"11" червня 2015 р. Справа № 902/554/15
за позовом: Прокурора Чечельницького району Вінницької області (вул. Карла Маркса, 50, смт. Чечельник, Вінницька обл., 24800) в інтересах держави
до: Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 АДРЕСА_1
до: Відділу освіти Чечельницької районної державної адміністрації Вінницької області (вул. Героїв Майдану, 31, смт. Чечельник, Вінницька обл., 24800)
третя особа без самостійних вимог на стороні відповідача: Чечельницьку районну державну адміністрацію Вінницької області
третя особа без самостійних вимог на стороні відповідача: Чечельницька районна рада Вінницької області
третя особа без самостійних вимог на стороні відповідача: Комунальний заклад "Ольгопільська середня загальноосвітня школа І-Ш ступенів Чечельницького району Вінницької області
про визнання недійсним договору оренди нежитлового приміщення та зобов"язання звільнити та повернути об"єкт оренди
Суд: Суддя Кожухар М.С.
Секретар судового засідання Матущак О.В.
Представники сторін:
прокурора-позивача: прокурор відділу прокуратури Вінницької області: Ігнатов Р.Г.; старший прокурор відділу прокуратури Чечельницького району Вінницької області: Онуфрієнко Н.В.;
відповідача 1: не з"явився;
відповідача 2: Деменчук Г.В.;
третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідача - Комунального закладу "Ольгопільська середня загальноосвітня школа І-Ш ступенів Чечельницького району Вінницької області": Кікавський В.Г. - директор;
третіх осіб без самостійних вимог на стороні відповідача - Чечельницької районної державної адміністрації Вінницької області та Чечельницької районної ради Вінницької області: не з"явились
Прокурор Чечельницького району Вінницької області звернувся до господарського суду Вінницької області з позовом до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 та Відділу освіти Чечельницької районної державної адміністрації, в якому просить: визнати недійсним договір оренди нежитлового приміщення площею 12,5 м. розташованого по АДРЕСА_2, в с.Ольгопіль Чечельницького району Вінницької області № б/н від 01.09.2014, укладений між відділом освіти Чечельницької районної державної адміністрації Вінницької області та приватним підприємцем ОСОБА_1; зобов'язати фізичну особу -підприємця ОСОБА_1 ідентифікаційний код НОМЕР_1 звільнити та повернути відділу освіти Чечельницької РДА відповідно до акту приймання-передачі об'єкт оренди, а саме нежитлове приміщення площею 12,5 м. від 01.09.2014р. КЗ "Ольгопільська середня загальноосвітня школа І-ІІІ ст." Чечельницького району Вінницької області, що знаходиться на балансі відділу освіти Чечельницької районної державної адміністрації Вінницької області площею 12,5 кв.м. за адресою: АДРЕСА_2 с.Ольгопіль, Чечельницького району Вінницької області.
Позовні вимоги мотивовано наступним.
01.09.2014 року між відділом освіти Чечельницької районної державної адміністрації в особі Деменчук Г.В. (орендодавець) та ФОП ОСОБА_1 (орендар) укладено договір оренди приміщення КЗ "Ольгопільська СЗШ І-ІІІ ст." площею 12,5 кв.м., яке знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 с.Ольгопіль, Чечельницького району Вінницької області, з метою здійсненням торгівлі продуктами харчування.
Згідно з п.3.19 Державних санітарних правил і норм влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу ДСанПіН 5.5.2.008-01, здача в оренду території, будівель, приміщень, обладнання підприємствам, установам, організаціям іншим юридичним та фізичним особам для використання, що не пов'язано з навчально-виховним процесом, не дозволяється. Ці норми затверджені постановою Головного державного санітарного лікаря України №63 від 14.08.2001 та розповсюджуються на загальноосвітні навчальні заклади І, І-ІІ, І-ІІІ ступенів, спеціалізовані школи І, II, III ступенів, гімназії, ліцеї, колегіуми, які проектуються, будуються, реконструюються та ті, що функціонують незалежно від типу, форм власності та підпорядкованості.
Відповідно до Положення про організацію роботи з охорони праці учасників навчально-виховного процесу в установах і навчальних закладах, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 01.08.2001 № 563 навчально-виховний процес - система організації навчально-виховної, навчально-виробничої діяльності, визначеної навчальними, науковими, виховними планами (уроки, лекції, лабораторні заняття, час відпочинку між заняттями, навчальна практика, заняття із трудового, професійного навчання, і професійної орієнтації, виробнича практика, робота у трудових об'єднаннях, науково-дослідні та дослідно-конструкторські роботи, походи, екскурсії, спортивні змагання, перевезення чи переходи до місця проведення заходів тощо).
Відповідно до ст. 18 ЗУ "Про освіту" навчальні заклади, що засновані на загальнодержавній або комунальній власності, мають статус державного навчального закладу.
Відповідно до статей 43, 60, пункту 10 "Прикінцевих та перехідних положень" ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні" майно, передане до комунальної власності району також набуте на інших законних підставах, є спільною власністю територіальних громад сіл, селища району, управління яким здійснює районна рада або уповноважені нею органи.
Статтею 14 ЗУ "Про освіту" місцеві органи державної влади та місцевого самоврядування забезпечують розвиток мережі навчальних закладів та установ, організацій системи освіти, зміцнення їх матеріально-технічної бази та господарське обслуговування.
Відповідно до ст. 29 ЗУ "Про освіту" структура освіти включає, у тому числі загальну середню освіту, яка здійснюється середніми навчальними закладами, передбаченими ст. 36 вказаного Закону.
Таким чином, ФОП ОСОБА_1 не використовує орендоване нею нежитлове приміщення в розрізі завдань, які ставляться перед законодавством про освіту в цілому та Законом України "Про освіту" зокрема, оскільки не надає освітніх послуг, пов'язаних з навчально-виховним процесом в орендованому нею нежитловому приміщені.
У зв'язку з цим, відповідно до ст. ст. 16, 203, 215 Цивільного кодексу України, ст. ст. 20, 207 Господарського кодексу України, договір оренди від 01 вересня 2014 року № бн, укладений між відділом освіти Чечельницької РДА та ФОП ОСОБА_1, підлягає визнанню недійсним, а орендоване приміщення КЗ "Ольгопільська ЗОНІ I- ІІІст." площею 12,5 кв.м. за адресою: АДРЕСА_2 с.Ольгопіль, Чечельницького району Вінницької області - поверненню орендодавцю відповідно до ст. 216 ЦК України.
В даному випадку, в порушення п. 2 ч.З ст. 6 ЦК, ч. 1 ст. 203, ч.1 ст. 215 України, договір оренди нежитлового приміщення від 01.09.2014 не відповідає вимогам ст.63 ЗУ "Про освіту", в якому зазначено, що об'єкти освіти і науки, що фінансуються з бюджету, а також підрозділи, технологічно пов'язані з навчальним та науковим процесом, не підлягають приватизації, перепрофілюванню або використанню не за призначенням, тобто прямо заборонено використання об'єктів освіти і науки не за призначенням, проте ФОП ОСОБА_1 не використовує орендоване нею приміщення для надання освітніх послуг пов'язаних з навчально-виховним процесом.
Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (ч.3 ст. 215 ЦК України).
Рішенням 11 сесії 6 скликання Чечельницької районної ради від 21.09.2012 затверджено "Положення про порядок управляння майном спільної власності територіальних громад сіл та селища Чечельницького району" (далі-Положення), яким повноваження щодо управління об'єктами спільної власності територіальних громад, що перебувають в управлінні районної ради покладено на постійну комісію районної ради з питань бюджету проведення економічних реформ та комунальної власності.
Відповідно до пункту 7.2 рішення надано право районній державній адміністрації здійснювати повноваження щодо управління майном спільної власності територіальних громад сіл та селища Чечельницького району.
Рішенням 17 сесії 5 скликання Чечельницької районної ради від 23.12.2009 затверджено "Порядок передачі в оренду майна, що є об'єктом спільної власності територіальних громад сіл та селища Чечельницького району".
Відповідно до пункту 1 вказаного рішення за №248 від 23.12.2009року, сесією районної ради затверджено Порядок передачі в оренду майна, що є об'єктом права спільної власності територіальних громад сіл та селища Чечельницького району (додаток № 1),
Згідно додатку № 1 до рішення 11 сесії Чечельницької районної ради 6 скликання від 21.09.2012 КЗ "Ольгопільська середня загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів" належить до об'єктів спільної власності територіальних громад району, функції управління якою передано райдержадміністрації.
Як визначає п.1 додатку 1 "Порядку передачі в оренду майна, що є об'єктом спільної власності територіальних громад сіл та селища" затвердженого рішенням 17 сесії 5 скликання від 23.12.2009 року за №247 орендодавці для отримання дозволу на укладення договору оренди нерухомого майна звертаються до районної ради у порядку визначеному регламентом районної ради, з відповідним листом клопотанням.
Об'єкт оренди передано строком з 01.09.2014 по 31.05.2015, що підтверджується відповідним актом прийому передачі приміщення. Таким чином, вищевказаний договір оренди було укладено без надання відповідного дозволу Чечельницької районної ради.
Крім того, статтею 19 ЗУ "Про оренду державного та комунального майна" передбачено, що органами місцевого самоврядування визначається методика розрахунку та порядок використання орендної плати для об'єктів, що перебувають у комунальній власності, відповідно до ст.11 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" оцінка об'єкта оренди здійснюється за Методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.
Однак, вказаний договір оренди було укладено на підставі оціночного акту комісії КЗ "Ольгопільська СЗШ І-ІІІст.", що суперечить закону.
Пунктом 2 ст. 121 Конституції України на прокуратуру України покладається представництво інтересів громадян або держави в суді і шляхом пред'явлення цього позову реалізуються зазначені повноваження. Здійснюючі вказані повноваження, прокурор згідно ст.ст.35, 36-1 Закону України "Про прокуратуру" зобов'язаний вживати передбачені законом заходів до усунення порушень закону, від кого б вони не надходили.
Підставою представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
Відповідно до ч. 2 ст. 1, ч. 1 ст. 2 Господарського процесуального кодексу України державні та інші органи мають право звертатися до господарського суду у випадках, визначених законодавчими актами України.
Центральним органом виконавчої влади відповідно до Указу Президента України від 25 квітня 2013 року № 240/2013 "Про затвердження положення про Міністерство освіти і науки України" є Міністерство освіти і науки України, яке є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади із забезпечення формування та реалізації державної політики у сферах освіти і науки, наукової, науково-технічної та інноваційної діяльності, інформатизації, формування і використання національних електронних інформаційних ресурсів, створення умов для розвитку інформаційного суспільства, а також у сфері здійснення державного нагляду (контролю) за діяльністю навчальних закладів незалежно від їх підпорядкування і форми власності.
Разом з тим, п. 4, п. 5, п. 6 зазначеного Положення, якими передбачено завдання, повноваження та права згаданого органу, не передбачено повноважень щодо звернення центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері освіти і науки, до суду про визнання незаконним рішень органів державної влади та місцевого самоврядування щодо розпорядження комунальним майном, визнання недійсними правочинів щодо відчуження чи передачі у користування об'єктів нерухомості державної та комунальної власності.
Відповідно до ч. 2 ст. 2, ч. 2 ст. 29 Господарського процесуального кодексу України, прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, у чому полягає порушення інтересу держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до господарського суду, прокурор зазначає про це у позовній заяві, і в такому випадку прокурор набуває статусу позивача.
Зважаючи на викладене та враховуючи, що чинним законодавством визначено орган, уповноважений державою здійснювати функції контролю у сфері освіти і науки, однак у вказаного державного органу відсутні повноваження щодо звернення до господарського суду, прокурор пред'являє цей позов у інтересах держави як позивач.
Ухвалою від 20.04.2015 р. порушено провадження у справі та призначено до розгляду на 14.05.2015 р.
12.05.2015р. до суду від другого відповідача надійшов лист № 01-21/922 від 08.05.2015р., в якому останній зазначає таке.
Відповідно до п.3 ст. 22 ЗУ "Про загальну середню освіту" відповідальність за організацію харчування учнів загальноосвітніх навчальних закладів покладається на засновників та керівників цих закладів. Про це йдеться і в ч.95 розділу "Управління закладом" Положення про загальноосвітній навчальний заклад, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27 серпня 2010 року № 778.
Харчування учнів є невід'ємною складовою навчально-виховного процесу.
Харчування учнів 1-4 класів та дітей, які належать до пільгових категорій, здійснюються за рахунок коштів освітньої субвенції.
Харчування учнів 5-11 класів здійснюється за батьківську плату - як гаряче харчування в шкільній їдальні, так і буфетне харчування. Буфетна форма харчування передбачена, зокрема, абз.9 розділу 10 Державних санітарних правил і норм влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організацій навчально-виховного процесу ДсанПІН 5.5.2.008-01.
Питання харчування учнів 5-11 класів КЗ "Ольгопільська СЗШ I- III ст." розглядалось на засіданні Ради школи 03.12.2012, на якому директора школи зобов'язано вирішити питання організації роботи шкільного буфету. Це зафіксовано у протоколі засідання Ради школи від 03.12.2012 №2.
Відповідальними за організацію харчування дітей у навчальних закладах не залежно від їх підпорядкування, типів і форм власності є керівники цих закладів.
Пунктом 7.3 розділу VII Статуту КЗ "Ольгопільська СЗШ І-ІІІ ст." передбачено здачу в оренду приміщень (додається).
Відповідно до п. 2.1 рішення 11 сесії Чечельницької районної ради 6 скликання від 21.09.2012 № 155 "Порядок управління майном спільної власності територіальних громад сіл та селищ Чечельницького району", передбачено передачу в оренду нерухомого майна комунальної власності, площа якого не перевищує 200 кв.м. Рішення про передачу такого майна в оренду не потребує погодження з районною радою.
Згідно вищезазначених документів укладено договір з приватним підприємцем ОСОБА_1 про здачу в оренду шкільного приміщення площею 12,5 кв.м, що дає можливість забезпечити буфетною формою харчування учнів 5-11 класів КЗ "Ольгопільська СЗШ І-ІІІ ст.".
Ухвалою суду від 14.05.2015р. розгляд справи відкладено на 11.06.2015р. та залучено до участі у справі в якості третіх осіб без самостійних вимог на стороні відповідача: Чечельницьку районну державну адміністрацію Вінницької області, Чечельницьку районну раду Вінницької області та Комунальний заклад "Ольгопільська середня загальноосвітня школа 1-Ш ступенів Чечельницького району Вінницької області.
04.06.2015р. до суду від прокурора надійшло пояснення у справі № 56-715 вих-15 від 02.06.2015р., в якому, окрім іншого зазначено, що відповідно до ч.2 ст.2 ЗУ "Про оренду державного та комунального майна", державну політику у сфері оренди здійснюють органи місцевого самоврядування - щодо майна, яке перебуває у комунальній власності.
Відповідно до статей 43, 60, пункту 10 "Прикінцевих та перехідних положень" Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" майно, передане до комунальної власності району також набуте на інших законних підставах, є спільною власністю територіальних громад сіл, селища району, управління яким здійснює районна рада або уповноважені нею органи.
Так, рішенням 11 сесії 6 скликання Чечельницької районної ради від 21.09.2012 затверджено "Положення про порядок управляння майном спільної власності територіальних громад сіл та селища Чечельницького району", яким повноваження щодо управління об'єктами спільної власності територіальних громад, що перебувають в управлінні районної ради покладено на постійну комісію районної ради з питань бюджету проведення економічних реформ та комунальної власності. Відповідно до пункту 7.2 рішення надано право районній державній адміністрації здійснювати повноваження щодо управління майном спільної власності територіальних громад сіл та селища Чечельницького району.
Згідно додатку № 1 до рішення 11 сесії Чечельницької районної ради 6 скликання від 21.09.2012 КЗ "Ольгопільськаа середня загальноосвітня школа I- III ступенів" належить до об'єктів спільної власності територіальних громад району, функції управління якою передано райдержадміністрації (відділу освіти Чечельницької РДА). Таким чином, балансоутримувачем КЗ "Ольгопільськаа середня загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів" відповідно до рішення 11 сесії 6 скликання №155 від 21.09.2012 року - є відділ освіти Чечельницької райдержадміністрації.
Відповідно до ч. 2 ст. 2, ч. 2 ст. 29 Господарського процесуального кодексу України, прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, у чому полягає порушення інтересу держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до господарського суду, прокурор зазначає про це у позовній заяві, і в такому випадку прокурор набуває статусу позивача.
З урахуванням того, що "інтереси держави" є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
В судове засідання 11.06.2015р. з"явились прокурор відділу прокуратури Вінницької області, старший прокурор відділу прокуратури Чечельницького району Вінницької області, представники другого відповідача та третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідача-Комунального закладу "Ольгопільська середня загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Чечельницького району Вінницької області".
Пеший відповідач та треті особи без самостійних вимог на стороні відповідача: Чечельницька районна державна адміністрація Вінницької області та Чечельницька районна рада Вінницької області повноважних представників в судове засідання не направили. Про дату час та місце розгляду справи повідомлення належним чином, про що свідчать рекомендоване повідомлення про вручення поштових відправлень.
Представники прокурора-позивача позов підтримали у повному обсязі.
Представник 2-го відповідача визнала, шо вартість орендованого майна при укладенні спірного договору визначено на підставі оціночного акту балансоутримувача, а не на підставі затвердженої Методики. Щодо решти доводів прокурора заперечила, посилаючись на те, що надання в оренду приміщення освітнього закладу для організації харчування учнів напряму пов"язано з освітньою діяльністю. Також пояснила, що спірний договір закінчив свою дію 31.05.2015 р., і приміщення орендарем звільнено.
Такі ж пояснення надан також директор КЗ "Ольгопільська СЗШ 1-Ш ступенів, зазначивши також, що завдяки здачі в оренду приміщення, яке є предметом спору, учні 5-11 класів мали можливість харчуватись у школі, а отримана орендна плата спрямована на потреби школи. Однак, на даний час орендар ФОП ОСОБА_1, внаслідок даного судового процесу, втратила бажання продовжувати орендні відносини зі школою та звільнила об"єкт оренди.
Заслухавши надані в судовому засіданні пояснення учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне та дійшов такого висновку.
Згідно з абзацом четвертим частини першої статті 2 ГПК господарський суд порушує справи за позовами прокурорів, які звертаються до господарського суду в інтересах держави. Частиною другою згаданої статті передбачено, що у позовній заяві прокурор самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, за відсутності ж такого органу або відсутності у нього повноважень зазначає про це в позовній заяві.
У п. 1 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 23 березня 2012 року N 7 "Про деякі питання участі прокурора у розгляді справ, підвідомчих господарським судам" - далі Постанова, зазначено, що відповідно до частини першої статті 29 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК) прокурор бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступати за своєю ініціативою у справу, порушену за позовом інших осіб, на будь-якій стадії її розгляду для представництва інтересів громадянина або держави.
У вирішенні питання про порушення справи за позовною заявою прокурора господарському суду слід виходити з такого.
Відповідно до пункту 2 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 08.04.99 N 3-рп/99 зі справи за конституційним поданням Вищого арбітражного суду України та Генеральної прокуратури України щодо офіційного тлумачення положень статті 2 Арбітражного процесуального кодексу України (далі - Рішення Конституційного Суду України) під поняттям "орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах", зазначеним у частині другій статті 2 Арбітражного процесуального кодексу України, потрібно розуміти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.
Відповідні повноваження органу місцевого самоврядування визначаються з огляду на вимоги Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Згідно з частиною другою статті 29 ГПК у разі прийняття господарським судом позовної заяви, поданої прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, або в інтересах громадянина зазначений орган чи громадянин набуває статусу позивача, а в разі прийняття господарським судом позовної заяви, поданої прокурором в інтересах держави, в якій зазначено про відсутність органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, або про відсутність у такого органу повноважень щодо звернення до господарського суду, прокурор набуває статусу позивача і як такий зазначається у позовній заяві.
Згідно з п. 3. Постанови, господарський суд повинен оцінювати правильність визначення прокурором органу, на який державою покладено обов'язок щодо здійснення конкретних функцій у правовідносинах, пов'язаних із захистом інтересів держави.
Інтереси держави мають чітко формулюватися й умотивовуватися прокурором.
У випадках неправильного визначення прокурором позивача, тобто органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, господарський суд на підставі пункту 1 частини першої статті 63 ГПК повертає таку позовну заяву і додані до неї документи без розгляду.
Якщо господарський суд помилково порушив провадження у справі за позовом прокурора, в якій неправильно визначено позивача за вимогами про захист інтересів держави, такий позов підлягає залишенню без розгляду відповідно до пункту 1 частини першої статті 81 ГПК.
У разі коли прокурором подано позовну заяву в інтересах держави як позивачем (частина друга статті 2, частина друга статті 29 ГПК), то господарський суд не вчиняє процесуальних дій, зазначених в абзацах третьому і четвертому цього пункту постанови; і в таких випадках повернення позовної заяви або залишення її без розгляду можливе за наявності підстав, зазначених відповідно у пунктах 1, 2, 3, 5 - 9 частини першої статті 63 або в пунктах 1, 2, 5, 6 частини першої статті 81 ГПК.
При цьому якщо прокурор у позовній заяві не вказав обставин, пов'язаних з порушенням інтересів держави або з обґрунтуванням необхідності захисту таких інтересів, то господарський суд повертає позовну заяву без розгляду на підставі пункту 3 частини першої статті 63 ГПК. У разі ж коли суд у зазначених випадках помилково порушив провадження у справі за позовом прокурора, відповідний позов залишається без розгляду згідно з пунктом 1 частини першої статті 81 названого Кодексу.
Отже, саме у позовній заяві прокурором має бути чітко сформульовано та вмотивовано, які саме інтереси держави порушені та які обставини вказують на необхідність захисту їх прокурором.
Разом з тим, в позовній заяві та у додаткових поясненнях прокурора міститься тільки цитування норм законодаства про права прокурора, якими він має керуватись при зверненні до суду, та відсутні чітке формулювання і мотивація необхідності захисту інтересів держави прокурором у даному випадку. Це також стосується і наданих представниками прокурора-позивача пояснень у судових засіданнях.
Як зазначено вище, прокурором Чечельницького району Вінницької області подано позов безпосередньо як позивачем. При цьому у позовній заяві не зазначено про відсутність органу, що уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, або про відсутність у такого органу повноважень щодо звернення до господарського суду.
Натомість прокурор зазначив, що Міністерство освіти і науки України є Центральним органом виконавчої влади із забезпечення формування та реалізації державної політики у сферах освіти і науки, наукової, науково-технічної та інноваційної діяльності, інформатизації, формування і використання національних електронних інформаційних ресурсів, створення умов для розвитку інформаційного суспільства, а також у сфері здійснення державного нагляду (контролю) за діяльністю навчальних закладів незалежно від їх підпорядкування і форми власності. Але відповідно до п. 4, п. 5, п. 6 Положення про Міністерство освіти і науки України" йому не надано повноважень щодо звернення до суду з позовами про визнання незаконним рішень органів державної влади та місцевого самоврядування щодо розпорядження комунальним майном, визнання недійсними правочинів щодо відчуження чи передачі у користування об'єктів нерухомості державної та комунальної власності. При цьому прокурором не вказано, що саме дане Міністерство є уповноваженим органом у спірних правовідносинах стосовно предмета спору.
Також у позовній заяві зазначено, що власником спірного майна є територіальна громада Чечельницького раону в особі районної ради, яка делегувала повноваження щодо оренди комунального майна районній державній адміністрації.
З наданих суду документів вбачається, що відповідно до рішення Чечельницької районної ради Вінницької орбласті № 155 від 21.09.2012 р. "Про порядок управління майном спільної власності територіальних громад сіл та селищ Чечельницького району" та Додатку 1 до цього рішення, приміщення Ольгопільської СЗШ 1-Ш ступенів з господарськими спорудами відноситься до спільної власності територіальних громад, сіл та селищ району.
Пунктом 1.2. Порядку управління майном спільної власності територіальних громад сіл та селищ Чечельницького району (додаток № 5 до рішення № 155), визначено, що відповідно до рішення 11 сесії районної ради 6 скликання від 21.09.2012 року № 155 частину повноважень ради щодо управління майном спільної власності територіальних громад сіл та селища Чечельницького району делеговано Чечельницькій районній державній адміністрації (далі - Орган управління). Основним завданням Органу управління, окрім іншого, є: здійснення повноваження Орендодавця, укладення та контроль за виконанням договорів оренди нерухомого майна комунальної власності за попереднім погодженням з Власником (територіальними громадами Чечельницького району в особі Чечельницької районної ради); контроль за укладанням та виконанням договорів оренди нерухомого майна комунальними підприємствами, установами, організаціями району.
Рішення про передачу в оренду нерухомого майна комунальної власності, площа якого не перевищує 200м.кв. (для одного орендаря), можуть приймати уповноважені особи комунальних підприємств, установ та організацій, до господарського відання (оперативного управління) яких належить це майно, за погодженням з Органом управління. Рішення про передачу такого майна в оренду не потребує погодження (затвердження) районною радою та може бути оскаржене, тільки якщо воно прийнято всупереч вимогам чинного законодавства та рішень Чечельницької районної ради, які стосуються порядку управління комунальним майном району (п. 2.1. Порядку).
Отже, органами, які мають право здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, в тому числі в сфері матеріальних (в даному випадку, орендних) відносин та стосовно освітнього процесу на території району відповідно до ст. 32 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні" та до рішення Чечельницької районної ради Вінницької області від 21.09.2012р. № 155 "Про порядок управління майном спільної власності територіальних громад сіл та селища Чечельницького району" - є Чечельницька районна рада та Чечельницька районна державна адміністрація.
Також, слід зазначити, що доводи прокурора про відсутність повноважень у Міністерства освіти і науки України на звернення до суду з позовами про визнання незаконним рішень органів державної влади та місцевого самоврядування щодо розпорядження комунальним майном, визнання недійсними правочинів щодо відчуження чи передачі у користування об'єктів нерухомості державної та комунальної власності також є хибними. Будь-який державний орган не позбавлений права на звернення до суду за захистом своїх прав та в межах наданих йому повноважень.
Отже, всупереч наявності уповноважених державою органів у відносинах щодо оренди приміщення КЗ "Ольгопільска СЗШ 1-Ш ст.", прокурор не вказав їх у позовній заяві, безпідставно, перебравши на себе функції позивача по вказаному позову.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що позов підлягає залишенню без розгляду на підставі п.1 ч.1 ст. 81 ГПК України, що не позбавляє права на повторне звернення до суду з позовом за наявності підстав та у встановленому законом порядку.
Керуючись ст.ст. 81 (п. 1 ч. 1), 86, 115 ГПК України суд, -
Позов залишити без розгляду.
Суддя Кожухар М.С.
віддрук. прим.:
1 - до справи
2- прокурору-позивачу (вул. К.Маркса, 50, смт, Чечельник Вінницької області, 24800)
3- 1-му відповідачу АДРЕСА_1
4 - 2-му відповідачу (вул. Героїв Майдану, 31, смт. Чечельник, Вінницька обл., 24800)
5 - Чечельницькій районній держаній адміністрації Вінницької області ( 24800, Вінницька область, Чечельницький район, смт. Чечельник, вул. Героїв Майдану, 35)
6 - Чечельницькій районній раді Вінницької області ( 24800, Вінницька область, Чечельницький район, смт. Чечельник, вул. Героїв Майдану, 31)
7 - КЗ "Ольгопільська СЗШ І-Ш ступенів Чечельницького району Вінницької області" (24830 с.Ольгопіль Чечельницького району Вінницької області, вул. 1 Травня, 2).