20 травня 2015 рокусправа № 194/108/15-а(2-а(194/12/15)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Мельника В.В.
суддів: Нагорної Л.М. Юхименка О.В.
за участю секретаря судового засідання: Лащенко Р.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Тернівка Дніпропетровської області
на постанову Тернівського міського суду Дніпропетровської області від 09 лютого 2015 року у справі № 194/108/15-а, 2-а/194/12/15
за позовом ОСОБА_1
до про Управління Пенсійного фонду України в м.Тернівка Дніпропетровської області визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 (далі по тексту - Позивач) звернулась до Тернівського міського суду Дніпропетровської області з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м.Тернівка Дніпропетровської області в якому просила:
- визнати неправомірними дії Відповідача щодо перерахунку пенсії державного службовця відповідно до постанови Тернівського міського суду Дніпропетровської області від 05.03.2014 року у справі №194/68/143-а з урахуванням 80% заробітної плати та зміни базового місяця нарахування індексації наростаючим підсумком;
- зобов'язати УПФУ в м.Тернівка Дніпропетровської області здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця відповідно до вищезазначеної постанови з урахуванням 90% заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, тобто з 01 січня 2014 року;
- зобов'язати Управління Пенсійного фонду відновити з 01 січня 2014 року індексацію пенсії з наростаючим підсумком відповідно до п.п. 1-1 п.1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою КМУ №1078 від 17 липня 2003 року та повернути невиплачену суму індексації пенсії з урахуванням раніше здійснених виплат. (а.с.5-8)
Ухвалою Тернівського міського суду Дніпропетровської області від 29 січня 2015 року відкрито скорочене провадження по справі № 194/108/15-а( 2-а/194/12/15)(а.с.1)
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що при виконанні постанови Тернівського міського суду Дніпропетровської області від 05.03.2014 року Відповідач порушив права Позивача, зменшивши відсоток від заробітної плати з 90% на 80%.
Постановою Тернівського міського суду Дніпропетровської області від 09 лютого 2015 року у справі № 194/108/15-а, 2-а/194/12/15 адміністративний позов задоволено повністю. (суддя - Ковальчук В.О.) ( а.с.28-32)
Відповідач - Управління Пенсійного фонду України в м.Тернівка Дніпропетровської області, не погодившись з вищезазначеною постановою суду першої інстанції у даній адміністративній справі, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Тернівського міського суду Дніпропетровської області від 09 лютого 2015 року у справі № 194/108/15-а, 2-а/194/12/15 та відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. (а.с.35-37)
В обґрунтування вимог апеляційної скарги Відповідач зазначає, що при проведенні перерахунку пенсії Позивачу на виконання постанови Тернівського міського суду Дніпропетровської області №194/68/14-а від 05.03.2014 року залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 29.05.2014 року управлінням були застосовані норми статті 37 ЗУ «Про державну службу» в редакції чинній на момент перерахунку пенсії, тобто перерахунок проведено у розмірі 80% заробітної плати.
12 березня 2015 року за вх. № 11421/15 на адресу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від Позивача по справі надійшли письмові заперечення на апеляційну скаргу, в яких він зазначає, що перерахунок його пенсії, як державного службовця, здійснюється на виконання постанови суду, якою відновлюється порушене Відповідачем право на пенсію в більшому розмірі ніж призначена, тому проведений перерахунок в розмірі 80% є порушенням його конституційного права на соціальний захист, що правильно встановлено судом першої інстанції. Звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст.22 Конституції України не допускається. З огляду на зазначене просить суд відмовити у задоволенні апеляційної скарги в повному обсязі.
На адресу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду 22 травня 2015 року за вх. №24098/15 від Відповідача надійшло клопотання в якому останній зазначає, що апеляційну скаргу підтримує в повному обсязі і просить суд розгляд справи провести без участі його представника.
Позивач та Відповідач про дату, час і місце розгляду справи повідомлялись у встановленому законом порядку, своїх представників для участі у її розгляді не направили.
За таких обставин, колегія суддів ухвалила розглянути справу без участі представників сторін.
У судовому засіданні, перевіривши матеріали справи, законність та обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, ОСОБА_1 знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м.Тернівка Дніпропетровської області, та одержує пенсію за віком, згідно ЗУ «Про державну службу».
Розмір пенсії Позивачу обчислюється за стаж роботи державного службовця, який складає більш ніж 20 років.(а.с.19-23)
Згідно матеріалів справи, постановою Тернівського міського суду Дніпропетровської області від 05 березня 2014 року, позовні вимоги ОСОБА_1 задоволені частково. Визнано противоправними дії та зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Тернівка Дніпропетровської області здійснити належним чином перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 01 січня 2014 року, включивши до складу заробітної плати для призначення пенсії інші виплати, а саме суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, індексації заробітної плати, індексації, яка врахована в середній заробітній платі за дні відпустки, тимчасової непрацездатності, матеріальної допомоги,- яка врахована в середній заробітній платі за дні тимчасової непрацездатності, згідно довідки про заробітну плату № 457 ВІД 05 грудня 2013 року, з яких були фактично нараховані та сплачені внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. (а.с.11-13)
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 29 травня 2014 року постанова Тернівського міського суду Дніпропетровської області від 05 березня 2014 року у справі 194/68/14-а залишена без змін.
На виконання вказаних судових рішень Відповідач здійснив перерахунок пенсії Позивачу з 01 січня 2014 року з урахуванням у складі заробітної плати "інших виплат" у розмірі 80% суми заробітної плати, про що зазначається в листі Відповідача від 22.09.2014 року №К-36/07/68. (а.с.14-15)
Судом встановлено, що Відповідачем було застосовано ст.37 Закону України "Про державну службу" в редакції з урахуванням змін, внесених з 01.10.2011 року, тобто в редакції на дату, з якої проводиться перерахунок пенсії на виконання постанови суду.
Вирішуючи спір між сторонами та задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що при розрахунку пенсії Позивачу застосуванню підлягає розмір пенсії, встановлений ст.37 Закону України "Про державну службу" в редакції, що діяла на момент призначення пенсії Позивачу.
З огляду на фактичні обставини справи, норми законодавства, що регулюють спірні правовідносини, колегія суддів погоджується з таким висновком суду, однак вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" ( в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу - 24.08.2010 року) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від сум їх заробітної плати, на які нараховується страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
На час звернення про перерахунок пенсії Позивачу, стаття 37 Закону України "Про державну службу" діяла в редакції Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" №3668-VI від 08.07.2011 року, який набрав чинності з 01.10.2011 року.
Згідно вказаної норми пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Положення ст.37 ЗУ "Про державну службу" щодо збільшення пенсії за кожний поний рік роботи понад 10 років на державній службі до 90 відсотків заробітної плати втратили чинність з 01.10.2011 року.
Разом з тим, встановлений ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" порядок та умови перерахунку пенсії державних службовців ані Законом України № 3668-VI від 08.07.2011р., ані іншими законами не змінювались
Відповідно до ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" в редакції на момент здійснення перерахунку пенсії Позивачу, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи з сум заробітної плати, на які нараховується страхові внески на загальнобов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідно посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Виходячи з вищенаведеного, апеляційний суд вважає, що при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, внесені зміни до ст. 37 Закону України "Про державну службу" щодо розміру пенсії у відсотках стосується порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії державним службовцям, є ст. 37-1 Закону України "Про державну службу", які змін у зв'язку із прийняттям Закону №3668-VI не зазнали.
Вирішуючи питання про застосування Закону України "Про державну службу" в часі, колегія суддів, керуючись ч.2 ст. 244-2 КАС України, враховує також позицію Верховного Суду України зі спірного питання ( постанови Верховного Суду України від 10.12.2013 у справ №21-348а13, від 17.122013 у справі №21-445а13), а саме: згідно зі ст. 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не доаускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
З огляду на викладене, суд першої інстанції вірно встановив, що дії Відповідача стосовно здійснення перерахунку пенсії Позивачу у розмірі 80% суми заробітної плати є безпідставними.
Крім того, відповідно до ст. 14 КАС України постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України.
За приписами ч.1 ст.255 КАС України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Таким чином, з урахуванням викладеного та висновків, викладених у постанові Тернівського міського суду Дніпропетровської області від 05 березня 2014 року у справі №194/68/14-а, яка ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 29.05.2014 року залишена без змін, що набрала законної сили, Позивачу повинна нараховуватися пенсія з урахуванням 90 відсотку заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове держане пенсійне страхування, тобто з 01 січня 2014 року.
Вирішуючи питання щодо зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в м.Тернівка Дніпропетровської області відновити ОСОБА_1 з 01 січня 2014 року індексацію пенсії з наростаючим підсумком відповідно до п.п.1-1 п.1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим КМУ №1078 від 17 липня 2003 року та повернення невиплаченої суми індексації з урахуванням раніше здійсненних виплат, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції в цій частині підлягає скасуванню, оскільки відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист порушених прав, свобод та інтересів в тому числі фізичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб і аж ніяк вирішення позовних вимог на майбутнє. Тому вирішувати питання, щодо можливого порушення прав, свобод та інтересів суд не має достатніх підстав.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 202 КАС України підставою для скасування судового рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є, в тому числі, порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Керуючись ч.3 ст. 160, ст. 195, ст. 196, ст.198, ст. 202, ст.205,ст. 207 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Тернівка Дніпропетровської області - задовольнити частково.
Постанову Тернівського міського суду Дніпропетровської області від 09 лютого 2015 року у справі № 194/108/15-а, 2-а/194/12/15 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Тернівка Дніпропетровської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - в частині зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в м.Тернівка Дніпропетровської області відновити ОСОБА_1 з 01 січня 2014 року індексацію пенсії наростаючим підсумком відповідно до п.п.1-1 п.1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою КМУ №1078 від 17 липня 2003 року та повернути невиплачену суму індексації пенсії з урахуванням раніше здійснених виплат - скасувати.
В іншій частині постанову Тернівського міського суду Дніпропетровської області від 09 лютого 2015 року у справі №194/108/15-а, 2-а/194/12/15 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків передбачених Кодексом адміністративного судочинства України, а в разі складання рішення в повному обсязі відповідно до ст. 160 зазначеного кодексу - з дня складання рішення в повному обсязі.
Повний текст виготовлено - 25 травня 2015 року.
Головуючий: В.В. Мельник
Суддя: Л.М. Нагорна
Суддя: О.В. Юхименко