Ухвала від 09.06.2015 по справі 425/1010/15-а

Головуючий у 1 інстанції - Мирошникова О.Ш.

Суддя-доповідач - Сухарьок М.Г.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 червня 2015 року справа №425/1010/15-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді Сухарька М.Г., суддів Гаврищук Т.Г., Блохіна А.А., розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Рубіжному Луганської області на постанову Рубіжанського міського суду Луганської області від 08 квітня 2015 р. у справі № 425/1010/15-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Рубіжному Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Рубіжному Луганської області, в якому просила визнати протиправними дії відповідача з приводу відмови їй у перерахунку пенсії згідно Закону України «Про державну службу» з урахуванням усіх виплат, у тому числі інших виплат (індексація та матеріальна допомога), котрі зазначені у довідці про складові заробітної плати від 02.07.2014 року №6/1936, котра міститься у матеріалах пенсійної справи та зобов'язати УПФУ здійснити перерахунок пенсії позивачці в розмірі 70 відсотків від суми заробітної плати з урахуванням зазначених виплат.

Постановою Рубіжанського міського суду Луганської області від 08 квітня 2015 року у справі № 425/1010/15-а адміністративний позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії Управління Пенсійного Фонду України в місті Рубіжному Луганської області з приводу відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_2 згідно Закону України «Про державну службу» з урахуванням всіх виплат, у тому числі інших виплат (індексації та матеріальної допомоги), котрі зазначені у довідці про складові заробітної плати від 02.07.204 року № 6/1936.

Зобов'язано Управління Пенсійного Фонду України в місті Рубіжному Луганської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 30 вересня 2014 року з урахуванням всіх виплат, у тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації грошових доходів, котрі вказані у довідці № 6/1936 від 02.07.2014 року, виданої виконавчим комітетом Рубіжанської міської ради Луганської області, на які були нараховані та сплачені страхові внески, відповідно до Закону України «Про державну службу», в розмірі 70 відсотків від суми заробітку з урахуванням фактично отриманих сум.

Позовні вимоги в частині зобов'язання Управління Пенсійного Фонду України в місті Рубіжному Луганської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 1 з урахуванням всіх виплат, у тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації грошових доходів, за період з дня призначення пенсії - 02.07.2014 року по 29.09.2014 року включно - залишити без розгляду у зв'язку з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду.

Не погодившись з таким рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить скасувати рішення та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити. На обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що відповідно до вимог статті 33 Закону України № 3723-XII, премії, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, допомога на оздоровлення, інші виплати які носять нерегулярний, а одноразовий характер, не є складовою частиною заробітної плати, тому не є підставою для розрахунку пенсійних виплат.

Всі особи, які беруть участь у справі, до апеляційного суду не прибули, були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому згідно пункту 2 частини першої статті 197 КАС України, суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на пенсійному обліку в УПФУ в місті Рубіжному Луганської області та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» з 02 липня 2014 року. У 10 березня 2015 року вона звернулась із заявою до пенсійного органу про проведення перерахунку призначеної пенсії з урахуванням виплачених їй: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.

За результатами розгляду зазначеної заяви, відповідач листом від 17 березня 2015 року відмовив позивачці в перерахунку пенсії, зазначивши, що матеріальна допомога та індексація грошових доходів не є складовими заробітної плати, тому враховувати їх при розрахунку пенсії державного службовця немає підстав.

Однак, колегія суддів зазначає, що частиною 1 статті 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Відповідно до довідки № 6/1936 від 02.07.2014 року складові заробітної плати позивача за період з липня 2009 року по червень 2014 року нею були отримані інші виплати у вигляді матеріальної допомоги, премії і таке інше.(арк. справи 11-15)

Згідно частини 1 статті 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, зокрема, враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески.

Згідно зі статтею 2 Закону України "Про оплату праці" №108/95, структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України "Про державну службу".

Статтею 37-1 Закону України "Про державну службу" передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до статті 33 Закону України "Про державну службу", заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. При цьому саме на Кабінет Міністрів України покладається регулювання питань оплати праці державних службовців, встановлення розмірів посадових окладів, надбавок, доплат, матеріальної допомоги.

Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058-IV не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії. Із змісту статті 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.

З аналізу зазначених норм вбачається, що чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати.

Проте, слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження, а саме допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, а також премії та надбавки на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Отже, з наведеного вбачається, що усі інші виплати (матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація), які виплачувались позивачці, є частиною заробітної плати державного службовця та виплачуються за рахунок та у межах фонду оплати праці, а також, враховуються при обчисленні середнього заробітку, що зберігається за посадовою особою відповідно до законодавства, на них нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а тому повинні враховуватись при обчисленні розміру пенсії державного службовця у розмірах, що виплачуються на день звільнення посадової особи з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії, у даному випадку пенсію державного службовця.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо здійснення перерахунку пенсії державного службовця з урахуванням інших виплат зазначених у довідках про складові заробітної плати, на які були нараховані страхові внески та які отримувались позивачем.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо задоволення позову ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Рубіжному Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії.

Виходячи з вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно по суті вирішена справа, що обумовлює залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ :

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Рубіжному Луганської області на постанову Рубіжанського міського суду Луганської області від 08 квітня 2015 р. у справі № 425/1010/15-а - залишити без задоволення.

Постанову Рубіжанського міського суду Луганської області від 08 квітня 2015 р. у справі № 425/1010/15-а - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя Сухарьок М.Г.

Судді: Гаврищук Т.Г.

Блохін А.А.