Справа №295/4646/15-ц
Категорія 34
2/295/1738/15
10.06.2015 року м. Житомир
Богунський районний суд міста Житомира у складі:
головуючої - судді Семенцової Л.М.,
за участі секретаря - Слончак А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом прокурора міста Житомира в інтересах держави в особі Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Житомирській області, Житомирської обласної ради, Житомирської міської ради, Головного управління Державної казначейської служби України в Житомирській області до ОСОБА_1 про стягнення коштів на відшкодування шкоди, заподіяної порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, -
Прокурор звернувся до суду з указаним позовом, посилаючись на те, що 24.06.2014 року о 08-20 год. ОСОБА_1 в районі монумента Вічної Слави по вул. Черняховського в м. Житомирі, на річці Тетерів здійснював незаконний вилов риби із застосуванням забороненого сіткового знаряддя лову - «павуком», що є порушенням п. 3.15 Правил промислового, любительського та спортивного рибальства, затверджених наказом Державного комітету рибного господарства України від 15.02.1999 № 19, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 28.04.1999 за № 269/3562. Внаслідок здійснення незаконного вилову риби ОСОБА_1 вилучив із природного середовища рибу породи: судак 1 шт., окунь 4 шт., лящ 106 шт., плітка 22 шт., всього 133 шт., вагою 2,8 кг. Обчислена шкода рибним ресурсам держави згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 21.11.2011 № 1209 «Про затвердження такс для обчислення розміру відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок незаконного добування (збирання) або знищення цінних видів водних біоресурсів» становить 20468,00 грн.
Оскільки заподіяна шкода не відшкодована, а постановою Богунського районного суду міста Житомира від 29.07.2014 року відповідача визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 85 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 340,00 грн., тому прокурор просить стягнути з відповідача на користь держави в особі Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Житомирській області 20468,00 грн. на відшкодування заподіяної шкоди, які перерахувати до спеціального фонду бюджету Житомирської обласної ради (4093,60 грн.), до спеціального фонду Державного бюджету України (6140,40 грн.) та спеціального фонду бюджету Житомирської міської ради (10234,00 грн.), зарахувавши кошти на розрахунковий рахунок 33115331700002, одержувач - УДКСУ у місті Житомирі Житомирської області, код 38035726, банк - ГУДКСУ у Житомирській області, МФО 811039, код платежу 24062100.
У судовому засіданні прокурор та представник Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Житомирській області позовні вимоги підтримали, обґрунтовуючи їх обставинами, викладеними в позовній заяві.
Представники Житомирської обласної ради, Житомирської міської ради та Головного управління Державної казначейської служби України в Житомирській області у судове засідання не з'явилися, про час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином. Представники Житомирської обласної ради, Житомирської міської ради до суду надали письмові заяви про розгляд справи у їхній відсутності, позов підтримують. Представник Головного управління Державної казначейської служби України в Житомирській області причин неявки до суду не повідомив.
Представник відповідача у судовому засіданні позов визнала.
Суд, заслухавши пояснення прокурора, представника Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Житомирській області та представника відповідача, дослідивши письмові матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позовна заява, оцінивши докази в їх сукупності, дійшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до абз. 1 п. 3.15 Правил промислового, любительського та спортивного рибальства, затверджених наказом Державного комітету рибного господарства України від 15.02.1999 № 19, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 28.04.1999 за № 269/3562, забороняється лов водних живих ресурсів із застосуванням промислових та інших знарядь лову, виготовлених із сіткоснастевих чи інших матеріалів усіх видів і найменувань, колючих знарядь лову та інших.
Статтею 10 Закону України «Про тваринний світ» передбачено, що громадяни зобов'язані охороняти тваринний світ і середовище перебування диких тварин, сприяти відтворенню відновлювальних об'єктів тваринного світу, використовувати об'єкти тваринного світу відповідно до закону, відшкодовувати шкоду заподіяну ними тваринному світу внаслідок порушення вимог законодавства.
Згідно ст. 47 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища зараховуються у місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища.
Відповідно до ст. 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.
Згідно ст. 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.
Статтею 20 Закону України «Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів» передбачено, що шкода, завдана рибному господарству внаслідок знищення або погіршення стану водних біоресурсів та середовища їх перебування внаслідок господарської та іншої діяльності, підлягає відшкодуванню за рахунок осіб, які безпосередньо здійснювали або замовляли здійснення такої діяльності.
Відповідно до ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Судом встановлено, що постановою Богунського районного суду міста Житомира від 29.07.2014 року, яка набрала законної сили, встановлено, що 24.06.2014 року о 08-20 год. ОСОБА_1 в районі монумента Вічної Слави по вул. Черняховського в м. Житомирі, на річці Тетерів здійснював незаконний вилов риби із застосуванням забороненого сіткового знаряддя лову - «павуком», внаслідок чого вилучив із природного середовища рибу породи: судак 1 шт. вагою 0,2 кг, окунь 4 шт. вагою 0,3 кг, лящ 106 шт. вагою 1,8 кг, плітка 22 шт. вагою 0,5 кг, чим порушив п. 3.15 Правил промислового, любительського та спортивного рибальства, затверджених наказом Державного комітету рибного господарства України від 15.02.1999 № 19, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 28.04.1999 за № 269/3562.
Цією постановою відповідача визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 85 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 340,00 грн.
Як убачається з розрахунку збитків до протоколу про адміністративне правопорушення № 009874 від 24.06.2014 року, здійсненого Управлінням охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Житомирській області згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 21.11.2011 № 1209 «Про затвердження такс для обчислення розміру відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок незаконного добування (збирання) або знищення цінних видів водних біоресурсів», було обчислено шкоду рибним ресурсам держави, завдану незаконними діями відповідача, яка становить 20468,00 грн.
Згідно ст. 37 Закону України «Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів» водні біоресурси, що знаходяться у внутрішніх водних об'єктах, територіальному морі, у виключній (морській) економічній зоні України, на континентальному шельфі, є об'єктами права власності Українського народу, від імені якого права власника на ці ресурси здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування у межах, визначених Конституцією України та законами України.
Органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних питаннях, що виникають у сфері охорони, використання і відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства є Державне агентство рибного господарства України та його органи на місцях, а саме Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Житомирській області, яке уповноважене державою здійснювати відповідні функції у правовідносинах, що виникають із заподіяння шкоди навколишньому природному середовищу Положенням про органи рибоохорони Державного агентства рибного господарства України, що затверджене Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 19.01.2012 № 26.
Статтею 42 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» передбачено, що фінансування заходів щодо охорони навколишнього природного середовища здійснюється за рахунок Державного бюджету України та місцевих бюджетів.
З цією метою відповідно до ст. 47 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» для фінансування заходів щодо охорони навколишнього природного середовища утворюються Державний, республіканський Автономної Республіки Крим та місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища. Місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища утворюються у складі відповідного місцевого бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди.
Відповідно до п. 7 ч. 3 ст. 29 Бюджетного кодексу України джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України в частині доходів є 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності.
За положеннями п. 4 ч. 1 ст. 69-1 Бюджетного кодексу України до надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів належать 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, у тому числі до сільських, селищних, міських бюджетів - 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим - 20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя - 70 відсотків.
Таким чином, від загальної суми завданої шкоди має бути перераховано до спеціального фонду Житомирської обласної ради - 4093,6 грн., до спеціального фонду державного бюджету України - 6140,4 грн., до спеціального фонду Житомирської міської ради - 10234,0 грн.
Головним розподільником коштів між державним та місцевими бюджетами в Житомирській області є Головне управління Державної казначейської служби України в Житомирській області. Тобто, платежі, які відповідно до Бюджетного кодексу України та Закону України «Про Державний бюджет України» на відповідний рік розподіляються між державним та місцевими бюджетами, зараховуються на аналітичні рахунки, відкриті в головних управліннях Державного казначейства України за балансовим рахунком 3311 «Кошти, які підлягають розподілу між Державним і місцевими бюджетами» Плану рахунків в розрізі кодів класифікації доходів бюджету та територій.
Оскільки відповідачем на відшкодування заподіяної шкоди грошові кошти не сплачені, тому, враховуючи визнання позову представником відповідача, яке приймається судом, так як воно не суперечить закону та порушує прав, свобод та інтересів інших осіб, суд стягує з відповідача 20468,00 грн. на відшкодування шкоди, заподіяної порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, які необхідно перерахувати до спеціального фонду бюджету Житомирської обласної ради (4093,60 грн.), до спеціального фонду Державного бюджету України (6140,40 грн.) та спеціального фонду бюджету Житомирської міської ради (10234,00 грн.), зарахувавши кошти на розрахунковий рахунок 33115331700002, одержувач - УДКСУ у місті Житомирі Житомирської області, код 38035726, банк - ГУДКСУ у Житомирській області, МФО 811039, код платежу 24062100.
На підставі ст. 88 ЦПК України з відповідача в дохід держави підлягає стягненню судовий збір в сумі 243,60 грн.
Враховуючи викладене, керуючись ст. 1166 ЦК України, Бюджетним кодексом України, Законом України «Про охорону навколишнього природного середовища», Законом України «Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів», Законом України «Про тваринний світ», Постановою Кабінету Міністрів України від 21.11.2011 № 1209 «Про затвердження такс для обчислення розміру відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок незаконного добування (збирання) або знищення цінних видів водних біоресурсів», Правилами промислового, любительського та спортивного рибальства, затвердженими наказом Державного комітету рибного господарства України від 15.02.1999 № 19, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 28.04.1999 за № 269/3562, ст. ст. 10, 11, 60, 61, 88, 169, 174, 209, 212-215 ЦПК України, суд, -
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) на користь держави в особі Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Житомирській області 20468,00 грн. (двадцять тисяч чотириста шістдесят вісім гривень нуль копійок) на відшкодування заподіяної шкоди, які перерахувати до спеціального фонду бюджету Житомирської обласної ради (4093,60 грн.), до спеціального фонду Державного бюджету України (6140,40 грн.) та спеціального фонду бюджету Житомирської міської ради (10234,00 грн.), зарахувавши кошти на розрахунковий рахунок 33115331700002, одержувач - УДКСУ у місті Житомирі Житомирської області, код 38035726, банк - ГУДКСУ у Житомирській області, МФО 811039, код платежу 24062100.
Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) в дохід держави судовий збір в розмірі 243,60 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не було скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Житомирської області через Богунський районний суд міста Житомира шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя Л.М. Семенцова