Овруцький районний суд Житомирської області
Справа № 617/8174/12
20 серпня 2012 року
Суддя Овруцького районного суду Гришковець А. Л. , розглянувши у скороченому провадженні в місті Овруч справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі про зобов'язання провести нарахування та виплату коштів у відповідності до Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” , -
Позивач звернулася до суду і просить зобов”язати відповідача ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Овруцькому районі провести донарахування та виплату їй пенсії у відповідності із ст. 54 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» як інваліду ІІ -ї групи, щодо якої встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, виходячи із розміру 8 мінімальних пенсій за віком за період з 01.04.2011 року по 22.07.2011 року, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю особам, які мають другу групу інвалідності у розмірі 75 % від мінімальної пенсії за віком за ст. 50 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01.04.2011 року по 22.07.2011 року, підвищення до пенсії у відповідності із ст. 39 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі однієї мінімальної заробітної плати за період з 01.04.2011 року по 22.07.2011 року, мотивуючи тим, що вона є пенсіонером, потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 -ї категорії, інвалідом ІІ -ї групи, проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1. За період перебування на пенсії їй виплачувалися вказані пенсія, компенсації та доплати, не у відповідності із Законом, а в менших розмірах, що призвело до порушення її прав.
Представник управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі заперечення проти позову не надсилав, хоча був належним чином повідомлений про відкриття скороченого провадження по справі.
Дослідивши докази, суд вважає, що позов слід задовольнити повністю з наступних підстав.
Позивач, ІНФОРМАЦІЯ_2, є потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, їй встановлено ІІ групу інвалідності в зв'язку аварією на ЧАЕС, про що свідчать копії паспорта серії ВМ №764570, посвідчень, довідки МСЕК, довідки про проведені виплати.
З довідки управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі від 09.09.2011 року вбачається, що позивач одержує пенсію відповідно до Закону України„Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в менших розмірах, ніж визначено Законом.
Статтею 49 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” визначено, що пенсії особам, віднесеним до категорії 1,2,3,4 встановлюються у вигляді: державної пенсії, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до ст.50 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах: інвалідам І групи-100% процентів мінімальної пенсії за віком; інвалідам ІІ групи-75 процентів; інвалідам ІІІ групи, дітям-інвалідам, а також хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу-50 процентів мінімальної пенсії за віком.
Статтею 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” передбачено підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1. Частиною 3 даної статті визначено, що обчислення та призначення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи із заробітку за межами зони відчуження провадиться на загальних підставах відповідно до Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Згідно ж частини 4 цієї статті пенсія по інвалідності другої групи в усіх випадках не повинна бути нижчою восьми мінімальних пенсій за віком. Частиною 5 даної статті встановлено, що порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії в зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України. Такий Порядок затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.1997 року №523.
Отже, особам, постраждалим від аварії на Чорнобильській АЕС та віднесеним до категорії 1, інвалідам ІІ групи повинна призначатись та виплачуватись пенсія в таких розмірах: державна пенсія в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком, а тому основний розмір пенсії позивача та додаткову пенсію необхідно перерахувати.
Відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” на час виникнення правовідносин були передбачені серед інших і такі виплати:
- ст. 39 Закону - пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата у зоні посиленого радіоекологічного контролю - 1 мінімальна заробітна плата.
Постановою № 836 усупереч Закону № 796-ХІІ, який визначив кратність одноразової компенсації в залежності від розміру мінімальної заробітної плати, яка визначається Законом, встановлено конкретні розміри компенсацій і доплат, зокрема :
- для доплати пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення у зоні посиленого радіоекологічного контролю - 520 тис.крб. (5,20 грн. за гр.реф.).
Розмір мінімальної заробітної плати в Україні становив: з 01.04.2010 року - 884 грн., з 01.07.2010 року - 888 грн., з 01.10.2010 року - 907 грн., з 01.01.2011 року -941 грн., з 01.04.2011 року - 960 грн., з 01.01.2012 року 1073 грн..
Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (статті 62 та 67) Кабінету Міністрів надано право проводити лише роз'яснення порядку застосування цього Закону, якими є постанови КМ №987 від 20.06.2000 року та №936 від 20.09.2005 року, та підвищувати розміри доплат, пенсій і компенсацій, передбачених цим Законом, відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати, але не зменшення їх та встановлення їх у твердій сумі, яка не відповідає Закону.
Конституційні принципи, на яких базується здійснення прав і свобод людини і громадянина в Україні, включаючи і право на пенсійне забезпечення, передбачені статтями 1,3,ч.2 ст.6,8,22,23,ч.1 ст.24 Конституції України, набуте в сфері пенсійного забезпечення, не може бути скасоване, звужене. Правовою гарантією забезпечення державою даного права є виконання прийнятих на себе зобов'язань, виходячи з положень принципу верховенства права, закріпленого ст.8 Конституції України.
Згідно ст.16 Конституції України, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи є обов'язком держави. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути відмінені, при прийнятті нових законів або внесення змін в діючі закони не допускається звуження змісту та об'єму існуючих прав та свобод (ст.22 Конституції України).
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В абз.2 п.2 Постанови КМ України №936 від 20.09.2005 року вказано, що втрачають чинність пункти 20-22, 25-28, 30, 32-35 Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, затвердженого постановою КМ України від 20.06.00 № 987, тобто п.24 Порядку, який стосується виплат пенсіонерам, є чинним.
Відповідно до п.24 Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, затвердженого постановою КМ України від 20.06.2000 №987, видатки, пов'язані з наданням пільг щодо пенсійного забезпечення згідно із Законом України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (пенсій на пільгових умовах за віком і стажем роботи, пенсій по інвалідності та у зв'язку з втратою годувальника, додаткові пенсії, щомісячні компенсації за втрату годувальника, підвищені пенсії і допомога), провадяться органами, які виплачують пенсію.
Вказана норма узгоджується зі ст.72 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, яка відносить до джерел формування коштів Пенсійного фонду кошти державного бюджету та цільових фондів, що перераховуються до Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом. Зазначені кошти становлять бюджет Пенсійного фонду (ст.71 цього Закону).
Крім того, згідно з Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 № 8-2, управління Пенсійного фонду в районах, містах, районах у містах забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, безпосередньо призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії та інші виплати відповідно до чинного законодавства.
Відповідно до п 2.1. Положення основними завданнями ОСОБА_2 є:
забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством.
Висновки суду також підтверджуються і довідками управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі про нарахування та виплату пенсії, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, підвищення до пенсії, непрацюючим пенсіонерам, які проживають на території радіоактивного забруднення позивачу останнім, а тому зазначені виплати підлягають нарахуванню та виплаті управлінням Пенсійного фонду України в Овруцькому районі, на обліку в якому і перебуває позивач.
Від сплати судового збору сторони звільнені законом.
Керуючись ст.ст. 8-11,18,71,160-162,183-2,267 КАС України, суд,-
Позов задовольнити повністю.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі провести ОСОБА_1 донарахування та виплату пенсії у відповідності до ст. 54 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» як інваліду ІІ -ї групи, виходячи з розміру 8-ми мінімальних пенсій за віком, розмір якої дорівнює розміру прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, визначеному Законом України «Про Державний бюджет на 2011 рік»за період з 01.04.2011 року по 22.07.2011 року щомісячно, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю відповідно до ст. 50 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру 75 % мінімальної пенсії за віком, розмір якої дорівнює розміру прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, визначеному Законом України «Про Державний бюджет на 2011 рік» за період з 01.04.2011 року по 22.07.2011 року щомісячно, підвищення до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у відповідності до ст. 39 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру однієї мінімальної заробітної плати, розмір якої визначено Законом України «Про Державний бюджет на 2011 рік» за період з 01.04.2011 року по 22.07.2011 року щомісячно.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Овруцький районний суд в Житомирський апеляційний адміністративний суд протягом 10 днів з дня отримання копії цієї постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя:
ОСОБА_3