Справа № 276/353/15-а
Провадження по справі№ 2-а/276/24/15
21 квітня 2015 року
Володарсько - Волинський районний суд Житомирської області у складі:
головуючого-судді Сульженка Л.П.
при секретарі Процюк О.В.
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1
до
управління пенсійного фонду України в Володарсько-Волинському районі
про
врахування сум матеріальної допомоги на оздоровлення та індексацію заробітної плати з яких справлявся єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у складі заробітної плати при призначенні пенсії державного службовця,
Позивачка звернулася в суд з даним позовом вказуючи, що вона перебуває на пенсійному обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Володарсько - Волинському районі і отримує пенсію, відповідно до ЗУ "Про службу в органах місцевого самоврядування" з 7.02.2012 року. В січні 2015 року вона звернулася до управління пенсійного фонду України в Володарсько-Волинському районі з проханням надати їй довідку про складову заробітної плати, з якої їй була обчислена пенсія. При призначенні пенсії їй не включено в розрахунок заробітної плати, з якої нараховується та перераховується пенсія, всі виплати з яких справлявся єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема - матеріальну допомогу на оздоровлення та суму індексації заробітної плати. Згідно листа № 1333/02 від 3.03.2015 року відповідач відмовив їй у включенні до складу заробітної плати вищевказаних виплат при призначенні пенсій. З даним висновком вона не погоджується.
Позивачка просить суд зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату призначеної їй пенсії державного службовця в межах строку позовної давності, передбаченого ч.2 ст.99 КАС з урахуванням фактично нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення та суму індексації заробітної плати які виплачувались за період 24 місяці роботи з січня 2010 року по грудень 2011 року, відповідно до довідки Рижанської сільської ради №9 від 17.02.2015 року та зобов'язати відповідача здійснити розрахунок розміру призначеної управлінням Пенсійного фонду України в Володарсько - Волинському районі пенсії та виплачувати її з урахуванням довідки Рижанської сільської ради №9 від 17.02.2015 року за період 24 місяці роботи з січня 2010 року по грудень 2011 року включаючи суми матеріальної допомоги на оздоровлення та суму індексації заробітної плати і стягнути з відповідача судові витрати.
Позивачка до суду направила заяву про розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача на виклик до суду не з'явився надіславши клопотання з проханням справу розглянути без його участі, позов не визнає.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення частково з слідуючих обставин.
Статтею 21 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" передбачено, що пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж роботи в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.
Відповідно до ч.2 ст. 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Згідно ч.6 ст. 33 Закону України "Про державну службу" державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важкої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки та доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Відповідно до ч.7 ст. 33 вищевказаного Закону умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно ст.66 ЗУ "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу(прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляється страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Відповідно до ст.41 ЗУ" Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в заробітну плату (доходу) застрахованої особи для обчислення пенсії враховується: суми виплат, отриманих застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із зазначеним Законом були фактично нараховані(обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отриманих застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
В судовому засіданні встановлено, що позивачці було призначено пенсію з 7.02.2012 року за нормами ст.37 ЗУ "Про державну службу" у розмірі 80% від суми заробітної плати. Вона звернулась до відповідача із заявою 23.02.2015 року у якій просила провести перерахунок пенсії і для обчислення розміру пенсії включити матеріальну допомогу на оздоровлення та індексацію. Відповідач вказані виплати при нарахуванні пенсії не врахував, про що повідомив позивача своїм листом № 1333/02 від 3.03.2015 року. При дослідженні довідки про складові заробітної плати позивачки за період роботи 2010-2011 роки слідує, що позивачка крім основної заробітної плати отримувала матеріальну допомогу на оздоровлення і їй з цих сум нараховувався та утримувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до рішень Верховного Суду України № 21-125а13 від 14.05. 2013 року та № 21-430а11 від 04.03.2014 року, які прийняті за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця.
За змістом вказаних рішень Верховного Суду України слідує, що отримані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Відповідно до ст.244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом(судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Таким чином судом встановлено, що позивачка працюючи в органах місцевого самоврядування протягом 2010-2011 років крім основної заробітної плати отримувала премії та матеріальну допомогу на оздоровлення, їй на ці суми нараховувався та стягувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування; відповідач при нарахуванні пенсії позивачці вказані суми не врахував для обчислення розміру пенсії, що дає підстави суду задоволенню позову.
Відповідно до ст. 99 ч. 2 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчисляється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
ОСОБА_1 звернулася до суду з даним позовом 13.03.2015 року, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню в межах шестимісячного строку звернення, тобто з 13.09.2014 року.
Відповідно до ст. 94 КАС України суд стягує з Державного Бюджету України понесені позивачкою судові витрати в сумі 73,08 грн. у виді судового збору.
Керуючись ст. ст. 158-163, 244-2 КАС України, ст. 33, 37 Закону України " Про державну службу", ст. 66 Закону України " Про пенсійне забезпечення", ст. 41 Закону України " Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Володарсько- Волинському районі здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсію державного службовця з 13 вересня 2014 року передбаченого ч.2 ст.99 КАС з урахуванням фактично нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення та суму індексації заробітної плати які виплачувались за період 24 місяці роботи з січня 2010 року по грудень 2011 року, відповідно до довідки Рижанської сільської ради №9 від 17.02.2015 року.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Володарсько- Волинському районі здійснити розрахунок розміру призначеної управлінням Пенсійного фонду України в Володарсько - Волинському районі пенсії ОСОБА_1 та виплачувати її з урахуванням довідки Рижанської сільської ради №9 від 17.02.2015 року за період 24 місяці роботи з січня 2010 року по грудень 2011 року включаючи суми матеріальної допомоги на оздоровлення та суму індексації заробітної плати.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати в сумі 73 гривні 08 копійок.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Володарсько-Волинський районний суд протягом десяти днів з дня її проголошення.
Головуючий /підпис/
Копія вірна.
Суддя: Сульженко Л.П.