263/6287/15-а
2-а/263/198/2015
11 червня 2015 року суддя Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області Шатілова Л.Г., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,
ОСОБА_2 звернулася до суду з адміністративним позовом до УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, зазначивши, що 22.05.2014 року з листа відповідача їй стало відомо, що при призначенні їй пенсії за віком на підставі Закону України «Про державну службу» відповідачем не включені до її складу суми матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, щомісячні премії, премії до державних та професійних свят, інших премій за останні 24 календарних місяці роботи перед зверненням за пенсією, які враховуються при обчисленні пенсії в розмірі 80 % від суми заробітної плати відповідно до ст. 37 ЗУ «Про державну службу», з яких сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Тому вона просить визнати дії відповідача неправомірними та зобов'язати УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя здійснити перерахунок пенсії з урахуванням в складі заробітної плати матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, щомісячні премії, премії до державних та професійних свят, інших премій за останні 24 календарних місяці роботи перед зверненням за пенсією, які враховуються при обчисленні пенсії в розмірі 80 % від суми заробітної плати відповідно до ст. 37 ЗУ «Про державну службу», що діяла на час призначення пенсії, на які нараховувались та з яких сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням фактично отриманих сум, з 27.03.2014 року.
Ухвалою суду від 28.05.2015 року при відкритті провадження у справі було залишено без розгляду позовні вимоги позивача за період з 27.03.2014 року по 27.11.2014 року на підставі вимог ст. 99 КАС України.
Відповідач позовні вимоги не визнав повністю та надіслав свої заперечення на адміністративний позов, в яких зазначив, що позивачка знаходить на обліку в УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя та отримує пенсію за віком. Згідно до вимог ст. 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги. надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Так, законодавець у тексті статті відокремив поняття «надбавки та доплати» від поняття «матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань», тому посилання позивачки на те, що матеріальна допомога відноситься до надбавок та доплат є таким, що входить у протиріччя до норм ст. 33 Закону України «Про державну службу». Також, законодавець прямо передбачив призначення матеріальної допомоги - «для вирішення соціально-побутових питань». Пенсія державним службовцям призначається у відповідності до ст. 37 Закону України «Про державну службу». За таких обставин є неприйнятним посилання позивачки на ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», оскільки даним Законом не передбачено можливості призначення пенсії державним службовцям. Просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи суд вважає, що позовна заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 з 27.03.2014 року є одежувачем пенсії за віком, призначеної відповідно до ЗУ «Про державну службу» та перебуває на обліку в УПФУ Жовтневого району м. Маріуполя.
На звернення позивачки, листом УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя за №24/Л-17-01-04 від 22.05.2015 року їй було повідомлено, що розмір її пенсії обчислюється на підставі довідок про посадовий оклад за березень 2014 року № 07-316-01 від 27.03.2014 року та складові заробітної плати за період 01.04.2009 р. - 31.03.2014 р. № 07-317-01 від 27.03.2014 року, виданих Виконавчим комітетом Маріупольської міської ради. Окрім того, такі виплати, як матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, не носять систематичного характер, а тому не включаються в заробітну плату державного службовця при розрахунку пенсії.
Від відповідача до суду надійшли заперечення на позов, у яких він просить у задоволенні позову відмовити з аналогічних підстав, що викладені у листі УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя №24/Л-17-01-04 від 22.05.2015 року.
Заробітна плата працівників, які перебувають у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями усіх форм власності регулюється Законом України «Про оплату праці»; оплата праці державних службовців регулюється статтею 33 Закону України «Про державну службу». Відповідно до ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Доплата за ранг провадиться відповідно до рангу, присвоєного державному службовцю. Надбавка за вислугу років виплачується державним службовцям щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг і залежно від стажу державної служби у таких розмірах: понад 3 роки - 10, понад 5 років - 15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25, понад 20 років - 30, понад 25 років - 40 відсотків. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла на час призначення позивачеві пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про оплату праці» в структуру заробітної плати входить основна заробітна плата, додаткова заробітна плата та інші заохочувальні компенсаційні виплати. До останніх належать, виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами та положеннями, компенсації та інші грошові та матеріальні виплати які передбачені актами чинного законодавства або які проводяться понад встановлені зазначеними актами.
Статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" встановлено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів та послуг.
Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: пенсії, стипендії, оплата праці, суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я.
Згідно Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають доходи громадян, які не мають разового характеру, а тому є невід'ємною частиною заробітної плати позивачки, а належним чином нараховані суми повинні бути зараховані для нарахування пенсії.
Матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, грошова винагорода за сумлінну безперервну працю в державних органах, зразкове виконання трудових обов'язків згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268 є складовою заробітної плати. На вказані виплачені суми нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що відображено у наданій позивачем до пенсійного фонду довідці № 07-01-88 від 17.02.2015 року про складові заробітної плати за період з 01.06.2009 року по 31.05.2011 року за формою №5-1, затвердженою Постановою Правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011р.
Згідно ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки, зокрема, у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, а також те, що позивачка звернулася до відповідача з відповідною заявою про перерахунок пенсії на підставі довідок про складові заробітної плати за період з 01.04.2009 року по 31.12.2011 року, пенсія позивачки з 28.11.2014 року повинна обчислюватись із заробітної плати, яку вона фактично отримувала на день звільнення, в тому числі з урахуванням
матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, щомісячні премії, премії до державних та професійних свят, інших премій за останні 24 календарних місяці роботи перед зверненням за пенсією, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 80% від суми заробітної плати, а дії УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя з виплати пенсії позивачці без урахування вищевказаних виплат з 28.11.2014 року є неправомірними.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 11, 71, 159, 162, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії - задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя в частині виплати пенсії ОСОБА_2 без урахування матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, щомісячних премій, премій до державних та професійних свят, інших премій, які враховуються при обчисленні пенсій відповідно до Закону України "Про державну службу" та з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, починаючи з 28.11.2014 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2, починаючи з 28.11.2014 року з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, щомісячних премій, премій до державних та професійних свят, інших премій за останні 24 календарних місяці роботи перед зверненням за пенсією, які враховуються при обчисленні пенсії в розмірі 80 % від суми заробітної плати відповідно до ст. 37 ЗУ «Про державну службу», та з яких сплачувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням фактично отриманих сум.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 судовий збір у розмірі 73 гривні 08 копійок.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Жовтневий районний суд м. Маріуполя протягом 10 днів з дня отримання її копії.
Суддя Л.Г. Шатілова