Ухвала від 04.06.2015 по справі 323/4121/14-а

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 червня 2015 рокусправа № 323/4121/14-а 2-а/323/95/14

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Баранник Н.П.

суддів: Малиш Н.І. Щербака А.А.

за участю секретаря судового засідання: Спірічева Я.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційні скарги ОСОБА_1 та Управління Пенсійного фонду України в Оріхівському районі Запорізької області на постанову Оріхівського районного суду Запорізької області від 18 грудня 2014 року у справі № 323/4121/14-а (2-а/323/95/14) за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Оріхівському районі Запорізької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Оріхівському районі Запорізької області (далі - відповідач), в якому просив:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії державного службовця з урахуванням всіх складових заробітної плати, що відображені у довідці про складові заробітної плати від 15.10.2014 року № 126/01-03-04;

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок призначеної позивачу пенсії державного службовця з урахуванням всіх складових заробітної плати, зазначених у згаданій довідці, починаючи з 19.09.2013 року, та здійснити виплату недоплаченої суми пенсії з урахуванням раніше нарахованих та сплачених сум.

Постановою Оріхівського районного суду Запорізької області від 18 грудня 2014 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправними дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії державного службовця з урахуванням всіх складових заробітної плати, а саме: окладу в сумі 2219,00 грн., надбавки за ранг в сумі 100,00 грн., надбавки за вислугу років (30%) в сумі 695,70 грн., надбавки за високі досягнення в праці або за виконання особливо важливої роботи (в середньому за 24 місяці роботи) в сумі 1474,17 грн., премії (в середньому за 24 місяці роботи) в сумі 27,75 грн., премії до державних професійних свят та ювілейних дат (в середньому за 24 місяці роботи) в сумі 48,96 грн., матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 4438,00 грн., матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань сумі 4502,00 грн., що відображені у довідці про складові заробітної плати від 15.10.2014 року №126/01-03-04. Зобов'язано відповідача здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1, пенсії державного службовця з 22.10.2014 року з урахуванням всіх складових заробітної плати, а саме: окладу в сумі 2219,00 грн., надбавки за ранг в сумі 100,00 грн., надбавки за вислугу років (30%) в сумі 695,70 грн., надбавки за високі досягнення в праці або за виконання особливо важливої роботи (в середньому за 24 місяці роботи) в сумі 1474,17 грн., премії (в середньому за 24 місяці роботи) в сумі 27,75 грн., премії до державних професійних свят та ювілейних дат (в середньому за 24 місяці роботи) в сумі 48,96 грн., матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 44383,00 грн., матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань сумі 4502,00 грн., що відображені у довідці про складові заробітної плати від 15.10.2014 року №126/01-03-04, з урахуванням відсотка розрахунку пенсії від заробітку на момент виникнення права на перерахунок в розмірі 89 % відповідно до Закону України «Про державну службу». Зобов'язано відповідача здійснити ОСОБА_1 виплату недоплаченої суми пенсії з урахуванням раніше нарахованих та виплачених сум.

Позивач подав апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції, в якій вказує, що по суті судом винесено законне та справедливе рішення щодо порушення відповідачем його прав і необхідності їх поновлення шляхом зобов'язання вчинити певні дії, але вважає, що постанова суду першої інстанції підлягає зміні в частині періоду, за який необхідно здійснити перерахунок - з 19.09.2014 року.

Управлінням Пенсійного фонду України в Оріхівському районі Запорізької області також подано апеляційну скаргу. Відповідач в скарзі стверджує, що судом першої інстанції порушено норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення спору, просить скасувати постанову суду та ухвалити нове рішення про відмову позивачу в задоволенні позову в повному обсязі.

В судове засідання апеляційної інстанції представники сторін не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялися належним чином, а тому, відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги та заявлених вимог, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що з 01.05.2011 року позивач отримує пенсію за віком, яка призначена йому за урахуванням страхового стажу 35 років 10 місяців, в тому числі 16 років 9 місяців стажу роботи на державній службі. В період з 01.05.2011 року до 19.09.2013 року розмір пенсії позивача становив 2902,46 грн..

В період після призначення пенсії і до 10.09.2013 року позивач продовжував працювати в органах місцевого самоврядування, у зв'язку з чим збільшився страховий стаж, з якого розраховується пенсія за віком.

Відповідно до ст. 98 Закону України «Про пенсійне забезпечення» перерахунок пенсії провадиться на підставі документів про вік, стаж, заробіток та інших, наявних на час перерахунку в пенсійній справі, а також додаткових документів, поданих пенсіонером на час перерахунку.

19.09.2013 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Оріхівському районі Запорізької області із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку із збільшенням страхового стажу, а саме з розрахунку страхового стажу 38 років 3 місяці, в тому числі на державній службі - 19 років 2 місяці.

Відповідачем був проведений перерахунок пенсій позивача, за яким розмір пенсії становив 3652,46 грн. Цей перерахунок був здійснений на підставі довідки про складові заробітної плати від 19.09.2013 року, виданої позивачу Оріхівською міською радою, окрема враховано: посадовий оклад, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, надбавки за високі досягнення в праці, премій та премії до державних професійних свят та ювілейних дат.

22.10.2014 року позивач знову подав заяву про перерахунок пенсії та надав відповідачу довідку про складові заробітної плати від 15.10.2014 року № 1261/01-03-04, видану Оріхівською міською радою, в якій зазначено, що за період з 01.09.2011 року до 31.08.2013 року складові заробітної плати позивача включали «інші виплати», під якими розуміються матеріальна допомога на оздоровлення за травень 2012 року в сумі 2219,00 грн., матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань за листопад 2012 року в сумі 4502,00 грн. та матеріальна допомога на оздоровлення за липень 2013 року в сумі 2219,00 грн..

Згідно довідки про складові заробітної плати від 15.10.2014 року № 1261/01-03-04, на всі зазначені у ній виплати нараховувались внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

04.11.2014 року відповідач відмов у перерахунку пенсії, з посиланням на те, що спірні види матеріальної допомоги не носять систематичного характеру, не зазначені у переліку складових заробітної плати державного службовця згідно ст. 33 Закону України «Про державну службу», а тому не можуть бути враховані при обчисленні чи перерахунку пенсії.

За змістом статті 37 Закону № 3723-XII (у чинній редакції), пенсія державним службовцям призначається від сум їх заробітної плати, на які нараховується єдиний внесок на обов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року - збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції в тому, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.

Суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

При цьому, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції стосовно того, що, оскільки остання заява про перерахунок пенсії та довідка про складові заробітної плати від 15.10.2014 року № 1261/01-03-04 була надана позивачем 22.10.2014 року до УПФУ, обов'язок відповідача здійснити перерахунок виникає саме з цієї дати.

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, доводами апеляційних скарг висновки, викладені в судовому рішенні, не спростовуються і підстав для його скасування не вбачається.

Керуючись п.1 ч.1 ст. 198, ст.ст. 200, 205, 206 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційні скарги ОСОБА_1 та Управління Пенсійного фонду України в Оріхівському районі Запорізької області - залишити без задоволення.

Постанову Оріхівського районного суду Запорізької області від 18 грудня 2014 року у справі № 323/4121/14-а (2-а/323/95/14) - залишити без змін.

Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в порядку та строки, визначені ст. 212 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий: Н.П. Баранник

Суддя: Н.І. Малиш

Суддя: А.А. Щербак