Справа № 2а-1513/11/2204
Головуючий у 1-й інстанції: Федорук І.М.
Суддя-доповідач: Біла Л.М.
22 травня 2014 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого-судді: Білої Л.М.
суддів: Гонтарука В. М. Матохнюка Д.Б.
розглянувши у порядку письмового провадження питання про виправлення описки в ухвалі Вінницького апеляційного адміністративного суду від 14 жовтня 2013 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Городоцькому районі Хмельницької області про перерахунок пенсії , -
Позивач звернувся до Городоцького районного суду Хмельницької області з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Городоцькому районі Хмельницької області про перерахунок пенсії.
Постановою Городоцького районного суду Хмельницької області від 03 червня 2011 року позов задоволено.
Ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 14.10.2013 року апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Городоцькому районі Хмельницької області, - залишено без задоволення, а постанову Городоцького районного суду Хмельницької області від 03 червня 2011 року, - без змін.
Однак, у мотивувальній та резолютивній частинах вказаної ухвали допущено описку, а саме : у мотивувальній частині помилково зазначено, що позивач звернувся з позовними вимогами про перерахунок пенсії відповідно до Закону України "Про соціальний захист дітей війни", замість проведення перерахунку пенсії у відповідності до вимог ст.40, ч.4 ст.42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2009 рік.
Також, у резолютивній частині зазначеної ухвали замість "Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Городоцькому районі Хмельницької області, - задовольнити повністю, а постанову Городоцького районного суду Хмельницької області від 03 червня 2011 року, - скасувати. Прийняти нову постанову. В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 відмовити.", помилково зазначено: "Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Городоцькому районі Хмельницької області, - залишено без задоволення, а постанову Городоцького районного суду Хмельницької області від 03 червня 2011 року, - без змін".
В силу ч.1 ст.169 КАС України суд може з власної ініціативи або за заявою особи, що брала участь у справі, чи іншої заінтересованої особи виправити допущені в судовому рішенні цього суду описки, очевидні арифметичні помилки незалежно від того, набрало судове рішення законної сили чи ні.
У відповідності до ч.2 ст.169 КАС України, питання про внесення виправлень суд може вирішити в порядку письмово провадження.
На підставі вищевикладеного, дослідивши подані документи і матеріали, колегія суддів приходить до висновку, що допущена в мотивувальній частині ухвали Вінницького апеляційного адміністративного суду від 14.10.2013 року описка підлягає виправленню із зазначенням замість : "Ухвала Іменем України" на "Постанова Іменем України".
Керуючись ст.ст. 160, 169, 195, 196, 205, 206, 212, 254 КАС України, -
Виправити описку, допущену в ухвалі Вінницького апеляційного адміністративного суду від 14.10.2013 року.
Надалі читати як : "Постанова Вінницького апеляційного адміністративного суду від 14.10.2013 року."
Мотивувальну частину постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду від 14.10.2013 року викласти в наступній редакції: " В травні 2011 року позивач звернулася до Городоцького районного суду Хмельницької області з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Городоцькому районі Хмельницької області про визнаня дій відповідача щодо перерахунку пенсії позивачу із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 згідно ч.4 ст.42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2009 рік, починаючи з 20.11.2010 року, з урахуванням фактично отриманих сум.
Постановою Городоцького районного суду Хмельницької області від 03 червня 2011 року позов задоволено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Городоцького районного суду Хмельницької області від 03 червня 2011 року, як таку, що винесена з порушенням норм матеріального і процесуального права, та прийняти нову постанову про відмову позивачу у задоволенні позову.
Згідно зі ст.ст.183-2, 197 КАС України суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження.
Судова колегія, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач перебуває на пенсійному обліку, як отримувач пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та продовжує працювати після призначення пенсії.
12.04.2010 року позивач звернулася до управління Пенсійного фонду України в Городоцькому районі Хмельницької області з заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії із застосуванням середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, з урахуванням стажу та заробітку, набутого після призначення пенсії.
Розглянувши подану позивачем заяву, управління Пенсійного фонду України в Городоцькому районі Хмельницької області своїм листом від 11.04.2011 р. (а.с. 5) відмовило позивачу в проведенні відповідного перерахунку.
Відповідно до ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням Рішення Конституційного суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008 р., передбачено проведення перерахунків пенсії з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено внески, та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Статтею 42 вказаного Закону визначено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.
Колегія суддів зазначає, що правові наслідки для позивача створює розпорядження як рішення суб'єкта владних повноважень, а не його дії, внаслідок чого вбачається, що неправильно визначений предмет спору. В даному випадку розпорядження суб'єкта владних повноважень у межах спірних правовідносин є способом реалізації відповідачем владних управлінських функцій як суб'єктом владних повноважень.
Перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, та страхового стажу регулюється статтею 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058, частина 4 якої передбачає, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону.
В такій редакції норма існує після визнання неконституційними змін, внесених підпунктом "б" підпункту 10 пункту 35 Розділу 2 Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-6, і визнаних такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008.
Скасовані зміни надавали можливість перераховувати пенсію із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 нього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Аналіз відновленої (чинної) норми абзацу 3 частини 4 статті 42 Закону № 1058 доводить, що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Тобто, правила частини першої статті 40 для перерахунку пенсії застосовуються виключно з метою визначення періоду страхового стажу, за який враховується заробітна плата (дохід), для обчислення розміру пенсії.
Частина перша статті 40 передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
Відповідно до пункту "б" статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення. Такими законами є Закон України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року № 1788-12 (надалі Закон 1788) та Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058 від 9 липня 2003 року.
З огляду на зазначене та керуючись положеннями принципу законності закріпленого в статті 9 КАС України, приписи постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28 травня 2008 року "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" не можуть застосовуватись до спірних правовідносин, а відтак правові підстави для перерахунку пенсії позивача із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні та середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки за 2009 рік відсутні. Останній із наведених показників застосовується виключно для призначення пенсії, застосування його для проведення перерахунку є безпідставними.
При таких обставинах постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нової постанови якою необхідно відмовити у задоволенні позовних вимог."
Резолютивну частину постанови Вінницького апеляційного адміністративного суду від 14.10.2013 року викласти в наступній редакції: "Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Городоцькому районі Хмельницької області, - задовольнити повністю, а постанову Городоцького районного суду Хмельницької області від 03 червня 2011 року, - скасувати.
Прийняти нову постанову.
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 відмовити."
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий Біла Л.М.
Судді Гонтарук В. М.
Матохнюк Д.Б.