Ленінський районний суд м.Полтави
Справа № 553/1927/15-а
Провадження № 2-а/553/82/2015
Іменем України
03.06.2015 рокум. Полтава
Ленінський районний суд м. Полтави в складі:
головуючого судді - Парахіної Є.В.,
при секретарі - Бутенко Т.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Полтаві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України Ленінського району в м. Полтаві про визнання дій протиправними та зобов'язання провести перерахунок пенсії, -
У травні 2015 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України Ленінського району в м. Полтаві про визнання дій протиправними та зобов'язання провести перерахунок пенсії. В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що відповідач в порушення вимог чинного законодавства при призначенні пенсії не врахував матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, які являються невід'ємною частиною заробітної плати та незаконно відмовляється провести перерахунок призначеної пенсії.
Просить суд визнати протиправними дії відповідача Управління Пенсійного фонду України Ленінського району в м. Полтаві щодо відмови у перерахунку призначеної їй як державному службовцю пенсії, зобов'язати здійснити перерахунок пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань згідно з довідкою про складові з заробітної плати № 09-067/3882 від 06.09.2013 року, починаючи з дати призначення пенсії з 10.09.2013 року.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилась, доручивши представляти свої інтереси ОСОБА_3 на підставі нотаріально посвідченої довіреності.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_3 позов підтримав, просив задовольнити в повному обсязі з підстав, вказаних в позовній заяві.
Представник відповідача Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Полтави в судове засідання не з'явився, надавши заяву про розгляд справи без участі представника, та письмові заперечення на позов, в яких вказує, що пенсія позивачу призначена у відповідності з вимогами чинного законодавства, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань не зазначені в переліку складових заробітної плати, визначеному в ч. 2 ст. 33 Закону України "Про державну службу" та п. 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії" № 865 від 31.05.2000 року, тому вказані виплати обґрунтовано не враховувались при обчисленні розміру пенсії, підстав для її перерахунку немає. Просить в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Суд, заслухавши пояснення позивача та її представника, дослідивши матеріали справи, ознайомившись з правовою позицією сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, прийшов до висновку, що заявлені вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст.71 КАС України кожна сторона повинна доводити ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків , встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Судом встановлено, що позивач з 11 вересня 2013 року отримує пенсію, призначену згідно ст. 37 Закону України "Про державну службу" у розмірі 80 % її заробітку.
Відповідно до довідки Управління Національного банку України в Полтавській області про складові з заробітної плати № 09-067/3882 від 06.09.2013 року позивач в період з 01.09.2011 року по 31.08.2013 року отримувала такі виплати: надбавку за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи; премії; премії до державних, професійних свят та ювілейних дат; премії за виконання особливо важливих завдань і функцій Національного банку України; матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань. На всі вищезазначені виплати, зазначені у довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Управління Пенсійного фонду України Ленінського району в м. Полтаві про листом №11/Н-02 від 13.02.2015 року відмовило позивачу у перерахунку пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
За змістом статті 37 Закону України "Про державну службу" пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Частиною першою статті 1 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України "Про державну службу" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входили до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).
Згідно зі статтею 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Зважаючи на викладене, суд приходить до висновку, що суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, сума індексації заробітної плати, компенсація за невикористану відпустку включаються до складу заробітної плати державного службовця та повинні враховуються при обчисленні розміру пенсії позивача.
Аналогічну правову позицію Верховний Суд України висловив, зокрема, у постановах № 21-430а11 від 20 лютого 2012 року, № 21-97а13 від 28 травня 2013 року.
При вирішенні позовних вимог суд враховує положення ст. 87 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", якою встановлено, що суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, вплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльності Управління Пенсійного фонду України Ленінського району в м. Полтаві, яка виразилась у відмові провести перерахунок пенсії, призначеної позивачу по 2-гій групі інвалідності згідно Закону України "Про державну службу" у розмірі 80 % заробітної плати, зобов'язання провести перерахунок пенсії, яку вона отримує з 11 вересня 2013 року, підлягають задоволенню.
Поряд з цим, суд при вирішенні позовних вимог ОСОБА_1 відповідно до положень ч. 2 ст. 11 КАС України, з метою забезпечення повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, вважає за доцільне вийти за межі та покласти на відповідача Управління Пенсійного фонду України Ленінського району в м. Полтаві обов'язок після здійснення перерахунку пенсії здійснити виплату донарахованих сум пенсії.
Таким чином, позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6-12, 159-161 КАС України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України Ленінського району в м. Полтаві в перерахунку ОСОБА_1 пенсії, призначеної згідно Закону України "Про державну службу", за період з 11 вересня 2013 року з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України Ленінського району в м. Полтаві здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії, призначеної згідно Закону України "Про державну службу", за період з 11 вересня 2013 року, з урахуванням сум, вказаних у довідці про заробітну плату № 09-067/3882 від 06.09.2013 року, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, а також нарахувати та провести відповідні виплати з урахуванням уже виплачених сум.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ленінський районний суд м. Полтави шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Ленінського районного суду м. Полтави Є. В. Парахіна