Постанова від 11.06.2012 по справі 2-а-11520/11

Овруцький районний суд Житомирської області

Справа № 2-а-11520/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 червня 2012 року

Суддя Овруцького районного суду Кулініч Я. В. , розглянувши у скороченому провадженні в місті Овруч справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі про перерахунок та виплату коштів відповідно до ОСОБА_2 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, , -

ВСТАНОВИВ:

Позивач просить зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату їй коштів згідно ст.ст.39, 51 ОСОБА_2 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (далі - Закон) з них: за ст.39 ОСОБА_2 за період з 1 грудня 2010 року по 30 квітня 2011 року в розмірі двох мінімальних заробітних плат та за ст.51 ОСОБА_2 за період з 1 грудня 2010 року по 30 квітня 2011 року в розмірі 25% мінімальної пенсії за віком, зобов'язати відповідача виконати постанову негайно та подати звіт про її виконання, мотивуючи тим, що вона є пенсіонером, потерпілою від аварії на ЧАЕС 3 категорії та проживає в с. Гошів. Їй виплачувались компенсація та доплати, що встановлені в ОСОБА_2, не в кратному відношенні до мінімальної заробітної плати, а згідно постанови КМ України № 836 від 26.07.96, що призвело до порушення її прав.

Відповідно до ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Позов подано до суду в липні 2011 року. Ухвалою від 07.05.2012 року позов в частині вимог за ст.ст. 39,51 ОСОБА_2 за період з 1 грудня 2010 року по 31 січня 2011 року залишено без розгляду.

Відповідач у встановлений строк не надіслав заперечення.

Суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Згідно довідки позивач є пенсіонером і проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1. Також вона є потерпілою від аварії на ЧАЕС категорії 3.

Переліком населених пунктів Житомирської і Київської областей, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 106 від 23.07.91 та розпорядженням КМ України № 17 від 12.01.93, с. Гошів, Овруцького району, Житомирської області віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Відповідно до ОСОБА_2 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” передбачені слідуючи виплати :

- ст.39 ОСОБА_2 - пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, підвищуються у розмірі: в зоні посиленого радіоекологічного контролю - 1 мінімальна заробітна плата.

- ст.51 ОСОБА_2 - особам, віднесеним до категорії 3, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 25 процентів мінімальної пенсії за віком.

Постановою № 530 від 28.05.08 усупереч ОСОБА_2 № 796-ХІІ, який визначив кратність одноразової компенсації в залежності від розміру мінімальної заробітної плати, яка визначається ОСОБА_2, встановлено конкретні розміри таких компенсацій і, зокрема :

- для підвищення до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, у зоні посиленого радіоекологічного контролю -520 тис.крб. (5,20 грн. за гр.реф.).

- для додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 3 - 10% від прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Розмір мінімальної заробітної плати в Україні становив: з 1 січня 2011 року - 941 грн., з 1 квітня 2011 року - 960 грн..

Розмір мінімальної пенсії за віком в Україні становив : з 1 січня 2011 року - 750 грн., з 1 квітня 2011 року - 764 грн..

ОСОБА_2 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” визначено вказані виплати в кратному розмірі від мінімальної заробітної плати в Україні. ОСОБА_2 (статті 62 та 67) Кабінету Міністрів надано право проводити лише роз'яснення порядку застосування цього ОСОБА_2, якими є постанови КМ № 987 від 20.06.00, №936 від 20.09.05, та підвищувати розміри доплат, пенсій і компенсацій, передбачених цим ОСОБА_2, відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати, але не зменшення їх та встановлення їх у твердій сумі, яка не відповідає ОСОБА_2.

Частиною 4 ст.9 КАС України визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

За таких обставин, коли підзаконний нормативний акт суперечить ОСОБА_2, обмежуючи права громадян визначені останнім, застосування зазначеної постанови неможливе.

Статтею 62 даного ОСОБА_2 визначено, що роз'яснення порядку застосування цього ОСОБА_2 провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.

Відповідно до ст. 39 ОСОБА_2 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (далі Закон) позивач має право на відповідне підвищення до пенсії, як непрацюючий пенсіонер, який проживає на території радіоактивного забруднення в розмірі однієї мінімальної заробітної плати.

З довідки управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі №17540/03 від 06.05.2011 року вбачається, що позивачеві не призначено та не виплачується зазначена спірна виплата, мотивуючи тим, що в зв'язку з набранням чинності ОСОБА_2 України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" була зупинена дія ст.39 ОСОБА_2 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в частині застосування мінімальної заробітної плати, і тому з 01.01.2008 року зазначене підвищення пенсіонерам не нараховується.

ОСОБА_2 України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" була зупинена дія ст.39 ОСОБА_2 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в частині застосування мінімальної заробітної плати, однак Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.08 року п.28 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" визнано таким, що не відповідає Конституції України.

Відповідно вказана норма ОСОБА_2 України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" втратила чинність від дня прийняття Конституційним Судом України рішення про його неконституційність, тобто з 22.05.08 року.

В абз.2 п.2 Постанови КМ України № 936 від 20.09.05 вказано, що втрачають чинність пункти 20-22, 25-28, 30, 32-35 Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, затвердженого постановою КМ України від 20.06.00 № 987, тобто п.24 Порядку, який стосується виплат пенсіонерам, є чинним.

Відповідно до п.24 Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, затвердженого постановою КМ України від 20.06.00 № 987, видатки, пов'язані з наданням пільг щодо пенсійного забезпечення згідно із ОСОБА_2 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (пенсій на пільгових умовах за віком і стажем роботи, пенсій по інвалідності та у зв'язку з втратою годувальника, додаткові пенсії, щомісячні компенсації за втрату годувальника, підвищені пенсії і допомога), провадяться органами, які виплачують пенсію.

Вказана норма узгоджується зі ст.72 ОСОБА_2 України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка відносить до джерел формування коштів Пенсійного фонду кошти державного бюджету та цільових фондів, що перераховуються до Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим ОСОБА_2. Зазначені кошти становлять бюджет Пенсійного фонду (ст.71 цього ОСОБА_2).

Крім того, згідно з Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 № 8-2, управління Пенсійного фонду в районах, містах, районах у містах забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, безпосередньо призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії та інші виплати відповідно до чинного законодавства.

Відповідно до п 2.1. Положення основними завданнями Управління є:

забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, отже, є відповідачем у справах щодо виплати пенсій, доплат до них.

Висновки суду також підтверджуються і довідками управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі про перерахунок та виплату зазначених коштів останнім, а тому підвищення до пенсії, підлягає нарахуванню управлінням Пенсійного фонду України в Овруцькому районі.

На підставі викладеного, розмір нарахованої відповідачем доплати не відповідає кратному розміру мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком, а тому вимога про її нарахування та виплату в розмірах, визначених ОСОБА_2 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, підлягає частковому задоволенню.

Від сплати судового збору сторони звільнені : позивач згідно п.18 ст.4, відповідач - п. 34 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України “Про державне мито”.

Керуючись ст.ст. 8-11, 18, 71, 122, 160, 161, 162, 183-2 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі призначити, провести нарахування та виплату ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 (ВМ 351497) підвищення до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, за період з 01 січня 2011 року по 30 квітня 2011 року в розмірі, визначеному ст.39 ОСОБА_2 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, що дорівнює одній мінімальній заробітній платі, встановленим ОСОБА_2 України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", щомісячно, та провести донарахування та виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, за період з 01 січня 2011 року по 30 квітня 2011 року в розмірі, визначеному ст.51 ОСОБА_2 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, що дорівнює 25 % мінімальної пенсії за віком, яка визначається на рівні прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, встановленим ОСОБА_2 України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", щомісячно.

В задоволенні решти вимог відмовити за безпідставністю.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо їй не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Овруцький районний суд протягом 10 днів з дня отримання копії цієї постанови.

Суддя:

ОСОБА_3

Попередній документ
44845547
Наступний документ
44845549
Інформація про рішення:
№ рішення: 44845548
№ справи: 2-а-11520/11
Дата рішення: 11.06.2012
Дата публікації: 17.06.2015
Форма документу: Постанова
Форма судочинства: Адміністративне
Суд: Овруцький районний суд Житомирської області
Категорія справи: Адміністративні справи (до 01.01.2019); Справи зі спорів з приводу реалізації публічної політики у сферах праці, зайнятості населення та соціального захисту громадян та спорів у сфері публічної житлової політики, зокрема зі спорів щодо:; соціального захисту; соціального захисту та зайнятості інвалідів; соціальних послуг, у тому числі:; соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи