Постанова від 13.08.2009 по справі 2а-581

Україна

Справа №2а-581 2009 р.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 червня 2009 року Первомайський міський суд Луганської області

в складі: головуючого судді Скочій Г.Д.

при секретарі Удовиченко І.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Первомайське справу за позовом позивача ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання бездіяльності протиправною та покладення обов'язку виплачувати матеріальну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму, -

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулась до суду з даним позовом посилаючись на те, що вона ІНФОРМАЦІЯ_1 року народила дитину, дочку ОСОБА_3 .

Перед тим як народити дитину вона працювала та застрахована в системі загальнообов'язкового державного страхування. Оскільки на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» вона має право на отримання матеріальної допомоги по догляду за дитиною віком до 3-х років вона звернулась до ОСОБА_2 з цього питання, та їй було призначено виплату матеріальної допомоги, яка складає 130 грн. Також вона отримала одноразову допомогу по народженню дитини в сумі 8500 грн.

Їй стало відомо, про те, що розмір виплачуваної їй допомоги не відповідає тому розміру який встановлено законодавством України, а саме ст. 43 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», де вказано що розмір цієї допомоги повинен виплачуватись у розмірі прожиткового мінімуму, а також розмір виплаченої їй одноразової матеріальної допомоги по народженню дитини не відповідає ст.12 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» №2811-ХІІ від 21.11.1992 року, де вказано, що допомога при народженні дитини надається у сумі, що кратна 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дитини віком до 6 років, станом на ІНФОРМАЦІЯ_1 року ця сума повинна була складати 10622 грн. (22,6х470 грн., де 470 грн. - розмір прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-ти років, встановлене з 01.10 по 31.12.2007 р.); допомога до 3-х років повинна виплачуватися у розмірі не менш прожиткового мінімуму, встановленого на 2008 р. : з 01.01.2008 р. - 592 грн., з 01.04.2008 р. - 605 грн., з 01.107.2008 р. - 607 грн., з 01.10.2008 р. - 626 грн.

Недоплата вказаних допоміг складає:

• допомога при народженні -2122 грн. (10622 грн. - 8500 грн.);

• допомога до 3-х років, починаючи з дати призначення з 22.01.2008 р. по 31.12.2008 р., складає 5818,06 грн.

З питання виплати матеріальної допомоги у повному розмірі вона звернулась до відповідача, але у своєму листі відповідач відмовив їй у виплаті допомоги у розмірі прожиткового мінімуму, посилаючись на те, що виплата цих допоміг проводиться тільки в межах коштів, передбачених законом про бюджет. Вважає цю відмову незаконною.

Згідно зі ст. 8 КАС України і ч.1 ст. 17 Закону України «Про виконання рішень і застосування практики Європейського суду з прав людини» суди України повинні застосовувати, як джерело права, практику Європейського суду з прав людини.

В рішення Європейського суду від 08.11.2005 р. «Справа Качко проти України», в якому були розглянути вимоги про стягнення надбавок несплачених, у зв»язку з відсутністю бюджетних асигнувань на їх сплату, вказане наступне: суд не приймає аргумент уряду відносно бюджетних асигнувань, так як органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Вважає, що виплати допомоги при народженні та до 3-х років фінансуються за рахунок коштів державного бюджету України.

Просить визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_2 у м. Первомайську щодо відмови у виплаті їй матеріальної допомоги по догляду за дитиною віком до 3-х років відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», зобов'язати ОСОБА_2 у м. Первомайську виплатити їй матеріальну допомогу по народженню дитини у розмірі 10622 грн.; зобов'язати ОСОБА_2 у м. Первомайську виплатити їй матеріальну допомогу по догляду за дитиною віком до 3-х років за період з 22.01.2008 р. по 31.03.2008 р. - 592 грн. щомісячно, з 01.04.2008 р. по 30.06.2008 р. - 605 грн. щомісячно, з 01.07.2008 р. по 30.09.2008 р. - 607 грн. щомісячно, з 01.10.2008 р. по 31.12.2008 р. - 626 грн. щомісячно, стягнути з відповідача на її користь недоплачену суму одноразової допомоги при народженні дитини 2122 грн. та суму не доданої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х років - 5818,06 грн.

В судовому засідання позивачка позовні вимоги підтримала та також просить поновити строк звернення до суду, так як раніше могла звернутися, оскільки має двох малолітніх дітей, була зайнята доглядом за ними.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи в його відсутність, позов не визнав, але заперечень не надав.

Дослідивши надані докази, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

В суді встановлено, що позивачка ОСОБА_1 є матір'ю дочки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 р. народження, (а.с.11), та перебуває на обліку в ОСОБА_2 Первомайської міської Ради Луганської області.

Відповідно до листа відповідача (а.с.7) позивачці було призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі з 22.01.2008 року по 08.11.2010 р. в розмірі 130 грн. на місяць та допомогу при народженні дитини у сумі 8500 грн. (в тому числі 3400 грн. одноразово, з 01.12.2007 р. по 30.11.2008 р. по 425 грн.).

Згiдно матерiалiв справи, Рибальченко О.Ю. є застрахованою особою в системі загальнообов'язкового соціального страхування.

Статтею 5 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" визначено, що всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника), а відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 16 січня 2007 р. № 32 «Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку» ОСОБА_2 з 2 кварталу 2007 р. зобов'язані виплачувати спірну допомогу застрахованим особам за рахунок коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам та тимчасової державної допомоги дітям.

Статтею 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, а відповідно до ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Що стосується вимог позивача про стягнення допомоги по догляду за дитиною за 2008 рік, то вони задоволенню не підлягають з наступних підстав.

Відповідно до Розділу 2 “Внесення змін до деяких законодавчих актів України Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» (№ 107), пункт 23, у Законі України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" у статті 13 слова "не застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування" виключені та частина перша статті 15 викладена в такій редакції: "Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень";

Пункт 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" викладений у такій редакції: "Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50 відсотками, з 1 січня 2009 року - 75 відсотками, з 1 січня 2010 року - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців".

Згідно п. 24 закону № 107 у Законі України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» статті 40-44 виключені.

Таким чином з 01.01.2008 р. існує норма закону, відповідно до якої спірні правовідносини регулюються тільки Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", функції по виплаті допомоги до догляду за дитиною покладені на ОСОБА_2 і допомога виплачується саме за рахунок державного бюджету.

Питання щодо порядку призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку регулюється постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми" зі змінами внесеними, постановою Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2008 року №57.

Відповідно до цієї постанови з 01.01.2008 р. і застрахованим, і незастрахованим особам допомогу сплачує ОСОБА_2 .

За Порядком фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2002 року № 256, виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам. Перерахування коштів допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку безпосередньо на рахунки населення здійснюють територіальні ОСОБА_2 з реєстраційних рахунків за кодом тимчасової функціональної класифікації видатків 090303 "Допомога на догляд за дитиною віком до 3 років".

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008 визнані такими, що не відповідають Конституції України положення, зокрема пунктів 24-34 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік». При цьому пункт 23 неконституційним визнаний не був.

Тобто, ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" є чинною, але також є чинними вказані норми Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

Правові норми Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» у часі прийняті пізніше за ст. 43 Закону № 2240, вони повністю узгоджуються з іншими нормативними актами, які визначають порядок сплати допомоги і джерела фінансування цих виплат, а тому, аналізуючи викладені обставини, враховуючи, що законодавством функція виплати допомоги по догляду за дитиною визначена як державна, суд вважає необхідним в даному випадку застосовувати і щодо застрахованих осіб і щодо незастрахованих осіб положення про розмір спірної допомоги, які визначені лише ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

Порушень цієї норми з боку відповідача у 2008 року судом не встановлено, а тому в частині визнання дій ОСОБА_2 щодо виплати щомісячно допомоги по догляду за дитиною у розмірі меншому за прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років протягом 2008 року та стягнення недоотриманих сум, вимоги позивача є безпідставними.

Відповідно до ст. 12 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» №2811-ХІІ від 21.11.1992 року в редакції станом на 08.11.2008 року допомога при народженні дитини надається у сумі, кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на день народження дитини. Виплата допомоги здійснюється одноразово у дев'ятикратному розмірі прожиткового мінімуму при народженні дитини, решта - протягом наступних 12 місяців у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Станом на 08.11.2008 року ця сума повинна була складати 10622 грн.

Дію статті 12 зупинено на 2007 рік згідно із Законом України від 19.12.2006 р. N 489-V. Зупинення дії статті 12 на 2007 рік, передбачене пунктом 14 статті 71 Закону України від 19.12.2006 р. N 489-V, визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 р. N 6-рп/2007.

Таким чином різниця між допомогою при народженні дитини яка була виплачена у розмірі 8500грн. та допомогою яка належала до виплати складає 2122грн. Ця сума підлягає стягненню з відповідача.

Відповідач не наполягає на застосуванні строку звернення до суду.

На пiдставi викладеного, керуючись ст.159-163 ,99,94 КАС України, ст.ст. 8,22,46,55,56 Конституції України ст. 12,15,23 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дiтьми», Рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007року та 22.05.08року, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Первомайської міської ради Луганської області задовольнити частково.

Визнати неправомірною відмову ОСОБА_2 щодо виплати ОСОБА_1 допомоги при народженні дитини.

Зобов'язати ОСОБА_2 здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 допомогу при народженні дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, у розмірі 2122грн.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 недоплачену суму одноразової допомоги при народженні дитини 2122 грн.

В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення десятиденного строку для подання заяви на апеляційне оскарження.

Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з для її проголошення в Донецькому апеляційному адміністративному суді через Первомайський міський суд.

Суддя Г.Д. Скочій