11 червня 2015 р.м. ОдесаСправа № 2-а-5952/11
Категорія: 10.3.1 Головуючий в 1 інстанції: Калініченко Л.В.
Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:
судді - доповідача - Косцової І.П.,
суддів - Стас Л.В.,
- Турецької І.О.
розглянувши у порядку письмового провадження в м. Одесі апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси на постанову Київського районного суду м. Одеси від 2 грудня 2011 року по справі № 2-а-5952/11 за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси про стягнення соціальної допомоги та зобов'язання здійснити певні дії,-
ОСОБА_2 звернулась до суду першої інстанції з адміністративним позовом, в якому просила стягнути з Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси недоплачену соціальну допомогу як дитині війни за період з 01.01.2011 року по 01.07.2011 року, зобов'язати Управління здійснити перерахунок та виплату невиплаченої щомісячної державної соціальної допомоги як дитині війни, виходячи з розміру 30 відсотків мінімального розміру пенсії за віком, починаючи з 2011 року.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що є пенсіонером та має статус дитини війни. Відповідно до діючого законодавства дітям війни пенсія підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком, однак відповідачем не здійснено перерахунку пенсії за цей період та не виплачуються відповідні кошти.
Ухвалою судді Київського районного суду м. Одеси від 23 вересня 2011 року адміністративний позов в частині зобов'язання Управління вчинити певні дії за період з 01.01.2011 року по 18.03.2011 року залишено без розгляду.
Постановою Київського районного суду м. Одеси від 2 грудня 2011 року адміністративний позов в іншій частині позовних вимог задоволено. Визнано неправомірною відмову Управління щодо проведення нарахування, перерахунку та виплати ОСОБА_2 підвищення до пенсії на 30 % мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 19.03.2011 року по 01.07.2011 року. Зобов'язано Управління здійснити ОСОБА_2 нарахування, перерахунок та виплату пенсії за вказаний період.
Не погоджуючись з вказаним рішенням, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, просить скасувати оскаржуване судове рішення та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позову.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції з'ясовано, що позивач є пенсіонером та має статус дитини війни, що підтверджується відповідним посвідченням.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які мають статус дитини війни, на їх соціальну захищеність шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки визначені та закріпленні в Законі України «Про соціальний захист дітей війни».
Згідно із ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
У 2011 році до 1 липня 2011 року дія ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» не призупинялась.
Положення Постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530, які суперечать цьому Закону, та на які посилається апелянт, не можуть бути застосовані, оскільки мають меншу юридичну силу ніж норми Закону.
Також, є необґрунтованими твердження апелянта про те, що розмір мінімальної пенсії за віком, встановлений Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не застосовується для розрахунку підвищення до пенсії позивача, оскільки іншого розміру мінімальної пенсії за віком чинним законодавством не визначено.
Не можуть бути прийняті до уваги й твердження апелянта про те, що розмір мінімальної пенсії за віком, встановлений Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не застосовується для розрахунку підвищення до пенсії позивача, оскільки іншого розміру мінімальної пенсії за віком чинним законодавством не визначено.
Пунктом 4 Прикінцевих положень Закону України «Про державний бюджет на 2011 рік», доповнених п. 4 згідно Закону України №3491-ІV «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» від 14 червня 2011 року, що набрав законної сили 19 червня 2011 року встановлено, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», статей 14, 22, 37 та частини 3 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» застосовуються у порядку, та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік».
На виконання вимог Закону України від 14 червня 2011 року № 3491-VI «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» 06 липня 2011 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 745 «Про встановлення деяких виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», яка набрала чинності 23 липня 2011 року. Вказаною Постановою Кабінету Міністрів України № 745 встановлено, що «дітям війни» до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у розмірі 49,80 грн.
З огляду на викладене до набрання чинності зазначеною постановою Кабінету Міністрів України, тобто до 23 липня 2011 року, застосуванню підлягають положення статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни». З 23 липня 2011 року правомірність дій суб'єктів владних повноважень у зазначених категоріях справ необхідно перевіряти на відповідність вимогам Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» та постанови Кабінету Міністрів України від 06 липня 2011 року № 745.
За таких обставин колегія суддів вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції про задоволення позовних вимог.
З огляду на викладене, оскільки висновки суду першої інстанції обґрунтовані та відповідають чинному законодавству, а доводи апеляційної скарги їх не спростовують, колегія суддів на підставі ст. 200 КАС України приходить до висновку про залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду - без змін.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси - залишити без задоволення.
Постанову Київського районного суду м. Одеси від 2 грудня 2011 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м. Одеси про стягнення соціальної допомоги та зобов'язання здійснити певні дії - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через 5 днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, однак може бути оскаржена в касаційному порядку протягом 20 днів після набрання законної сили безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Суддя-доповідач: І.П. Косцова
Судді: Л.В. Стас
І.О.Турецька