Ухвала від 11.06.2015 по справі П/811/3925/14

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 червня 2015 рокусправа № П/811/3925/14

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Чередниченко В.Є.,

суддів: Коршуна А.О., Панченко О.М.,

за участю секретаря судового засідання: Яковенко О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську адміністративну справу за апеляційною скаргою спільного підприємства товариства з обмеженою відповідальністю «Світловодськпобут» на постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 24 грудня 2014 року у справі №П/811/3925/14 за позовом спільного підприємства товариства з обмеженою відповідальністю «Світловодськпобут» до Державного підприємства «Енергоринок», Міністерства енергетики та вугільної промисловості України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Спільне підприємство товариство з обмеженою відповідальністю «Світловодськпобут» (далі - СП ТОВ «Світловодськпобут») 10 листопада 2014 року звернулося до суду з позовом до Державного підприємства «Енергоринок» (далі - ДП «Енергоринок»), Міністерства енергетики та вугільної промисловості, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність ДП «Енергоринок», яка полягає у не включенні позивача до переліку, що подається на затвердження до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики в паливно-енергетичному комплексі, з метою включення позивача до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, що беруть участь у процедурі погашення заборгованості;

- зобов'язати ДП «Енергоринок» сформувати і подати на затвердження до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державно політики в паливно-енергетичному комплексі, - Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, перелік підприємств з включенням до нього СП ТОВ «Світловодськпобут» з метою включення до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, що беруть участь у процедурі погашення заборгованості;

- зобов'язати Міністерство енергетики та вугільної промисловості України затвердити перелік підприємств з включенням до нього СП ТОВ «Світловодськпобут» з метою включення до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, що беруть участь у процедурі погашення заборгованості, шляхом видання відповідного наказу.

В обґрунтування своїх вимог позивач вказує на те, що Закон України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» не визначає пропущення місячного строку, встановленого п.3.2.1. ст. 3 вказаного Закону, причиною відмови у включенні підприємства до Реєстру підприємств ПЕК. Крім того, оскільки підприємством було надано всі необхідні підтверджувальні документи, то розрахунковий центр у відповідності до п. 3.2.4. ст. 3 вищевказаного Закону, не має права відмовити підприємству паливно-енергетичного комплексу у включенні його до переліку, що подається на затвердження до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики в паливно-енергетичному комплексі.

Постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 24 грудня 2014 року у задоволенні позову відмовлено.

Постанова суду мотивована тим, що ДП «Енергоринок» відмовивши позивачу у включенні до переліку підприємств ПЕК з причин пропущення строку звернення з такою заявою діяло в межах Закон України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» та Порядку ведення реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, що беруть участь у процедурі погашення заборгованості, та користування його даними, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 грудня 2005 р. №1163, а тому його дії є правомірними, що свідчить про безпідставність позовних вимог в цій частині. Також суд першої інстанції вказує на те, що як наслідок, не підлягають задоволенню й вимоги про зобов'язання державного підприємства "Енергоринок" сформувати і подати на затвердження до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики в паливно-енергетичному комплексі, - Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, переліку підприємств з включенням до нього позивача з метою включення позивача до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, що беруть участь у процедурі погашення заборгованості, а також вимоги про зобов'язання Міністерства енергетики та вугільної промисловості України затвердити перелік підприємств з включенням до нього позивача з метою включення до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, що беруть участь у процедурі погашення заборгованості, шляхом видання відповідного наказу

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, позивач посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, звернувся до суду з апеляційною скаргою в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нове рішення про задоволення позову.

Апеляційна скарга фактично обґрунтована доводами позивача викладеними в адміністративному позові щодо неправомірності відмови відповідачів у включенні СП ТОВ «Світловодськпобут» до Реєстру підприємств ПЕК з причини пропуску строку звернення щодо такого включення.

Згідно з запереченнями на апеляційну скаргу відповідачі просили у задоволені апеляційної скарги відмовити, постанову суду першої інстанції залишити без змін, посилаючись на законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, обговоривши доводи апеляційної скарги та заперечень на неї, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та знайшло підтвердження під час розгляду апеляційної скарги, що СП ТОВ "Світловодськпобут" є виробником та постачальником теплової енергії, має право транспортувати її магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами, є постачальником електричної енергії за нерегульованим тарифом, для чого отримало відповідні ліцензії (а.с.14-18).

Наказом Міністерства палива та енергетики України від 10.11.2005 року №568, на підставі Закону України «Про заходи спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливо-енергетичного комплексу» 23 червня 2005 року №2711-IV, СП ТОВ «Світловодськпобут» було включене до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості, номер особового запису 0349.

Наказом Міністерства палива та енергетики України від 31.01.2007 року №39 позивача було виключено з Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу через допущені ним порушення.

Як вбачається з матеріалів справи підприємство вказаний наказ оскаржило в судовому порядку.

Постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 13.04.2009 року, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 18.03.2010 року, у задоволенні позову СП ТОВ «Світловодськпобут» відмовлено в повному обсязі (а.с.51-62).

Позивач 22 жовтня 2014 року звернувся до ДП «Енергоринок» з листом, в якому просив подати до центрального органу виконавчої влади документи на затвердження позивача в переліку підприємств, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості.

Листом від 24 жовтня 2014 року №04/21-10752 ДП «Енергоринок» відмовило у включенні до Реєстру з посиланням на лист Міністерства енергетики та вугільної промисловості від 05 вересня 2014 року №03/13-5664, оскільки строк прийому підтверджувальних документів від підприємств паливно-енергетичного комплексу закінчився 26 жовтня 2005 року.

Включення СП ТОВ «Світловодськпобут» до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, що беруть участь у процедурі погашення заборгованості є предметом спору переданого на вирішення суду.

Колегія суддів, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права при винесенні оскарженої постанови, виходить з наступного.

Згідно із частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до преамбули Закону України «Про заходи спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливо-енергетичного комплексу» 23 червня 2005 року №2711-IV його положення визначають комплекс організаційних та економічних заходів, спрямованих на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу з метою сприяння поліпшенню фінансового становища підприємств паливно-енергетичного комплексу, запобіганню їх банкрутству та підвищенню рівня інвестиційної привабливості шляхом урегулювання процедурних питань та впровадження механізмів погашення заборгованості, надання взаємодії органів державної влади та органів місцевого самоврядування, розпорядників бюджетних коштів із суб'єктами господарської діяльності щодо застосування механізмів погашення заборгованості.

Пунктом 3.1 статті 3 вказаного Закону визначено, що підприємство паливно-енергетичного комплексу, яке прийняло рішення про участь у процедурі погашення заборгованості, підлягає реєстрації шляхом внесення цього підприємства до Реєстру, порядок ведення та користування даними якого визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 3.2.1 Закону України «Про заходи спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливо-енергетичного комплексу» для внесення до Реєстру підприємство паливно-енергетичного комплексу протягом одного місяця з дня набрання чинності цією статтею подає до розрахункового центру зайнятості підтверджувальні документи.

Підпунктом 3.2.6 пункту 3.2 статті 3 Закону України «Про заходи спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливо-енергетичного комплексу», передбачено, що Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики в паливно-енергетичному комплексі, протягом п'яти днів після надання розрахунковим центром переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості, видає наказ про затвердження такого переліку. Наказ центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики в паливно-енергетичному комплексі є підставою для внесення до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, визначених переліком.

Підприємство паливно-енергетичного комплексу вважається таким, що бере участь у процедурі погашення заборгованості, з дня видання наказу центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики в паливно-енергетичному комплексі, про затвердження переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості.

Документом, що підтверджує участь підприємства паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості, є виписка з Реєстру.

У відповідності до статті 12 Прикінцевих положень Закону України «Про заходи спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливо-енергетичного комплексу», цей Закон набирає чинності з дня його опублікування, крім статей 3-11, які набирають чинності через два місяці з дня його опублікування.

Оскільки Закон України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" опубліковано у виданні " Голос України" № 135 від 26.07.2005 року, то статті 3-11 Закону України «Про заходи спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливо-енергетичного комплексу» набрали чинності 26.09.2005 року, тобто з вказаної дати на протязі місяця з дати набрання чинності статтями 3-11 цього Закону підприємства могли подавати до розрахункового центру підтверджувальні документи.

Згідно з п. 10 та 12 Порядку ведення реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, що беруть участь у процедурі погашення заборгованості, та користуються його даними, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 07.12.2005 № 1163 (далі - Порядок №1163) адміністратор зазначає в реєстрі дату подання уповноваженою особою заяви підприємства і підтвердних документів. Адміністратор реєстру протягом десяти днів після закінчення строку, встановленого для подання підприємствами підтвердних документів, формує перелік і подає його до Мінпаливенерго на розгляд. Про прийняття рішення щодо внесення або відмови у внесенні підприємства до переліку адміністратор реєстру письмово повідомляє підприємство із зазначенням у разі відмови її причин.

Відповідно до пункту 11 Порядку №1163, підставою для відмови у внесенні підприємства до переліку може бути: невідповідність Підприємства, що подало підтвердні документи, вимогам пункту 1.1 статті 1 Закону; подання не всіх передбачених Законом документів, а також недотримання вимог оформлення поданих документів, передбачених цим Порядком; закінчення строку подання підтвердних документів.

Як вбачається з матеріалів справи позивач 22 жовтня 2014 року звернувся до ДП «Енергоринок» з листом, в якому просив подати до центрального органу виконавчої влади документи на затвердження позивача в переліку підприємств, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості.

Враховуючи те, що позивачем подано підтвердні документи для включення його Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу які беруть участь у процедурі погашення заборгованості по закінченню встановленого п. 3.2.1 ст. 3 Закону України «Про заходи спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливо-енергетичного комплексу» строку ДП «Енергоринок» відповідно до встановлених законом повноважень обґрунтовано відмовило позивачеві у включенні його до цього Реєстру.

Крім того, суд апеляційної інстанції вважає необґрунтованими посилання позивача в доводах апеляційної скарги на те, що до Закону України «Про заходи спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливо-енергетичного комплексу» неодноразово вносилися зміни в зв'язку з чим законодавець поширює дію положення п. 3.2.1 ст. 3 Закону України «Про заходи спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливо-енергетичного комплексу» на весь час дії цього Закону, оскільки дія п. 3.2.1 ст.3 Закону України «Про заходи спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливо-енергетичного комплексу», щодо строків, до теперішнього часу не змінювалась та зміни в цю статтю вказаного Закону не вносились.

Разом з цим, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що не підлягають задоволенню й вимоги про зобов'язання ДП "Енергоринок" сформувати і подати на затвердження до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики в паливно-енергетичному комплексі, - Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, переліку підприємств з включенням до нього позивача з метою включення позивача до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, що беруть участь у процедурі погашення заборгованості, а також вимоги про зобов'язання Міністерства енергетики та вугільної промисловості України затвердити перелік підприємств з включенням до нього позивача з метою включення до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, що беруть участь у процедурі погашення заборгованості, шляхом видання відповідного наказу.

На підставі зазначеного, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції під час розгляду цієї справи об'єктивно, повно та всебічно дослідив обставини, які мають суттєве значення для вирішення справи, дав їм правильну юридичну оцінку і ухвалив законне, обґрунтоване рішення без порушень норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, тому постанову суду першої інстанції у цій справі необхідно залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

Керуючись: пунктом 1 частини 1 статті 198, статтями 205, 206 КАС України, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу спільного підприємства товариства з обмеженою відповідальністю «Світловодськпобут» - залишити без задоволення, а постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 24 грудня 2014 року у справі №П/811/3925/14 - без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Повний текст ухвали виготовлений 12 червня 2015 року.

Головуючий: В.Є. Чередниченко

Суддя: А.О. Коршун

Суддя: О.М. Панченко