04 червня 2015 року Справа № 876/6260/13
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Яворського І.О.,
суддів: Кухтея Р.В., Носа С.П.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства «Дрогобицький завод автомобільних кранів» на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 14 березня 2013року в справі за позовом публічного акціонерного товариства «Дрогобицький завод автомобільних кранів» до Територіальної державної інспекції з питань праці у Львівській області про скасування припису та акту,-
Позивач, публічне акціонерне товариство «Дрогобицький завод автомобільних кранів» (далі - ПАТ «Дрогобицький завод автомобільних кранів») в грудні 2012 року звернулося з позовом в суд до Територіальної державної інспекції з питань праці у Львівській області та просило визнати таким, що не відповідає вимогам чинного законодавства акт перевірки ПАТ «Дрогобицький завод автомобільних кранів» №03030291465 від 26.11.2012 року та скасувати припис №13-03-029/1456-0858 від 26.11.2012 року.
В обґрунтування своїх вимог позивач вказує на те, що як сама перевірка, так і її оформлення шляхом складання акту та припису проведено із значними порушеннями вимог чинного законодавства, а саме: порушення вимог складання акту перевірки затверджених наказом Міністерства соціальної політики, розходження щодо типу перевірки між актом перевірки і приписом та неправомірне формулювання акту перевірки щодо стану додержання законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у ПАТ «Дрогобицький завод автомобільних кранів».
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 14 березня 2013року в справі №2а-10891/12/1370 в задоволенні адміністративного позову було відмовлено.
Не погодившись із зазначеним судовим рішенням ПАТ «Дрогобицький завод автомобільних кранів» подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Львівського окружного адміністративного суду від 14 березня 2013року в справі №2а-10891/12/1370 та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги, апелянт виходить з тих же мотивів, що наведені в позовній заяві.
Особи, які беруть участь у справі в судове засідання для розгляду апеляційної скарги не прибули, про дату, час і місце розгляду справи були повідомлені належним чином, клопотань від осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю не поступило, а тому, колегія суддів, у відповідності до пп. 1,2, ч.1 ст. 197 КАС України, вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними матеріалами справи.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а оскаржувану постанову без змін. При цьому колегія суддів виходить з наступних міркувань.
Згідно ст. 20 Закону України «Про прокуратуру», при здійсненні прокурорського нагляду за додержанням і застосуванням законів прокурор має право: вимагати від керівників та колегіальних органів проведення перевірок, ревізій діяльності підпорядкованих і підконтрольних підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, а також виділення спеціалістів для проведення перевірок, відомчих і позавідомчих експертиз.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про прокуратуру», законні вимоги прокурора, є обов'язковими для всіх органів, підприємств, установ, організацій, посадових осіб та громадян і виконуються невідкладно або у передбачені законом чи визначені прокурором строки.
На підставі вказаних положень закону 25.09.2012 року Дрогобицький міжрайонний прокурор Павич В.С. скерував начальнику Територіальної державної інспекції з питань праці у Львівській області О.Г.Заваді вимогу № 10-2622 вих-12 про виділення спеціаліста для проведення перевірки дотримання вимог трудового законодавства в діяльності ПАТ «Дрогобицький завод автомобільних кранів» м. Дрогобич, вул. Гайдамацька, 22. Про результати проведеної перевірки з долученням актів перевірки зобов'язав повідомити прокуратуру до 15.10.2012 року.
Територіальною державною інспекцією з питань праці у Львівській області після попереднього відкладення перевірки 21.11.2012 року видано наказ № 377 про здійснення позапланової перевірки на предмет додержання законодавства з питань праці у ПАТ «Дрогобицький завод автомобільних кранів». На підставі цього наказу підприємству скеровано направлення № 0377 на проведення перевірки суб'єкта господарювання.
На підставі перевірки додержання суб'єктами господарювання законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яка проводилась протягом 22 - 26 листопада 2012 року начальником відділу організаційно-аналітичного забезпечення, зв'язків з громадськістю та засобами масової інформації Лєсною Л.С. 26.11.2012 року складено акт № 03030291465 та винесено припис № 13-03-029/1456-0858 від 26.11.2012 року.
У відповідності до п.п. 7 п. 6 Положення про державну інспекцію України з питань праці, затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 386 приписано усунути вказані порушення КЗпП України, Закону України «Про оплату праці», Закону України «Про відпустки», Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати», Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого Постановою КМУ № 159 від 21.02.01 року.
У відповідності до п.п. 1 п. 4 Положення про Державну інспекцію України з питань праці, затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 386 (далі - Положення), Інспекція з питань праці здійснює державний нагляд та контроль за додержанням підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності, господарювання, фізичними особами, які використовують найману працю та працю фізичних осіб, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування законодавства про працю з питань трудових відносин, робочого часу та часу відпочинку, нормування праці, оплати праці, тощо.
Процедура проведення перевірок додержання законодавства про працю у межах наданих повноважень Державною інспекцією України з питань праці та її територіальними органами встановлена Порядком проведення перевірок посадовими особами Державної інспекції України з питань праці та її територіальних органів, затвердженого Наказом Міністерства соціальної політики України від 02.07.2012 року № 390.
Відповідно до п. 2 Порядку, право проведення перевірок мають посадові особи Держпраці України та її територіальних органів, які відповідно до своїх посадових обов'язків мають повноваження державного інспектора з питань праці (далі - Інспектор).
Інспектор може проводити планові та позапланові перевірки, які можуть здійснюватися за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Суд апеляційної інстанції, оцінюючи доводи позивача про вид перевірки, зазначає, що в цьому випадку проведена позапланова перевірка про що свідчать: вимога прокуратури, припис, наказ на проведення позапланової перевірки, направлення на проведення позапланової перевірки. Зазначення в акті перевірки як планової, є не що інше, як опискою з урахуванням інших документів перевірки.
Позапланова перевірка проводиться незалежно від кількості раніше проведених перевірок за наявності підстав, визначених Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Відповідно до п. 7 Порядку проведення перевірок посадовими особами Держпраці України та її територіальних органів, за результатами перевірки складається акт перевірки. У разі виявлення порушень законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування вносяться приписи про усунення виявлених порушень, вживаються заходи щодо притягнення до відповідальності винних осіб згідно із вимогами чинного законодавства.
Форма акта перевірки додержання суб'єктами господарювання законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування та припису є типовими і затвердженими Наказом Міністерства соціальної політики України від 02.07.2012 року № 390.
Таким чином, суд апеляційної інстанції погоджується з доводами відповідача та висновками суду першої інстанції про те, що державним інспектором праці при проведенні перевірки в повній мірі дотримано процедуру проведення перевірки у відповідності до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності та Порядку проведення перевірок посадовими особами Державної інспекції України з питань праці та її територіальних органів, затвердженого Наказом Міністерства соціальної політики України від 02.07.2012 року № 390.
Крім того, суд апеляційної інстанції звертає увагу, що Акт перевірки є носієм доказової інформації про виявлені контролюючим органом порушення вимог податкового, валютного та іншого законодавства суб'єктами господарювання, документом, на підставі якого приймається відповідне рішення контролюючого органу, а тому оцінка акта, в тому числі й оцінка дій службових осіб контролюючого органу щодо його складання, викладення у ньому певних висновків, може бути надана судом при вирішенні спору щодо оскарження рішення, прийнятого на підставі такого акта. Суд апеляційної інстанції вважає, що акт перевірки не є рішенням суб'єкта владних повноважень у розумінні статті 17 КАС, не зумовлює виникнення будь-яких прав і обов'язків для осіб, робота (діяльність) яких перевірялися, тому такий акт не може бути предметом спору.
З огляду на наведене апеляційні вимоги є неаргументованими, а тому в задоволенні таких необхідно відмовити.
Керуючись ст.195, ст.197, п.1 ч.1 ст.198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.206, ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства «Дрогобицький завод автомобільних кранів» залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 14 березня 2013року в справі №2а-10891/12/1370 - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий І.О. Яворський
Судді Р.В. Кухтей
С.П. Нос