15 червня 2015 року Справа № 8/80/2011
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого суддів: Карабаня В.Я, Кривди Д.С,, Ковтонюк Л.В.
за участю представників сторін: Каплієнко В.Є., Іванюта І.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Державної виконавчої служби України
на постановуХарківського апеляційного господарського суду від 26.03.2015
у справі № 8/80/2011господарського суду Харківської області
за позовомприватного акціонерного товариства "Луганська вугільна компанія"
до Державного підприємства "Луганськвугілля" в особі відособленого підрозділу "Шахтоуправління Луганське"
про за скаргою на дії стягувач боржникстягнення коштів приватного акціонерного товариства "Луганська вугільна компанія" відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України товариство з обмеженою відповідальністю "Донбаська вугільна компанія" Державне підприємство "Луганськвугілля" в особі відособленого підрозділу "Шахтоуправління Луганське"
Ухвалою господарського суду Харківської області від 26.01.2015 (суддя Лаврова Л.С.) задоволено скаргу стягувача на дії державного виконавця відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України. Визнано незаконними дії державного виконавця відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України щодо винесення постанови про зупинення виконавчого провадження від 19.09.2014 року ВП № 35695810 з виконання наказу господарського суду Луганської області №8/80/2011 від 15.08.2011 року. Визнано недійсною постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України від 19.09.2014 року ВП № 35695810 про зупинення виконавчого провадження з виконання наказу господарського суду Луганської області №8/80/2011 від 19.09.2014 року .
Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 26.03.2015 (колегія у складі суддів: Медуниця О.Є., Россолов В.В., Шепітько І.І.) ухвалу господарського суду Харківської області від 26.01.2015 залишено без змін.
Не погоджуючись із постановою Харківського апеляційного господарського суду від 26.03.2015, Державна виконавча служба України звернулась з касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Харківського апеляційного господарського суду від 26.03.2015 та ухвалу господарського суду Харківської області від 26.01.2015 як такі, що прийняті з неправильним застосуванням норм матеріального права та порушенням норм процесуального права, прийняти нове рішення, яким у задоволенні скарги стягувача на дії державного виконавця відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України відмовити повністю.
Дослідивши матеріали справи, Вищий господарський суд України
Рішенням господарського суду Луганської області від 03.08.2011 позов задоволено частково. Стягнуто з Державного підприємства "Луганськвугілля" в особі відособленого підрозділу "Шахтуправління Луганське" на користь приватного акціонерного товариства "Луганська вугільна компанія" 10 801 731,61 грн. основного боргу, 503 360,69 грн. інфляційних нарахувань, 756 121,21 грн. штрафу, 1 307 009,52 грн. пені, 107 425,44 грн. річних, а також витрати по сплаті державного мита у сумі 23 956,85 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 221,72 грн. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
05.08.2011 господарським судом Луганської області видано наказ № 8/80/2011 про примусове виконання рішення господарського суду Луганської області від 03.08.2011, яке набрало чинності з 15.08.2011.
Постановою головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України за заявою генерального директора приватного акціонерного товариства "Луганська вугільна компанія" 03.12.2012 винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 35695810 щодо примусового виконання наказу № 8/80/2011 господарського суду Луганської області від 15.08.2011 щодо стягнення з боржника Державного підприємства "Луганськвугілля" в особі відособленого підрозділу "Шахтуправління Луганське" 10 801 731,61 грн. основного боргу, 503 360,69 грн. інфляційних нарахувань, 756 121,21 грн. штрафу, 1 307 009,52 грн. пені, 107 425,44 грн. річних, а також витрати по сплаті державного мита у сумі 23 956,85 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 221,72 грн.
Згідно постанови Державної виконавчої служби України від 19.09.2014 було зупинено виконавче провадження з примусового виконання наказу № 8/80/2011, виданого господарським судом Луганської області 15.08.2011, до закінчення строку дії процедури стосовно приватизації вугледобувних підприємств (арк.с. 11-12).
27.11.2014 стягувач у виконавчому провадженні ВП 35695810 приватне акціонерне товариство "Луганська вугільна компанія" звернувся до суду із скаргою щодо визнання незаконними дій відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України з винесення постанови про зупинення виконавчого провадження від 19.09.2014 по виконавчому провадженню ВП № 35695810, визнання недійсною постанови відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України про зупинення виконавчого провадження віл 19.09.2014 по виконавчому провадженню ВП № 35695810.
В обґрунтування скарги приватне акціонерне товариство "Луганська вугільна компанія" вказало про те, що при винесенні постанови про зупинення виконавчого провадження ВП № 35695810 від 19.09.2014 відділ примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України послався на пункт 17 частини першої статті 37 та статтю 39 Закону України "Про виконавче провадження" та на постанову Кабінету Міністрів України № 987 від 19.09.2012 "Про затвердження переліку об'єктів державної власності, які підлягають приватизації у 2012 - 2014 роках, та критеріїв визначення способу їх приватизації" і наказ Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 13.12.2012 № 1004 "Про здійснення передприватизаційної підготовки". Між тим, в постанові Кабінету Міністрів України № 987 від 19.09.2012 "Про затвердження переліку об'єктів державної власності, які підлягають приватизації у 2012 - 2014 роках, та критеріїв визначення способу їх приватизації" не передбачено приватизації такого об'єкту як Державне підприємство "Луганськвугілля" - боржника у виконавчому провадженні ВП № 35695810, також обов'язковою умовою для винесення державною виконавчою службою постанови про зупинення виконавчого провадження згідно пункту 17 частини першої статті 37 та частини другої статті 39 Закону України "Про виконавче провадження" є завершення приватизації вугледобувних підприємств згідно Закону України "Про особливості приватизації вугледобувних підприємств".
Ухвалою господарського суду Харківської області від 24.12.2014 задоволено заяву приватного акціонерного товариства "Луганська вугільна компанія" замінено стягувача у виконавчому провадженні ВП № 35695810 на товариство з обмеженою відповідальністю "Донбаська вугільна компанія".
Місцевий господарський суд за наслідками розгляду скарги на дії Державної виконавчої служби України дійшов висновку про те, що дії державного виконавця відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України щодо винесення постанови про зупинення виконавчого провадження від 19.09.2014 року ВП № 35695810 з виконання наказу господарського суду Луганської області № 8/80/2011 від 15.08.2011 є незаконними, тому постанова державного виконавця відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України від 19.09.2014 року ВП № 35695810 про зупинення виконавчого провадження з виконання наказу господарського суду Луганської області № 8/80/2011 від 19.09.2014 визнається судом недійсною, оскільки згідно ст. 4 Закону України "Про особливості приватизації вугледобувних підприємств" від 12.04.2012 № 4650-VI до об'єктів приватизації належать: вугледобувні підприємства як єдині майнові комплекси; шахти (шахтоуправління) як єдині майнові комплекси; розрізи як єдині майнові комплекси; акції, які належать державі у статутних капіталах акціонерних товариств, утворених у процесі приватизації чи корпоратизації державних вугледобувних підприємств; до переліку підприємств, які підлягають приватизації у 2012-2014 роках згідно постанови Кабінету Міністрів України № 987 від 19.09.2012 "Про затвердження переліку об'єктів державної власності, які підлягають приватизації у 2012 - 2014 роках, та критеріїв визначення способу їх приватизації" ні Державне підприємство "Луганськвугілля", ні його відособлений підрозділ "Шахтуправління Луганське" не включено. Таким чином, боржник у виконавчому провадженні ВП № 35695810 не є таким, стосовно якого прийнято рішення у встановленому чинним законодавством порядку щодо його приватизації, тому Державною виконавчою службою України було неправомірно винесено постанову від 19.09.2014 про зупинення виконавчого провадження ВП № 35695810 з виконання наказу господарського суду Луганської області № 8/80/2011 від 19.09.2014.
Апеляційний господарський суд погодився з висновками місцевого господарського суду, також в постанові від 26.03.2015 зазначив про те, що згідно статті 13 Закону України "Про особливості приватизації вугледобувних підприємств" від 12.04.2012 № 4650-VI1 з метою недопущення банкрутства вугледобувних підприємств і збереження сировинної бази металургійного та енергетичного комплексів з моменту прийняття рішення про приватизацію підприємства до моменту завершення приватизації встановлюються мораторій на застосування процедури примусової реалізації майна об'єктів приватизації шляхом зупинення виконавчого провадження та мораторій на порушення справ про банкрутство вугледобувних підприємств, на строк до трьох років з моменту завершення приватизації встановлюються мораторій на застосування процедури примусової реалізації майна об'єктів приватизації шляхом зупинення виконавчого провадження та мораторій на порушення справ про банкрутство вугледобувних підприємств, які поширюються лише на борги, що утворилися на момент завершення приватизації; відповідно до п. 17 ч. 1 ст. 37 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню у разі прийняття рішення про приватизацію вугледобувних підприємств відповідно до Закону України "Про особливості приватизації вугледобувних підприємств" протягом трьох років з моменту завершення приватизації, а згідно наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 13.12.2012 № 1004 "Про здійснення передприватизаційної підготовки", на який послалась Державна виконавча служба України в обґрунтування своїх вимог в апеляційній скарзі на ухвалу господарського суду Харківської області від 26.01.2015, керівників державних підприємств (в тому числі ДП "Луганськвугілля") зобов'язано здійснити передприватизаційну підготовку об'єктів державної власності в термін до 03.03.2013 року, вказаним наказом доручено керівникам підприємств лише здійснити передприватизаційну підготовку відповідних об'єктів державної власності, однак рішення про приватизацію стосовно боржника у даній справі - ДП "Луганськвугілля" в особі відокремленого підрозділу "Шахтоуправління "Луганське" не прийнято, боржник не включений до переліку підприємств, які підлягають приватизації.
Висновки судів попередніх інстанцій відповідають матеріалам справи та чинному законодавству України, тому підстав для скасування постанови Харківського апеляційного господарського суду від 26.03.2015 немає.
Керуючись ст.ст. 1115, 1119, 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України
Касаційну скаргу Державної виконавчої служби України залишити без задоволення.
Постанову Харківського апеляційного господарського суду від 26.03.2015 у справі № 8/80/2011 залишити без змін.
Головуючий В.Карабань
Судді: Д.Кривда
Л.Ковтонюк