номер провадження справи 9/98/14
05.06.2015 Справа № 908/3429/14
Суддя Боєва Олена Сергіївна,
розглянувши скаргу Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" на дії Відділу державної виконавчої служби Мелітопольського міськрайонного управління юстиції Запорізької області по виконанню наказу господарського суду Запорізької області від 09.12.2014р. у справі № 908/3429/14
за позовом Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (01001, м. Київ, вул. Б.Хмельницького, буд. 6)
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Мелітопольські теплові мережі" (72312, Запорізька область, м. Мелітополь, вул. Луначарського, 61)
про стягнення суми 443547,46 грн.
За участю представників:
Від позивача (заявника): не з'явився
Від відповідача: Тьо-Левіна Г.В. (дов. б/н від 20.01.2015р.)
Від ВДВС: Димова М.Л. (дов. № 6137 від 15.05.2015р.)
28.04.2015р. до господарського суду Запорізької області від ПАТ "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" надійшла скарга на дії Відділу державної виконавчої служби Мелітопольського міськрайонного управління юстиції з виконання наказу господарського суду Запорізької області від 09.12.2014р. у справі № 908/3429/14. В скарзі заявник просить визнати незаконними дії ВДВС Мелітопольського управління юстиції щодо винесення постанови від 02.04.2015р. про зупинення виконавчого провадження ВП № 46986435 з виконання наказу господарського суду Запорізької області від 09.12.2014р. у справі № 908/3429/14; визнати незаконною постанову від 02.04.2015р. про зупинення виконавчого провадження ВП № 46986435 з виконання наказу господарського суду Запорізької області від 09.12.2014р. у справі № 908/3429/14.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 28.04.2015р. скарга прийнята до розгляду, судове засідання призначено на 19.05.2015р. У судовому засіданні 19.05.2015р. на підставі ст. 77 ГПК України оголошено перерву до 02.06.2015р., потім - до 05.06.2015р.
У судове засідання 05.06.2015р. представник позивача (скаржника) не з'явився, але у попередніх судових засіданнях представник ПАТ "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" підтримав подану скаргу, зазначивши, зокрема, про наступне. На виконанні у ВДВС Мелітопольського МУЮ перебуває виконавче провадження ВП № 46986435 з виконання наказу господарського суду Запорізької області від 09.12.2014р. у справі № 908/3429/14. 02.04.2015р. державним виконавцем винесено постанову про зупинення вказаного виконавчого провадження. Як вбачається з оскаржуваної постанови, підставою для зупинення виконавчого провадження стало включення боржника до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу». Вважає дії державного виконавця щодо прийняття вказаної постанови незаконними, а постанову необґрунтованою, безпідставною, такою, що не відповідає вимогам діючого законодавства та порушує законні права стягувача. Так, зокрема, сума заборгованості, стягнутої за рішенням суду у справі № 908/3429/14 не була підтверджена учасниками розрахунків станом на 01.01.2013р., а також кошти, стягнуті з боржника в якості інфляційних втрат та 3% річних, не визначені Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", як заборгованість за енергоносії, при тому, що дія цього Закону поширюється на стягнення заборгованості, що виникла до 01.01.2013р. Просить скаргу задовольнити.
Представник відповідача - ТОВ "Мелітопольські теплові мережі", заперечив проти вимог, заявлених у скарзі, з підстав, викладених у письмовому поясненні, зазначивши, зокрема, наступне. За доводами відповідача, твердження стягувача про те, що стягувана сума не підпадає під дію Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" є помилковими. Вказує, що заборгованість відповідача виникла внаслідок порушення умов договору № 138-БО-14 від 25.01.2012р. про закупівлю природного газу, що є енергоносієм, при цьому, ст. 37 Закону України «Про виконавче провадження» не містить будь-яких умов щодо дати виникнення заборгованості.
Представник Відділу державної виконавчої служби Мелітопольського міськрайонного управління юстиції Запорізької області проти скарги також заперечив, з підстав викладених у письмовому запереченні, зазначивши, зокрема, наступне. В ході здійснення виконавчих дій було дотримано всіх вимог Закону України "Про державну виконавчу службу", в т.ч., п. 15 ч. 1 ст. 37 Закону. Так, 02.04.2015 року ВДВС винесена постанова про зупинення виконавчого провадження, оскільки згідно заяви боржника ТОВ "Мелітопольські теплові мережі" включено до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" №2711- IV від 23.06.2005 року.
Заслухавши представників позивача (скаржника), відповідача та ВДВС Мелітопольського МУЮ Запорізької області, вивчивши представлені матеріали, суд встановив наступне.
Рішенням господарського суду Запорізької області у справі № 908/3429/14 від 10.11.2014р. позовні вимоги Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" задоволено. Стягнуто з ТОВ "Мелітопольські теплові мережі" на користь ПАТ "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" суму 87950 грн. 64 коп. - 3% річних, суму 355596 грн. 83 коп. інфляційних втрат, суму 8870 грн. 95 коп. витрат зі сплати судового збору.
09.12.2012р. на виконання рішення господарського суду Запорізької області від 10.11.2014р. у справі № 908/3429/14 було видано відповідний наказ.
Постановою державного виконавця ВДВС Мелітопольського МУЮ Запорізької області від 26.03.2015р. відкрито виконавче провадження з виконання наказу господарського суду Запорізької області № 908/3429/14 від 09.12.2014р. та надано боржнику строк для самостійного виконання виконавчого документа до 01.04.2015р.
02.04.2015р. державним виконавцем ВДВС Мелітопольського МУЮ Запорізької області на підставі п. 15 ч. 1 ст. 37, ст. 39 Закону України «Про виконавче провадження» винесено постанову про зупинення виконавчого провадження з примусового виконання наказу № 908/3429/14 від 09.12.2014р. В постанові зазначено, що згідно заяви боржника, ТОВ "Мелітопольські теплові мережі" включено до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" № 2711- IV від 23.06.2005 року.
Процедуру оскарження дій посадових осіб Державної виконавчої служби встановлено ст. 121-2 ГПК України та ст. 82 Закону України "Про виконавче провадження".
Так, виходячи з приписів ст. 121-2 ГПК України господарський суд розглядає скарги на дії чи бездіяльність органів Державної виконавчої служби щодо виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів.
Органи державної виконавчої служби здійснюють виконавче провадження в порядку, передбаченому Законом України "Про виконавче провадження".
Згідно пункту 15 частини 1 статті 37 Закону України "Про виконавче провадження" (на підставі якої було зупинено виконавче провадження), виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню у разі внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
Відповідно до частини 2 статті 39 Закону України "Про виконавче провадження", виконавче провадження зупиняється, зокрема, у випадках, передбачених пунктом 15 статті 37 Закону, до закінчення строку дії процедури погашення заборгованості підприємствами паливно-енергетичного комплексу, визначеного Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
Згідно з положеннями абзацу 6 пункту 3.7 статті 3 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» на строк участі підприємства паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості підлягають зупиненню виконавчі провадження та заходи примусового виконання рішень щодо цього підприємства із стягнення заборгованості, яка виникла до 01.01.2013, що підлягають виконанню в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження".
Відповідно до пункту 1.4 статті 1 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», заборгованість - це підтверджена учасниками розрахунків на розрахункову дату сума коштів, яка, зокрема, підлягає сплаті за товари, роботи (послуги), спожиті у процесі виробництва (видобутку), передачі (транспортування) та/або постачання енергоносіїв, відповідно до укладених договорів або з інших підстав, передбачених законом, у тому числі суми пені, штрафних та фінансових санкцій, але не сплачена.
Згідно з пунктом 1.8 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», розрахункова дата - дата фіксації учасниками розрахунків сум кредиторської та дебіторської заборгованостей, що належать до погашення з використанням передбачених цим Законом механізмів. Розрахунковою датою встановлюється 01.01.2013, а для казенних підприємств, у тому числі тих, які були казенними станом на 01.01.2011, за зобов'язаннями з оплати електричної енергії - 01.07.2011.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Мелітопольські теплові мережі" включено до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу (Реєстр ПЕК), які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
Також судом встановлено, що заборгованість відповідача виникла внаслідок порушення умов договору про закупівлю природного газу № 183БО-14 від 25.01.2012р., який є енергоносієм в розумінні пункту 1.5 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", оскільки відповідачем не здійснено своєчасну оплату коштів за отриманий природний газ.
Із змісту рішення господарського суду Запорізької області у справі № 908/3429/14 від 10.11.2014р. слідує, що з відповідача на користь позивача підлягає стягненню сума 87950,64 грн. - 3% річних за період з 14.08.2013р. по 07.07.2014р. та сума 355596,83 грн. інфляційних втрат за період з серпня 2013р. по травень 2014р., які нараховані на заборгованість за поставлений протягом січня-квітня 2012р. природний газ за договором про закупівлю природного газу № 183БО-14 від 25.01.2012р. Вказана заборгованість за поставлений протягом січня-квітня 2012р. природний газ, в свою чергу, була встановлена рішенням господарського суду Запорізької області від 14.11.2013р. у справі № 908/2962/13.
Таким чином, станом на 01.01.2013р., - розрахункову дату в розумінні Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", обов'язок відповідача щодо сплати коштів вже існував та підтверджується договором, актами приймання-передачі природного газу за січень - квітень 2012 року та рішенням господарського суду Запорізької області від 14.11.2013р. у справі № 908/2962/13, яким вказана заборгованість встановлена.
Отже, незважаючи на те, що нарахування інфляційних втрат та 3 % річних здійснено після 01.01.2013 року, на що вказує скаржник, проте діюче законодавство не передбачає зупинення виконавчого провадження у частині, що в силу вимог абз. 6 п.3.7 ст. 3 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" вимагає від державного виконавця зупинення виконавчого провадження повністю на весь період перебування боржника в Реєстрі ПЕК.
Крім того, Закон України "Про заходи спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" не ставить запровадження зупинення виконавчого провадження у залежність від характеру заборгованості, строку та підстав її виникнення, оскільки положення Закону України "Про виконавче провадження" (п. 15 ч.1 ст. 37) не пов'язують факт включення підприємств ПЕК у Реєстр підприємств ПЕК, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості, з моментом та підставами виникнення боргу цього підприємства, стягнення якого відбувається у період, протягом якого підприємство перебуває у даному Реєстрі.
Водночас, відповідно до Прикінцевих положень Закону України "Про заходи спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", внесено зміни і доповнення до законів України та, зокрема, ч.1 ст. 37 Закону України "Про виконавче провадження", якою визначено коло обставин, що зумовлюють обов'язкове зупинення виконавчого провадження, доповнено п.15 такого змісту: "внесення підприємства ПЕК до Реєстру підприємств ПЕК, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу". Даному правовому положенню було дане офіційне тлумачення Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.12 № 18-рп/2012.
Отже, в даному випадку внесення підприємства ПЕК до Реєстру підприємств ПЕК, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" є самостійною безумовною підставою зупинення виконавчого провадження.
А тому доводи скаржника про те, що сума заборгованості, стягнутої за рішенням суду у справі № 908/3429/14, не була підтверджена учасниками розрахунків станом на 01.01.2013 р., а також те, що кошти, стягнуті з боржника в якості інфляційних втрат та 3% річних, не визначені Законом як заборгованість за енергоносії, суперечить положенням п.3.7 ст.3 зазначеного закону і є підставою для оскарження дій ДВС про зупинення виконавчого провадження, судом відхиляються, оскільки спростовуються п.15 ч.1 ст.37 Закону України "Про виконавче провадження" та п.12.4.4 ст.12 Перехідних положень Закону України "Про заходи спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов до висновку, що постанова державного виконавця ВДВС Мелітопольського міськрайонного управління юстиції Запорізької області від 02.04.2015р. ВП № 46986435 про зупинення виконавчого провадження є правомірною, суд не вбачає в діяннях державного виконавця порушення приписів Закону України "Про виконавче провадження".
За таких обставин, скарга ПАТ «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» на дії Відділу Державної виконавчої служби Мелітопольського міськрайонного управління юстиції Запорізької області по виконанню наказу господарського суду Запорізької області від 09.12.2014р. у справі № 908/3429/14 задоволенню не підлягає.
Керуючись ст. ст. 86, 121-2 Господарського процесуального кодексу України, суд -
В задоволенні скарги Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" на дії Відділу державної виконавчої служби Мелітопольського міськрайонного управління юстиції Запорізької області по виконанню наказу господарського суду Запорізької області від 09.12.2014р. у справі № 908/3429/14 -відмовити повністю.
Копію даної ухвали направити сторонам у справі та ВДВС Мелітопольського міськрайонного управління юстиції Запорізької області.
.
Суддя О.С. Боєва