проведення ліквідаційної процедури.

З огляду на вищевикладене, випливає висновок про те, що договори уступки права вимоги (цесії) від 27.02.2015 р. та від 17.04.2015 р. укладені вже після введення в ПАТ «Імексбанк» тимчасової адміністрації з метою отримання всіх грошових коштів одразу, без дотримання встановленої законодавством черговості, оскільки в договорах відступається лише частина вкладу за депозитним договором, не покрита лімітом відшкодування, що здійснює Фонд гарантування.

Перевіряючи обґрунтованість та законність дій та рішень або бездіяльності суб'єкта владних повноважень, суд враховує наведене нормативне регулювання та вимоги частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

Суд також враховує встановлений ст.3 Конституції України, ст.7 КАС України принцип верховенства права, який в адміністративному судочинстві зобов'язує суд надавати законам та іншим нормативно-правовим актам тлумачення у спосіб, який забезпечує пріоритет прав людини при вирішенні справи. Тлумачення законів та нормативно-правових актів не може спричиняти несправедливих обмежень прав людини.

При цьому визнання за позивачем прав вкладника призведе до заподіяння державі нічим не обумовленої матеріальної шкоди, пов'язаної із необхідністю здійснення гарантованих виплат особі, що фактично не є вкладником неплатоспроможного банку АТ «Імексбанк», та не має права на отримання гарантованої Державною компенсації.

Таким чином, на підставі ст.10 КАС України, згідно якої усі учасники адміністративного процесу є рівними та ст.11 КАС України, згідно якої розгляд і вирішення справ у адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними доказів, з'ясувавши обставини у справі; перевіривши всі доводи і заперечення сторін та надавши правову оцінку наданим доказам, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог, у зв'язку із чим позов до задоволення не підлягає.

Керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до уповноваженої особи ФГВФО тимчасової адміністрації АТ «Імексбанк» ОСОБА_2, треті особи - ОСОБА_3, ОСОБА_4, Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови складено 15 червня 2015 року.

Суддя І.В. Завальнюк