Ухвала від 05.06.2015 по справі 212/1759/15-а

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"05" червня 2015 р.справа № 212/1759/15а(2-а/202/81/2015)

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Олефіренко Н.А.

суддів: Білак С.В. Шальєвої В.А.

в порядку письмового провадження в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Жовтнемому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області

на постанову Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу від 20 квітня 2015 р.

у справі № 212/1759/15а(2-а/202/81/2015)

за позовом ОСОБА_1

до Управління Пенсійного фонду України в Жовтнемому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області

про про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

У березні 2015 року позивач звернувся до суду першої інстанції з позовом, в якому просив:

- визнати протиправними дії відповідача щодо здійснення перерахунку пенсії позивачу в наслідок аварії на Чорнобильської АЕС 1 категорії, інваліду 3 групи внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ОСОБА_1, відповідно до довідки про заробітну плату № 129 від 12.09.2014 наданої ПАТ Фірма Криворіжбудмеханізація;

-зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області обчислити пенсію ОСОБА_1, на підставі довідки про заробітну плату № 129 від 12.09.2014 наданої ПАТ ФірмаКриворіжбудмеханізація та здійснити перерахунок та виплату державної пенсії, з врахуванням виплачених сум, починаючи з моменту подання заяви про перерахунок пенсії, тобто з 13 січня 2015 року.

В обґрунтування позовних вимог посилався на те, що з 1986 році перебував у трудових відносинах з підприємством, правонаступником якого є ПАТ Фірма Криворіжбудмеханізація. Після загальновідомих подій на Чорнобильській АЕС у період часу з 23 квітня 1986 року по 23 травня 1986 року виконував роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в м. Прип'ять, яке відносилось до зони № 3 та у теперішній час має статус особи яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, 3 групу інвалідності, захворювання пов'язано з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС. 12 вересня 2014 року ПАТ Фірма Криворіжбудмеханізація здійснено перерахунок заробітної плати за роботу в зоні відчуження та надано довідку № 129 про заробітну плату за роботу в зоні відчуження. Відповідно до розрахунково-платіжної відомості за травень 1986 року за період виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС позивачу було нарахована та виплачено заробітну плату в розмірі 565,52 крб. Після отримання нової довідки позивач 13.01.2015 року звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії, однак останній листом № 510/06/18 від 16.01.2015 відмовив у перерахунку та виплаті пенсії у зв'язку з тим, що годинна тарифна ставка всупереч нормам чинного законодавства збільшена на 100 % тобто в 2 рази. На підставі зазначеного просить суд визнати дії Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області протиправними та зобовязати обчислити пенсію на підставі довідки № 129 від 12.09.2014 року.

Постановою Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу від 20 квітня 2015 р. адміністративний позов задоволено в повному обсязі.

Не погодившись з рішенням суду Управління Пенсійного фонду України в Жовтнемому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, відповідач, звернулось з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції вимог норм матеріального та процесуального права просить оскаржувану постанову суду скасувати та прийняти нове рішення про відмову у задоволені позовних вимог.

Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального права, надану правову оцінку досліджених судом доказів по справі, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач має статус інваліда 3 групи, та є особою яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 про що у матеріалах справи міститься копія відповідного посвідчення серії А № 109579

та користується пільгами, встановленими Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

На підставі висновку Дніпропетровської регіональної міжвідомчої експертної комісії від 26.05.2011 року має захворювання, що пов'язане із виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС внаслідок отриманої дози опромінювання.

Наказом по підприємству ПАТ Фірма «Криворіжбудмеханізація» № 40 від 11.08.2014 року на підставі Постанови ЦК КПСС, ВС СССР, КМ СССР, ВЦСПС № 534-156 від 07.05.1986 року здійснено перерахунок заробітної плати позивачу за період роботи з 30.04.1986 року по 23.05.1986 року у відповідності до вимог вищезазначених Постанов а саме тарифну ставку збільшено на 100 % та

12.09.2014 року ОСОБА_1 видано довідку № 129 від у якій зазначено, що позивач працював в населених пунктах зони відчуження м. Прип'ять, що відносилася до ІІІ зони небезпеки з 30.04.1986 року до 23.05.1986 року нарахована заробітна плата у розмірі 565 , 52 крб.

13.01.2015 року ОСОБА_1 звернувся до пенсійного фонду про перерахунок пенсії на підставі вищезазначеної довідки про заробітну плату.

Управлінням Пенсійного Фонду в Жовтневому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області відмовлено у здійсненні перерахунку та зазначено, що вказана у довідці інформація про розрахункову заробітну плату позивача № 129 від 12.09.2014 року про розмір тарифної ставки є такою що суперечить законодавству та безпідставно збільшена в 2 рази.

Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що дії відповідач не довів правомірність свої дій, щодо відмови у перерахунку позивачеві пенсії на підставі довідки № 129 від 12.09.2014 року, отже відповідач діяв не у спосіб передбачений законодавством України.

Колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з вискоками суду першої інстанції,зважаючи на наступне.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя та здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року N 796-XII. ( далі - Закон № 796-ХІІ).

Згідно з ч. 1 ст. 54 Закону № 796-ХІІ пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.

Відповідно до ч.7 ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та п 7 вказаної постанови передбачено, що пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4,1 - 3. При ньому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.

Згідно з п. 1 № 1210, цей Порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Згідно вимог ч.4 ст. 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

Пунктом 1 Постанови ЦК КПРС, ВР СРСР, КМ СРСР, ВЦРПС № 524-156 від 07.05.1986 та постанови Державного Комітету СРСР по праці та соціальним питанням, Секретаріату ВЦРПС за №153/10 - 43 від 07.05.1986, надавалось право керівникам підприємств і організацій нараховувати заробітну плату працівникам безпосередньо занятим на роботах пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС по підвищеним до 100 % тарифним ставкам і посадовим окладам.

З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та ухвалено законне і обґрунтоване рішення, у зв'язку з чим, підстав для його скасування, в межах доводів апеляційних скарг, не існує.

Керуючись ст.195, ст.196, п.1 ч.1 ст.198, ст.200, ст.205, ст.206 КАС України суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Жовтнемому районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області - залишити без задоволення.

Постанову Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу від 20 квітня 2015 року по справі № 212/1759/15а(2-а/202/81/2015)- залишити без змін.

Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.

Головуючий: Н.А. Олефіренко

Суддя: С.В. Білак

Суддя: В.А. Шальєва