Ухвала від 10.06.2015 по справі 2а-3542/12/0370

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 червня 2015 року Справа № 180871/12/9104

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Онишкевича Т.В.,

суддів Хобор Р.Б., Іщук Л.П.,

розглянувши у порядку письмового провадження у м. Львові апеляційну скаргу Володимир-Волинської районної державної адміністрації Волинської області на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 09 листопада 2012 року у справі за позовом дочірнього підприємства «Агрофірма Луга-Нова» приватного підприємства «Універсам» до Володимир-Волинської районної державної адміністрації Волинської області про визнання протиправним та скасування розпорядження,

ВСТАНОВИВ :

У жовтня 2012 року дочірнє підприємство «Агрофірма Луга-Нова» приватного підприємства «Універсам» (далі - ДП «Агрофірма Луга-Нова») звернулося до суду з адміністративним позовом, у якому просило визнати протиправним та скасувати розпорядження Володимир-Волинської районної державної адміністрації Волинської області (далі - РДА) від 11.07.2012 року № 332 «Про внесення змін до договору оренди землі».

Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 09 листопада 2012 року у справі № 2а/0370/3542/12 позов було задоволено.

У апеляційній скарзі відповідач просив скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог. Апеляційну скаргу обґрунтував тим, що в момент укладення договору сторони дійшли згоди про те, що орендна плата буде переглянута через три роки. Тому, з метою реалізації свого права на перегляд орендної плати, передбаченого п.13 договору оренди, головою РДА прийнято розпорядження № 332 від 11.07.2012 року, яким РДА, як сторона договору, встановила своє волевиявлення щодо умови договору про перегляд орендної плати шляхом зміни останньої з 180 грн. за 1 га за 1 рік на 440 грн. за 1 га за 1 рік. Твердження суду першої інстанції про те, що зміна умов договору оренди землі відбулась в односторонньому порядку, не відповідає дійсності.

Оскільки первісний договір оренди мав письмовому форму, укладений на підставі розпорядження голови РДА від 16.06.2009 року № 277 та пройшов процедуру державної реєстрації, то і зміни до нього мають бути в аналогічній письмовій формі та зареєстровані у встановленому законом порядку. Лише з моменту державної реєстрації відповідних змін договору останній вважається зміненим. Прийняття розпорядження головою РДА від 11.07.2012 року № 332 є законно мотивованою підставою для зміни умов договору, але не самою зміною умов.

Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання апеляційного суду не з'явилися, а відтак на підставі п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України суд прийшов до висновку про можливість розгляду справи у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та проаналізувавши доводи апеляційної скарги, апеляційний суд приходить до переконання, що подана апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких мотивів.

Задовольняючи позов ПП «Універсам», суд першої інстанції виходив із того, що будь-яка зміна умов договору, в тому числі і щодо зміни орендної плати повинна переглядатися за взаємною згодою сторін, а тому прийняття Володимир-Волинською районною державною адміністрацією в односторонньому порядку розпорядження щодо зміни орендної плати суперечить договору і Закону, є протиправним і підлягає скасуванню.

Даючи правову оцінку оскаржуваному судовому рішенню та доводам апелянта, що викладені у апеляційній скарзі, суд апеляційної інстанції виходить із таких міркувань.

Судом встановлено, що 02.12.2009 року між РДА та ПП «Універсам» було укладено договір оренди землі № 040908200216 для сільськогосподарського призначення, яка знаходиться на території Березовичівської сільської ради за межами населених пунктів (п. 1 договору оренди землі), площею 44,4 га строком на 5 років.

Пунктом 9 договору овід 02.12.2009 року було встановлено орендну плату в грошовому розмірі - 180 грн. за 1 га за 1 рік.

При цьому у пункті 36 цього договору зазначено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.

Як передбачено частинами 1 та 2 статті 23 Закону України «Про оренду землі», орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності, які передані в оренду для сільськогосподарського використання, переглядається один раз на три роки в порядку, встановленому законом або договором оренди.

Орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, переглядається за згодою сторін.

При цьому статтею 30 цього Закону встановлено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.

У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Відповідно до частини другої статті 2 КАС до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Розглядаючи справу, суд першої інстанції виходив із того, що спір у цій справі є публічно-правовим та належить до юрисдикції адміністративних судів.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 17 КАС у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Вжитий у цій процесуальній нормі термін «суб'єкт владних повноважень» позначає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову чи службову особу, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень (пункт 7 частини першої статті 3 КАС).

Таким чином, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.

Статтею 80 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) установлено, що суб'єктами права власності на землю є, зокрема, держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади, на землі державної власності.

За змістом статей 2 та 5 ЗК України РДА при здійсненні повноважень власника землі є рівноправним суб'єктом земельних відносин.

Вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції не звернув увагу на те, що у відносинах, які склалися між сторонами, відповідач діяв як власник землі при вирішенні питання про розмір орендної плати за земельну ділянку. При цьому він не здійснював владних управлінських функцій.

З урахуванням наведеного суд першої інстанції дійшов помилкового висновку, що позов, предметом якого є перевірка правильності формування волі однієї зі сторін стосовно розміру орендної плати за земельну ділянку може бути розглянуто за правилами КАС України, оскільки у даному випадку існує спір про право цивільне, який повинен розглядатися за правилами господарського судочинства.

Таким чином, на переконання апеляційного суду, встановлені обставини та приписи п. 1 ч. 1 ст. 157 та ч. 1 ст. 203 КАС України свідчать про необхідність скасування постанови суду першої інстанції та закриття провадження у адміністративній справі.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 197, 198, 203, 205, 206, 254 КАС України апеляційний суд,

УХВАЛИВ :

апеляційну скаргу Володимир-Волинської районної державної адміністрації Волинської області задовольнити частково.

Скасувати постанову Волинського окружного адміністративного суду від 09 листопада 2012 року у справі № 2а/0370/3542/12 та закрити провадження у адміністративній справі.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, що беруть участь у справі, та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя Т.В.Онишкевич

Судді Л.П.Іщук

Р.Б.Хобор