10 червня 2015 р. Справа № 876/4263/15
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді Костіва М.В.,
суддів Шавеля Р.М., Бруновської Н.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження у м. Львові апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі Івано-Франківської області на постанову Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 19.03.2015 року в справі №345/535/15-а за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі Івано-Франківської області про визнання незаконною відмови у перерахунку призначеної пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,
встановив:
У лютому 2015 року ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі Івано-Франківської області, в якому, з врахуванням уточнень до позовних вимог, просив: визнати незаконною відмову відповідача щодо задоволення його заяви від 25.07.2014 р. у проведенні перерахунку призначеної пенсії на підставі поданої довідки від 29.05.2014 р.; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі Івано-Франківської області провести перерахунок пенсії з 01.08.2014 року, виходячи з розміру отримуваної пенсії 80% від суми місячного заробітку з урахуванням поданої довідки про заробітну плату, яку було видано 29.05.2014 року прокуратурою Івано-Франківської області та виплатити донараховані кошти.
Постановою Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 19.03.2015 року адміністративний позов задоволено повністю.
Відповідач, не погоджуючись з прийнятим рішенням суду, звернувся з апеляційною скаргою, в якій зазначає, що оскаржувана постанова суду не відповідає вимогам матеріального та процесуального права, а саме, судом першої інстанції неповно з'ясовано та не доведено обставини, що мають значення для справи, висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, в зв'язку з чим просить скасувати постанову суду та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити. В апеляційній скарзі посилається на те, що на час звернення з заявою про проведення перерахунку пенсії у зв'язку зі зміною заробітної плати діяла ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 08.07.2011 року, тому при проведенні перерахунку пенсії управлінням ПФУ було застосовано показник 70 відсотків від суми місячної заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці. Отже, заявник безпідставно посилається на стару редакцію ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо обрахунку пенсії в розмірі 80% від суми місячного (чинного) заробітку, оскільки на дату звернення про проведення перерахунку стара норма не діяла. Відтак, управління ПФУ в м. Калуші та Калуському районі не порушувало права, свободи або інтереси позивача.
Сторони в судове засідання не з'явились, хоча належним чином були повідомлені про дату судового засідання. Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши наявні в справі матеріали та доводи апеляційної скарги в їх сукупності, на основі наявних у справі доказів, колегія суддів дійшла переконання, що подану апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_1 з 05.04.2013 р. призначено пенсію за вислугу років відповідно до ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру», у редакції, чинній на час призначення пенсії, у розмірі 80 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
29.05.2014 р. прокуратурою Івано-Франківської області ОСОБА_1 було видано довідку про те, що він працював в органах прокуратури Івано-Франківської області на посаді старшого прокурора Калуської міжрайонної прокуратури та про заробітну плату станом на 01.03.2014 р. У зв'язку з цим ОСОБА_1 25.07.2014 р. подав заяву до відповідача про проведення перерахунку призначеної пенсії у зв'язку із зміною заробітної плати, долучивши до заяви довідку від 29.05.2014 р. 21.08.2014 р. відповідач листом повідомив позивача про відмову у перерахунку пенсії, в якому зазначив, що оскільки пенсія призначалася до змін в законодавстві, а саме - з 05.04.2013 р., загальний процент розрахунку пенсії від заробітку становив 80 %, при перерахунку пенсії відповідно до заяви від 25.07.2014 р. становить 70%, тому розмір пенсії є меншим за розмір пенсії, який розрахований за матеріалами пенсійної справи. Зазначена відмова стала приводом для звернення позивача до суду.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем протиправно відмовлено позивачу у проведенні перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати в розмірі 80% заробітної плати.
З таким висновком суду колегія суддів погоджується, виходячи з наступного.
Згідно зі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, що була чинною на час призначення та отримання пенсії позивачем) прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Згідно з ч. 2 ст. 50-1 Закону України «Про прокурату» в редакції, чинній на час подання ОСОБА_1 заяви про перерахунок пенсії 25.07.2014 р., пенсія призначається в розмірі 70 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Відповідно до ч. 13 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Частиною 18 статті 50-1 вищенаведеного Закону передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів вважає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури повинна застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є ч.ч. 13, 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», які змін не зазнали.
Відтак, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про незаконність відмови управління Пенсійного фонду України у місті Калуші та Калуському районі Івано-Франківської області щодо задоволення заяви ОСОБА_1 від 25.07.2014 р. у проведенні перерахунку призначеної пенсії на підставі поданої довідки про заробітну плату, яку було видано 29.05.2014 р. прокуратурою Івано-Франківської області, та зобов'язання відповідача провести перерахунок його пенсії з 01.08.2014 р., виходячи з розміру отримуваної пенсії 80 % від суми місячного заробітку з урахуванням поданої довідки від 29.05.2014 р. та виплатити донараховані кошти.
Мотиви апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують.
Частиною 2 ст.19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. У відповідності до вимог ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно зі ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.
Скаржник у встановленому законом порядку не довів наявність передбачених законом підстав для скасування постанови суду.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд -
ухвалив:
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Калуші та Калуському районі Івано-Франківської області залишити без задоволення, а постанову Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 19.03.2015 року в справі №345/535/15-а - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після надіслання її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя Костів М.В.
Судді Шавель Р.М.
Бруновська Н.В.