73000, м. Херсон, вул. Горького, 18
тел. /0552/ 49-31-78
Веб сторінка : ks.arbitr.gov.ua/sud5024/
02 червня 2015 р. Справа № 923/560/15
Господарський суд Херсонської області у складі судді Соловйова К.В. при секретарі Степановій Н.Д., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом: Управління Пенсійного фонду України в м.Херсоні, м. Херсон
до: Інституту зрошувального землеробства Національної академії аграрних наук України, сел. Наддніпрянське, м. Херсон
про стягнення 4 030,41 грн.
за участю представників сторін:
від позивача: Татарин В.П., уповн. представник, довіреність № 9749/10 від 14.04.2015р.;
від відповідача: Калмикова Т.О., уповн. представник, довіреність № 1 від 08.01.2014р.
Обставини справи: провадження у справі порушено за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні (позивач) до Інституту зрошувального землеробства Національної академії аграрних наук України (відповідач) про стягнення 4030,41 грн. матеріальної шкоди (суми надміру виплаченої пенсії за період з лютого 2011 року по вересень 2014 року). Позов обґрунтовано нормами ст. 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст.1166 Цивільного кодексу України та твердженнями про виплату пенсіонеру п. Чернишову І.Д., колишньому працівнику відповідача, 4030,41 грн. пенсійних коштів надміру, внаслідок надання відповідачем (страхувальником) до територіального органу Пенсійного Фонду України некоректної звітності за 2004 рік щодо нарахованої заробітної плати по застрахованій особі - п. Чернишову І.Д. Також, у позовній заяві стверджується, що про факт надання відповідачем такої звітності позивач, з об'єктивних причин, дізнався лише після проведення у серпні 2014 року позапланової перевірки відповідача щодо відомостей поданих до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, тому строк для звернення до суду (строк позовної давності) для подання з відповідача 4030,41 грн. матеріальної шкоди позивачем не пропущений.
Відповідач надав відзив на позовну заяву, згідно з яким позов не визнає, просить відмовити в задоволенні позову в повному обсязі, оскільки відповідач є бюджетною установою, фінансується з державного бюджету згідно затвердженого кошторису, кошторисом на поточний рік не передбачено видатків на відшкодування позивачеві 4030,41 грн. матеріальної шкоди, а також, оскільки дана грошова сума має бути відшкодована позивачеві за рахунок колишніх керівника та працівників бухгалтерії відповідача (солідарно з цих трьох осіб), якими було складено та подано позивачеві некоректну звітність у 2004 році, що й спричинило завдання шкоди. Також, даний відзив містить у собі клопотання відповідача про приєднання до розгляду справи колишніх керівника та працівників бухгалтерії відповідача - фізичних осіб Жуйкова Г.Є., Коковіхіної І.В., Бальохи С.М., в якості співвідповідачів. У задоволенні цього клопотання судом відмовлено, з підстав, які вказано у мотивувальній частині цього рішення.
В судовому засіданні 19.05.2015р. оголошено перерву до 02.06.2015р. 10-30 год.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі, з зазначених у позовній заяві підстав.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечує проти задоволення позову, з зазначених у відзиві на позовну заяву підстав.
Після закінчення розгляду справи в судовому засіданні 02.06.2015р., відповідно до ст.85 ГПК України, оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши представників сторін, суд, -
Відзив на позовну заяву містить у собі клопотання відповідача про приєднання до розгляду справи колишніх керівника та працівників бухгалтерії відповідача - фізичних осіб Жуйкова Г.Є., Коковіхіної І.В., Бальохи С.М., в якості співвідповідачів, оскільки якими було подано позивачеві некоректну звітність за 2004 рік, що й спричинило завдання шкоди. В задоволенні цього клопотання судом відмовлено у відповідності до ст. 1 ГПК України, з урахування положень п.3.2. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 24.10.2011р. №10 "Про деякі питання підвідомчості і підсудності справ господарським судам", з підстав неможливості участі фізичної особи в якості відповідача при вирішенні господарського спору в порядку позовного провадження, за винятком спорів, що пов'язані з приватизацією державного та комунального майна (крім спорів про приватизацію державного житлового фонду) та спорів, які виникають з корпоративних відносин, а також, оскільки даний спір не пов'язаний з приватизацією державного та комунального майна, виник не з корпоративних відносин.
Також, суд встановив, що постановою Правління Пенсійного фонду України від 10.06.2004р. № 7-6 був затверджений Порядок формування та подання органам Пенсійного фонду України відомостей про застраховану особу, що використовуються в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (надалі - Порядок). Даний порядок зареєстрований в Міністерстві юстиції України 10.08.2004р. за № 1000/9599 й з 21.08.2004р. набрав чинності.
У п. 1.1. Порядку вказано, що Порядок відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" врегульовує правила формування та подання до територіальних органів Пенсійного фонду України (управлінь цього фонду в районах, містах, районах у містах) відомостей про застраховану особу, що використовуються в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (так званий "персоніфікований облік"). Органи Пенсійного фонду України ведуть облік застрахованих осіб та персоніфікований облік відомостей про суми заробітної плати (доходу) та облік сплати страхових внесків, створюють і забезпечують функціонування єдиного державного автоматизованого банку відомостей про застрахованих осіб, що пов'язані з визначенням права на виплати з Пенсійного фонду та їх розміру за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням.
Згідно з п. 1.3. Порядку передбачено, що звітність страхувальників до системи персоніфікованого обліку подається, зокрема, у такому порядку та в такі строки:
1) один раз на рік до 1 квітня поточного року страхувальник подає до територіального органу Пенсійного фонду України за місцем реєстрації комплект документів первинної звітності до системи персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб за попередній рік;
2) протягом поточного року в комплекті документів, необхідних для призначення пенсії, страхувальник подає до територіального органу Пенсійного фонду України за місцем реєстрації усі відсутні у системі персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб (надалі - СПОВ) відомості про застраховану особу заявника за період роботи у страхувальника до дати формування заяви на призначення пенсії;
3) у разі виявлення недостовірних відомостей, які подані та/або накопичені в електронних базах даних персоніфікованого обліку, страхувальник подає до відповідного територіального органу Пенсійного фонду України необхідні коригуючи або скасовуючі документи щодо виявлених недостовірних звітів про застраховану особу.
Також, п.1.3. Порядку передбачено, що електронні носії з первинною звітністю до СПОВ формуються страхувальником з використанням спеціального комплексу програм "АРМ-Р", актуальні версії якого безкоштовно надаються страхувальникам у територіальному органі Пенсійного фонду України за місцем реєстрації. Страхувальники, у яких кількість найманих працівників перевищує п'ять осіб, надають відомості в електронному вигляді та обов'язково в комплекті із завіреними підписом керівника та скріпленими печаткою документами у паперовому вигляді.
На підставі поданого документу з позначкою "коригуюча" у СПОВ відбувається технологічна заміна попередньо накопичених відомостей в обліковій картці особи на актуальні відомості, що подані страхувальником у документі з позначкою "коригуюча". На підставі поданого документа з позначкою "скасовуюча" недостовірні відомості облікової картки вилучаються із переліку актуальних для використання, але залишаються в електронному архіві для збереження історії звітування. Скасування відомостей здійснюється, якщо некоректними виявились такі ключові реквізити первинного звіту, як код страхувальника, звітний рік, номер облікової картки застрахованої особи, код категорії застрахованої особи, код підстави для спеціального стажу. Коригування або скасування відомостей облікової картки застрахованої особи здійснюється за будь-які роки функціонування СПОВ тільки на підставі наданих у встановленому порядку документів страхувальника.
Згідно п.1.7. Порядку відомості, які містить СПОВ, використовуються територіальними органами Пенсійного фонду України для:
- підтвердження участі застрахованої особи в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування;
- обчислення страхових внесків;
- визначення права застрахованої особи або членів її сім'ї на отримання пенсійних виплат;
- визначення розміру, перерахунку та індексації пенсійних виплат;
- надання застрахованій особі на її вимогу.
Однією з форм первинної звітності для СПОВ є форма "Індивідуальні відомості про застраховану особу" або скорочено "Індані" (додаток 5 до Порядку).
Розділом 8 Порядку визначено вимоги до формування вказаної форми "Індані".
Згідно з п. 8.1. Порядку значення реквізитів форми "Індані" визначаються виходячи з категорії застрахованої особи, до якої належить особа.
Згідно з п. 8.3. Порядку формування реквізитів форми "Індані" здійснюється за такими правилами.
Реквізит 01. Звітний рік: зазначається рік (чотири цифри), за який подаються відомості про застраховану особу, тобто, рік, у якому нараховано заробітну плату, інше грошове забезпечення, дохід.
Реквізит 02. Номер облікової картки застрахованої особи: вноситься десяти розрядний номеру облікової картки фізичної особи, що відповідає ідентифікаційному коду згідно з Державним реєстром фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів.
Реквізити 03, 04, 05. Прізвище, ім'я, по батькові: вносяться відповідно до даних паспорта застрахованої особи.
Реквізит 06. Тип форми - позначка "Х": вноситься у клітинку відповідного варіанту:
- початкова, коли за певний звітний рік форма подається вперше;
- коригуюча, коли необхідно внести зміни до раніше поданих відомостей за певний звітний рік (при цьому у форму вносяться значення усіх необхідних реквізитів, включаючи й відкориговані);
- скасовуюча, коли потрібно повністю скасувати відомості поданого раніше звіту за певний звітний рік (при цьому вносяться значення тільки таких реквізитів: звітний рік по нарахуванню заробітної плати (доходу), номер облікової картки застрахованої особи, скорочена назва страхувальника, за необхідності код підстави для обліку спеціального стажу;
- призначення пенсії - в разі подання заяви на пенсію для додаткового обліку даних про застраховану особу за період, що минув після останнього звіту.
Реквізит 08. Код категорії застрахованої особи: зазначається згідно з Таблицею відповідності, наведеною у додатку 2 до Порядку, зокрема, для застрахованої особи, яка є найманим працівником, вноситься значення коду, що дорівнює 1.
Реквізит 09. Коротка назва категорії застрахованої особи: вноситься згідно вказаної Таблиці відповідності.
Реквізити 10, 11. Код та коротка назва об'єкта нарахування страхових внесків: вноситься, також, згідно вказаної Таблиці відповідності.
Реквізити 12, 13, 14, 15. Суми нарахованих страхових внесків за звітний рік:
- Реквізит 12. Розмір страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до Закону України "Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" - за ставками на фактичні витрати на оплату праці.
- Реквізит 13. Сума страхового внеску за ставкою на фактичні витрати на оплату праці відповідно до Закону України "Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
- Реквізит 14. Розмір страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до Закону України "Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" - за ставками від заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
- Реквізит 15. Сума страхового внеску за ставкою від заробітної плати (доходу) застрахованої особи відповідно до Закону України "Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Реквізит 16. Назва страхувальника: коротка назва згідно з реєстраційними даними у Пенсійному фонді України.
Реквізит 17. Сума нарахованої заробітної плати (доходу): Усього - у поля колонки (щомісячно): для застрахованих осіб, які належать, зокрема, до категорії з кодом 1 вносяться щомісячні загальні суми фактично нарахованої заробітної плати (грошового забезпечення) працівника, що включають виплату винагороди фізичним особам за виконання робіт (послуг) за угодами цивільно-правового характеру, що підлягають обкладенню податком на доходи фізичних осіб, а також, суми оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, яка здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності. До зазначених сум слід, також, включати кошти, нараховані за дні відпустки. Суми коштів, нараховані за щорічні та додаткові відпустки, вносяться до поля відповідного місяця тільки в сумі, що припадає на дні відпустки у цьому місяці. Суми, що припадають на дні відпустки в наступному місяці, включаються до поля наступного місяця.
Суми заробітної плати (доходу) мають бути враховані у місяці, за який вони нараховані.
Реквізит 18. Сума нарахованого заробітку, грошового забезпечення (доходу), що враховується для пенсії: вноситься у поля колонки (щомісячно).
Реквізит 19. Сума виплат з тимчасової непрацездатності: вноситься до поля відповідного місяця тільки в сумі, що припадає на дні тимчасової непрацездатності у цьому місяці. Суми, що припадають на дні тимчасової непрацездатності в наступному місяці, включаються до поля наступного місяця.
Реквізит 20. Сума внеску із заробітної плати (доходу): у поля колонки вносяться місячні суми внеску із заробітної плати, грошового забезпечення (доходу) застрахованої особи.
Реквізит 21. Усього повних днів стажу: у поля колонки вноситься, зокрема, для застрахованих осіб, які належать до категорії з кодом 1 - кількість днів (щомісячно) згідно з першоджерелами та правилами обліку праці.
Реквізит 22. Сумарні показники: у поля цього рядка вносяться значення розраховані як суми місячних значень реквізитів 17, 18, 19, 20, 21.
Реквізит 23. Початок трудових відносин. для застрахованих осіб, які належать до категорії з кодом 1 - дата прийому на роботу, якщо застрахована особа почала працювати у звітному році, або дата початку звітного року для особи, яка працювала у попередньому році і не переривала трудові відносини.
Реквізит 24. Кінець трудових відносин: для застрахованих осіб, які належать до категорії з кодом 1 - дата звільнення з роботи, якщо застрахована особа звільнилася у звітному році, або дата закінчення звітного року для особи, яка працювала у попередньому році.
Реквізит 25. Відомості про загальний стаж у межах періоду трудових відносин: для застрахованих осіб, які належать до категорії з кодом 1 - вноситься кількість повних місяців і днів згідно з діючими правилами обліку праці..
Реквізит 26. Код підстави для обліку спеціального стажу: відповідний код (згідно із зафіксованими на виробництві умовами праці) із діючого у системі СПОВ довідника кодів підстав, що дають право на застосування пільг при визначенні пенсії для застрахованої особи, в інтервалі звітного року. Персоніфікований облік заробітної плати застрахованих осіб, для яких у звітному році одночасно є декілька підстав для визначення відповідних пенсійних прав, у тому числі згідно з Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", здійснюється окремими звітними документами за формою "Індані" з урахуванням наступних ключових вимог. Якщо особа в одному і тому ж звітному році мала заробітну плату, нараховану за науково-технічну діяльність, та заробітну плату або винагороду у цій же установі, які не відносяться до науково-технічної діяльності, то на таку особу бухгалтерією формуються два окремі звіти "Індані". При цьому, у першому звіті зазначаються відомості про заробітну плату та підстава для спеціального стажу, що віддзеркалюють науково-технічну діяльність, а у другому звіті на зазначену особу вносяться тільки відомості про заробітну плату або винагороду, які не відносяться до науково-технічної діяльності.
Реквізит 27. Місяць завершення спеціального стажу: номер місяця, з якого згідно з наказом особа перейшла на роботу з іншими умовами праці або звільнилася з роботи.
Реквізит 28. Варіант необхідної одиниці виміру та фактична тривалість спеціального стажу за кодом підстави: заповнюється один із можливих показників фактичної тривалості стажу для конкретної підстави за умовами праці, тобто: кількість місяців і днів або годин і хвилин або нормозмін в залежності від діючого обліку праці у страхувальника в звітному періоді для конкретної застрахованої особи.
Реквізит 29. Норма тривалості роботи для її зарахування за повний рік стажу: вказується кількість відповідних одиниць виміру спеціального стажу, в яких проставлена його фактична тривалість для конкретної підстави за умовами праці.
Реквізит 33. Дата: вноситься дата заповнення бланку.
Згідно з п. 8.4. Порядку бланк завіряється підписами керівника та бухгалтера і засвідчується печаткою страхувальника.
Таким чином, всі дані про заробітну плату застрахованих осіб, поданих страхувальниками зберігаються у Центральному сховищі Пенсійного фонду України. За умови співпадання основних реквізитів індивідуальних відомостей на застраховану особу у системі персоніфікованого обліку відбувається технологічна заміна попередньо накопичених відомостей в обліковій картці особи на актуальні відомості. Така заміна відбувається тільки на центральному рівні. У випадку, коли основні реквізити індивідуальних відомостей на застраховану особу не співпадають, у Центральному сховищі Пенсійного фонду України залишаються актуальними обидва документи, що призводить до недостовірного відображення розміру заробітної плати застрахованої особи, а саме подвоєнню заробітної плати за період співпадання по обох звітах з позначками "Призначення пенсії" та "Початкова".
На обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у м. Херсоні (надалі - позивач) перебуває та отримує пенсію за віком п. Чернишов Іван Денисович (з 01.12.1998р.) колишній працівник Інституту зрошувального землеробства Національної академії аграрних наук України (надалі - відповідач).
Відповідачем:
- 04.06.2004р. було складено та, в подальшому, подано позивачеві звіт Індивідуальні відомості про застраховану особу Чернишова І.Д., з кодом типу ставки "1" за період з 01.01.2004р. по 31.05.2004р. на загальну суму 3 656,41 грн., з позначкою "Призначення пенсії", згідно з якими відомості про спеціальний стаж відсутні (а.с.6);
- 14.03.2005р. було складено та, в подальшому, подано позивачеві звіт Індивідуальні відомості про застраховану особу Чернишова І.Д. з кодом типу ставки "1" за період з 01.01.2004р. по 31.12.2004р. на загальну суму 9 306,00 грн. з позначкою "Початкова", з даними про наявність спеціального стажу повністю протягом 12 місяців звітного року (а.с.7).
Після подання відповідачем другого з цих звітів у СПОВ відбулася технологічна заміна попередньо накопичених відомостей в обліковій картці особи за період з 01.01.2004р. по 31.05.2004р. на актуальні відомості: за період з 01.01.2004р. по 31.05.2004р. було враховано, як суми нарахованого заробітку за наявності спеціального стажу (з форми звітності - а.с.6), так і суми нарахованого заробітку за відсутності спеціального стажу (з форми звітності - а.с.7). Тобто, за вказаний період часу по застрахованій особі Чернишову І.Д., в автоматичному режимі відбулося додавання одне до одної щомісячних сум заробітної плати (доходу) за період з 01.01.2004р. по 31.05.2004р. за даними обох вказаних звітів.
Такі відомості з СПОВ було використано при перерахунку пенсії Чернишову І.Д.
У серпні 2014 року позивачем за заявою відповідача проведено позапланову перевірку відповідача щодо відомостей поданих до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування за 2003-2004рр, за 2006 рік, за 2008-2009рр.
За результатами цієї перевірки посадовою особою позивача складений акт від 26.08.2014р. № 128, в якому стосовно перевірки відомостей по застрахованій особі Чернишову І.Д. вказано наступне: "При перевірці правильності формування відомостей про нарахування заробітної плати (доходу) застрахованій особі встановлено, що було двічі подано Індивідуальні відомості про застраховану особу, що використовуються в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування за 2004 рік по Чернишову Івану Денисовичу, а саме:
- платником подано Індивідуальну відомість по працівнику з кодом типу ставки 1 за період з 01.01.2004р. по 31.12.2004р. на загальну суму 9 306,00 грн.;
- платником подано Індивідуальну відомість по працівнику з кодом типу ставки 1 за період з 01.01.2004р. по 31.05.2004р. на загальну суму 3 656,41 грн.
Це призвело до подвійного відображення фонду заробітної плати в Індивідуальних відомостях по працівнику Чернишов Іван Денисович за період з 01.01.2004р. по 31.05.2004р. (стор.11 даного акту перевірки)".
На підставі вказаного, за результатами цієї перевірки відповідача зобов'язано подати позивачеві відкориговані Індивідуальні відомості по застрахованих особах, зокрема, по п. Чернишову Івану Денисовичу (стор.16-19 даного акту перевірки).
В подальшому, 10.09.2014р. відповідачем був складений звіт Індивідуальні відомості про застраховану особу Чернишова І.Д. з кодом типу ставки "1" за період "1 квартал 2004 року", з позначкою "Скасовуюча", згідно з якими за вказаний звітний період відсутні відомості про суму нарахованого застрахованій особі заробітку (доходу), про суму внеску із нарахованого заробітку, про наявність спеціального стажу застрахованої особи (а.с.8).
У позові стверджується, що подання відповідачем позивачеві двох звітів Індивідуальні відомості по працівнику Чернишову І.Д. з кодом типу ставки 1 за період з 01.01.2004р. по 31.12.2004р. на загальну суму 9 306,00 грн. та з кодом типу ставки 1 за період з 01.01.2004р. по 31.05.2004р. на загальну суму 3 656,41 грн., призвело до завищення суми заробітної плати застрахованої особи Чернишова І.Д. за період з 01.01.2004р. по 31.05.2004р., внаслідок чого цій фізичній особі була призначена завищена за розміром пенсія та виплачено за період з лютого 2011 року по вересень 2014 року надміру 4 030,41 грн. пенсійних виплат (пенсії).
Відповідно до ст. 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також, в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
Відповідно до ч. 1 ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також, шкода завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Згідно з ч. 1 ст. 1172 Цивільного кодексу України юридична особа відшкодовує шкоду, завдану її працівником під час виконання ним своїх трудових (службових) обов'язків.
Статтею 14 Кодексу України про адміністративні правопорушення (надалі - КУпАП) передбачено, що посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані з недодержанням установлених правил у сфері охорони порядку управління, державного і громадського порядку, природи, здоров'я населення та інших правил, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов'язків.
Статтею 1651 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність за порушення законодавства про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування і загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема, за подання недостовірних відомостей, що використовуються в Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування, іншої звітності та відомостей, передбачених Законами України " Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" і "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у вигляді накладення штрафів на посадових осіб підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності.
Згідно з ст. 2445 КУпАП органи Пенсійного фонду України розглядають справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, поданням недостовірних відомостей, що використовуються в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 1651 Кодексу України про адміністративні правопорушення).
Відповідно до ч. 2 ст. 43 ГПК України та ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Згідно з ст. 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також, інші обставини, які мають значення для правильного вирішення спору. Ці дані встановлюються письмовими і речовими доказами, висновками судових експертів, поясненнями представників сторін та інших осіб, які беруть участь в судовому процесі, які (пояснення) на вимогу суду, мають бути викладені письмово. Відповідно до ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розглядові в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Відповідачем не доведено суду можливості виявлення позивачем так званого "задвоєння" (подвійне врахування за обліком) сум заробітної плати по застрахованій особі без проведення перевірки первинної документації страховика, як взагалі (відносно будь-яких застрахованої особи та страховика), так і у даному конкретному випадку (відносно застрахованої особи п. Чернишова І.Д. та відповідача). Докази на підтвердження такої можливості у матеріалах справи відсутні. За таких обставин суд погоджується з твердженнями позивача про подання позову, за яким порушено провадження у даній справі, без пропуску строку позовної давності.
Виходячи з положень ст. 1166 Цивільного кодексу України для застосування такої міри відповідальності, як відшкодування шкоди, потрібна наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення: протиправної поведінки, шкоди, причинного зв'язку між протиправною поведінкою заподіювача та шкодою, а також, вини. За відсутності хоча б одного з цих елементів цивільна відповідальність не настає. На позивача покладається обов'язок довести наявність збитків, протиправність поведінки заподіювача збитків та причинний зв'язок такої поведінки з заподіяними збитками.
У зв'язку із цим суд зазначає про наступне.
1. Позивачем доведено, що подання відповідачем позивачеві двох звітів Індивідуальні відомості по застрахованій особі Чернишову І.Д. з кодами типу ставки 1 за період з 01.01.2004р. по 31.05.2004р. на загальну суму 3 656,41 грн. та за період з 01.01.2004р. по 31.12.2004р. на загальну суму 9 306,00 грн. призвело до того, що в СПОВ, в автоматичному режимі відбулося додавання одне до одної щомісячних сум заробітної плати (доходу) за період з 01.01.2004р. по 31.05.2004р. за даними обох вказаних звітів по застрахованій особі Чернишову І.Д.
2. Позивачем доведено, що відомості з СПОВ за період з 01.01.2004р. по 31.05.2004р. за даними обох вказаних звітів по застрахованій особі Чернишову І.Д. було використано при перерахунку пенсії Чернишову І.Д.
3. Позивачем не доведено, власне, недостовірності будь-яких відомостей, що містить у собі звіт Індивідуальні відомості по застрахованій особі Чернишову І.Д. з кодом типу ставки 1 за період з 01.01.2004р. по 31.05.2004р. на загальну суму 3656,41 грн., з позначкою "Призначення пенсії". Зокрема, не доведено необґрунтованості здійснення відповідачем нарахувань по застрахованій особі Чернишову І.Д. за період з 01.01.2004р. по 31.05.2004р. заробітку у загальній сумі 3 656,41 грн. за роботу, яка не відносяться до науково-технічної діяльності. (З акту перевірки (а.с.9-18) слідує, що наявність підстав для здійснення таких нарахувань й, зокрема, наявність у відповідача первинних підтверджуючих документів щодо обґрунтованості таких нарахувань, при перевірці не досліджувалася).
4. За текстом акту перевірки (а.с.9-18) не вказано про те, що подання відповідачем позивачеві двох звітів Індивідуальні відомості по застрахованій особі Чернишову І.Д., з кодами типу ставки 1, за період з 01.01.2004р. по 31.12.2004р. на загальну суму 9 306,00 грн. та за період з 01.01.2004р. по 31.05.2004р. на загальну суму 3 656,41 грн., є порушенням будь-якого пункту Порядку або ж будь-якої норми чинного законодавства України у галузі пенсійного забезпечення.
5. У зв'язку із виявленням факту подання відповідачем позивачеві двох звітів Індивідуальні відомості по застрахованій особі Чернишову І.Д. з кодами типу ставки 1 за період з 01.01.2004р. по 31.05.2004р. на загальну суму 3 656,41 грн. та за період з 01.01.2004р. по 31.12.2004р. на загальну суму 9 306,00 грн., органами Пенсійного фонду України не розглядалися, в порядку ст.2445 КУпАП, справи про вчинення передбаченого ст.1651 КУпАП адміністративне правопорушення стосовно будь-якої з діючих або колишніх посадових осіб відповідача, з метою доведення вини таких посадових осіб у поданні вказаних двох звітів Індивідуальні відомості по застрахованій особі Чернишову І.Д. Доказів іншого позивачем не надано.
6. Позивачем не надано будь-яких інших доказів наявності вини діючих або колишніх посадових осіб відповідача у поданні відповідачем позивачеві двох звітів Індивідуальні відомості по застрахованій особі Чернишову І.Д. з кодами типу ставки 1 за період з 01.01.2004р. по 31.05.2004р. на загальну суму 3 656,41 грн. та за період з 01.01.2004р. по 31.12.2004р. на загальну суму 9 306,00 грн.
7. Суд відхиляє доводи позивача про те, що факт підписання відповідачем акту перевірки є доказом визнання відповідачем вини у здійсненні посадовими особами відповідача правопорушення, у вигляді подання органу Пенсійного фонду України недостовірних відомостей щодо застрахованих осіб, оскільки акт перевірки (а.с.9-18) не містить у собі висновків про вчинення посадовими особами відповідача такого правопорушення.
8. Суд відхиляє доводи позивача про те, що іншим доказом визнання відповідачем вини у здійсненні посадовими особами відповідача цього ж правопорушення, є факт складання відповідачем 10.09.2014р. звіту Індивідуальні відомості про застраховану особу Чернишова І.Д. з кодом типу ставки "1" за період "1 квартал 2004 року", з позначкою "Скасовуюча", згідно з якими за вказаний звітний період відсутні відомості про суму нарахованого застрахованій особі заробітку (доходу), про суму внеску із нарахованого заробітку, про наявність спеціального стажу застрахованої особи, та подання відповідачем такого звіту позивачеві. Такі доводи відхиляються судом, оскільки за цим звітом щодо застрахованої особи :
- по-перше, скасовуються відомості лише за перший квартал 2004 року, а не за спірний у даній справі період з 01.01.2004р. по 31.05.2004р.;
- по-друге, скасовуються відомості за перший квартал 2004 року з обох поданих відповідачем позивачеві довідок (а.с.6,7) з даними за 2004 рік (такий, висновок суду узгоджується зі змістом довідки (а.с.8) та положеннями Порядку; іншого позивачем не доведено).
Таким чином, при розгляді даної справи позивачем, в контексті заявленого позову, не доведено протиправності поведінки та вини діючих або колишніх посадових осіб відповідача, та, як, наслідок, не доведено власне, факту завдання відповідачем будь-якої за розміром матеріальної шкоди, зокрема, у сумі 4030,41 грн.
За вказаних встановлених судом фактичних обставин та на підставі наведених правових норм позовні вимоги про стягнення з відповідача 4030,41 грн. на відшкодування шкоди не підлягають задоволенню. У задоволенні таких позовних вимог має бути відмовлено в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 49, 82-85 ГПК України, господарський суд
1. Відмовити в задоволенні позову.
Повне рішення складено 11.06.2015р.
Суддя К.В. Соловйов