Постанова від 04.03.2015 по справі 280/199/15-а

Коростишівський районний суд Житомирської області

Справа № 280/199/15-а

Провадження № 2-а/280/32/15

ПОСТАНОВА

Іменем України

04 березня 2015 року м.Коростишів

Суддя Коростишівського районного суду Житомирської області Василенко Р.О., розглянувши справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Коростишівському районі про визнання дій неправомірними , зобов'язання зробити перерахунок та виплату пенсії, -

ВСТАНОВИВ :

04.02.2015 року до Коростишівського районного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до управління Пенсійного фонду України в Коростишівському районі Житомирської області, в якому просить визнати дії відповідача, щодо неврахування при обрахунку пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати неправомірними, зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії, починаючи з моменту її призначення, з урахуванням вищезазначених сум. В обґрунтування своїх вимог зазначила, що перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Коростишівському районі, як отримувач пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" . В січні 2015 року звернулась до управління Пенсійного фонду України у Коростишівському районі, з вимогою перерахувати нараховану їй пенсію з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати. Проте, отримала лист УПФ у Коростишівському районі, відповідно до якого їй було відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки зазначені суми, як складові заробітної плати державного службовця, не передбачені Законом України "Про державну службу". Вважає такі дії відповідача неправомірними, такими, що суперечать нормам діючого законодавства, та просить зобов'язати відповідача перерахувати та виплачувати їй пенсію державного службовця, з урахуванням зазначених вище виплат, оскільки із вказаних доходів було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Відповідач в письмових запереченнях на адміністративний позов просить відмовити в задоволенні позовних вимог, мотивує це тим, що такі види виплат, як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати не передбачені Законом України "Про державну службу", як складові заробітної плати державного службовця, а тому не можуть бути враховані для обчислення пенсії.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про часткове задоволення адміністративного позову, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Коростишівському районі Житомирської області та отримує пенсію державного службовця з 30.12.2014 року .

21.01.2015 року ОСОБА_1 звернулась до управління Пенсійного фонду України у Коростишівському районі Житомирської області із заявою з вимогою перерахувати нараховану їй пенсію з урахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати проте отримала відповідь, якою їй було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії, оскільки зазначені виплати не передбачені ст.33 Закону України "Про державну службу", як складові заробітної плати державного службовця, тому вони не враховуються для обчислення пенсії.

Ст.2 Закону України "Про оплату праці" визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Відповідно до положень ст.33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у виконанні особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Отже, виходячи з приписів зазначених норм, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати входить до системи оплати праці державного службовця.

Ст.66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсії. Відповідно до положень ч.1 ст.66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат,доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески ( збори ) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Ст.41 закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, до такого доходу враховуються : суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувались внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

А отже, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, суд прийшов до висновку, що пенсія позивача має обчислюватись із заробітної плати, яку він фактично отримував, в тому числі, з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески, з урахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону України "Про державну службу", згідно з довідками №01-16/3231/03/19-14 від 29.12.2014 року про складові заробітної плати позивача, яка подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу".

Відповідно до положень ст.ст. 83,84,87 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст.ст.43,44,45,46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначення чи перерахунок пенсії проводиться виключно на підставі звернення (заяви) до відповідного територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі. Пенсія призначається чи перераховується з дня звернення , крім окремих випадків, передбачених згаданими Законами.

Згідно положень ч.4 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених зазначеним Законом, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії-з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця , якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

З відповіді управління Пенсійного фонду України у Коростишівському районі №621 від 27.01.2015 року вбачається, що ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою про здійснення їй перерахунку пенсії 21.01.2015 року. Отже, з урахуванням норм вищевказаного Закону та обставин справи, позивач має право на перерахунок пенсії з 01.02.2015 року.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 6,11,71,161,162,183-2,256 КАС України, ст.2 Закону України "Про оплату праці", ст.33 Закону України "Про державну службу", ст.66,83,84,87 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст.41,43,44,45,46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", суд,-

ПОСТАНОВИВ :

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у Коростишівському районі Житомирської області щодо не включення в розрахунок пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Коростишівському районі Житомирської області здійснити ОСОБА_1 розрахунок та виплату пенсії відповідно до вимог Закону України "Про державну службу" з 01.02.2015 року з включенням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити за безпідставністю.

Постанова підлягає негайному виконанню в межах суми стягнень за один місяць.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Коростишівський районний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Р.О.Василенко