Постанова від 04.06.2015 по справі 2а/463/170/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 червня 2015 року Справа № 876/9102/14

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Яворського І.О.,

суддів: Кухтея Р.В., Носа С.П.

за участі секретаря судового засідання Сердюк О.Ю.

за участі сторін:

позивача по справі: представника Балаєва Ф.Д.

відповідача по справі: представника Шмотолохи О.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу управління архітектури Департаменту містобудування Львівської міської ради на постанову Личаківського районного суду м. Львова від 01 вересня 2014 року у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Лідер Моноліт» до управління архітектури Департаменту містобудування Львівської міської ради про визнання бездіяльності протиправною, визнання чинними містобудівних умов і обмежень забудови, зобов'язання директора Департаменту містобудування Львівської міської ради підписати наказ про затвердження містобудівних умов і обмежень забудови,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, товариство з обмеженою відповідальністю «Лідер Моноліт» в липні 2014 року звернулося з позовом в суд до управління архітектури Департаменту містобудування Львівської міської ради та просило визнати протиправною бездіяльність відповідачів щодо розгляду звернення ТзОВ «Лідер Моноліт» №2-17872/АП від 30 серпня 2013 року про надання містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки розташованої за адресою м. Львів, вул. Личаківська, 259; визнати чинними з 20 вересня 2013 року містобудівні умови і обмеження забудови ТзОВ «Лідер Моноліт» земельної ділянки на вул. Личаківська, 259, у м. Львові; зобов'язати директора департаменту містобудування Львівської міської ради ОСОБА_4 підписати наказ департаменту містобудування Львівської міської ради «Про затвердження містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки на будівництво товариством з обмеженою відповідальністю «Лідер Моноліт» багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення на вул. Личаківській, 259».

В обґрунтування своїх вимог позивач вказує на те, що на спірні містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки розташованої за адресою м. Львів, вул. Личаківська, 259 поширюється дія Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», зокрема в частині, що вказаний документ носить характер документів дозвільного характеру, оскільки відповідно до положень цього ж Закону відповідач є адміністратором, який надає адміністративні послуги за заявою суб'єкта господарювання спрямовані на набуття, зміну чи припинення прав та обов'язків такого суб'єкта щодо здійснення певної господарської діяльності. Крім цього просить врахувати, що на вимогу суду були представлені містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки розташованої за адресою м. Львів, вул. Личаківська, 259, які є складені і підписані, однак безпідставно позивачу не видаються. Відповідь про зауваження до поданих документів відповідач надав через рік після звернення і таку позивач не отримав.

Постановою Личаківського районного суду м. Львова від 01 вересня 2014 року в справі №2а/463/170/14 адміністративний позов було задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність управління архітектури та містобудування Львівської міської ради, директора Департаменту містобудування Львівської міської ради ОСОБА_4 щодо розгляду звернення позивача №2-17872/АП від 30.08.2013 року за адресою м. Львів, вул. Личаківська, 259. Визнано чинними з 11 вересня 2013 року містобудівні умови і обмеження забудови ТзОВ «Лідер Моноліт» земельної ділянки на вул. Личаківській, 259 у м. Львові. Зобов'язано управління архітектури Департаменту містобудування Львівської міської ради, директора Департаменту містобудування Львівської міської ради ОСОБА_4 видати позивачу ТзОВ «Лідер Моноліт» підписані умови і обмеження забудови ТзОВ «Лідер Моноліт» земельної ділянки розташованої за адресою м. Львів, вул. Личаківська, 259.

Не погодившись із зазначеним судовим рішенням управлінням архітектури Департаменту містобудування Львівської міської ради подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Личаківського районного суду м. Львова від 01 вересня 2014 року в справі №2а/463/170/14 та прийняти нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт зазначає, що жодної неправомірної бездіяльності в діях відповідача не існує, оскільки на звернення позивача про надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, відповідачем було надано відповідь від 28.07.2014 року про неможливість надання таких умов через те, що такі можуть надаватися лише на планове будівництво, а не на уже розпочате. Крім того апелянт зазначає, що наявні в матеріалах справи містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки є недійсними, так як не затверджені наказом директора Департаменту.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити, оскаржувану постанову скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити. При цьому колегія суддів виходить з наступних міркувань.

Судом першої інстанції встановлено, що 30.08.2013 року позивач ТзОВ «Лідер Моноліт» звернувся до Директора департаменту містобудування Львівської міської ради ОСОБА_4 із заявою про видачу містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки загальною площею 0,1000 га, посвідченої державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯГ №512915 для будівництва багатоквартирного житлового будинку по вул. Личаківська, 259 у м. Львові. До заяви долучено копію державного акта на право власності на земельну ділянку, ситуаційний план-схему, викопіювання з топоплану, фотофіксацію ділянки та містобудівний розрахунок.

Відповідно до ч.2, 3 ст.29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» фізична або юридична особа, яка подала виконавчому органові сільської, селищної, міської ради або у разі розміщення земельної ділянки за межами населених пунктів - районній державній адміністрації заяву про намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває у власності або користуванні такої особи, повинна одержати містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва.

Містобудівні умови та обмеження надаються відповідними спеціально уповноваженими органами містобудування та архітектури на безоплатній основі.

При цьому ч.5 названої статті Закону визначено, що розгляд заяви і надання містобудівних умов та обмежень або прийняття рішення про відмову у їх наданні здійснюються спеціально уповноваженим органом містобудування та архітектури протягом семи робочих днів з дня реєстрації заяви.

З даною правовою нормою кореспондується положення п.2.1 Порядку надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 07.07.2011 №109, яке визначає, що містобудівні умови та обмеження надаються відповідними уповноваженими органами містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом семи робочих днів з дня реєстрації відповідної заяви разом із документами, передбаченими пунктом 2.2 цього розділу (засвідченої в установленому порядку копії документа про право власності (користування) земельною ділянкою; ситуаційного плану (схеми) щодо місцезнаходження земельної ділянки (у довільній формі); викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000; кадастрової довідки з містобудівного кадастру (у разі наявності); чергового кадастрового плану (витяг із земельного кадастру - за умови відсутності містобудівного кадастру); фотофіксації земельної ділянки (з оточенням); містобудівний розрахунок з техніко-економічними показниками запланованого об'єкта будівництва), у порядку, встановленому Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Крім цього, як видно із Стандарту послуги з надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки на проектування та будівництво об'єктів архітектури та містобудування, затвердженого рішенням виконкому Львівської міської ради від 16.11.2012 року №800, управління архітектури Департаменту містобудування Львівської міської ради визначено органом, що уповноважений надавати послуги з розроблення і надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, які містять комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об'єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією.

Відповідно до п.4.1 Стандарту заява про надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки подається на ім'я директора департаменту містобудування, який у відповідності до вимог п.5.2.4 зобов'язаний забезпечити розгляд вказаної заяви із долученими документами, накладення резолюції на заяві, передачу заяви з поданими документами до управління архітектури департаменту містобудування. В свою чергу управління архітектури, відповідно до п.5.2.5 Стандарту зобов'язане підготувати містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки протягом 10-и робочих днів від дати реєстрації заяви та надіслати одержувачу протягом 3-х робочих днів від дати його прийняття.

Отримавши 30.08.2013 року заяву про надання містобудівельних умов та обмежень забудови земельної ділянки по вул. Личаківська, 259 в м. Львові разом з переліком документів долучених до заяви, лише 28.07.2014 року, тобто вже станом на день подання позовної заяви, директором департаменту містобудування Львівської міської ради було надано відповідь на звернення позивача №2-17872/АП від 30.08.2013 року, згідно якого повідомлялося, що у департаменту містобудування відсутні підстави для надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки на вул. Личаківській, 259.

Таким чином, у суду апеляційної інстанції визнавати бездіяльність відповідача щодо не розгляду звернення позивача про надання містобудівних умов та обмежень немає підстав, оскільки відповідь на звернення була надана, хоча із запізненням.

Відповідно до п.8 ч.1 ст.1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки - документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до

об'єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією.

На підставі аналізу правових норм, вказаного вище Закону, стає зрозумілим і є логічним, що містобудівні умови та обмеження видаються на ще не розпочате (планове) будівництво, а не на вже розпочате.

Як стверджується матеріалами справи, на об'єкті будівництва на час розгляду справи в суді першої інстанції вже зведено п'ять поверхів, а отже правові підстави для видачі містобудівних умов та обмежень на цей момент - відсутні.

Таким чином, позивачем розпочато будівництво багатоквартирного житлового будинку по вул. Личаківська, 259 у м. Львові без отримання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, хоча чинне законодавство встановлює конкретні строки надання і отримання такої послуги, умови отримання та можливість оскарження відмови у наданні.

Допущені зволікання зі сторони позивача щодо можливості отримання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки чи оскарження бездіяльності відповідача раніше призвели до ситуації, яка за даних умов унеможливлює задоволення позовних вимог позивача з вказаних вище підстав.

При цьому, як стверджується матеріалами справи, 22.11.2013 року за №ЛВ083133210052 Інспекцією ДАБК у Львівської області зареєстровано Декларацію про початок виконання будівельних робіт по об'єкту «Будівництво багатоквартирного житлового будинку із офісними приміщеннями на першому рівні на вул. Личаківській, 259 у м. Львові».

Проте, як зазначено в листі Інспекції ДАБК у Львівській області від 31.07.2014 року №7/13-6-4284, перевіркою з виїздом на місце встановлено, що у графі зареєстрованої ТзОВ «Лідер Моноліт» декларації про початок виконання будівельних робіт - «інформація про містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки» внесено дані виданого документу, який відсутній у реєстрі виданих містобудівних умов та обтяжень, чим було порушено пункт 8 статті 36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». За результатами перевірки складено акт №10-л/ю від 22.07.2014 року, протокол про адміністративне правопорушення №01-л/ф та видано Інспекцією припис про зупинення будівельних робіт до усунення виявленого порушення вимог містобудівного законодавства за 01-л від 22.07.2014 року.

Обґрунтовуючи правомірність своїх дій по будівництву багатоквартирного житлового будинку із офісними приміщеннями позивач зазначає, що містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки є документом дозвільного характеру, на який поширюється дія Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», а саме принцип мовчазної згоди в розумінні ч.6 ст.4-1 Закону, і оскільки відповідач не надав вказаний документ та не відмовив у його наданні, то це означає, що питання за заявою вирішено позитивно, і тому позивач почав будівництво багатоквартирного житлового будинку із офісними приміщеннями.

Разом з тим, відповідно до ст. 1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» документ дозвільного характеру - дозвіл, висновок, рішення, погодження, свідоцтво, інший документ, який дозвільний орган зобов'язаний видати суб'єкту господарювання у разі надання йому права на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності та/або без наявності якого суб'єкт господарювання не може проводити певні дії щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності.

Законом України «Про Перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності» від 19.05.2011 року №3392-VІ затверджено перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності.

Вказаний перелік дозвільних документів є вичерпним, оскільки в статті 1 цього закону зазначено, що встановлення інших видів документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності може здійснюватися шляхом внесення відповідних змін до цього Закону.

Як правильно зазначено відповідачем, цим Законом затверджено вичерпний перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності, у додатку якого відсутній такий вид дозвільного документа, як містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки.

З цього слідує, що принцип мовчазної згоди передбачений ч.6 ст.4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» не поширюється на видачу такого документа як містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки.

При цьому, колегія суддів звертає увагу на безпідставність доводів відповідача про необхідність затвердження містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки наказом директора Департаменту, оскільки така форма затвердження не передбачена ні Порядком надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, їх склад та зміст, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 07.07.2011 №109, ні Стандартом послуги з надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки на проектування та будівництво об'єктів архітектури та містобудування затвердженого рішенням виконкому від 16.11.2012 року №800.

Крім того, суд апеляційної інстанції звертає увагу на те, що у судів адміністративної юрисдикції немає повноважень визнавати чинними акти індивідуальної дії, таке повноваження адміністративного суду не передбачено Кодексом адміністративного судочинства України.

Узагальнюючи викладене, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ч.3 ст.160, ст.195, ст.196, п.3 ч.1 ст.198, ст.202, ч.2 ст.205, ст.207, ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу управління архітектури Департаменту містобудування Львівської міської ради задовольнити, постанову Личаківського районного суду м. Львова від 01 вересня 2014 року в справі №2а/463/170/14 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Лідер Моноліт» до управління архітектури Департаменту містобудування Львівської міської ради про визнання бездіяльності протиправною, визнання чинними містобудівних умов і обмежень забудови, зобов'язання директора Департаменту містобудування Львівської міської ради підписати наказ про затвердження містобудівних умов і обмежень забудови - скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання постановою законної сили, а у разі складення постанови в повному обсязі, відповідно до ч.3 ст. 160 КАС України - з дня складення постанови в повному обсязі.

Головуючий І.О. Яворський

Судді Р.В. Кухтей

С.П. Нос