Справа № 2 - а - 592
2009 р.
“ 21 ” серпня 2009 року м. Калуш
Калуський міськрайонний суд Івано - Франківської області
в складі: головуючого - судді Бойка М.Я.
секретаря - Гладенької Л.Ф.
з участю: позивача - ОСОБА_1
представника відповідача -
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Калуші адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Калуської міської ради про визнання незаконними дій та зобов'язання до проведення перерахунку та виплати недонарахованої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -
що у ОСОБА_1 народилася дочка - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 р.н., й згiдно Закону України “Про державну допомогу сiм'ям з дітьми” їй призначено та виплачувалася допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирiчного вiку. Однак дана допомога є значно занижена й не відповідає вимогам чинного законодавства, по - скільки відповідно до ст. 15 вказаного Закону, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирiчного вiку надасться у розмiрi прожиткового мiнiмуму для дiтей вiком до шести років. Згідно ст. 62 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рiк” прожитковий мiнiмум на дiтей вiком до шести років встановлено з 01.01.2007 року - 434,00 грн., з 01.04.2007 року - 463,0 грн., з 01.10.2007 року - 470,00 грн.
Законом України “Про державний бюджет України на 2007 рiк” дію вказаної ст.15 Закону України “Про державну допомогу сiм'ям з дітьми” було зупинено. Проте рішенням Конституцiйного Суду України вiд 09.07.2007 року N 6-рп/2007 дану норму Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рiк” визнано неконституцiйною, тобто такою, що не відповідає Конституції України, а рішення Конституцiйного Суду України є обов'язковими до виконання.
Однак відповідач виплачував допомогу у значно меншому розмірі. Позивач зверталась до Управління праці та соціального захисту населення Калуської міської ради із заявою про перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та сплати боргу. У задоволенні заяви їй було відмовлено.
Відповідно до роз'яснення Конституційного Суду, Конституція України не надає Закону України “Про державний бюджет” вищої юридичної сили стосовно інших Законів, то вважає, що не можна вносити зміни до інших Законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх. Тому вважає, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку повинна бути виначена у розмірі прожиткового мінімуму для дітей вказаного віку.
У зв'язку з цим ОСОБА_1 звернулась до суду із зазначеним позовом та просить визнати незаконними дії Управління праці та соціального захисту населення Калуської міської ради щодо нарахування та зобов”язати Управління праці та соціального захисту населення Калуської міської ради здійснити перерахунок та виплатити їй допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у передбаченому законом розмірі.
Позивач в судовому засіданні змінила позовні вимоги та просить позов частині стягнення недоотриманої допомоги за 2008 - 2009 роки не приймати до уваги, а позов в частині визнання дій відповідача неправомірними та проведення перерахунку допомоги на дитину з липня 2007 року підтримує.
Представник вiдповiдача - Управлiння працi та соцiального захисту населения Калуської міської ради, подала суду заяву про розгляд справи у її відсутності та відзив на позов, в якому позов не визнає, покликаючись на це, що вимоги позивача є безпідставними, а соціальні виплати проводились згідно чинного законодавства.
У письмовому запереченні Управлiння працi та соцiального захисту населения Калуської міської ради зазначило, що соціальні виплати проводяться в Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, а виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету. Відповідно зазначеним Порядком визначено і розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, де п. 9 даного Порядку встановлено, що “допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 23 відсотків зазначеного прожиткового мінімуму. Виходячи з цього, Законом України “Про державний бюджет України на 2007 рік” передбачений відповідний обсяг видатків. Разом з тим, згідно ч. 2 ст. 95 Конституції України виключно Законом про Державний бюджет України визначаються будь - які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Тому норми, які вводяться законом про Державний бюджет, діють протягом бюджетного року, є безумовними та пріоритетними відносно інших законів.
Враховуючи вищевикладене вважає, дії управління праці та соціального захисту населення Калуської міської ради при виплаті допомоги, передбаченої Законом України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” є правомірними та такими, що повністю відповідають вимогам Конституції України та іншого законодавства України, а розмір виплат - належним, виходячи з наступного.
Таким чином, позивачу розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 рік було виплачено у розмірі відповідно до вимог чинного законодавства.
Відповідно до ч.2 ст.4 Бюджетного кодексу України при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно - правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, Бюджетного кодексу та закону про Державний бюджет України. Відповідно до ст.2 п. 20 Бюджетного кодексу України визначено, що закон про Державний бюджет України - закон, який затверджує повноваження органам державної влади виконувати Державний бюджет України протягом бюджетного періоду.
Відповідно до ст. З Бюджетного кодексу України бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року та закінчується 31 грудня того ж року.
Згідно ст. 78 ч. 10 Бюджетного кодексу України визначено, що після введення в дію закону про Державний бюджет України органам державної влади та їх посадовим особам забороняється приймати рішення, що призводять до виникнення нових бюджетних зобов'язань місцевих бюджетів, які не забезпечені бюджетними асигнуваннями, без визначення джерел коштів, виділених державою для виконання цих зобов'язань.
Виходячи з того, що законодавством України врегульовані правовідносини щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, то вважають що позивач отримала зазначену допомогу у розмірі, встановленому Законом України “Про державний бюджет України на 2007 рік”, п. 23 розділу II Закону України “Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” та ст.15 Закону України “Про державну соціальну допомогу сім'ям з дітьми”
Також, вважає, що згiдно iз положеннями ст. 100 КАС Украни позивачем пропущено строк звернення до адмiнiстративного суду.
Суд, заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає до задоволення, виходячи із наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що позивач є матір'ю малолiтньої дочки - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 р.н., що пiдтверджується копією свiдоцтва про народження дитини (а.с. 7), здійснює за нею догляд й вона є особою, на яку поширюється дія ст. 13 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” від 21.11.1992 року, має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленому Законом.
Згідно довідки, виданої відповідачем по справі (а.с. 6) позивач знаходиться на обліку та отримувала допомогу по догляду за дитиною щомісячно з квітня 2007 року по даний час.
Відповідно до ч.1 ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сiм'ям з дітьми” допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирiчного вiку надається у розмiрi прожиткового мiнiмуму для дiтей вiком до 6 років.
У відповідності до Прикінцевих та перехідних положень Закону України “Про державну допомогу сiм'ям з дітьми” розмір державної допомоги сім'ям з дітьми, передбаченої ст. 15 цього Закону, визначається Верховною Радою України в Законі про Державний бюджет України на відповідний рік у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку з поступовим наближенням до прожиткового мініміму, але при цьому не може бути нижчим за величину, що дорівнює 25 відсоткам зазначеного прожиткового мінімуму, а з 01.01.2006 року - 50 відсоткам цього прожиткового мінімуму.
Дію ч. 1 ст. 15 та п. 3 розділу VІІІ “Прикінцеві положення” Закону України “Про державну допомогу сiм'ям з дітьми” зупинено пунктом 14 ст.71 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік” від 19.12.2006 року.
Статтею 56 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік” встановлено, що допомога за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України “Про державну допомогу сiм'ям з дітьми” здійснюється у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90,00 грн. для незареєстрованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетом.
Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року визнано не конституцiйним положення п. 14 ст. 71 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рiк” в частині зупинення на 2007 рік дії ч.1 ст. 15, п.3 роздiлу VIII “Прикiнцевих положень” Закону України “Про державну допомогу сiм'ям з дiтьми” щодо встановлення розмiру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирiчного вiку.
Статтею 152 Конституцiї України встановлено, що закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Зважаючи на те, що зупинення дії законів є способом тимчасового припинення їх дії в часі та/або за колом осіб, то втрачання чинності нормативно - правовим актом, яким відбулося зупинення дії певного закону, за правовими наслідками є поновленням дії цього закону, а відповідно і поновленням прав та обов”язків осіб, які є учасниками правовідносин, що є предметом регулювання такого закону.
Окрім цього, ст. 74 Закону України “Про Конституційний Суд України” визначено, що Конституційний Суд України може вказати на преюдиційність свого рішення при розгляді судами загальної юрисдикції позовів у зв'язку з правовідносинами, що виникли внаслідок дії неконституційного акта.
Таким чином, у п. 5 резолютивної частини вказаного рiшення Конституцiйного Суду України від 09.07.2007 року, конкретно зазначено, що “рішення Конституцiйного Суду України у цій справі має преюдиційне значення для судiв загальної юрисдикцiї при розглядi ними позовiв у зв'язку з правовiдносинами, якi виникли внаслiдок дiї положень статей законiв, що визнанi неконституцiйними”.
Оскільки, рішення Конституцiйного Суду України ухвалене 09.07.2007 року, то суд приходить до висновку що і виплати по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку повинні проводитись з липня 2007 року.
Статтею 62 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік” прожитковий мінімум для дітей віком до 6 - ти років встановлений з 01.01.2007 року у розмірі 434,00 грн., з 01.04.2007 року у розмірі 463,00 грн., з 01.10.2007 року у розмірі 470,00 грн.
У судовому засіданні встановлено, що позивач отримувала щомiсячну грошову допомогу в таких розмiрах: за липень 2007 р. - 129,03 грн., за серпень 2007 р. - 132,64 грн., за вересень 2007 р. - 134,45 грн., за жовтень 2007 р. - 130,64 грн., за листопад 2007 року - 140,05 грн., за грудень 2007 року - 144,10 грн. тобто з врахуванням обмежень, встановлених Законом України “Про Державний бюджет України на 2007 рiк”.
Недоплачена сума допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 рік становить: за липень 2007 року - 333,97 грн. (463,00 - 129,03); за серпень 2007 року - 330,36 грн. (463,00 - 132,64); за вересень 2007 року (463,00 - 134,45); за жовтень 2007 року - 339,36 грн. (470,00 - 130,64); за листопад 2007 року - 329,95 грн. (470,00 - 140,05), за грудень 2007 року - 325,90 грн. (470,00 - 144,10).
Таким чином, загальна недоплачена позивачу сума допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з липня 2007 року по січень 2008 рік становить 1 988,09 грн.
Ст. 99 КАС України встановлює річний строк звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Із листа управління праці та соціального захисту населення Калуської міської ради № 05/3008 вбачається, що позивачу відмовлено у проведенні виплат по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007, а отже ОСОБА_1 звернулася до суду саме тоді, коли дізналася про порушення своїх та дитини прав та інтересів, а тому суд вважає, що вона не пропустила цього строку.
На підставі наведеного й керуючись ст. ст. 99, 158 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України “Про державну допомогу сiм'ям з дітьми”, Законом України “Про державний бюджет України на 2007 рік”, ст. 55, 124 Конституцiї України, суд -
Позов задоволити.
Визнати незаконними дії Управління праці та соціального захисту населення Калуської міської ради щодо відмови нарахування і виплати недоотриманої допомоги ОСОБА_1 по догляду за дитиною до досягнення нею трирiчного вiку за період з липня 2007 року по січень 2008 року.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Калуської міської ради здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 допомогу по догляду за дитиною, дочкою - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 р.н., до досягнення нею трирiчного вiку, за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року в розмірі, передбаченому ст. 15 Закону України „Про державну допомогу сім”ям з дітьми”, тобто у розмірі, встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у двадцятиденний строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Заяву про апеляційне оскарження постанови суду до Львівського адміністративного апеляційного суду може бути подано протягом 10 днів з дня проголошення постанови. Апеляційна скарга на постанову подається через Калуський міськрайонний суд протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий: