Ухвала від 10.06.2015 по справі 816/591/15-а

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 червня 2015 р.Справа № 816/591/15-а

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Спаскіна О.А.

Суддів: Любчич Л.В. , Сіренко О.І.

за участю секретаря судового засідання Медяник А.О.

представника відповідача - Пилипенко А.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Відділу Держземагенства у Полтавському районі Полтавської області на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 28.04.2015р. по справі № 816/591/15-а

за позовом ОСОБА_2

до Відділу Держземагенства у Полтавському районі Полтавської області третя особа Державне підприємство "Полтавський-науково-дослідний та проектний інститут землеустрою"

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИЛА:

Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 28 квітня 2015 року адміністративний позов ОСОБА_2 до Відділу Держземагентства у Полтавському районі, третя особа - Державне підприємство "Полтавський - науково - дослідний та проектний інститут землеустрою", про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задоволено частково.

Визнано протиправним рішення Відділу Держземагентства у Полтавському районі Полтавської області щодо повернення технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок ОСОБА_2 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території с. Щербані Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області, оформлене листом від 30.12.2014 № 0121/4555.

Зобов'язано Відділ Держземагентства у Полтавському районі Полтавської області повторно вирішити питання про прийняття технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок ОСОБА_2 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території с. Щербані Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області, до Державного фонду документації із землеустрою згідно вимог Закону України "Про землеустрій", постанови Кабінету Міністрів України від 17 листопада 2014 року № 1553.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

Стягнуто з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 36 грн. 54 коп. (тридцять шість гривень п'ятдесят чотири копійки).

В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати вказану постанову суду першої інстанції та ухвалити нову, якою повністю відмовити в задоволенні позовних вимог. Скаржник зазначає, що приймаючи зазначену постанову суд першої інстанції дійшов до помилкових висновків, які призвели до неправильного вирішення справи, неповно з'ясував всі обставини справи, що мають значення при вирішенні спору, не вірно застосував до спірних правовідносин положення Закону України від 17.06.2004 № 1808-IV "Про державну експертизу землевпорядної документації", п. 3.3.2. наказу № 391 "Про затвердження Методики проведення державної експертизи землевпорядної документації" та ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України щодо повноти та об'єктивності розгляду справи.

Суд апеляційної інстанції розглянув справу в межах доводів апеляційної скарги відповідно до вимог ст.195 КАС України та керуючись ч.1 ст.41 КАС України.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, представника відповідача, вивчивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, прийшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судовим розглядом встановлено, що згідно договору № зм-0001328 від 26.06.2013 Державним підприємством "Полтавський - науково - дослідний та проектний інститут землеустрою" на замовлення ОСОБА_2 виготовлено технічну документацію із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок гр. ОСОБА_2 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території с. Щербані, Щербанівської сільської ради Полтавського району, Полтавської області (надалі - технічна документація) /а.с. 52 - 79/.

Листом від 09.12.2014 за вих. № 01-15/1295 ДП "Полтавський - науково - дослідний та проектний інститут землеустрою" передав технічну документацію Відділу Держземагентства у Полтавському районі до Державного фонду документації із землеустрою /а.с. 109/. Вказаний лист отримано Відділом Держземагентства у Полтавському районі 17.12.2014, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення /а.с. 105/.

30.12.2014 Відділ Держземагентства у Полтавському районі направив ДП "Полтавський - науково - дослідний та проектний інститут землеустрою" відповідь за вих. 0121/4555, якою повернув технічну документацію на доопрацювання із посиланням на її невідповідність статті 56 Закону України "Про землеустрій" та статті 34 Закону України "Про Державний земельний кадастр" /а.с. 6/.

Позивач, не погодившись із відмовою у прийнятті технічної документації, звернулася до суду із позовом.

Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що ані Законом України "Про землеустрій", ані Положенням № 1553 не надано повноважень органу земельних ресурсів під час вирішення питання про прийняття документації із землеустрою до Державного фонду документації із землеустрою перевіряти документацію на відповідність вимогам земельного законодавства, як і не передбачено такої підстави відмови у її прийнятті до Державного фонду як невідповідність вимогам законодавства.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Згідно із частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про землеустрій" від 22.05.2003 № 858-IV документація із землеустрою - це затверджені в установленому порядку текстові та графічні матеріали, якими регулюється використання та охорона земель державної, комунальної та приватної власності, а також матеріали обстеження і розвідування земель, авторського нагляду за виконанням проектів тощо.

В силу положень статті 25 Закону України "Про землеустрій" документація із землеустрою розробляється у вигляді програм, схем, проектів, спеціальних тематичних карт, атласів, технічної документації. Одним із видів документації із землеустрою, перелік яких наведено у статті 25 Закону, є технічна документація із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок (пункт "і" частини 2 статті 25 Закону).

Згідно із частиною 6 статті 25 Закону України "Про землеустрій" відповідність документації із землеустрою положенням нормативно-технічних документів, державних стандартів, норм і правил у сфері землеустрою засвідчується: у паперовій формі - підписом та особистою печаткою сертифікованого інженера-землевпорядника, який відповідає за якість робіт із землеустрою; в електронній формі - електронним цифровим підписом сертифікованого інженера-землевпорядника, який відповідає за якість робіт із землеустрою, згідно із законодавством про використання електронного цифрового підпису.

Як встановлено судовим розгялдом, Державним підприємством "Полтавський - науково - дослідний та проектний інститут землеустрою" на замовлення позивача виготовлено технічну документацію із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок, яка містить підпис і особисту печатку сертифікованого інженера-землевпорядника ОСОБА_3 /а.с. 53/, чим засвідчено відповідність документації із землеустрою положенням нормативно-технічних документів, державних стандартів, норм і правил у сфері землеустрою.

Відповідно до частини 5 статті 25 Закону України "Про землеустрій" документація із землеустрою формується і зберігається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Статтею 32 Закону України "Про землеустрій" визначено, що державний фонд документації із землеустрою формується на основі збору, обробки, обліку матеріалів, отриманих в результаті здійснення землеустрою.

Документація із землеустрою Державного фонду документації із землеустрою є державною власністю і не може передаватись у приватну власність.

Доступ до матеріалів Державного фонду документації із землеустрою, що становлять державну таємницю, здійснюється відповідно до закону.

Розробники документації із землеустрою зобов'язані безоплатно передавати копії матеріалів у Державний фонд документації із землеустрою. Використання цих матеріалів дозволяється лише з дотриманням вимог законодавства про авторські права.

Положення про Державний фонд документації із землеустрою, а також порядок надходження, обліку та зберігання матеріалів у ньому затверджує Кабінет Міністрів України.

Відповідно до приписів статті 26 Закону України "Про землеустрій" розробниками документації із землеустрою є:юридичні особи, що володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та у складі яких працює за основним місцем роботи не менше двох сертифікованих інженерів-землевпорядників, які є відповідальними за якість робіт із землеустрою; фізичні особи - підприємці, які володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та є сертифікованими інженерами-землевпорядниками, відповідальними за якість робіт із землеустрою.

Згідно із пунктом 9 Положення про Державний фонд документації із землеустрою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.11.2004 № 1553, (надалі - Положення № 1553) залежно від виду документації та рівня проведення землеустрою розробник цієї документації безоплатно передає копії матеріалів виконаних робіт до: Головного фонду - із землеустрою, проведеного на загальнодержавному рівні; регіонального фонду - із землеустрою, проведеного на регіональному рівні; місцевого фонду - із землеустрою, проведеного на місцевому рівні.

Передача документації із землеустрою здійснюється згідно з актом приймання-передачі встановленої форми, який складається у двох примірниках за зразком згідно з додатком 1.

Документація із землеустрою надходить до Державного фонду у формі затверджених програм, схем, проектів, спеціальних тематичних карт, атласів, технічної документації за переліком згідно з додатком 2 (пункт 10 Положення № 1553).

Пунктом 13 Положення № 1553 визначено, що документи Головного фонду зберігаються у Держземагентстві, регіонального фонду - у Рескомземі Автономної Республіки Крим та обласних, Київському і Севастопольському міських головних управліннях земельних ресурсів Держземагентства, місцевого фонду - у районних (міських) відділах (управліннях) земельних ресурсів Держземагентства.

Судовим розглядом встановлено, що технічна документація, подана ДП "Полтавський - науково - дослідний та проектний інститут землеустрою" до Відділу Держземагентства у Полтавському районі для передачі до Державного фонду документації із землеустрою, була повернута Відділом на доопрацювання із посиланням на її невідповідність статті 56 Закону України "Про землеустрій" та статті 34 Закону України "Про Державний земельний кадастр" згідно із листом від 30.12.2014 № 0121/4555 /а.с.6/. При цьому Відділом Держземагентства у Полтавському районі не зазначено у зв'язку з чим технічна документація не відповідала вимогам Законів.

Статтею 56 Закону України "Про землеустрій" встановлено, що технічна документація із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок включає:а) пояснювальну записку;б) технічне завдання на складання документації, затверджене замовником документації;в) кадастрові плани земельних ділянок, які об'єднуються в одну земельну ділянку, або частини земельної ділянки, яка виділяється в окрему земельну ділянку;г) матеріали польових геодезичних робіт;ґ) акт приймання-передачі межових знаків на зберігання при поділі земельної ділянки по межі поділу;д) перелік обтяжень прав на земельну ділянку, обмежень на її використання та наявні земельні сервітути;е) нотаріально посвідчена згода на поділ чи об'єднання земельної ділянки заставодержателів, користувачів земельної ділянки (у разі перебування земельної ділянки в заставі, користуванні);є) згоду власника земельної ділянки, для земель державної власності - органу, уповноваженого здійснювати розпорядження земельною ділянкою, на поділ чи об'єднання земельних ділянок користувачем (крім випадків поділу земельної ділянки у зв'язку з набуттям права власності на житловий будинок, розташований на ній).

Статтею 34 Закону України "Про Державний земельний кадастр" від 07.07.2011 № 3613-VI визначено вимоги до кадастрового плану земельної ділянки, а саме, передбачено, що на кадастровому плані земельної ділянки відображаються: площа земельної ділянки; зовнішні межі земельної ділянки (із зазначенням суміжних земельних ділянок, їх власників, користувачів суміжних земельних ділянок державної чи комунальної власності);координати поворотних точок земельної ділянки; лінійні проміри між поворотними точками меж земельної ділянки;кадастровий номер земельної ділянки; кадастрові номери суміжних земельних ділянок (за наявності); межі земельних угідь; межі частин земельних ділянок, на які поширюється дія обмежень у використанні земельних ділянок, права суборенди, сервітуту; контури об'єктів нерухомого майна, розташованих на земельній ділянці.

Таблиці із зазначенням координат усіх поворотних точок меж земельної ділянки, переліку земельних угідь, їх площ, відомостей про цільове призначення земельної ділянки та розробника документації із землеустрою на земельну ділянку є невід'ємною частиною кадастрового плану земельної ділянки.

Кадастровий план земельної ділянки складається при формуванні земельної ділянки у паперовій та електронній (цифровій) формі.

В ході розгляду справи судом першої інстанції заслухано показання свідка ОСОБА_4, архіваріуса Відділу Держземагентства у Полтавському районі Полтавської області, яка готувала проект листа Відділу Держземагентства у Полтавському районі від 30.12.2014 № 0121/4555. Свідок ОСОБА_4 зазначила, що технічна документація, повернута ДП "Полтавський - науково - дослідний та проектний інститут землеустрою", не відповідала вимогам статті 56 Закону України "Про землеустрій" та статті 34 Закону України "Про Державний земельний кадастр" з огляду на те, що графічні матеріали не були погоджені керівником Відділу Держземагентства у Полтавському районі, що суперечило п.3.3.2 Методики проведення державної експертизи землевпорядної документації. Аналогічні пояснення щодо підстави повернення технічної документації надано в ході розгляду справи представником відповідача.

Відповідно п. 3.3.2. Методики проведення державної експертизи землевпорядної документації, затвердженої наказом Державного комітету України по земельним ресурсам від 03.12.2004 № 391, усі основні документи і матеріали, додані до об'єкта державної експертизи, повинні відповідати таким вимогам: - додатки та передбачені законодавством погодження, а також висновок Комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою, повинні бути підписані керівником відповідального органу (організації), скріплені його печаткою та мати термін дії; - графічні матеріали у встановлених законодавством випадках мають бути погоджені керівником територіального органу земельних ресурсів; - кожен аркуш копій архівних документів повинен бути посвідчений підписом архіваріуса та печаткою архівної установи; - кожен аркуш інших документів повинен бути посвідчений підписом і печаткою розробника об'єкта експертизи;-письмова згода землекористувача у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб, повинна бути засвідчена нотаріально;- документація із землеустрою повинна бути пронумерована, прошита та скріплена підписом і печаткою розробника об'єкта експертизи.

При виконанні цих вимог об'єкт державної експертизи підлягає реєстрації. В іншому випадку документація повертається замовнику на доопрацювання без реєстрації.

Колегія суддів зазаначає, що вимоги п. 3.3.2. Методики проведення державної експертизи землевпорядної документації підлягають застосуванню під час проведення державної експертизи землевпорядної документації на її підготовчій стадії, однак розробник технічної документації позивача не подавав документи на державну експертизу, натомість лише передав технічну документацію до Державного фонду документації із землеустрою.

Статтею 9 Закону України від 17.06.2004 № 1808-IV "Про державну експертизу землевпорядної документації", яка містить перелік землевпорядної документації, яка підлягає обов'язковій державній експертизі, технічна документація із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок до такого переліку не віднесена.

Крім того, нормами Земельного кодексу України, інших актів земельного законодавства не передбачено погодження графічних матеріалів такої технічної документації керівником територіального органу земельних ресурсів, що не спростовано відповідачем в ході розгляду справи.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що ані Законом України "Про землеустрій", ані Положенням № 1553 не надано повноважень органу земельних ресурсів під час вирішення питання про прийняття документації із землеустрою до Державного фонду документації із землеустрою перевіряти документацію на відповідність вимогам земельного законодавства, як і не передбачено такої підстави відмови у її прийнятті до Державного фонду як невідповідність вимогам законодавства.

Із аналізу положень статті 9 Закону України "Про державний земельний кадастр" випливає, що перевірку відповідності поданих документів (в тому числі, землевпорядної документації) вимогам законодавства здійснює державний кадастровий реєстратор при вирішенні питання про внесення відомостей до Державного земельного кадастру.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що рішення Відділу Держземагентства у Полтавському районі Полтавської області щодо повернення технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок ОСОБА_2, оформлене листом від 30.12.2014 № 0121/4555, не ґрунтується на вимогах земельного законодавства, прийнято не в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, без урахуванням усіх обставин, що мали значення для прийняття такого рішення, без викладення мотивів прийняття відповідного рішення.

Доводи апеляційної скарги про те, що рішенням Полтавського районного суду Полтавської області від 28.10.2014 у справі 545/4753/13-ц визнано недійсним державний акт на земельну ділянку ОСОБА_2, колегія суддів відхиляє, оскільки вказані обставини не були покладені в основу спірного рішення.

В силу положень статті 27 Закону України "Про землеустрій" позивач, як замовник документації із землеустрою, має право доручати розробникам виконання робіт із землеустрою; виступати власником документації із землеустрою; здійснювати контроль за виконанням робіт із землеустрою в порядку, встановленому законом.

Відповідно до частин 1, 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В ході розгляду справи відповідачем не доведено правомірність своїх рішень та дій належними та допустимими доказами.

За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про часткове задовольнити позовних вимог про визнання протиправними дій, та, обрав належний спосіб захисту прав позивача - визнання протиправним та скасування рішення відповідача, оформлене листом від 30.12.2014 № 0121/4555.

Отже, доводи апеляційної скарги відповідача про порушення судом першої інстанції під час розгляду справи вимог Закону України від 17.06.2004 № 1808-IV "Про державну експертизу землевпорядної документації", п. 3.3.2. наказу № 391 "Про затвердження Методики проведення державної експертизи землевпорядної документації" та норм ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України щодо повноти та об'єктивності розгляду справи висновків суду не спростовують, оскільки при розгляді справи суд першої інстанції, відповідно до вимог ст. 159 КАС України повно і всебічно, в межах заявлених вимог, з'ясував дійсні обставини справи, дав належну оцінку наявним у справі доказам, правильно вирішив питання щодо правовідносин, зумовлених встановленими фактами, та вирішив справу на підставі норм матеріального права, які регулюють ці правовідносини.

З огляду на вищевикладене, постанова суду першої інстанції ухвалена з дотриманням норм процесуального права, у відповідності до вимог норм матеріального права, тому колегія суддів вважає, що підстав для її скасування немає.

Відповідно до ч.1 ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову чи ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 199, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Відділу Держземагенства у Полтавському районі Полтавської області залишити без задоволення.

Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 28.04.2015р. по справі № 816/591/15-а залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)Спаскін О.А.

Судді(підпис) (підпис) Любчич Л.В. Сіренко О.І.

Повний текст ухвали виготовлений 15.06.2015 р.