Україна
Іменем України
09 червня 2015 р. справа №2н-1360/12
Приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:судді-доповідача Ястребової Л.В., суддів: Ляшенка Д.В., Компанієць І.Д., розглянувши в порядку письмового провадження заяву Державної судової адміністрації України про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Донецького апеляційного адміністративного суду від 24 грудня 2010 року в адміністративній справі № 2а-6184/10/1270 за позовом ОСОБА_2 до апеляційного суду Луганської області, Державної судової адміністрації України, Міністерства фінансів України про визнання бездіяльності незаконною, зобов'язання провести перерахунок заробітної плати, -
Державна судова адміністрація України звернулася до суду апеляційної інстанції з заявою про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Донецького апеляційного адміністративного суду від 24 грудня 2010 року у справі № 2а-6184/10/1270 за позовом ОСОБА_2 до апеляційного суду Луганської області, Державної судової адміністрації України, Міністерства фінансів України про визнання бездіяльності незаконною, зобов'язання провести перерахунок заробітної плати.
В обґрунтування необхідності перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами заявник - Державна судова адміністрація України, посилався на те, ухвалюючи рішення суд першої та апеляційної інстанції виходили з того, що постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 21.05.2008 року визнано незаконними постанови Кабінету Міністрів України від 21.12.2005 № 1243 «Про питання оплати праці вищих посадових осіб України, окремих керівних працівників органів державної влади і органів місцевого самоврядування та суддів» в частині встановлення розміру посадового окладу суддям; пункт 4-1 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.12.2005 № 1310 «Про знесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 03.09.2005 № 865» та пункт 4-1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.09.2005 №865 «Про оплату праці та щомісячне грошове утримання суддів». Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду постанова Окружного адміністративного суду міста Києва залишена без змін.
Проте, постановою Вищого адміністративного суду від 13 квітня 2011 року у справі за позовом ОСОБА_3 до Кабінету Міністрів України, треті особи - Верховний суд України, Вищий адміністративний суд України, Вищий господарський суд України про визнання незаконними та скасування актів, касаційну скаргу Кабінету Міністрів України задоволено, постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 травня 2008 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 19 вересня 2009 року скасовані, ухвалено нове рішення, яким відмовлено у задоволенні позову. Постановою Печерського районного суду міста Києва від 19.03.2007 р. задоволено частково позовні вимоги ОСОБА_4 до Держави Україна, Кабінету Міністрів України, третіх осіб - Державного казначейства України, Державної судової адміністрації України (далі - ДСА України) про визнання протиправною бездіяльність та окремих положень постанови Кабінету Міністрів України від 31.12.2005 р. № 1310 та визнано протиправним і скасовано пункт 4-1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.09.2005 р. № 865 «Про оплату праці суддів».
Разом з тим, постановою окружного адміністративного суду міста Києва від 28.07.2011 року у адміністративній справі № 2а-7271/11/2670 було задоволено заяву ДСА України про перегляд судового рішення у зв'язку з нововиявленими обставинами та скасовано постанову Печерського районного суду міста Києва від 19.03.2007 р. в частині визнання протиправним та скасування пункту 4-1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.03.2005 р. № 865 «Про оплату праці суддів» і в задоволенні позовних вимог ОСОБА_4 в цій частині відмовлено. Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 01.03.2012 р. у задоволенні апеляційної скарги ОСОБА_4 відмовлено повністю, а вказану постанову залишено без змін. Постанова окружного адміністративного суду міста Києва від 28.07.2011 року набрала законної сили. Заявник вважає, що постанова окружного адміністративного суду міста Києва від 28.07.2011 р. у адміністративній справі № 2а-7271/11/2670, якою скасовано постанову Печерського районного суду міста Києва від 19.03.2007 р. в частині визнання протиправним та скасування пункту 4-1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.03.2005 р. № 865 «Про оплату праці суддів» є істотною для справи обставиною, що не була і не могла бути відомою на час розгляду позову. Просить скасувати постанову Донецького апеляційного адміністративного суду та відмовити позивачці у задоволенні позову повністю.
Сторони до суду не прибули.
Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи, дійшла до висновку, що заява Державної судової адміністрації України не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 245 КАС України постанова або ухвала суду, що набрала законної сили, може бути переглянута у зв'язку з нововиявленими обставинами.
За приписами частини 2 цієї статті КАС України підставами для перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами є:
1) істотні для справи обставини, що не були і не могли бути відомі особі, яка звертається із заявою, на час розгляду справи;
2) встановлення вироком суду, що набрав законної сили, завідомо неправдивих показань свідка, завідомо неправильного висновку експерта, завідомо неправильного перекладу, фальшивості документів або речових доказів, що потягли за собою ухвалення незаконного або необґрунтованого рішення;
3) встановлення вироком суду, що набрав законної сили, вини судді у вчиненні злочину, внаслідок якого було ухвалено незаконне або необґрунтоване рішення;
4) скасування судового рішення, яке стало підставою для прийняття постанови чи постановлення ухвали, що належить переглянути;
5) встановлення Конституційним Судом України неконституційності закону, іншого правового акта чи їх окремого положення, застосованого судом при вирішенні справи, якщо рішення суду ще не виконано.
Відповідно до ч. 3 ст. 245 КАС України перегляд судових рішень за нововиявленими обставинами в разі прийняття нових законів, інших нормативно-правових актів, якими скасовані закони та інші нормативно-правові акти, що діяли на час розгляду справи, не допускається, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність фізичної особи.
Із матеріалів справи вбачається, що у серпні 2009 року позивачка звернулася до суду з позовом до апеляційного суду Луганської області, Державної судової адміністрації України, Міністерства фінансів України. Просила суд поновити строк звернення до суду та визнати незаконною бездіяльність апеляційного суду Луганської області щодо не проведення перерахунку заробітної плати і щомісячного грошового утримання з 19 серпня 2009 року з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 3 вересня 2005 року № 865 у редакції станом до 31 грудня 2005 року та неподання до Державної судової адміністрації України змін до посадового окладу із зазначенням розміру заробітної плати виходячи з 9,5 мінімальних заробітних плат, встановлених Законом на момент проведення виплат, а з 22 травня 2008 року надбавки за вислугу років у розмірі 40 відсотків від загальної суми щомісячного заробітку з урахуванням доплати за кваліфікаційний клас; визнати незаконною бездіяльність Державної судової адміністрації України, Міністерства фінансів України щодо неприйняття заходів з повного фінансування заробітної плати і щомісячного грошового утримання з 19 серпня 2009 року з розрахунку посадового окладу у розмірі 9,5 мінімальних заробітних плат, встановлених Законом на момент проведення виплат, а з 22 травня 2008 року надбавки за вислугу років у розмірі 40 відсотків від загальної суми щомісячного заробітку з урахуванням доплати за кваліфікаційний клас; зобов'язати апеляційний суд Луганської області провести перерахунок з 22 травня 2008 року надбавки за вислугу років у розмірі 40 відсотків від загальної суми щомісячного заробітку з урахуванням доплати за кваліфікаційний клас, а з 19 серпня 2009 року перерахунок заробітної плати і щомісячного грошового утримання, визначивши їх розмір з урахуванням посадового окладу у розмірі 9,5 мінімальних заробітних плат, встановлених Законом на момент проведення виплат. Після перерахунку здійснити виплату недоплачених сум з утриманням обов'язкових податків та зборів з одночасним поданням до Державної судової адміністрації України змін до посадового окладу; зобов'язати Міністерство фінансів України профінансувати вказані виплати; зобов'язати Міністерство фінансів України та Державну судову адміністрацію України виділити апеляційному суду Луганської області з єдиного рахунку Державного бюджету України № 35213015004024, відкритого у Державному казначействі України МФО 820172, передбаченого на виконання рішень судів на користь суддів, кошти для проведення виплати недоплаченої з 22 травня 2008 року надбавки за вислугу років у розмірі 40 відсотків від загальної суми щомісячного заробітку з урахуванням доплати за кваліфікаційний клас, а з 19 серпня 2009 року заробітної плати і щомісячного грошового утримання, обчислених з урахуванням посадового окладу, виходячи з 9,5 мінімальних заробітних плат, встановлених законом на момент проведених виплат з 19 серпня 2009 року з урахуванням раніше проведених виплат.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 6 жовтня 2010 року позов задоволено частково.
Визнано незаконною бездіяльність апеляційного суду Луганської області щодо не проведення перерахунку заробітної плати та щомісячного грошового утримання ОСОБА_2 з 19 серпня 2009 року з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 3 вересня 2005 № 865 в редакції станом до 31 грудня 2005 року та неподання до Державної судової адміністрації України змін до посадового окладу ОСОБА_2 із зазначенням розміру заробітної плати виходячи із 9,5 мінімальних заробітних плат, встановлених Законом на момент проведення виплат, а з 22 травня 2008 року до 13 серпня 2008 року надбавки за вислугу років у розмірі 30 відсотків та з 13 серпня 2008 року надбавки за вислугу років у розмірі 40 відсотків від загальної суми щомісячного заробітку з урахуванням доплати за кваліфікаційний клас.
Визнано незаконною бездіяльність Державної судової адміністрації України щодо неприйняття заходів з повного фінансування заробітної плати та щомісячного грошового утримання ОСОБА_2 з 19 серпня 2009 року з розрахунку посадового окладу в розмірі 9,5 мінімальних заробітних плат, встановлених Законом на момент проведення виплат, а з 22 травня 2008 року до 13 серпня 2008 року надбавки за вислугу років у розмірі 30 відсотків та з 13 серпня 2008 року надбавки за вислугу років у розмірі 40 відсотків від загальної суми щомісячного заробітку з урахуванням доплати за кваліфікаційний клас.
Визнано незаконною бездіяльність Міністерства фінансів України, щодо неприйняття заходів з повного фінансування заробітної плати та щомісячного грошового утримання ОСОБА_2 з 19 серпня 2009 року з розрахунку посадового окладу в розмірі 9,5 мінімальних заробітних плат станом на момент проведення виплат, а з 22 травня 2008 року надбавки за вислугу років у розмірі 40 відсотків від загальної суми щомісячного заробітку з урахуванням доплати за кваліфікаційний клас.
Зобов'язано апеляційний суд Луганської області провести перерахунок ОСОБА_2 з 22 травня 2008 року до 13 серпня 2008 року надбавки за вислугу років у розмірі 30 відсотків та з 13 серпня 2008 року надбавки за вислугу років у розмірі 40 відсотків від загальної суми щомісячного заробітку з урахуванням доплати за кваліфікаційний клас, а з 19 серпня 2009 року перерахунок заробітної плати та щомісячного грошового утримання, визначивши її розмір з урахуванням посадового окладу у розмірі 9,5 мінімальних заробітних плат, встановлених Законом на момент проведення виплат. Після перерахунку здійснити виплату недоплачених сум з утриманням обов'язкових податків та зборів з одночасним поданням до Державної судової адміністрації України змін до посадового окладу.
Зобов'язано Міністерство фінансів України профінансувати вказані виплати.
Зобов'язано Державну судову адміністрацію України виділити апеляційному суду Луганської області з єдиного рахунку Державного бюджету України № 35213015004024, відкритого у Державному казначействі України МФО 820172, передбаченого на виконання рішень судів на користь суддів, кошти для проведення виплати недоплаченої з 22 травня 2008 року до 13 серпня 2008 року надбавки за вислугу років у розмірі 30 відсотків та з 13 серпня 2008 року надбавки за вислугу років у розмірі 40 відсотків від загальної суми щомісячного заробітку з урахуванням доплати за кваліфікаційний клас, а з 19 серпня 2009 року заробітної плати та щомісячного грошового утримання, обчисленої з урахуванням посадового окладу, виходячи з 9,5 мінімальних заробітних плат, встановлених законом на момент проведених виплат з 19 серпня 2009 року з урахуванням раніше проведених виплат.
В іншій частині позовних вимог відмовлено за необґрунтованістю.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 24 грудня 2010 року апеляційні скарги Державної судової адміністрації України, Міністерства фінансів України задоволено частково, рішення першої інстанції скасовано. Позовні вимоги задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Державної судової адміністрації України щодо невиплати заробітної плати ОСОБА_2 з 19 серпня 2009 року з розрахунку посадового окладу в розмірі 9,5 мінімальних заробітних плат, встановлених Законом на момент проведення виплат, а з 22 травня 2008 року надбавки за вислугу років у розмірі 40 відсотків від загальної суми щомісячного заробітку, з урахуванням доплати за кваліфікаційний клас.
Зобов'язано Державну судову адміністрацію України здійснити перерахунок та виплату заробітної плати ОСОБА_2 з 19 серпня 2009 року з розрахунку посадового окладу в розмірі 9,5 мінімальних заробітних плат, встановлених Законом на момент проведення виплат, а з 22 травня 2008 року надбавки за вислугу років у розмірі 40 відсотків від загальної суми щомісячного заробітку, з урахуванням доплати за кваліфікаційний клас, з рахунку державного бюджету України (№ 35213015004024, відкритий у Державному казначействі України, МФО 820172), який передбачений на виконання рішень судів на користь суддів.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Частково задовольняючи позовні вимоги суди встановили, що постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 21 травня 2008 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 19 серпня 2009 року, визнано незаконними постанови Кабінету Міністрів України «Про питання оплати праці вищих посадових осіб України, окремих керівних працівників органів державної влади і органів місцевого самоврядування та суддів» від 21 грудня 2005 року № 1243 в частині встановлення розміру посадового окладу суддям; пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 03 вересня 2005 року № 865» від 31 грудня 2005 року № 1310 та пункт 4-1 постанови Кабінету Міністрів України «Про оплату праці та щомісячне грошове утримання суддів» від 03 вересня 2005 року № 865.
Постановою Вищого адміністративного суду України від 13.03.2015 року частково задоволено касаційну скаргу ОСОБА_2, скасовані постанова Луганського окружного адміністративного суду від 6 жовтня 2010 року та постанова Донецького апеляційного адміністративного суду від 24 грудня 2010 року, у справі ухвалено нове рішення, яким позов задоволено частково. Зобов'язано Державну судову адміністрацію України провести перерахунок і виплату ОСОБА_2 надбавки за вислугу років у відповідності з положеннями частини четвертої статті 44 Закону України «Про статус суддів» у редакції, чинній на час існування спірних правовідносин, з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2011 року. В іншій частині позову відмовити.
Постанова оскарженню не підлягає.
При постановленні рішення судом касаційної інстанції були враховані ті обставини, на які посилається Державна судова адміністрація у заяві про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Донецького апеляційного адміністративного суду, а тому підстав для задоволення цієї заяви немає.
Керуючись ст.195, 196, ст..198, ст.245, ст.253, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні заяви Державної судової адміністрації України про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Донецького апеляційного адміністративного суду від 24 грудня 2010 року в адміністративній справі № 2а-6184/10/1270 за позовом ОСОБА_2 до апеляційного суду Луганської області, Державної судової адміністрації України, Міністерства фінансів України про визнання бездіяльності незаконною, зобов'язання провести перерахунок заробітної плати про перегляд постанови Донецький апеляційний адміністративного суду відмовити.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.
Колегія суддів: Л.В. Ястребова
Д.В.Ляшенко
І.Д. Компанієць