Ухвала від 28.05.2015 по справі 821/3211/13-а

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 травня 2015 р.м.ОдесаСправа № 821/3211/13-а

Категорія: 8.3.13 Головуючий в 1 інстанції: Бездрабко О.І.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді - Єщенка О.В.,

суддів - Димерлія О.О.

- Романішина В.Л.

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Одесі апеляційну скаргу Новокаховської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 30.10.2013 року по справі за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до Новокаховської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Новокаховської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області, в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 24.12.2012 р. № 0061241700, яким позивачу збільшено суму грошових зобов'язань по земельному податку на 10758,14 коп., з яких за основним платежем на 8606,51 грн., за штрафними санкціями на 2151,63 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначалося про помилковість твердження відповідача про те, що ОСОБА_2 на підставі договору купівлі-продажу від 04.09.2010 р. є співвласником об'єкта нерухомого майна, розташованого на земельній ділянці площею 0,2316 га, оскільки набув лише частину нерухомого майна. Проте ні в договорі купівлі-продажу від 04.09.2010 р., ні в даних державного земельного кадастру не зазначено, на якій земельній ділянці знаходиться вищезазначене нерухоме майно, не визначено її розмір, не встановлено нормативно-грошову оцінку земельної ділянки. Також вказує на те, що є платником єдиного податку, а тому відповідно до п.297.1 ст.297 ПК України звільняється від сплати земельного податку.

Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 30.10.2013 року позов задоволено частково. Визнано частково протиправним та частково скасувати податкове повідомлення-рішення від 24.12.2012 р. № 0061241700 на суму 4158,16 грн., з яких за основним платежем на 3326,53 грн., за штрафними санкціями на суму 831,63 грн. В решті податкове повідомлення-рішення від 24.12.2012 р. № 0061241700 залишено без змін.

Не погоджуючись з постановленим по справі судовим рішенням, Новокаховська об'єднана Державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Херсонській області в апеляційній скарзі зазначає про невідповідність висновків суду обставинам справи. При цьому апелянт вважає, що судом допущено порушення матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи по суті. У зв'язку з чим в апеляційній скарзі ставиться питання про скасування постанови суду першої інстанції і винесення нової постанови із відмовою в задоволенні позову в повному обсязі.

Оскільки сторони були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, що підтверджується наявними в матеріалах справи повідомленнями про вручення почтових відправлень, однак в судове засідання вони не з'явилися, поважність своєї неявки суду не повідомили, тому апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження відповідно до вимог ст.197 КАС України за наявними у справі матеріалами.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для її задоволення.

Судом першої інстанції вірно встановлено, що посадовою особою відповідача проведено перевірку повноти та своєчасності внесення до бюджету земельного податку фізичною особою - громадянином ОСОБА_2 за період з 04.09.2010 р. по 31.12.2012 р., за результатами якої складено акт від 13.12.2012 р. № 390/17/НОМЕР_2.

Перевіркою встановлено порушення позивачем ст.ст.15, 17 Закону України "Про плату за землю" та п.287.1 ст.287 ПК України - несплату землекористувачем земельного податку з дня виникнення права користування земельною ділянкою.

Зокрема, відповідачем зазначено, що ОСОБА_2 на підставі договору купівлі-продажу від 04.09.2010 р. є власником 1/2 нерухомого майна, розташованого на земельній ділянці площею 0,2316 га за адресою: АДРЕСА_1.

На підставі нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, ставка земельного податку складає 1 % від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, а саме - 7963,60 грн. Площа земельної ділянки, що використовується згідно договору купівлі-продажу нерухомого майна від 04.09.2010 р., 02316 га, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, але у зв'язку зі зменшенням площі земельної ділянки необхідної для обслуговування об'єктів нерухомого майна до 1000 кв. м на підставі рішення Бериславської міської ради від 17.09.2012 р. № 291, ставка податку за дану земельну ділянку складає 3438,52 грн.

У зв'язку з цим, відповідачем донараховано основного платежу за 1/2 частину земельної ділянки, яка використовується позивачем, в сумі 8606,51 грн., в тому числі по періодах: за 2010 рік - 1298,18 грн., за 2011 рік - 3981,80 грн., за 2012 рік (до 17.09) - 2828,60 грн., за 2012 рік (від 17.09) - 497,93 грн.

На підставі акту перевірки відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення від 24.12.2012 р. № 0061241700, яким позивачу збільшено суму грошових зобов'язань по земельному податку на 10758,14 грн., з яких за основним платежем на 8606,51 грн., за штрафними санкціями на 2151,63 грн.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 на підставі договору купівлі-продажу від 04.09.2010 р. набув права власності на 1/2 частини об'єкту нерухомого майна, який знаходиться за адресою: Херсонська область, АДРЕСА_1. Пунктом 1.1 договору від 04.09.2010 р. визначено, що об'єкт: тарні склади - літ."А", літ."Б", загальною площею 247,5 кв. м розташовані на земельній ділянці місцевої ради, площею 0,2316 га, якій присвоєно кадастровий номер: НОМЕР_3.

З 01.01.2012 р. ОСОБА_2 був платником єдиного податку, про що свідчить відповідне свідоцтво НОМЕР_4.

Слід звернути увагу, що спірні правовідносини до 01.01.2011 р. регулювалися Законом України "Про плату за землю" від 03.07.1992 р. № 2535-XII, а з 01.01.2011 р. - Податковим кодексом України.

Відповідно до ст.2 Закону України "Про плату за землю" використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом.

Згідно з вимогами ст.5 Закону України "Про плату за землю" об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди. Суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.

Приписами ст.15 Закону України "Про плату за землю" передбачено, що власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Аналогічні положення щодо визначення об'єкта і суб'єкта плати за землю, строків сплати плати за землю містяться у пп.14.1.147 п.14.1 ст.14, ст.269, ст.270, ст.287 ПК України.

Статтею 14 Закону України "Про плату за землю" визначено, що за земельну ділянку, на якій розташована будівля, що перебуває у спільній власності кількох юридичних осіб або громадян, земельний податок нараховується кожному з них пропорційно їх частці у власності на будівлю.

Відповідно до п.286.6 ст.286 ПК України за земельну ділянку, на якій розташована будівля, що перебуває у спільній власності кількох юридичних або фізичних осіб, податок нараховується з урахуванням прибудинкової території кожному з таких осіб: 1) у рівних частинах - якщо будівля перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб, але не поділена в натурі, або одній з таких осіб-власників, визначеній за їх згодою, якщо інше не встановлено судом; 2) пропорційно належній частці кожної особи - якщо будівля перебуває у спільній частковій власності; 3) пропорційно належній частці кожної особи - якщо будівля перебуває у спільній сумісній власності і поділена в натурі.

З вищевикладеного слідує, що обов'язок нарахування та сплати земельного податку у фізичних осіб виникає з моменту виникнення права власності. При цьому земельний податок сплачується не лише за земельні ділянки, які перебувають у власності фізичних осіб, а й за земельні ділянки, на яких розташовано об'єкти нерухомості, що знаходяться у їх власності. Тому твердження позивача про обов'язок сплачувати земельний податок лише за земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних осіб, суперечать вимогам ст.14 Закону України "Про плату за землю" та п.286.6 ст.286 ПК України.

Виходячи з наявних матеріалів справи, враховуючи норми чинного законодавства, а також доводи апеляційної скарги, судова колегія погоджується з доводами позивача про те, що за 2012 рік він не повинен нараховувати та сплачувати земельний податок, так як був платником єдиного податку, а тому відповідачем протиправно нарахано земельний податок за 2012 рік у сумі 3326,53 грн.

Відповідно до ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. З огляду на викладене апеляційний суд не приймає до уваги доводи апелянта, оскільки доводи апеляційної скарги не спростовують висновків, зазначених у рішенні суду першої інстанції.

На підставі викладеного колегія суддів апеляційного суду приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення вимог апелянта.

Оскільки судом першої інстанції повно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, суд апеляційної інстанції, відповідно до ст. 200 КАС України, залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову місцевого суду - без змін.

Керуючись ст. ст. 195,197,198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Новокаховської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області залишити без задоволення, а постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 30.10.2013 року - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили в порядку, встановленому частиною 5 статті 254 КАС України, і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий: суддя О.В.Єщенко

суддя О.О.Димерлій

суддя В.Л.Романішин