09 червня 2015 р.Справа № 635/945/15-а
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Сіренко О.І.
Суддів: Любчич Л.В. , Спаскіна О.А.
за участю секретаря судового засідання Медяник А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області на постанову Харківського районного суду Харківської області від 08.04.2015р. по справі № 635/945/15-а
за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області
про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
08 квітня 2015 року постановою Харківського районного суду Харківської області адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково.
Визнано протиправним і скасовано рішення Управління Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області №842580 від 25 грудня 2014 року про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області на підставі довідки Головного Управління статистики в Донецькій області від 21.11.2014 року №15.21-379 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2015 року, згідно з вимогами частини 1 ст. 37 Закону України «Про державну службу» з урахуванням сум матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та сум індексації заробітної плати.
У задоволенні інших позовних вимог - відмовлено.
Відповідач, не погодившись із рішенням суду, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на той факт, що судом неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, а також невірно застосовано норми матеріального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції, постановити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги пояснив, що позивачеві призначено пенсію без урахування отриманих сум матеріальної допомоги та індексації, оскільки відповідно до норм Закону України "Про державну службу" зазначені види виплат не входять до складу заробітної плати державного службовця. З огляду на викладене, вважає безпідставним висновок суду першої інстанції про задоволення позовних вимог та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з урахуванням сум матеріальної допомоги та індексації.
ОСОБА_1 письмових заперечень на апеляційну скаргу не подала.
Сторони в судове засідання не з'явились, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлені належним чином. ОСОБА_1 подано до суду заяву про розгляд адміністративної справи за її відсутності. Керуючись частиною 4 статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів не вбачає перешкод для розгляду справи.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги відповідно до ст. 195 КАС України, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав:
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 з 01 червня 2014 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області та з 09 лютого 2011 року отримує пенсію за віком як державний службовець, відповідно до Закону України «Про державну службу».
23 грудня 2014 року позивачка звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, сум індексації заробітної плати, які позивачка отримувала на момент призначення пенсії та з яких були сплачені страхові внески.
25 грудня 2014 року Управлінням Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області прийнято рішення №842580 (а.с.23), яким ОСОБА_1 відмовлено в проведенні перерахунку пенсії із заробітної плати з урахуванням інших виплат, оскільки такі виплати не входять до суми заробітної плати, з якої призначається пенсія державним службовцям.
Задовольняючи позовні вимоги про перерахунок та виплату спірної пенсії в частині періоду з 01 січня 2015 року, суд першої інстанції виходив з того, що отримані позивачкою суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, повинні були бути включені відповідачем до заробітку з якого обчислюється пенсія державного службовця.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Згідно частини 2, 5 статті 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачці) (далі - Закон № 3723-XII), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.
У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95ВР "Про оплату праці" (далі Закон №108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що індексація грошових коштів, матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань входили до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року №1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, висновок суду першої інстанції про те, що суми матеріальної допомоги та індексації, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, повинні враховуватись при обчисленні розміру пенсії позивачки, є обґрунтованим.
Посилання відповідача у апеляційній скарзі на відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1, оскільки зазначені види виплат не можуть зараховуватись до складу заробітної плати при обчисленні розміру пенсії, є безпідставними з огляду на норми ст. 33, 37 Закону України "Про державну службу", ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
З матеріалів справи вбачається, що підставою для проведення перерахунку пенсії позивача є отримана нею довідка про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи перед звільненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" (а.с.19). Зазначений документ надає право для проведення перерахунку раніше призначеної пенсії.
Відповідно до вищевикладеного, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції ухвалена з дотриманням норм процесуального права, у відповідності до вимог норм матеріального права, тому колегія суддів вважає, що підстав для її скасування немає.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області - залишити без задоволення.
Постанову Харківського районного суду Харківської області від 08.04.2015р. по справі № 635/945/15-а - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Сіренко О.І.
Судді(підпис) (підпис) Любчич Л.В. Спаскін О.А.
Повний текст ухвали виготовлений 15.06.2015 р.
Помічник судді Цюпак О.П.