"10" червня 2015 р.Справа № 916/561/15-г
За позовом Заступника прокурор Малиновського району м. Одеси; в інтересах держави в особі, якою є Регіональне відділення Фонду державного майна України по Одеській області;
3-тя особа позивача: Причорноморське Державне регіональне геологічне підприємство;
до відповідача Фізична особа-підприємець ОСОБА_2
про розірвання договору оренди, витребування майна та стягнення 16719,75грн.
Суддя Гуляк Г.І.
Представники:
Від позивача: Шарандак О.І. - пред. прокуратури, Котлярчук А.В. - за дорученням;
Від відповідача: - не з'явився;
Від третьої особи: Паламарчук С.М. - за дорученням
Суть спору: Заступник прокурора Малиновського району звернувся до господарського суду Одеської області із позовом в інтересах держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області, до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 (далі по тексту - ОСОБА_2.), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Причорноморське Державне регіональне геологічне підприємство, про розірвання укладеного між сторонами по справі договору оренди державного нерухомого майна від 28 березня 2014 року, стягнення грошових коштів в загальній сумі 16 719,75 гривень, яка складається із заборгованості з орендної плати в сумі 15 703,18 гривень та пені в сумі 1016,57 гривень, а також про зобов'язання фізичну особу - підприємця ОСОБА_2 повернути нежитлові приміщення першого поверху, площею 124,40 кв.м. за адресою: АДРЕСА_2, що перебуває на балансі Причорноморське Державне регіональне геологічне підприємство, вартість орендованого майна становить 783 695 гривень. Позовні вимоги обґрунтовані фактом неналежного виконанням відповідачем умов спірного договору оренди в частині повного та своєчасного перерахування орендних платежів в дохід державного бюджету.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 12 лютого 2015 року порушено провадження у справі №916/561/15-г та призначено до розгляду на 11.05.2015 року /суддя Мостепаненко Ю.І./
11.03.2015 року Регіональне відділення Фонду державного майна України по Одеській області надало до канцелярії суду письмові пояснення стосовно позовних вимог та розрахунку заборгованості та 21.04.2015 року представником надано додаткові письмові пояснення стосовно заявлених вимог.
Представник третьої особи Причорноморське Державне регіональне геологічне підприємство надав 22.04.2015 року письмові пояснення стосовно позивних вимог.
Розпорядженням керівника апарату суду від 22 квітня 2015 року, приймаючи до уваги перебування судді Мостепаненко Ю.І. з 14.04.2015 року на лікарняному, що може бути наслідком порушення строку розгляду справи, призначено повторний автоматичний розподіл справи №916/561/15-г, за результами якого дану справу розподілено судді господарського суду Одеської області Гуляк Г.І. та ухвалою господарського суду Одеської області від 22.04.2015 року справу №916/561/15-г прийнято до провадження та призначено до розгляду на 18 травня 2015 року.
Згідно із заявою (вх. № 2-2687/15 від 18.05.2015р.) прокурор уточнив заявлені позовні вимоги та просив суд стягнути із фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 заборгованість в загальному розмірі 36 760,78 гривень, яка складається із заборгованості з орендної плати в сумі 31 914,70 гривень та пені в сумі 4846,08 гривень.
Згідно із заявою (вх. № 14598/15 від 08.06.2015р.) прокурор уточнив заявлені позовні вимоги та просив суд стягнути із фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 заборгованість в загальному розмірі 36 760,78 гривень, яка складається із заборгованості з орендної плати в сумі 31 914,70 гривень та пені в сумі 4846,08 гривень та зобов'язати фізичну особу - підприємця ОСОБА_2 повернути нежитлові приміщення першого поверху, площею 124,40 кв.м. за адресою: АДРЕСА_2, що перебуває на балансі Причорноморського Державного регіонального геологічного підприємства, вартість орендованого майна становить 783 695 гривень. Вказана редакція позовних вимог була прийнята до розгляду як остаточна.
Позивач та третя особа повністю підтримують позовні вимоги прокурора.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши доводи та пояснення учасників судового процесу, суд встановив наступне.
28 березня 2014 року між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Одеській області (Орендодавець) та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 (Орендар) було укладено договір оренди нерухомо майна, що належить до державної власності (далі по тексту - договір оренди від 28.03.2014р.), у відповідності до п.п. 1.1 - 1.3 якого Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування державне нерухоме майно - нежитлові приміщення першого поверху, інв. №100 площею 124,40 кв.м. за адресою: АДРЕСА_2, що перебуває на балансі Причорноморського Державного регіонального геологічного підприємства (далі по тексту договору - Балансоутримувач), вартість якого визначена згідно зі звітом про незалежну оцінку, що була проведена ФОП ОСОБА_6 станом на 30.09.2013р. і становить загальну суму 783 695 гривень. Майно передається в оренду з метою: під розміщення їдальні, що не здійснює продаж товарів підакцизної групи. Стан майна на момент укладення договору визначається в акті приймання-передачі за узгодженням Балансоутримувача і орендаря.
Згідно зі ст.ст. 1, 2 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" від 10.04.1992р. №2269-ХІІ (з наступними змінами та доповненнями; далі по тексту - Закон України „Про оренду державного та комунального майна") цим Законом врегульовано: організаційні відносини, пов'язані з передачею в оренду майна державних підприємств, установ та організацій, підприємств, заснованих на майні, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності (далі - підприємства), їх структурних підрозділів, та іншого окремого індивідуально визначеного майна, що перебуває в державній та комунальній власності; майнові відносини між орендодавцями та орендарями щодо господарського використання державного майна, майна, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності. Орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.
Відповідно до ст. 4 Закону України „Про оренду державного та комунального майна" об'єктами оренди за цим Законом є зокрема нерухоме майно (будівлі, споруди, нежитлові приміщення) та інше окреме індивідуально визначене майно підприємств.
У відповідності до ст. 5 Закону України „Про оренду державного та комунального майна" Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва є орендодавцями щодо цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна, а також майна, що не увійшло до статутного (складеного) капіталу господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), що є державною власністю, крім майна, що належить до майнового комплексу Національної академії наук України та галузевих академій наук, а також майна, що належить вищим навчальним закладам та/або науковим установам, що надається в оренду науковим паркам та їхнім партнерам. Крім того, Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва не виступають орендодавцями у випадку, якщо об'єктом оренди є: цілісні майнові комплекси підприємств, їх структурних підрозділів та нерухоме майно, яке відповідно належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності; нерухоме майна та інше окремо індивідуально визначене майно державного підприємства із забезпечення функціонування дипломатичних представництв та консульських установ іноземних держав, представництв міжнародних міжурядових організацій в Україні Державного управління справами, що передається дипломатичним представництвам та консульським установам іноземних держав, представництвам міжнародних міжурядових організацій в Україні; нерухоме майно підприємств, установ та організацій, загальна площа якого не перевищує 200 квадратних метрів на одне підприємство, установу, організацію, та іншого окремого індивідуально визначеного майна.
Статтею 759 ЦК України встановлено, що за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. Відповідно до статті 761 цього Кодексу право передання майна у найм має власник речі або особа, якій належать майнові права. Наймодавцем може бути також особа, уповноважена на укладення договору найму.
Положеннями п. 2.1 договору оренди від 28.03.2014р. Орендар вступає у строкове платне користування майном в термін, вказаний в договорі, але не раніше дати підписання сторонами цього договору та акту приймання-передачі майна.
В силу положень ст.ст. 765, 766 ЦК України наймодавець зобов'язаний передати наймачеві майно у користування негайно або у строк, встановлений договором найму. Якщо наймодавець не передає наймачеві майно, наймач має право за своїм вибором: вимагати від наймодавця передання майна і відшкодування збитків, завданих затримкою; відмовитися від договору найму і вимагати відшкодування завданих йому збитків.
При цьому, згідно зі ст. 13 Закону України „Про оренду державного та комунального майна" передача об'єкта оренди орендодавцем орендареві здійснюється у строки і на умовах, визначених у договорі оренди.
Слід зауважити, що відповідно до ст. 640 ЦК України договір є укладеним з моменту одержання особою, яка направила пропозицію укласти договір, відповіді про прийняття цієї пропозиції. Якщо відповідно до акта цивільного законодавства для укладення договору необхідні також передання майна або вчинення іншої дії, договір є укладеним з моменту передання відповідного майна або вчинення певної дії.
На підставі акту приймання-передачі від 28.03.2014р. Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Одеській області було передано, а фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 було прийнято в оренду майно, яке є предметом договору оренди від 28.03.2014р., а саме: - нежитлові приміщення першого поверху, інв. №100 площею 124,40 кв.м. за адресою: АДРЕСА_2.
Відповідно до п.п. 10.1, 10.4 договору оренди від 28.03.2014р.цей договір було укладено строком на один рік до 28 березня 2015 року. У разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення цього договору або зміну його умов після закінчення строку його чинності протягом одного місяця та у разі належного виконання Орендарем умов цього договору, договір вважається продовженим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені цим договором та чинним законодавством за умови відсутності заперечень органу уповноваженому управляти об'єктом оренди, наданих Орендодавцю у встановлений законодавством термін.
Регіональне відділення Фонду державного майна України по Одеській області 04.12.2014 року направило на адресу відповідача претензію - пропозицію №18.05.05918 про сплату заборгованості та пені, розірвання договору оренди, рекомендованим листом з описом вкладення.
Виходячи з положень п.п. 3.1 - 3.3, 3.5 договору оренди від 28.03.2014р. орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України та становить без ПДВ за базовий місяць 2013 року - 3 953,84 гривень. Орендна плата за перший місяць оренди - березень 2014 р. визначається шляхом коригування орендної плати за січень 2014, лютий 2014р та березень 2014 року. Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється в порядку, визначеному законодавством. Орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць. Орендна плата перераховується до державного бюджету та Балансоутримувачу у співвідношенні 70% до 30% щомісяця не пізніше 12 числа місяця відповідно до пропорцій розподілу, встановлених Кабінетом Міністрів України і чинних на кінець періоду, за який здійснюється платіж. Одночасно копія платіжного доручення на перерахування орендної плати до державного бюджету 70% надсилається Орендарем Орендодавцеві.
В силу положень ст. 19 Закону України „Про оренду державного та комунального майна" орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності. Методика розрахунку орендної плати та пропорції її розподілу між відповідним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем визначаються для об'єктів, що перебувають у державній власності, Кабінетом Міністрів України. Методика розрахунку орендної плати та пропорції її розподілу між відповідним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем визначаються органами, уповноваженими Верховною Радою Автономної Республіки Крим (для об'єктів, що належать Автономній Республіці Крим), та органами місцевого самоврядування (для об'єктів, що перебувають у комунальній власності) на тих самих методологічних засадах, як і для об'єктів, що перебувають у державній власності. Орендна плата, встановлена за відповідною методикою, застосовується як стартова під час визначення орендаря на конкурсних засадах. Строки внесення орендної плати визначаються у договорі.
Відповідно до ст. 286 ГК України орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством. Орендна плата встановлюється у грошовій формі. Залежно від специфіки виробничої діяльності орендаря орендна плата за згодою сторін може встановлюватися в натуральній або грошово-натуральній формі. Строки внесення орендної плати визначаються в договорі.
Статтею 762 ЦК України передбачено, що за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Якщо розмір плати не встановлений договором, він визначається з урахуванням споживчої якості речі та інших обставин, які мають істотне значення. Наймач має право вимагати зменшення плати, якщо через обставини, за які він не відповідає, можливість користування майном істотно зменшилася. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором. Наймач звільняється від плати за весь час, протягом якого майно не могло бути використане ним через обставини, за які він не відповідає.
В силу положень ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Статтями 610, 612 ЦК України встановлено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання). Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Як свідчать матеріали справи, відповідач, використовуючи орендоване за договором оренди від 28.03.2014 р. допускав порушення прийнятих на себе за даною угодою грошових зобов'язань щодо внесення орендної плати, в результаті чого, за фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 утворилась заборгованість із орендної плати в розмірі 31 914,70 гривень.
З огляду на викладене, господарський суд доходить висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог та про наявність правових підставі для стягнення із фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 на користь держави в особі регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області заборгованості із орендної плати в сумі 31 914,70 гривень.
Відповідно до ч. 1 ст. 549, п. 3 ч. 1 ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки -грошової суми, яку боржник повинен сплатити кредиторові у рази порушення ним зобов'язання. Так, згідно ч. 3 ст. 549 ЦК України, пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожний день прострочення виконання. При цьому, відповідно до ст.ст. 1, 3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" від 22.11.1996р. №543/96-ВР (з наступними змінами та доповненнями) платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. Розмір пені, передбачений ст. 1 вказаного Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Згідно з ч. 4 ст. 231 ГК України у разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов'язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов'язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг)
У відповідності до п. 3.6 договору оренди від 28.03.2014р. орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає індексації і стягується до бюджету та Балансоутримувачу у визначеному пунктом 3.5 співвідношенні відповідно до чинного законодавства України з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення, включення день оплати.
З посиланням на п. 3.6 договору оренди від 28.03.2014р. прокурором було нараховано відповідачу до сплати пеню в сумі 4846,08 гривень за порушення останнім власних грошових зобов'язань щодо внесення орендної плати. Проаналізувавши здійснений прокурором розрахунок пені, господарський суд дійшов висновку про його правильність та обґрунтованість, у зв'язку з чим, позовні вимоги в частині стягнення із фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 пені в сумі 4846,08 гривень підлягають задоволенню.
Згідно вимог ст.ст. 32, 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. При цьому, докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. В свою чергу, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Враховуючи вищевикладене, факт існування заборгованості ФОП ОСОБА_2 перед державним бюджетом в загальному розмірі 36 760,78 гривень, яка складається із заборгованості з орендної плати в сумі 31 914,70 гривень та пені в сумі 4846,08 гривень, витікає з умов укладеної між сторонами по справі угоди, положень чинного законодавства та підтверджується матеріалами справи. Доказів, спростовуючих викладене, відповідачем суду надано не було.
Відповідно до ч. 2 ст. 617 ЦК України особа, не звільняється від відповідальності за порушення зобов'язання у разі відсутності у боржника необхідних коштів. Крім того, згідно ч. 1 ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.
Крім того, відповідно до ст. 763 Цивільного кодексу України передбачено, що договір найму укладається на строк, установлений договором.
Договір оренди нерухомого майна від 28.03.2014, що належить до Державної власності, укладено терміном дії до 28.03.2015 року, а частина 2 ст. 26 Закон України «Про оренду державного та комунального майна» передбачає, що договір оренди припиняється в разі закінчення строку на який його було укладено.
Зі змісту ч.2 ст.17 вказаного закону випливає, що у разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені договором.
Судом було встановлено, що Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Одеській області 14.04.2015 за №18-05-01894 на адресу відповідача було направлено лист щодо повернення орендованого майна відповідно до Акту приймання-передачі та здійснення остаточного розрахунку з орендної плати.
Відповідно до ч.1 ст.27 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» передбачено, що у разі розірвання договору оренди, закінчення строку його дії та відмови від його продовження або банкрутства орендаря він зобов'язаний повернути орендодавцеві об'єкт оренди на умовах, зазначених у договорі оренди.
Відповідно до п. 10.9 договору у разі припинення або розірвання Договору майно протягом трьох робочих днів повертається Орендарем Балансоутримувачу та згідно п.10.10 договору майно вважається поверненим Балансоутримувачу з моменту підписання Орендарем та Орендодавцем акта приймання-передавання. Обов'язок щодо складання акта приймання-передавання про повернення майна покладається на Орендодавця.
Відповідно до ст.785 Цивільного кодексу України у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі. Якщо наймач не виконує обов'язку щодо повернення
Підсумовуючи вищезазначене, суд доходить висновку щодо необхідності задоволення заявлених позовних вимог у повному обсязі шляхом присудження до стягнення із фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 в дохід державного бюджету заборгованості з орендної плати в сумі 31 914,70 гривень та пені в сумі 4846,08 гривень та зобов'язати фізичну особу - підприємця ОСОБА_2 повернути нежитлові приміщення першого поверху, площею 124,40 кв.м. за адресою: АДРЕСА_2, що перебуває на балансі Причорноморського Державного регіонального геологічного підприємства, вартість орендованого майна становить 783 695 гривень.
Судові витрати зі сплати судового збору за розгляд даних позовних вимог покладаються на відповідача шляхом їх присудження до стягнення в дохід державного бюджету відповідно до ст.ст. 44, 49 ГПК України.
Керуючись ст.ст.32, 33, 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 /65122, АДРЕСА_1, код НОМЕР_1/ до державного бюджету України: одержувач - ГУДКСУ в Одеській області (Приморський район), банк одержувача ГУДКСУ в Одеській області, на р/р 31115094700008, МФО 828011, код ЄДРПОУ 37607526, заборгованість з орендної плати в сумі 31 914 /тридцять одна тисяча дев'ятсот чотирнадцять/ гривень 70 копійок, пеню в сумі 4846 /чотири тисячі вісімсот сорок шість/ гривень 8 копійок.
3. Зобов'язати фізичну особу - підприємця ОСОБА_2 /65122, АДРЕСА_1, код НОМЕР_1/ повернути нежитлові приміщення першого поверху, площею 124,40 кв.м. за адресою: АДРЕСА_2, що перебуває на балансі Причорноморського Державного регіонального геологічного підприємства, вартість орендованого майна становить 783 695 гривень. Стягувачем на наказом є Регіональне відділення Фонду Державного майна України по Одеській області /65012 м. Одеса вул.. В.Арнаутська, 15, код 20984091/
4. Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 /65122, АДРЕСА_1, код НОМЕР_1/ до державного бюджету України по коду бюджетної класифікації 22030001, рахунок №31210206783008, отримувач - Управління державної казначейської служби у м. Одеса, код ЄДРПОУ 38016923, банк отримувача - ГУДКУ в Одеській області, код ЄДРПОУ господарського суду Одеської області 03499997, через Державну податкову інспекцію у Приморському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області судовий збір в сумі 3045 /три тисячі сорок п'ять/ гривень.
Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 85 ГПК України.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 11 червня 2015 р.
Суддя Г.І. Гуляк