6.2.1
Іменем України
15 червня 2015 рокуСєвєродонецькСправа № 812/367/15
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Ковальової Т.І.,
при секретарі судового засідання - Дюкаревій М.І.,
за участю :
представника позивача - прокурора Новоайдарського району Луганської області - ОСОБА_1,
представника першого відповідача - відділу освіти Новоайдарської районної військово - цивільної адміністрації Луганської області - ОСОБА_2,
представника другого відповідача - Чабанівської загальноосвітньої школи І -ІІІ ступенів Новоайдарської районної ради Луганської області - не прибув,
представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Чабанівської сільської ради Новоайдарського району Луганської області - ОСОБА_3,
представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - відділу Держземагенства у Новоайдарському районі Луганської області - не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом прокурора Новоайдарського району Луганської області до відділу освіти Новоайдарської районної військово - цивільної адміністрації Луганської області, Чабанівської загальноосвітньої школи І -ІІІ ступенів Новоайдарської районної ради Луганської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - Чабанівська сільська рада Новоайдарського району Луганської області, відділ Держземагенства у Новоайдарському районі Луганської області про зобов'язання вчинити певні дії, -
25 травня 2015 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов прокурора Новоайдарського району Луганської області до відділу освіти Новоайдарської районної військово - цивільної адміністрації Луганської області, Чабанівської загальноосвітньої школи І -ІІІ ступенів Новоайдарської районної ради Луганської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - Чабанівська сільська рада Новоайдарського району Луганської області, відділ Держземагенства у Новоайдарському районі Луганської області про зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позовних вимог прокурором зазначено, що під час вивчення прокуратурою Новоайдарського району стану додержання земельного законодавства встановлено, що правовстановлюючі документи на земельну ділянку під Чабанівською загальноосвітньою школою І-ІП ступенів Новоайдарської районної ради Луганської області, юридична адреса: 93513, Луганська область, Новоайдарський район, с. Чабанівка, вул. Миру, буд.26, відсутні.
Вказаний факт підтверджується листом №228 від 09.04.2015 відділу освіти Новоайдарської районної державної адміністрації Луганської області, листом №30вих від 07.04.2015 Чабанівської сільської ради Новоайдарського району, листом №10-28-0.3-339/2-15 від 10.04.2015 відділу Держземагентства у Новоайдарському районі Луганської області.
Таким чином, відсутність правовстановлюючих документів на земельну ділянку під школою створює передумови для зловживань щодо розпорядження зазначеною земельною ділянкою, ризики для нормального функціонування школи та учбового процесу, що може призвести до негативних наслідків та порушення прав дітей.
На думку прокурора, відповідно до вимог чинного законодавства України земельна ділянка під Чабанівською загальноосвітньою школою І-ІІІ ступенів Новоайдарської районної ради Луганської області повинна бути оформлена на праві постійного користування з обов'язковою державною реєстрацією цього права.
На підставі вищенаведеного, прокурор просить суд зобов'язати відділ освіти Новоайдарської районної військово-цивільної адміністрації та Чабанівську загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів Новоайдарської районної ради Луганської області вжити заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під Чабанівською загальноосвітньою школою І-ІІІ ступенів Новоайдарської районної ради Луганської області площею 1,42 га в межах населеного пункту села Чабанівка Новоайдарського району Луганської області.
Представник позивача в судовому засіданні підтримала позовні вимоги, надала пояснення аналогічні викладеному у позові, просила суд задовольнити позовні вимоги.
Представник першого відповідача - відділу освіти Новоайдарської районної військово - цивільної адміністрації Луганської області - ОСОБА_2 у судовому засіданні визнала позовні вимоги в повному обсязі, проти задоволення позовних вимог не заперечувала.
Представник другого відповідача - Чабанівської загальноосвітньої школи І -ІІІ ступенів Новоайдарської районної ради Луганської області, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, у судове засідання не прибув, причини неявки суду не повідомив.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Чабанівської сільської ради Новоайдарського району Луганської області - ОСОБА_3 у судовому засіданні не заперечував проти задоволення позовних вимог.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - відділу Держземагенства у Новоайдарському районі Луганської області, у судове засідання не прибув, про час, дату та місце судового засідання повідомлявся належним чином, причини неявки суду невідомі.
Відповідно до частини 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
За таких обставин, відповідно до приписів статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд здійснює розгляд справи на підставі наявних у ній доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, представника першого відповідача - відділу освіти Новоайдарської районної військово - цивільної адміністрації Луганської області, представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Чабанівської сільської ради Новоайдарського району Луганської області, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72 КАС України, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, та принципом рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом.
Згідно зі ст.121 Конституції України на прокуратуру України, як на єдину систему, покладається представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.
Відповідно до ч.ч.3,5 ст.36-1 Закону України «Про прокуратуру» підставою представництва в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави. З метою представництва громадянина або держави прокурор має право в порядку, передбаченому процесуальним законом, звертатись до суду з позовами.
Згідно з ч.2 ст.60 Кодексу адміністративного судочинства України з метою представництва інтересів громадянина або держави в адміністративному суді прокурор в межах повноважень, визначених законом, звертається до суду з адміністративним позовом (поданням), бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження в якій відкрито за адміністративним позовом інших осіб, на будь-якій стадії її розгляду, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення Верховним Судом України, про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами для представництва інтересів громадянина або держави. При цьому прокурор повинен надати адміністративному суду докази, які підтверджують неможливість громадянина самостійно здійснювати представництво своїх інтересів.
Прокурор, який звертається до адміністративного суду в інтересах держави, в позовній заяві (поданні) самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до адміністративного суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.
З вищенаведеного вбачається, що за даним позовом прокурор набуває статусу позивача.
Судом встановлено, що на земельну ділянку, яка розташована під Чабанівською загальноосвітньою школою І-ІІІ ступенів Новоайдарської районної ради Луганської області, юридична адреса: 93513, Луганська область, Новоайдарський район, с. Чабанівка, вул. Миру, буд.26, відсутні правовстановлюючі документи, що не заперечують сторони по справі.
Вищенаведене, також, підтверджується листом № 228 від 09.04.2015 відділу освіти Новоайдарської районної державної адміністрації Луганської області, листом №30 вих. № від 07.04.2015 Чабанівської сільської ради Новоайдарського району, листом № 10-28-0.3-339/2-15 від 10.04.2015 відділу Держземагентства у Новоайдарському районі Луганської області, відповідно до яких зазначено наступне (а.с.8,9,26,27).
Відділом освіти Новоайдарської районної державної адміністрації Луганської області зазначено, що на даний час земельна ділянка під Чабанівською загальноосвітньою школою І-ІІІ ступенів Новоайдарської районної ради Луганської області не оформлена. Грошові кошти на таке оформлення не виділялись.
Відділом Держземагентства у Новоайдарському районі Луганської області зазначено, що земельна ділянка під Чабанівською загальноосвітньою школою І-ІІІ ступенів Новоайдарської районної ради Луганської області відноситься до категорії земель «землі житлової та громадської забудови», кадастровий номер відсутній, площа земельної ділянки згідно з даними державної статистичної звітності 1,42 га.
Чабанівською сільською радою Новоайдарського району зазначено, що земельна ділянка під Чабанівською загальноосвітньою школою І-ІІІ ступенів Новоайдарської районної ради Луганської області знаходиться в межах населеного пункту села Чабанівка Новоайдарського району Луганської області, ділянка відноситься до земель Громадського призначення «Землі освіти», площею 1,42 га. Дозволи на виготовлення технічної документації не надавались.
Відповідно до статуту Чабанівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Новоайдарської районної ради Луганської області, затвердженого рішенням сесії Новоайдарської районної ради від 29.02.2008 №18/40 та зареєстрованого 13.03.2008 у державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, навчальний заклад є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунок в установі банку, печатку, штамп, ідентифікаційний номер (а.с.15-25).
Відповідно до п.1.11 вищевказаного Статуту навчальний заклад має право, зокрема, бути власником і розпорядником рухомого і нерухомого майна згідно з законодавством України та власним статутом.
Пунктами 5.1, 5.2, 5.3 Статуту визначено, що матеріально-технічна база навчального закладу включає будівлю, споруди, землю, комунікації, обладнання, транспортні засоби, інші матеріальні цінності, вартість яких відображено у балансі навчального закладу.
Майно закладу освіти належить йому на праві власності, повного господарського відання або оперативного управління відповідно до чинного законодавства, рішення про заснування і статуту закладу освіти та укладених ним угод.
Навчальний заклад відповідно до чинного законодавства користується землею, іншими природними ресурсами і несе відповідальність за дотримання вимог та норм з їх охорони.
Згідно з п.п.8.1, 8.2. Статуту державний контроль за діяльністю навчального закладу здійснюється з метою забезпечення реалізації єдиної державної політики у сфері загальної середньої освіти.
Державний контроль здійснюють Міністерство освіти і науки України, Державна інспекція навчальних закладів, засновник та головне управління освіти в Луганській області, Новоайдарський районний відділ освіти.
Відповідно до Положення про відділ освіти Новоайдарської районної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням №3 від 08.01.2014 голови районної державної адміністрації, зареєстрованого 14.01.2014 у державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, відділ освіти Новоайдарської районної державної адміністрації є структурним підрозділом районної державної адміністрації, який утворюється розпорядженням голови районної державної адміністрації, підпорядковується голові районної державної адміністрації та директору департаменту освіти і науки Луганської обласної державної адміністрації, є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в установах Державного казначейства, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням (а.с.10-14).
Пунктом 3 вищевказаного Положення визначено, що основними завданнями відділу освіти районної державної адміністрації є, у тому числі здійснення управління навчальними закладами, що знаходяться в межах району і належать до сфери управління районної державної адміністрації та координація діяльності цих навчальних закладів, а також зміцнення матеріальної бази навчальних закладів
Відповідно до ч.1 ст.92 Земельного кодексу України право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.
Згідно з п. а ч.2 ст.92 Земельного кодексу України права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Згідно з ч.1 ст.122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Відповідно до ст.ст.125,126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Згідно з ч.1,3 ст.3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав є обов'язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав. Права на нерухоме майно та їх обтяження, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації
Отже, з урахуванням вищенаведеного, суд погоджується з думкою позивача щодо того, що відсутність правовстановлюючих документів на земельну ділянку під школою створює передумови для зловживань щодо розпорядження зазначеною земельною ділянкою, ризики для нормального функціонування школи та учбового процесу, що може призвести до негативних наслідків та порушення прав дітей. Тому, земельна ділянка під Чабанівською загальноосвітньою школою І-ІІІ ступенів Новоайдарської районної ради Луганської області повинна бути оформлена на праві постійного користування з обов'язковою державною реєстрацією цього права, що передбачено чинним законодавством України.
Виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки прокуратура звільнена від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 99, 105, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов прокурора Новоайдарського району Луганської області до відділу освіти Новоайдарської районної військово - цивільної адміністрації Луганської області, Чабанівської загальноосвітньої школи І -ІІІ ступенів Новоайдарської районної ради Луганської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - Чабанівська сільська рада Новоайдарського району Луганської області, відділ Держземагенства у Новоайдарському районі Луганської області про зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.
Зобов'язати відділ освіти Новоайдарської районної військово-цивільної адміністрації, Чабанівську загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів Новоайдарської районної ради Луганської області вжити заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, розташованою під Чабанівською загальноосвітньою школою І-ІІІ ступенів Новоайдарської районної ради Луганської області площею 1,42 га в межах населеного пункту села Чабанівка Новоайдарського району Луганської області.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Повний текст постанови складено та підписано 16 червня 2015 року.
Суддя ОСОБА_4