Ухвала від 09.06.2015 по справі 266/727/15-а

Головуючий у 1 інстанції - Сараєв І.А.

Суддя-доповідач - Сухарьок М.Г.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 червня 2015 року справа №266/727/15-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді Сухарька М.Г., суддів Гаврищук Т.Г., Блохіна А.А., розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Приморського районного суду м. Маріуполя від 07 квітня 2015 р. у справі № 266/727/15-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя Донецької області про перерахунок індексації пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя Донецької області, в якому просила визнати протиправними дії відповідача по проведенню індексації пенсії позивачці з 04 вересня 2014 року з порушенням Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого Постановою кабінету міністрів України від 17.07.03р. № 1078, без врахування за базовий місяць жовтня 2008 року та індексу споживчих цін за період з листопада 2008 року; зобов'язати УПФУ в Приморському районі м. Маріуполя провести перерахунок індексації пенсії з врахуванням фіксованої суми індексації визначеної виходячи з базового місяця жовтня 2008 року та індексу споживчих цін за період з листопада 2008 року на підставі та відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого Постановою кабінету міністрів України від 17.07.03р. № 1078 починаючи нарахування та виплату фіксованої суми індексації пенсії з 04 вересня 2014 року.

Постановою Приморського районного суду м. Маріуполя від 07 квітня 2015 р. у справі № 266/727/15-а відмовлено ОСОБА_2 у задоволенні адміністративного позову до УПФУ в Приморському районі м. Маріуполя про перерахунок індексації пенсії.

Відмовляючи у задоволенні позову суд першої інстанції дійшов висновку про те, позивач у складі пенсійної виплати має доплату до прожиткового мінімуму, яка не належить до об'єктів індексації, тому кожен місяць встановлюється базовим, пенсія не індексується, згідно ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058 від 09.07.2003 року.

Не погодившись з таким рішенням суду, позивачка подала апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі. На обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що судом першої інстанції не прийнято до уваги тих обставин, що положення Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 № 1078, суперечать положенням Закону Україну «Про індексацію грошових доходів населення» в частині визначення доходів, які не відносяться до об'єктів індексації, а тому в даному випадку, підлягають застосуванню положення Закону, який має вищу юридичну силу ніж постанова Кабінету Міністрів України.

Також позивачка наголошує на безпідставності визначення базового місяця квітня 2009 року замість жовтня 2008 року, оскільки підвищення її пенсії після жовтня 2008 року не перевищувало розміру можливої індексації.

Всі особи, які беруть участь у справі, до апеляційного суду не прибули, були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому згідно пункту 2 частини першої статті 197 КАС України, суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя з 09.03.2002 року.

Згідно трудової книжки позивачка була працевлаштованою до 29.11.2004 року.

Позивачка звернулась до УПФУ з заявою про отримання даних щодо проведення індексації пенсії .

Листом від 10 12.2014 року № 18594/04 Управлінні Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя повідомило ОСОБА_2, що з 01.07.2007 року їй було встановлено доплату до прожиткового мінімуму згідно абзацу першого частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка виплачується позивачці по теперішній час, тому її пенсія індексації не підлягає.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» (надалі Закон № 1282) індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема пенсії.

Згідно статті 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться з наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

Статтею 6 Закону № 1282 визначено, що у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону, у встановленому законом порядку здійснюється перегляд розмірів у тому числі пенсій. Перегляд зазначених у частині першій цієї статті гарантій здійснюється у розмірах, що визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

За приписами ст.10 наведеного Закону пенсія працюючих пенсіонерів індексується в розмірі, що з урахуванням оплати праці не перевищує прожиткового мінімуму для працездатної особи.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17 березня 2003р. № 1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення, відповідно до п. 1-1 якого проведення індексації грошових доходів населення підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 р. - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 р. N 491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення". Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.

У пункті 4 Порядку визначено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Пенсії індексуються у межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає. Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків. У разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян провадиться їх компенсація відповідно до законодавства.

Відповідно до пункту 5 Порядку у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації; у разі коли підвищення розмірів мінімальних соціальних гарантій, зазначених в абзаці першому цього пункту, не супроводжується зростанням грошових доходів громадян, передбачених пунктом 2 цього Порядку, грошові доходи індексуються на загальних підставах відповідно до пунктів 1-1 і 4 цього Порядку; якщо сума збільшення грошових доходів менша від суми індексації, нарахованої відповідно до цього Порядку, подальша індексація проводиться за прикладом, наведеним у додатку 4.

Пункт 10-1 Порядку встановлює, що обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачуються замість пенсії, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації матеріального забезпечення безробітних здійснюється з місяця, в якому розпочата така виплата.

Стосовно посилання апелянта на неправомірність відповіді відповідача з приводу відсутності у позивачки права на індексацію пенсії згідно до п.3 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, так як у складі пенсійної виплати вона має доплату до прожиткового мінімуму згідно абз.1 ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058, колегія суддів зазначає наступне.

Згідно п. 98 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» були внесені зміни, зокрема, ст.6 викладено в редакції, якою передбачено, що у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України".

Постановою Кабінету Міністрів України № 170 від 12 березня 2008 року до Порядку індексації було внесено зміни, зокрема, соціальні виплати, розмір котрих залежить від прожиткового мінімуму (у т.ч. пенсії за абз. 1 ст. 28 Закону № 1058-ІУ, надбавки, додаткові пенсії, підвищення), перестали відноситися до об'єктів індексації.

На підставі рішення Конституційного Суду України N 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року положення пункту 98 розділу II втратили чинність, як такі, що є неконституційними. Отже, порядок проведення індексації, з урахуванням внесених на 2008 рік змін, Кабінетом Міністрів мав визначатися тільки протягом січня - 22 травня 2008 року.

В той же час, Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» Кабінету Міністрів України надано лише право встановлювати інші об'єкти індексації у додаток до перерахованих у статті 2 Закону, а не звужувати їхній перелік.

Відповідно до приписів ч. 4 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Оскільки, положення Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 № 1078, суперечать положенням Закону Україну «Про індексацію грошових доходів населення» в частині визначення доходів, які не відносяться до об'єктів індексації, то в даному випадку, підлягають застосуванню положення Закону, який має вищу юридичну силу ніж постанова Кабінету Міністрів України.

Додатково судова колегія зазначає, що з 03 серпня 2014 року набрав чинності Закон України від 31 липня 2014 року «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», відповідно до якого «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» були доповнені п.6-7, за яким встановлено, що норми і положення Закону № 1282-ХІІ застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.

Аналогічні норми містить Закон України від 28.12.2014 № 80-VIII «Про Державний бюджет України на 2015 рік» (п. 9 Прикінцевих положень).

Таким чином, оскільки Порядок № 1078 є чинним та не скасований в установленому законом порядку, а відповідні положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» не визнані неконституційними, починаючи з 03 серпня 2014 року відсутні підстави стверджувати, що Порядок № 1078 суперечить Закону № 1282-ХІІ, до спірних правовідносин підлягають застосуванню положення Порядку № 1078.

Відповідно до п. 3 Порядку №1078 до об'єктів індексації, визначених у п.2, не відносяться зокрема, соціальні виплати, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму (пенсії, обчислені з урахуванням абз. 1 ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; додаткова пенсія, підвищення, компенсаційні виплати, надбавки та інші доплати до пенсії, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму).

Із розрахунку пенсії вбачається, що позивач отримує пенсію за віком, до розміру якої проводиться доплата до прожиткового мінімуму у розмірі 537,65 грн. За таких обставин, колегія суддів вважає, що відповідачем правомірно було відмовлено у проведені індексації.

Виходячи з вищевикладеного, слід зробити висновок, що судом першої інстанції правильно по суті вирішена справа, що обумовлює залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 КАС України, суд , -

УХВАЛИВ :

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Приморського районного суду м. Маріуполя від 07 квітня 2015 р. у справі № 266/727/15-а - залишити без задоволення.

Постанову Приморського районного суду м. Маріуполя від 07 квітня 2015 р. у справі № 266/727/15-а - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя Сухарьок М.Г.

Судді: Гаврищук Т.Г.

Блохін А.А.