Постанова від 11.06.2015 по справі 213/4256/14-а

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 червня 2015 рокусправа № 213/4256/14-а(2а/213/11/15)

Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді: Лукманової О.М.

суддів: Божко Л.А. Прокопчук Т.С.

при секретарі: Губар Т.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Інгулецькому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області на постанову Інгулецького районного суду м. Кривого Рогувід 25 лютого 2015 року по справі № 213/4256/14-а (2-а/213/11/15) за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Інгулецькому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,-

ВСТАНОВИЛА:

У грудні 2014 року ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернулась до суду з позовом до УПФУ в Інгулецькому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області (далі по тексту - відповідач), в якому, з урахуванням уточнень, просила визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії, зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплачувати пенсію в розмірі 86 відсотків від суми заробітної плати з урахуванням сум допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та щомісячної індексації, перерахунок здійснити з дати 02.08.2011 року.

Ухвалою Інгулецького районного суду м. Кривого Рогу від 25.02.2015 року позовні вимоги ОСОБА_1 в частині позовних вимог за період з 02.08.2011 року по 15.06.2014 року залишені без розгляду.

Постановою Інгулецького районного суду м. Кривого Рогу від 25.02.2015 року позовні вимоги задоволено, визнано протиправними дії УПФУ в Інгулецькому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області щодо відмови у здійсненні ОСОБА_1 перерахунку пенсії державного службовця з урахуванням довідки про заробітну плату від 13.11.2014 року № 04/216 виданої виконавчим комітетом Інгулецької районної в місті ради м.Кривого Рогу, з урахуванням інших виплат, зокрема: нарахованих та виплачених сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, з яких справлявся збір на обов'язкове державне пенсійне страхування; зобов'язаноУПФУ в Інгулецькому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_1 у розмірі 86% від середньомісячного заробітку з урахуванням довідки про заробітну плату від 13.11.2014 року №04/216, виданої виконавчим комітетом Інгулецької районної в місті ради м.Кривого Рогу, з урахуванням повної суми в розмірі 16813 грн. 33 коп., зокрема: матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі 7555 грн. 00 коп., матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань в розмірі 2148 грн. 00 коп., та виплачених сум індексації заробітної плати в розмірі 7110 грн. 33 коп., (з яких справлявся збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), починаючи з 16 червня 2014 року з урахуванням раніше виплачених сум пенсійних виплат.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції УПФУ в Інгулецькому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати постанову та прийняти нову, якою в задоволені позову відмовити. Свої вимоги обґрунтувало тим, що судом не надано належної оцінки нормам чинного законодавства, висновки суду не відповідають обставинам справи, що призвело до прийняття невірного рішення. Апелянт зазначив, що матеріальна допомога носить разових характер та не є складовою частиною заробітної плати, факт утримання з сум допомоги збору на обов'язкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця та не є підставою для врахування при обчисленні розміру пенсії. Апелянтом зазначено, що сума індексації також не входить до складу заробітної платні з розміру якої призначається пенсія державного службовця.УПФУ в Інгулецькому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської областізазначило, що на час звернення позивача з заявою про здійснення порахунку пенсії державного службовця внесено зміни до норм Закону України «Про державну службу» та розмір пенсії обмежено 70%.

Справа розглянута згідно ч. 1 ст. 41 КАС України за відсутності осіб, що беруть участь у розгляді справи.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню.

Суд першої інстанції задовольняючи позовні вимоги, виходив з того, що сума матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, сума індексації які виплачувались позивачу, повинні враховуватись під час обчислення пенсії. Судом першої інстанції зазначено, що посилання відповідачів на відсутність законодавчо урегульованого питання щодо включення матеріальних допомог у структуру заробітної плати є таким, що не відповідає дійсності. Суд першої інстанції звертав увагу, що всі суми заробітку з яких сплачено стразові внески до пенсійного фонду є сумами, які визнаються як складові заробітної плати працівника у тому числі і державного службовця. Суд першої інстанції послався на ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та визначив, що перерахунок пенсії повинен здійснюватись враховуючи строк давності з 16.06.2014 року.

Матеріалами справи встановлено, що 02.08.2011року у зв'язку з виходом на пенсію ОСОБА_1 їй було призначено та виплачувалась пенсія у розмірі 86% від заробітної плати державного службовця. Розмір пенсії розраховано відповідно до довідки про складові заробітної плати від 02.08.2011 року № 04/142 до якої включено не всі суми, що виплачувались позивачу під час роботи.

13.11.2014 року ОСОБА_1 було отримано довідку № 04/216 про складові заробітної плати за останні 24 календарних місяці роботи в якій позивачу вказано розмір посадового окладу разом з надбавками та преміями, до довідки було включено суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, та суми індексації.

Судом встановлено, що 13.11.2014 року позивач звернулась до УПФУ в Інгулецькому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням інших виплат згідно довідки від 13.11.2014 року (сум матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, та індексацію). На свою заяву від 13.11.2014 року позивач отримала відповідь від УПФУ в Інгулецькому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 27.11.2014 року за № 7183/05/21, відповідно до якої відповідач відмовився провести перерахунок пенсії, посилаючи на те, що інші виплати, які значаться в довідці мають разових характер а отже не включаються у розмір заробітної платні з якої вираховується розмір пенсії державного службовця.

Відповідно до ч.2 ст.33, ч.1 ст.35 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законодавством не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.

Частиною 1 ст.1, ст. 2 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу, а ст. 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати. До структури заробітної плати входять основна заробітна плата, додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати. Основна заробітна плата, це - винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Інші заохочувальні та компенсаційні виплати, до них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Відповідно до ч.1 ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із зазначеним Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Відповідно до ч. 6 ст. 95 КЗпП України заробітна плата підлягає індексації.

Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників входять до складу фонду додаткової заробітної плати згідно п.п.2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13.01.2004 року № 5, зареєстрованим і Міністерстві юстиції України 27.01.2004 року за № 114/8773, відтак, індексація є складовою частиною заробітної плати, є додатковою заробітною платою.

Колегія суддів розглянувши норми, що регулюють спірні правовідносини, зазначає, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питаньта суми індексації виплачені до заробітної плати входять до системи оплати праці державного службовця і повинні враховуватись при перерахунку пенсій.

Відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки, зокрема, у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Колегія суддів зазначає, що звернувшись з заявою 13.11.2014 року про перерахунок пенсії позивач має право на такий перерахунок відповідно до пенсійного законодавства. Перерахунок слід здійснювати з урахуванням 86 %від середньомісячного заробітку, оскільки на такий відсотковий показник позивач мала право на час призначення пенсії, у зв'язку з перерахунком зміна відсоткового показника не змінюється і становить відповідно до такого, що застосовувався на час призначення пенсії станом на 02.08.2011 року.

Відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Як вбачається з матеріалів справи позивач отримала довідку про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» 13.11.2014 року, з заявою про перерахунок пенсії позивач звернулась до УПФУ в Інгулецькому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області 13.11.2014 року, тому саме з цієї дати слід зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, оскільки саме з моменту видачі довідки у позивача виникло право на перерахунок пенсії.

Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід задовольнити частково, постанову суду першої інстанції слід змінити,визначивши новий строк з якого слід проводити перерахунок пенсії.

Керуючись п.2 ч.1 ст.198, п.1 ч.1 ст. 201, ст.ст. 205, 207 КАС України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Інгулецькому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області - задовольнити частково.

Постанову Інгулецького районного суду м. Кривого Рогу від 25 лютого 2015 року по справі № 213/4256/14-а (2-а/213/11/15) змінити, третій абзац резолютивної частини постанови викласти в наступній редакції: «Зобов'язатиУправління Пенсійного фонду України в Інгулецькому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_1 у розмірі 86% від середньомісячного заробітку з урахуванням довідки про заробітну плату від 13.11.2014 року №04/216, виданої виконавчим комітетом Інгулецької районної в місті ради м.Кривого Рогу, з урахуванням повної суми в розмірі 16813 грн. 33 коп., зокрема: матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі 7555 грн. 00 коп., матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань в розмірі 2148 грн. 00 коп., та виплачених сум індексації заробітної плати в розмірі 7110 грн. 33 коп., (з яких справлявся збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), починаючи з 13.11.2014 року з урахуванням раніше виплачених сум пенсійних виплат».

В іншій частині постанову залишити без змін.

Постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.

Головуючий: О.М. Лукманова

Суддя: Л.А. Божко

Суддя: Т.С. Прокопчук