08 червня 2015 року Справа № 876/11644/14
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Ільчишин Н.В.,
суддів Пліша М.А., Шинкар Т.І.,
за участю секретаря судового засідання Федак С.Р.,
позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Сціра Т.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Держземагенства України у Львівській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 14.11.2014 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держземагенства України у Львівській області третя особа Годовицько-Басівська сільська рада Пустомитівського району Львівської області про визнання протиправними дій та рішень,-
ОСОБА_1 03.03.2014 року звернувся до суду із позовною заявою до Головного управління Держземагенства України у Львівській області третя особа Годовицько-Басівська сільська рада Пустомитівського району Львівської області про визнання неправомірними дій щодо відмови на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,15 га для ведення особистого селянського господарства на території Годовицько-Басівської сільської ради Пустомитівського району Львівської області та зобов'язання видати наказ на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,15 га для ведення особистого селянського господарства.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 14.11.2014 року позов задоволено частково.
Не погодившись із рішенням суду першої інстанції Головне управління Держземагенства України у Львівській області подало апеляційну скаргу. В якій посилається на порушення судом норм матеріального права та просить постанову скасувати та прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що подана скарга підлягає задоволенню з наступних мотивів.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що 05.09.2013 року Головне управління Держземагенства у Львівській області листом за №01-16/4-5649 відмовило позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Дана відмова мотивована тим, що на час розгляду клопотання позивача розпорядження голови Пустомитівської райдержадміністрації №124 від 02.03.2010 року «Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства на території Годовицько-Басівської сільської ради за межами населеного пункту» було чинним та стосувалось тієї самої ділянки про яку йдеться в клопотанні.
Як вбачається зі змісту спірної відмови розпорядженням голови Пустомитівської райдержадміністрації №124 від 02.03.2010 року, надано дозвіл громадянам на розробку проекту відведення земельних ділянок у власність, згідно із додатком, для ведення особистого селянського господарства на території Годовицько-Басівської сільської ради за межами населеного пункту.
Однак, таке розпорядження не вказує на наявність хоча б однієї з вичерпного переліку підстав, передбаченого абзацом першим частини сьомої статті 118 ЗК України, які б надавали можливість суб'єкту владних управлінських функцій відмовляти позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 22.10.2013 року задоволено скаргу Годовицько-Басівської сільської ради та заступника прокурора Львівської області, та скасовано постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 26.09.2012 року, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 30.09.2011 року залишено в силі, якою скасовано розпорядження №455 Пустомитівської РДА від 06.05.2011 року щодо винесення змін до додатку до розпорядження №124 голови районної державної адміністрації від 02.03.2010 року.
Частиною 6 ст. 118 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) визначено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У такому клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Відповідно до ч. 7 ст. 118 ЗК України визначено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу, може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування визначений статтею 123 Земельного кодексу України.
Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Тобто, наявність рішень (розпорядження) про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельних ділянок із земель державної чи комунальної власності не є підставою для відмови іншій особі, у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою органом виконавчої влади чи місцевого самоврядування.
Колегією суддів встановлено, що розпорядженням голови Пустомитівської РДА від 02.03.2010 року за №124 «Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства на території Годовицько-Басівської сільської ради за межами населеного пункту», згідно ст.ст.17,22,118, п.12 розділу X Перехідних положень Земельного кодексу України, дано дозвіл на розробку проекту відведення земельних ділянок у власність за рахунок земель сільськогосподарського призначення громадянам згідно з додатком для ведення особистого селянського господарства на території Годовицько-Басівської сільської ради за межами населеного пункту.
Згодом, розпорядженням голови Пустомитівської РДА від 16.03.2010 року за №172 «Про розгляд протесту прокурора Пустомитівського району від 16.03.2010р. №627 на розпорядження голови Пустомитівської районної державної адміністрації №124 від 02.03.2010р.», розпорядження голови районної державної адміністрації від 02.03.2010р. №124 «Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства на території Годовицько-Басівської сільської ради за межами населеного пункту» скасовано, що стало предметом спору у справі № 2-1015/10, згідно рішенням Пустомитівського районного суду Львівської області від 06.05.2010р. у якій визнано недійсним розпорядженням голови Пустомитівської РДА від 16.03.2010р. за №172, яке ухвалою апеляційного суду Львівської області від 21.10.2010р. скасоване із закриттям провадження у справі.
Розпорядженням голови Пустомитівської РДА від 06.05.2011р. за №455 «Про внесення змін в додаток до розпорядження голови районної державної адміністрації від 02 березня 2010 року №124», розпорядження голови районної державної адміністрації від 16.03.2011р. №172 визнано таким, що втратило чинність та внесено зміни в додаток до розпорядження голови районної державно адміністрації від 02.03.2010р. №124 затвердивши його в новій редакції.
Хронологічний аналіз прийнятих Пустомитівською РДА розпоряджень дає підстави колегії суддів вважати, що з моменту прийняття Розпорядження №455, розпорядження №124 продовжило діяти у новій редакції щодо списку громадян, яким надано дозвіл на розробку проекту відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства на території Годовицько-Басівської сільської ради.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 30.09.2011 року по справі № 2а-7817/11/1370, визнано протиправним та скасовано розпорядження голови Пустомитівської РДА від 06.05.2011 року за № 455 «Про внесення змін в додаток до розпорядження голови районної державної адміністрації від 02 березня 2010 року № 124».
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 26.09.2012 року по справі № 131243/11/9104 постанову Львівського окружного адміністративного суду від 30.09.2011 року по справі № 2а-7817/11/1370 скасовано та прийнято нову постанову про відмову в задоволенні позову.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 22.10.2013 року постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 26.09.2012 року скасовано, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 30.09.2011 року залишено в силі.
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів приходить до висновку, на момент спірних правовідносин, а саме 14.08.2013 року (дата реєстрації клопотання позивача), 05.09.2013 року (дата відмови відповідача) розпорядження голови Пустомитівської РДА від 02.03.2010 року № 124 «Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства на території Годовицько-Басівської сільської ради за межами населеного пункту» діяло із списком громадян яким надається дозвіл на розробку проекту відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства на території Годовицько-Басівської сільської ради.
Отже, з аналізу вищенаведеного, колегія суддів приходить до висновку, що відмова у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність з підстав невідповідності місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку є підставною та обґрунтованою.
Окрім цього, колегія суддів звертає увагу на те, що наказом Головного управління Держземагенства у Львівській області від 15.05.2014 року №13-472/16-14-СГ «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою» надано дозвіл ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, розташованої на території Годовицько-Басівської сільської ради (за межами населеного пункту) Пустомитівського району, орієнтований розмір земельної ділянки 0,15 га, за цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства, а тому на стадії судового розгляду, до прийняття рішення суду першої інстанції, відсутній предмет адміністративного спору.
Відповідно до ст. ст. 198, 202 КАС України - підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення, зокрема, є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Держземагенства України у Львівській області - задовольнити.
Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 14.11.2014 року у справі №813/1804/14 - скасувати та прийняти нову, якою в задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Держземагенства України у Львівській області третя особа Годовиць-Басівська сільська рада Пустомитівського району Львівської області про визнання протиправними дій та рішень - відмовити.
Постанова набирає законної сили негайно після проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили, а у разі складення такої в порядку ч. 3 ст. 160 КАС України, протягом того ж строку з часу складення в повному обсязі.
Головуючий Н.В. Ільчишин
Судді М.А. Пліш
Т.І. Шинкар
Повний текст постанови виготовлено 10.06.2015 року