Ухвала від 05.06.2015 по справі 335/2317/15-а

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"05" червня 2015 р.справа № 335/2317/15-а(2-а/335/72/2015)

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Олефіренко Н.А.

суддів: Шальєвої В.А. Білак С.В.

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу управління Управління Пенсійний фонду України в Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя

на постанову Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 02 квітня 2014 р.

у справі № 335/2317/15-а (2-а/335/72/2015)

за позовом ОСОБА_1

до Управління Пенсійний фонду України в Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя

про визнання дій протиправними та зобов'язання провести перерахунок,-

ВСТАНОВИВ:

У березні 2015року позивач звернувся до суду першої інстанції з позовом, в якому просив:

- визнати протиправними дії відповідача в частині визначення загального проценту розрахунку пенсії від заробітку 70 відсотків;

- зобов'язано відповідача здійснити позивачу перерахунок нарахування та виплату пенсії у розмірі 86 відсотків від суми заробітної плати, з якої справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням постанови Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 20 червня 2014 року .

Постановою Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 02 квітня 2014 року позов задоволено в повному обсязі.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач оскаржив її в апеляційному порядку.

В апеляційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та відмовити позивачу у задоволенні позову.

Дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, перевіривши в межах доводів апеляційної скарги дотримання судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, апеляційний суд дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, позивачу - ОСОБА_1 з 14.07.2011 призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

З огляду на те, що при призначенні позивачу пенсії державного службовця Пенсійним фондом в складі заробітної плати позивача не було враховано «інших виплат», до яких відноситься матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на соціально-побутові питання та індексація заробітної плати, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, ОСОБА_1 звернулась з відповідним позовом до суду.

Постановою Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 20.06.2014 року залишеню без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 23.12.2014 року в частині, визнано протиправними дії Управління Пенсійний фонду України в Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя щодо не включення в розрахунок пенсії ОСОБА_1 сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальниї допомоги на соціально-побутові питання та індексація заробітної плати, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, та зобов'язано Управління Пенсійний фонду України в Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя здійснити з 01.05.2014 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_1 з урахуванням допомоги на оздоровлення, матеріальниї допомоги на соціально-побутові питання та індексація заробітної плати, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

На виконання вказаних судових рішень відповідач здійснив перерахунок пенсії позивачу з з урахуванням у складі заробітної плати «інших виплат» у розмірі 70% суми заробітної плати.

Вирішуючи спір між сторонами та задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що при розрахунку пенсії позивачу застосуванню підлягає розмір пенсії, встановлений ст. 37 Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла на момент призначення пенсії позивачу.

З огляду на фактичні обставини справи, норми законодавства, що регулюють спірні правовідносини, колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції.

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу - 25.07.2011) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

На час здійснення перерахунку пенсії позивачу стаття 37 Закону України «Про державну службу» діяла в редакції Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-VI від 08.07.2011, який набрав чинності з 01.10.2011.

Згідно вказаної норми пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Положення ст.37 Закону України «Про державну службу» щодо збільшення пенсії за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній до 90 відсотків заробітної плати втратили чинність з 01.10.2011.

Разом з тим, встановлені ст.37-1 Закону України «Про державну службу» порядок та умови перерахунку пенсій державних службовців ані Законом України № 3668-VI від 08.07.2011, ані іншими законами не змінювались.

Відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції на момент здійснення перерахунку пенсії позивачу з 29.04.2013, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Виходячи з вищенаведеного, апеляційний суд вважає, що при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, внесені Законом № 3668-VІ зміни до ст.37 Закону України «Про державну службу» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії державним службовцям, є ст.37-1 Закону України «Про державну службу», які змін у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VІ не зазнали.

Вирішуючи питання про застосування Закону України «Про державну службу» в часі, колегія суддів, керуючись ч.2 ст.244-2 КАС України, враховує також правову позицію Верховного Суду України зі спірного питання (постанови Верховного Суду України від 10.12.1013 у справі № 21-348а13, від 17.12.2013 у справі № 21-445а13), а саме: згідно зі ст. 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

З огляду на викладене, суд першої інстанції вірно встановив, що дії відповідача стосовно здійснення перерахунку пенсії позивачу у розмірі 70 відсотків суми заробітної плати є безпідставними.

Отже, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та ухвалено законне і обґрунтоване рішення, у зв'язку з чим, підстав для його скасування, в межах доводів апеляційних скарг, не існує.

Керуючись ст.195, ст.196, п.1 ч.1 ст.198, ст.200, ст.205, ст.206 КАС України суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійний фонду України в Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя - залишити без задоволення.

Постанову Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 02 квітня 2014 р. по справі № 335/2317/15-а (2-а/335/72/2015) - залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили відповідно до ст.254 КАС України, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий: Н.А. Олефіренко

Суддя: В.А. Шальєва

Суддя: С.В. Білак