09 червня 2015 р. Справа № 589/1471/15-а
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Мінаєвої О.М.
Суддів: Макаренко Я.М. , Шевцової Н.В.
за участю секретаря судового засідання Шалаєвої І.Т.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в м. Шостці та Шосткинському районі Сумської області на постанову Шосткинського міськрайонного суду Сумської області від 06.04.2015р. по справі № 589/1471/15-а
за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України в м. Шостці та Шосткинському районі Сумської області
про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Шостці та Шосткинському районі Сумської області, в якому просив суд:
- визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в м.Шостці та Шосткинському районі Сумської області включити суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення в заробітну плату для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»;
- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м.Шостці та Шосткинському районі Сумської області здійснити належним чином розрахунок пенсії, включивши до складу заробітної плати для призначення пенсії сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та провести відповідні виплати з 20.09.2014 р. у розмірі 83 % від суми заробітної плати.
Постановою Шосткинського міськрайонного суду Сумської області від 06.04.2015р. по справі № 589/1471/15-а позов задоволено. Визнано дії Управління Пенсійного фонду України в м.Шостка та Шосткинському районі щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати ОСОБА_1 з урахуванням усіх видів оплати праці, на які нараховується збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, включаючи суми матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, сум індексації заробітної з 20.09.2014 р. неправомірними. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Шостка та Шосткинському районі здійснити перерахунок та виплатити пенсію ОСОБА_1 з урахуванням у складі заробітної плати сум матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, сум індексації заробітної плати, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, починаючи з 20.09.2014 р. відповідно до законодавства, діючого на час призначення пенсії, тобто у розмірі 83 відсотків заробітку.
Відповідач, Управління Пенсійного фонду України в м. Шостці та Шосткинському районі Сумської області, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, та зазначає, що суд першої інстанції неправильно застосував ст. 33 Закону України «Про державну службу», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Шосткинського міськрайонного суду Сумської області від 06.04.2015р. по справі № 589/1471/15-а та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити.
Фіксування судового засідання по справі за допомогою звукозаписувального пристрою згідно зі ст. 41 КАС України не здійснюється.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги відповідно до ст. 195 КАС України, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи встановлено, що позивач з 22.06.2006 р. перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Шостці та Шосткинському районі Сумської області та отримує пенсію державного службовця, яку йому призначено за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
12.03.2015 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м. Шостці та Шосткинському районі Сумської області з заявою про перерахунок йому пенсії від заробітку державного службовця та надав довідку про заробітну плату від 11.03.2015 року №931, але відповідач відмовив в перерахунку пенсії позивачу у зв'язку із відсутністю законних підстав.
Позивач не погодився з відмовою в проведенні перерахунку йому пенсії, звернувся з даним позовом до суду.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати входили до системи оплати праці державного службовця, і мають бути враховані при обчисленні розміру пенсії позивача.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Як свідчать матеріали справи, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управління Пенсійного фонду України в м. Шостці та Шосткинському районі Сумської області та з 22.06.2006 р. отримує пенсію державного службовця, яку йому призначено за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу».
12.03.2015 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою про перерахунок призначеної йому пенсії з включенням до заробітку для розрахунку інших виплат, до якої додав довідку Управління праці та соціального захисту населення Шосткинської міської ради про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону україни «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 11.03.2015 року №931.
З даної довідки встановлено, що до заробітної плати включено «інші виплати» - матеріальна допомога на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати (а.с. 7). Також в довідці відображено, що на всі виплати, включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 1 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
25.11.2014 р. листом № 106/6-1 Управлінням Пенсійного фонду України в м. Шостці та Шосткинському районі Сумської області відмовлено позивачу у перерахунку пенсії з врахуванням нової довідки для обчислення пенсії за нормами Закону України «Про державну службу», у зв'язку із відсутністю законних підстав (а.с. 7).
Як встановлено частиною 1 статті 37 Закону "Про державну службу" (в редакції станом на час призначення позивачеві пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на 1% заробітку, але не більше 90% заробітної плати.
Відповідно до ст.37 Закону "Про державну службу" (в редакції станом на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ч.1 ст. 1 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Згідно зі ст. 2 Закону України "Про оплату праці" в структуру заробітної плати входить основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
У відповідності до ч. 2 ст. 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Частиною 1 статті 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Статею 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначені виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. До такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, висновок відповідача про те, що матеріальна допомога для оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, не враховуються при обчисленні розміру пенсії державного службовця, оскільки такі види виплат не включаються до складу заробітної плати державного службовця, є помилковим.
Так, у спірних відносинах слід надати перевагу нормам статті 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та статті 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", які є спеціальними в питаннях призначення та перерахунку пенсії державного службовця, а не положенням Законів України "Про державну службу", який щодо спірних відносин є загальним.
Тобто, аналіз наведених положень законів дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація, входили до системи оплати праці державного службовця, які повинні враховуватись при призначенні йому пенсії.
Вищенаведене узгоджується з висновками Верховного Суду України, викладеними в постановах від 20.02.2013 р. по справі № 21-430а11, від 28.05.2013 р. по справі № 21-97а13, які в силу ст.244-2 КАС України є обов'язкові для всіх судів України.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 1 частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Колегія суддів зазначає, що Управління Пенсійного фонду України в м. Шостці та Шосткинському районі Сумської області, відмовляючи у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, діяло не на підставі та не у спосіб, що передбачені Законами України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про пенсійне забезпечення», а тому колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що позовні вимоги про зобов'язання здійснити позивачу перерахунок пенсії з урахуванням зазначених видів виплат є обґрунтованою і такою, що підлягає задоволенню.
Між тим, колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції про зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії у розмірі 83 % від заробітної плати, виходячи з наступного.
На момент звернення до суду, пенсія позивачу була призначена як державному службовцю відповідно до ст. 37 «Про державну службу» у розмірі 83 %.
З матеріалів справи не встановлено, що відповідачем було зменшено вказану відсоткову ставку розміру пенсії.
Тому, при здійсненні перерахунку з врахуванням цих складових у позивача відсутні підстави вважати, що відповідач порушуватиме в майбутньому його законні права та інтереси, оскільки будь-яких дій зі зменшення розміру пенсії у відсотковому відношенні до заробітної платні відповідач на момент розгляду справи не вчиняв.
Таким чином, суд апеляційної інстанції вважає, що в даному випадку відсутнє порушення прав позивача, отже підстав для задоволення позову в цій частині, немає.
Крім того, колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції про здійснення перерахунку та виплати пенсії з 20.09.2014 року, з наступних підстав.
Згідно ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії у разі виникнення права на підвищення пенсії провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
З матеріалів справи вбачається, що заяву про перерахунок пенсії ОСОБА_1 подав 12.03.2015 р. (а.с. 6).
Враховуючи викладене, перерахунок пенсії позивачу має бути здійснено з першого числа наступного місяця, в якому позивач звернувся за перерахунком пенсії, а саме - з 01.03.2015 р.
Між тим, суд першої інстанції не врахував зазначених приписів норм матеріального права та прийняв помилкове рішення про покладення на відповідача обов'язку здійснити позивачу перерахунок пенсії з 20.09.2014 р., а не з 01.03.2015 р.
Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Згідно п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є, серед іншого, порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
З урахуванням встановлених обставин у справі та допущених судом першої інстанції порушень норм матеріального права, колегія суддів вважає, що постанова Шосткинського міськрайонного суду Сумської області від 06.04.2015р. по справі № 589/1471/15-а не відповідає вимогам ст.159 КАС України, а тому відповідно до вимог п. 4 ч. 1 ст. 202, ч.2 ст. 205 КАС України підлягає скасуванню, з прийняттям нової постанови про часткове задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Шостці та Шосткинському районі Сумської області задовольнити частково.
Постанову Шосткинського міськрайонного суду Сумської області від 06.04.2015р. по справі № 589/1471/15-а скасувати.
Прийняти нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Шостці та Шосткинському районі Сумської області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м.Шостка та Шосткинському районі щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати ОСОБА_1 з урахуванням усіх видів оплати праці, на які нараховується збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, включаючи суми матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально побутових питань, сум індексації заробітної з 01.03.2015 р. неправомірними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Шостка та Шосткинському районі здійснити перерахунок та виплатити пенсію ОСОБА_1 з урахуванням у складі заробітної плати сум матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально побутових питань, сум індексації заробітної з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування починаючи з 01.03.2015 р. відповідно до законодавства діючого на час призначення пенсії.
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Мінаєва О.М.
Судді(підпис) (підпис) Макаренко Я.М. Шевцова Н.В.
Повний текст постанови виготовлений 15.06.2015 р.