09.03.2011
справа № 2-а-134/11
Броварський міськрайонний суд Київської області
09 березня 2011 року м. Бровари
Броварський міськрайонний суд Київської області у складі:
Головуючого судді Сердинського В.С.,
при секретарі Калита Н.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Броварах Київської області про визнання дій протиправними, зобов'язання провести перерахунок пенсії та виплату недоплаченої суми пенсії,
встановив:
ОСОБА_1 звернулась з позовом до Управління Пенсійного фонду України у місті Броварах Київської області про визнання протиправними дій відносно вимог у перерахунку допомоги «дитині війни».
Позивачка зазначала, що згідно Закону України "Про соціальний захист дітей війни" від 18 листопада 2004 року, вона, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, є дитиною війни.
Відповідно до ст. б вказаного Закону, який набрав чинності з 01 січня 2006 року, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30% мінімальної пенсії за віком.
Таким чином, з 01 січня 2006 року їй повинна була виплачуватись державна соціальна допомога у виді підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімального розміру пенсії за віком.
Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6- рп/2007 визнано таким, що не відповідає Конституції України та є неконституційним п.12 ст. 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", яким було зупинено дію ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", на підставі якої повинно було нараховуватись та виплачуватись підвищення до пенсії.
Пунктом 41 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" було викладено у новій редакції та визначено, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.
Однак, Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008 вказані положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" теж були визнані неконституційними.
Оскільки зміни до ст. б Закону України "Про соціальний захист дітей війни" більше не вносилися, тому у 2008 - 2009 роках громадянам, які мають статус дітей війни, пенсії мали підвищуватися на 30% мінімальної пенсії за віком відповідно до цієї статті.
Мінімальна пенсія за віком згідно із ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Посилаючись на викладене просила суд зобов'язати Управління пенсійного фонду України у Броварському районі Київської області зробити перерахунок недоплаченої щомісячної соціальної допомоги «дітям війни» за період з 01 січня 2006 року із розрахунку 30% мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.І ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування" та забезпечити її виплату з урахуванням вже проведених виплат.
В судове засідання позивачка не з"явилась, про слухання справи повідомлялась належним чином.
В судове засідання представник відповідача не з"явився, надав суду заперечення, в яких просив відмовити в задоволенні позову в повному обсязі та вказали, що позивачка перебуває на обліку в Управлінні ПФУ тому їй, як дитині війни, з 01 січня 2008 року виплачується підвищення до пенсії, тому порушення з боку Управління ПФУ відсутні.
Судом встановлено, що згідно із ст. 1 Закону 37раїни "Про соціальний захист дітей війни" позивачка є дитиною війни та має право на отримання підвищення до пенсії на 30% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. б цього Закону.
Згідно із п. 1 розділу IV "Прикінцеві положення" Закону України "Про соціальний захист дітей війни" цей ОСОБА_2 набирає чинності з 01 січня 2006 року.
Проте пунктом 17 ст. 77 Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік" з метою приведення окремих норм законів у відповідність із цим Законом дію ст. б Закону України "Про соціальний захист дітей війни" на 2006 рік було зупинено.
Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік" пункт 17 ст. 77 виключено, а ст. 110 викладено у новій редакції та встановлено, що пільги дітям війни, передбачені абзацом сьомим ст. 5 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", запроваджуються з 01 січня 2006 року, а ст. 6-у 2006 році поетапно, за результатами виконання бюджету у першому півріччі, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету. ОСОБА_2 було опубліковано 22 березня 2006 року, чинності він набрав з 01 квітня 2006 року, тому з цього часу ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" почала діяти.
Згідно із ч. 1 ст. 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків передбачених Конституцією України. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (ч. З ст. 22 Конституції України).
Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6- рп/2007 (справа про соціальні гарантії громадян) визнано таким, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення пункту 12 ст. 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік".
Таким чином, з 09 липня 2007 року, тобто з дня прийняття Конституційним Судом України Рішення про неконституційність пункту 12 ст. 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рікг позивачу, як дитині війни, мало виплачуватись підвищення до пенсії у розмірі ЗО % мінімальної пенсії за віком.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008 справа їло до предмета та змісту закону про Державний бюджет Україні-: визнано таким, що не відповідають Конституції України (є неконституційними ДСІЖЄННЯ ПУНКТу 41 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про Державний бюджет на 2008 рік".
Після прийняття Конституційним Судом України зазначеного Рішення від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 Верховною Радою України зміни до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" не вносилися, тому положення цієї статті, згідно з якими дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 % мінімальної пенсії за віком, є чинними саме в такій редакції.
Таким чином, з 22 травня 2008 року, тобто з дня прийняття Конституційним Судом України Рішення № 10-рп/2008 про неконституційність пункту 41 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік" позивачу, як дитині війни, повинно виплачуватись підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.
Оскільки Рішення Конституційного Суду України зворотної дії не мають, тому не поширюються на період з 01 січня 2007 року по 08 липня 2007 року та з 01 січня 2008 року по 21 травня 2008 року.
Відповідно до ст.99 КАС України адміністративний позов може бути подано вв межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи свтановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно із ст. 100 КАС України пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.
Враховуючи той факт, що ОСОБА_2 України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" є єдиним законодавчим актом, який визначає розмір мінімальної пенсії за віком, суд вважає за можливе застосувати саме ч.1 ст.28 даного Закону для розрахунку підвищення пенсії дітям війни
В даному випадку мінімальний розмір пенсії за віком використовується не для визначення розміру будь-якої пенсії, а лише як розрахункова величина для визначення розміру місячної доплати до пенсії, передбаченої Законом України "Про соціальний захист дітей війни", оскільки цим Законом як критерій визначення розміру щомісячної доплати до пенсії передбачено мінімальну пенсію за віком, що на думку суду, не суперечить вимогам ч. 3 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"
На підставі ст. ст. 22, 64, 152 Конституції України, ст. ст. 1, 3, 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Рішень Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 та 22 травня 2008 року №10-рп/2008, керуючись ст. ст. 86, 99, 159, 183-2 КАС України,
постановив:
позов задовольнити частково.
Визнати дії Управління пенсійного фонду України в місті Броварах Київської області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку щомісячної державної соціальної допомоги «дітям війни» протиправними.
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в місті Броварах Київської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок недоплаченої щомісячної соціальної допомоги «дітям війни» за період з 01 червня 2010 року із розрахунку 30% мінімальної пенсії за віком, встановленої ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування" з урахуванням проведених виплат та в подальшому здійснювати виплати відповідно до ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни».
Постанова підлягає негайному виконанню в частині стягнення платежу за місяць.
На постанову може бути подана апеляційна скарга протягом десяти днів, з дня її проголошення до Київського апеляційного адміністративно суду
Суддя В.С.Сердинський