10 червня 2015 р.Справа № 816/893/15-а
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Мельнікової Л.В.
суддів - Бартош Н.С., Донець Л.О.
за участю секретаря судового засідання - Співак О.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові справу за апеляційною скаргою публічного акціонерного товариства "Кременчуцький сталеливарний завод" на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 19 березня 2015 року по справі за поданням Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Полтавській області до публічного акціонерного товариства "Кременчуцький сталеливарний завод" про підтвердження обґрунтованості рішення накладання арешту, -
17.03.2015 року Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Полтавській області (далі - Кременчуцька ОДПІ, заявник) звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з поданням про підтвердження обґрунтованості рішення від 17 березня 2015 року про застосування адміністративного арешту майна платника податків публічного акціонерного товариства "Кременчуцький сталеливарний завод" (надалі - ПАТ "Кременчуцький сталеливарний завод") (а.с. 38).
В обґрунтування заявлених у поданні вимог Кременчуцька ОДПІ зазначає, що посадовими особами контролюючого органу 12.03.2015 року здійснено виїзд за адресою ПАТ "Кременчуцький сталеливарний завод" з метою здійснення планової виїзної перевірки, проте представник суб'єкта господарювання відмовився допустити посадових осіб контролюючого органу для проведення документальної перевірки, за наявності законних підстав для її проведення. У зв'язку з цим, 17 березня 2015 року в.о. начальника Кременчуцької ОДПІ прийнято рішення про застосування умовного адміністративного арешту майна платника податків, обґрунтованість якого заявник просить підтвердити в судовому порядку.
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 19 березня 2015 року подання Кременчуцька ОДПІ задоволено повністю.
Підтверджено обґрунтованість рішення Кременчуцької ОДПІ про накладення умовного адміністративного арешту майна платника податків ПАТ "Кременчуцький сталеливарний завод" від 17 березня 2015 року.
Судове рішення вмотивоване тим, що платник податків відмовився від допуску посадових осіб контролюючого органу до проведення перевірки за наявності законних підстав для її проведення, не надавши доказів оскарження наказу та направлень на перевірку в судовому порядку.
В апеляційній скарзі відповідач, посилаючись на невідповідність висновків суду першої інстанції обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права, зокрема, ст.ст. 81.1. ст.81, 82.1. ст.82 Податкового кодексу України, що призвело до неправильного вирішення справи при з'ясуванні питання наявності законних підстав для проведення перевірки відповідача та рішення про застосування умовного адміністративного арешту майна платника податків, просить скасувати зазначену постанову та ухвалити нове судове рішення, яким у задоволенні подання відмовити.
Заслухавши суддю-доповідача, представників сторін, перевіривши доводи апеляційної скарги щодо дотримання правильності застосування судом норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів, враховуючи межі апеляційної скарги, дійшла висновку, що апеляційна скарга, відповідно до положень ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України (далі по тексту - КАС України), задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судом встановлено, що ПАТ «Кременчуцький сталеливарний завод» (код ЄДРПОУ 05756783) зареєстровано Виконавчим комітетом Кременчуцької міської ради Полтавської області 13.03.1995 року, копія Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серія А01 № 360535, перебуває на обліку платника податків у Кременчуцькій ОДПІ з 20.03.1995 року, є платником ПДВ (а.с. 7-9 ).
Наказом Державної податкової служби України від 17.09.2012 року № 837 затверджено перелік великих платників податків, до якого включено ПАТ "Кременчуцький сталеливарний завод".
На підставі плану-графіку проведення документальних планових перевірок суб'єктів господарювання на IV квартал 2013 року, начальником Кременчуцькою ОДПІ виданий наказ від 02.12.2013 року №1589 про проведення з 16.12.2013 року по 31.01.2014 року планової виїзної перевірки ПАТ "Кременчуцький сталеливарний завод" по питанню дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2012 року по 30.06.2013 року, законодавства про збір та облік єдиного соціального внеску за період з 01.07.2012 року по 30.06.2013 року (а.с.11-13).
Розпорядженням від 13.12.2013 №139-Р, на виконання пункту 2 наказу Кременчуцької ОДПІ від 02.12.2013 №1589, створено робочу групу для проведення з 16.12.2013 року по 31.01.2014 року планової виїзної перевірки ПАТ "Кременчуцький сталеливарний завод" (а.с. 15-16).
На виконання вимог статті 77 Податкового кодексу України 02.12.2013 року платнику вручено копію наказу від 02.12.2013 року № 1589 про проведення планової виїзної перевірки та повідомлення від 02.12.2013 року № 319 про проведення планової виїзної перевірки, що підтверджується підписами заступника головного бухгалтера на повідомленні та наказі (а.с. 13).
16.12.2013 заявником здійснено вихід на планову документальну виїзну перевірку за податковою адресою ПАТ "Кременчуцький сталеливарний завод". На підставі пред'явлених головному бухгалтеру Удовицькій О.В. направлень на перевірку від 13.12.2013 року №№1620/001620, 1621/001621, 1622/001622, 1623/001625, 1624/001624, 1625/001625, 1626/001626, 1627/001627, 1628/001628, 1629/001629, а також службових посвідчень, посадових осіб Кременчуцької ОДПІ допущено до проведення планової виїзної перевірки відповідача (а.с. 17-26).
Зважаючи на великий документообіг, необхідність детального дослідження балансу переробки брухту чорних металів та виробництва готової продукції, її транспортування та дослідження залишків готово: продукції, дослідження списання основних матеріалів у виробництво формувальної суміші, повноти та обґрунтованості нарахування екологічного податку в частині сплати за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях, керуючись пунктом 82.1 статті 82 Податкового кодексу України, начальником Кременчуцької ОДПІ прийнято наказ від 03.02.2014 № 341 про продовження терміну планової виїзної перевірки ПАТ "Кременчуцький сталеливарний завод" по питанню дотримання вимог податкового валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2012 року по 30.06.2013 року, законодавства про збір та облік єдиного соціального внеску за період з 01.07.2012 року по 30.06.2013 року на 15 робочих днів з 03.02.2014 року по 21.02.2014 року, копію якого 03.02.2014 року вручено платнику (а.с. 27).
Відповідні відмітки зроблено в направленнях на перевірку від 13.12.2013, №№1620/001620, 1621/001621, 1622/001622, 1623/001623, 1624/001624, 1625/001625, 1626/001626, 1627/001627, 1628/001628, 1629/001629 (а.с. 17-26).
У зв'язку із неотриманням відповіді на спеціальний запит, надісланий до іноземної держави від 07.02.2014 № 810/8/16-03-22-05-12 з метою підтвердження статусу резидента Російської Федерації ОАО НПК "Уралвагонзавод ім. Ф.Е. Дзержинського", начальником Кременчуцької ОДПІ прийнято рішення ( наказ від 10.02.2014 року № 516 ) про зупинення з 10.02.2014 року планової виїзної перевірки ПАТ "Кременчуцький сталеливарний завод", копію якого 10.02.2014 року вручено головному бухгалтеру ПАТ "Кременчуцький сталеливарний завод" Удовицькій О.В. (а.с. 28).
30.07.2014 року Кременчуцькою ОДПІ отримано лист від 28.07.2014 року ГУ Міндоходів у Полтавській області, яким заявнику надана інформація компетентного органу Російської Федерації стосовно взаємовідносин ПАТ "Кременчуцький сталеливарний завод" з російським підприємством ОАО НПК "Уралвагонзавод ім. Ф.Е. Дзержинського", та передбачено надання протягом двох місяців звіту про практичні наслідки опрацювання отриманої інформації.
11.03.2015 року Кременчуцькою ОДПІ виданий наказ від № 490 про поновлення з 12.03.2015 року проведення планової виїзної перевірки ПАТ "Кременчуцький сталеливарний завод" по питанню дотримання вимог податкового валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2012 року по 30.06.2013 року, законодавства про збір та облік єдиного соціального внеску за період з 01.07.2012 року по 30.06.2013 року, яким затверджено оновлений склад робочої групи, в зв'язку з чим направлення на перевірку від 13.12.2013 року №№ 1623/001623, 1624/001624, 1625/001625, 1626/001626, 1629/001629 вважаються такими, що втратили чинність, та оформлено нові направлення на перевірку від 11.03.2015 року № 539/16-03-22-05, № 540/16-03-17-01 (а. с. 30-33).
Зазначений наказ 11.03.2015 року вручено бухгалтеру ПАТ "Кременчуцький сталеливарний завод" Ідгер О.В. (а.с. 31) .
12.03.2015 року при виході за податковою адресою ПАТ "Кременчуцький сталеливарний завод", робочу групу Кременчуцької ОДПІ не допущено до проведення поновленої планової виїзної документальної перевірки, обґрунтовуючи незаконністю поновлення перевірки, про що складено акт не допуску до проведення перевірки від 12.03.2015 року №331/16-03-22-01-08/05756783 (а.с.34-36).
В зв'язку з відмовою у допуску посадових осіб контролюючого органу для проведення документальної перевірки, за наявності законних підстав для її проведення, керуючись підпунктом 94.2.3. пункту 94.2. ст.94 ПК України, 17.03.2015 року о 10 год.52 хв. керівником Кременчуцької ОДПІ прийнято рішення про застосування умовного адміністративного арешту майна платника податків ПАТ "Кременчуцький сталеливарний завод", яке 17.03.2015 року об 11 год. 05 хв. засобами поштового зв'язку направлено платнику.
Погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, колегія суддів зазначає, що відповідно до пунктів 77.1., 77.4., 77.6. ст.77 Податкового кодексу України, документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.
Про проведення документальної планової перевірки керівником контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом.
Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.
Допуск посадових осіб контролюючих органі до проведення документальної планової виїзної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу.
Посадові особи контролюючого органу, як визначено пунктом 81.1. ст.81 ПК України, мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:
направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника контролюючого органу або його заступника, що скріплений печаткою контролюючого органу;
копії наказу про проведення перевірки;
службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.
Непред'явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.
Згідно з пунктами 82.1., 82.4. ст.82 ПК України, тривалість перевірок, визначених у статті 77 цього Кодексу, не повинна перевищувати 30 робочих днів для великих платників податків, щодо суб'єктів малого підприємництва - 10 робочих днів, інших платників податків - 20 робочих днів.
Продовження строків проведення перевірок, визначених у статті 77 цього Кодексу, можливе за рішенням керівника контролюючого органу не більш як на 15 робочих днів для великих платників податків, щодо суб'єктів малого підприємництва - не більш як на 5 робочих днів, інших платників податків - не більш як на 10 робочих днів.
Проведення документальної виїзної планової та позапланової перевірки великого платника податків може бути зупинено за рішенням керівника контролюючого органу, що оформляється наказом, копія якого не пізніше наступного робочого дня вручається платнику податків або його уповноваженому представнику під розписку або надсилається платнику податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення, з подальшим поновленням її проведення на невикористаний строк.
Зупинення документальної виїзної планової, позапланової перевірки перериває перебіг строку проведення перевірки в разі вручення платнику податків або його уповноваженому представнику під розписку або надіслання платнику податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення копії наказу про зупинення документальної виїзної планової, позапланової перевірки.
При цьому перевірка може бути зупинена на загальний строк, що не перевищує 30 робочих днів, а в разі необхідності проведення експертизи, отримання інформації від іноземних державних органів щодо діяльності платника податків, завершення розгляду судом позовів з питань, пов'язаних з предметом перевірки, відновлення платником податків втрачених документів перевірка може бути зупинена на строк, необхідний для завершення таких процедур.
Відповідно до п. 94.1 ст. 94 Податкового кодексу України адміністративний арешт майна платника податків є винятковим способом забезпечення виконання платником податків його обов'язків, визначених законом.
Підпунктом 94.2.3 п. 94.2 ст. 94 Податкового кодексу України передбачено, що арешт майна може бути застосовано, якщо з'ясовується одна з таких обставин, зокрема, платник податків відмовляється від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб органу державної податкової служби.
Отже, вказана норма передбачає дві обставини, за наявності яких може бути застосований арешт майна платника податків: 1) платник податків відмовляється від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення; 2) платник податків відмовляється від допуску посадових осіб контролюючого органу.
Процедура допуску посадових осіб до проведення перевірки регламентована статтею 81 Податкового кодексу України і однаково застосовується як для документальних, так і для фактичних перевірок.
Таким чином, аналізуючи норми Податкового кодексу України можна зробити висновок про те, що поняття відмови від проведення перевірки і поняття відмова від допуску до проведення перевірки мають самостійний правовий зміст, а тому повинні розглядатися як нетотожні поняття.
Тому, є підстави вважати, що приписи пп. 94.2.3 п. 94.2 ст. 94 Податкового кодексу України поширюються на випадки застосування арешту майна платника податків у разі: або відмови від проведення документальної перевірки, або недопуску до перевірки будь-якого виду, якщо для такої перевірки передбачено застосування процедури допуску.
Підставою для звернення з поданням про підтвердження обґрунтованості рішення про застосування адміністративного арешту майна ПАТ "Кременчуцький сталеливарний завод" у даній справі стала відмова останнього від допуску до проведення поновленої планової перевірки.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, з наказом та направленнями на проведення перевірки ознайомлений бухгалтер підприємства Ідгер О.В. (а.с. 31, 34-36 ), якій вручено копію наказу Кременчуцької ОДПІ від 11.03.2012 року № 490 під розпис 11.03.2015 року.
Надані в судовому засіданні покази свідків ПАТ "Кременчуцький сталеливарний завод" щодо умов отримання документів, прийняття за ними рішення та підстав не допуску до перевірки посадових осіб Кременчуцької ОДПІ, колегія суддів оцінює критично.
Інші доводи апеляційної скарги на висновки колегії суддів не впливають.
Відповідно до ч.1 ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що постанова Полтавського окружного адміністративного суду від 19 березня 2015 року прийнята у відповідності до норм чинного матеріального та процесуального права, підстави для її скасування відсутні.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства "Кременчуцький сталеливарний завод" залишити без задоволення, а постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 19 березня 2015 року - без змін.
Ухвала Харківського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис) Л.В. Мельнікова
Судді (підпис) Н.С. Бартош
(підпис) Л.О. Донець
Повний текст ухвали виготовлений та підписаний 12 червня 2015 року.